Види несправностей датчика холостого ходу

Найбільш поширені несправності ВАЗівського датчика холостого ходу такі:

 • втрата контакту чи нестійкий контакт. Основна причина цього у окисленні роз’єму чи потраплянні всередину нього вологи. Часто ця несправність виникає періодично, що ускладнює діагностику;
 • забруднення штока, що істотно ускладнює його перебіг. Зазвичай це пов’язано із невчасною заміною повітряного фільтра;
 • вихід із ладу електродвигуна штока. Є одним із симптомів підвищеної напруги в бортовій мережі. Або ж свідчить про низьку якість регулятора холостого ходу, що використовується, що теж не рідкість;
 • підсмоктування повітря у зв’язку з руйнуванням кільця ущільнювача датчика;
 • знос штока. У цьому випадку може виникнути зависання штока в одному положенні, його мимовільний рух, що негативно позначається на якості паливної суміші.

Найбільш характерна несправність, що зустрічається не лише на автомобілях ВАЗ, а й на більшій частині сучасних іномарок – забруднення штока. Повітряний фільтр затримує тільки великі частинки пилу, і мікроскопічні порошинки, що проникають через нього, з часом відкладаються на дросельній заслінці і штоку регулятора. Несвоєчасна заміна фільтра, використання так званого «нульовика» та порушення герметичності лише наближають момент виходу регулятора з ладу.

У турбованих моторах ще однією причиною несправності є знос турбіни: при цій поломці масло потрапляє в повітряний патрубок, де забруднює буквально все. дросельну заслінку, шток регулятора, сам ресивер, повітряні канали тощо.

Одним з важливих моментів у профілактиці неполадок є регулярне чищення заслінки. воно не тільки допоможе запобігти можливим поломкам регулятора, але й стабілізує роботу двигуна, його відгук на натискання педалі газу. Як засіб для промивання рекомендується застосовувати стандартний очищувач карбюратора.

Важливо знати, що при критичному забрудненні штока датчика створюється підвищене навантаження на електродвигун, що може призвести до його виходу з ладу. Також на деяких моделях ЕБУ помічено задоволений слабкий захист від підвищеного споживання, що стає причиною перегорання резистора блоку електронного управління. Незважаючи на відносно невисоку вартість самого резистора, відновлення блоку є дуже дорогою процедурою, тим більше, що для визначення цієї несправності необхідне проведення діагностики з використанням спеціального обладнання.

ознаки, несправності, датчик, 2110

Навіщо потрібен датчик

ДХХ, також званий регулятором холостого ходу, є одним із елементів впускної системи інжекторного двигуна внутрішнього згоряння. Його призначення криється в стабілізації обертів холостого ходу двигуна.

Для роботи ДВЗ необхідно ретельно збалансована суміш пального та повітря – тільки в цьому випадку може бути забезпечена стабільна робота двигуна з видачею оптимальної потужності. Саме за допомогою РХХ забезпечується регулювання подачі повітря в камери згоряння мотора, що сприяє досягненню оптимального співвідношення пропорцій паливної суміші. Оскільки при холостому ході дросельна заслінка повністю закрита, робота мотора в цьому режимі здійснюється виключно за допомогою регулятора, і у разі його несправності відрізняється нестабільністю.

При одночасному включенні відразу кількох споживачів електроенергії (кондиціонер плюс світло, аудіосистема, вентилятор охолодження) виникає високе навантаження на генератор, що передається безпосередньо на ДВЗ. Датчик холостого ходу допомагає стабілізувати роботу двигуна при різкому збільшенні енергоспоживання. Виконується це шляхом збільшення подачі повітря у циліндри. Аналогічним способом підтримуються високі обороти при прогріві двигуна.

При несправності датчика серйозно порушується якість паливно-повітряної суміші, що призводить до детонації або неможливості займання палива в циліндрах. Це суттєво знижує потужність двигуна, підвищує витрату палива.

Як показала практика, такі симптоми найчастіше спостерігаються на інжекторних автомобілях ВАЗ. Тому розглядати основні проблеми та шляхи їх вирішення на прикладі авто цієї марки.

несправностей датчика холостого ходу та як їх полагодити

Несправності датчика холостого ходу зовні подібні до виникнення збоїв в інших вузлах інжектора. Але водночас перевірити його працездатність часом значно легше, ніж планомірно перебирати кожен вузол у пошуках несправності. До того ж проведення його діагностики не складе труднощів навіть для водія, що слабо розбирається в автоелектриці.

READ  Як поміняти колодки на ВАЗ 2110

Не витрачайте марно часу – скористайтеся пошуком Uremont і отримайте пропозиції найближчих сервісів з конкретними цінами!

Діагностика датчика та порядок заміни

Основні ознаки несправності датчика холостого ходу:

 • нестійкі обороти ХХ двигуна;
 • підвищення чи зниження оборотів без видимих ​​причин на прогрітому двигуні;
 • мимовільна зупинка двигуна;
 • низькі обороти двигуна при прогріві;
 • різке зниження оборотів під час включення енергоспоживачів.

При їх виявленні необхідно розпочати процес діагностики регулятора.

 • Автомобіль встановлюється на рівну поверхню.
 • Відкручується 2 болти кріплення регулятора, потім він витягується. Усі операції необхідно проводити при вимкненому запаленні.
 • Потім візуально слід оглянути шток на наявність забруднень, що заважають його вільному руху.
 • Якщо таких не виявилося, то можна ввімкнути запалювання та підключити датчик до роз’єму – на справному регуляторі голка помітно зсувається.

Якщо під рукою є мультиметр, можна провести більш точну діагностику. Для цього спочатку необхідно заміряти напругу, що надходить до датчика — для регулятора холостого ходу ВАЗ 2114 воно має становити близько 20 Вольт. За відсутності напруги необхідно перевірити контракти чи блок ЕБУ, перевищення чи зниження номіналу – стан електроустаткування авто. Вимір опору обмотки на датчику повинен показувати значення в межах 53 Ом.

Заміна регулятора здійснюється досить просто:

 • Вимикається роз’єм.
 • Відкручуються болти кріплення.
 • Видаляється несправний датчик і на його місце встановлюється новий.
 • Закручуються болти.
 • Встановлюється контактна фішка.

Увага! Усі роботи необхідно проводити при відключеному запаленні.

Після встановлення датчика необхідно виконати його калібрування. Для цього потрібно включити на 5-10 хвилин запалення, запустити ДВЗ і дати йому попрацювати близько хвилини на холостому ході, після чого заглушити. При повторному запуску двигуна датчик вже відкалібрується самостійно.

Слід враховувати, що відновлювати працездатність несправного датчика немає сенсу — він може повторно вийти з ладу будь-якої миті, а вартість нової деталі, навіть для іномарок, невисока.

Ознаки несправності РХХ

На жаль, на 2110 ВАЗ ДХХ не обладнано системою самодіагностики, тому світловий сигнал «CHECK ENGINE» сповіщати про несправність не буде. Втрата працездатності на ВАЗ 2110, 2112 визначається за такими основними ознаками:

 • двигун «глохне», без видимих ​​причин, на холостому ході;
 • “плавають” обороти холостого ходу;
 • коли виконується запуск «холодного» двигуна ВАЗ 2110, 2112 геть-чисто відсутні підвищені обороти;
 • мотор глухне, саме після вимкнення передачі при їзді.

Симптоми повністю збігаються з відмовою ДПДЗ ВАЗ 2110, але у разі цього датчика загориться індикатор «CHECK ENGINE».

Як зняти РХХ

Якщо виявлено ознаки несправності властиві РХХ, його потрібно буде зняти (спочатку для перевірки). На ВАЗ 2110 даний датчик, що має невеликі розміри (легко поміщається на долоні), розташований у посадковому місці на корпусі дросельного вузла (можна подивитися на фото).

У разі потреби його демонтаж виконати досить легко – він кріпиться лише двома гвинтами. У вкрай поодиноких випадках потрібно зняття всього дросельного вузла ВАЗ 2110.

Признаки неисправности РХХ при нестабильных холостых в инжекторе

Виконується демонтаж у наступній послідовності:

 • ВАЗ 2110 ставиться на ручне гальмо;
 • Від’єднується мінусова клема АКБ;
 • Від’єднується джгут проводів підведених до РХХ;
 • Обов’язково зачищається місце з’єднання датчика з корпусом дроселя, щоб запобігти попаданню бруду, іржі в отвір;
 • Викрутити гвинти кріплення, що утримують датчик холостого ходу ВАЗ 2110.

Як перевірити датчик?

За наявності тестера перевірку виконати нескладно:

 • Встановити ВАЗ 2110 на ручне гальмо;
 • Від’єднати колодку РХХ для перевірки;
 • Перевірити напругу ланцюга датчика ВАЗ 2110, 2112, при цьому мінус приєднати до двигуна, плюс на зняту колодку, а саме до висновків А: D (позначені на колодці, можна подивитися схеми);
 • Включається запалювання та перевіряються показання видані регулятором холостого ходу, які мають бути близько 12 В. Значення виявиться меншим – швидше за все розряджений акумулятор. Коли напруга відсутня необхідно повністю перевірити ланцюг, а потім електронний блок управління. Несправностей немає, отже ланцюг справний. перевіряється РХХ, встановлений на мотори ВАЗ 2112, інші модифікації;
 • Клеми тестера підключаються до колодки, схема така. спочатку до висновків А: В, слідом до С: D. Опір має виявитися в межах 53 Ом;
 • Далі перевіряються пари A: C, B: D — у цьому випадку опір на справному виробі буде нескінченно більшим.

Коли в результаті зазначених перевірок датчика виявлено невідповідність показань, його слід замінити. Також неробочий стан даних датчиків двигуна ВАЗ 2110, 2112 у відкрученому положенні можна перевірити, приєднавши до них колодку, потім необхідно включити запалювання.

У робочого виробу при підключенні живлення шток з голкою змінить положення. На зламаному датчику жодних змін не відбудеться. При виявленні поломки холостого регулятора ходу, звичайно ж, її потрібно усунути. Але в автосервіс не варто поспішати — ремонт можна зробити самостійно, заощадивши гроші та час. А спочатку, взагалі, варто почистити РХХ, часто після цього вони повертаються до життя.

READ  Як зняти КПП на ВАЗ 2110

Загальні поняття

Однією з неприємностей, що часто зустрічаються, не дозволяють повноцінно керувати автомобілем, є датчик холостого ходу ВАЗ 2110 і модифікацій. Хоча цей прилад має серед водіїв назву датчик, все ж таки правильно його називатиме регулятор холостого ходу, скорочено — РХХ, тому що всі автомобільні датчики це вимірювальне обладнання, а даний виріб служить для автоматичної стабілізації та підтримки обертів холостого ходу шляхом подачі повітря в двигун ВАЗ 2110 при повністю закритій дросельній заслінці.

РХХ. це важлива складова двигуна, відіграє помітну роль для стабільної та безперебійної роботи будь-якого автомобіля ВАЗ.

Датчик холостого ходу ВАЗ 2110 (скорочено ДХХ) є виконавчим пристосуванням, а клапаном, що складається з електродвигуна, пружини, штока на якому встановлена ​​запірна голка (можна подивитися на фото). Саме з допомогою якої дозується обсяг повітря. Тобто коли дросель ВАЗ 2110, 2112 повністю закритий, а контролер визначає, що потрібно підвищити обороти холостого ходу, то РХХ формує команду на зміну положення голки. Вона переміщається, відкриваючи частково або повністю впускний отвір, через яке повітря йде в обхід дроселя, а потім змішується з паливом. В результаті двигун не глухне.

Чищення РХХ

Будь-який неробочий датчик холостого ходу ВАЗ 2110 рекомендується помити, почистити, щоб переконатися в його несправності. Процес дуже простий, багато часу не забере. Для виконання роботи необхідно: очищувач карбюратора, WD-40. Виконуються такі дії:

 • З датчика демонтується колодка;
 • На звичайну ватну паличку наноситься будь-яка з перерахованих рідин, що чистять і ретельно проводиться обробка контактів;
 • Відкрутити гвинти кріплення датчика холостого ходу;
 • Вийняти РХХ із посадкового місця;
 • Здійснити огляд датчика холостого ходу. При виявленні бруду чорного кольору, масла, крім РХХ, необхідно виконати чистку всього дросельного вузла. Якщо ні. бризнути WD-40 або очищувач на голку з пружиною, тим самим виконуючи очищення. Висушити датчик холостого ходу ВАЗ 2110, 2112;
 • Перед установкою на місце виміряти відстань між корпусом датчика холостого ходу, його голкою, яка на справному регуляторі дорівнює 23 мм.

Коли РХХ ВАЗ десятого сімейства не запрацював у штатному режимі, то зносилися напрямні голки, обірвався провід усередині корпусу. У цих випадках регулятор холостого ходу підлягає обов’язковій заміні.

На ВАЗ 2110 датчик холостого ходу монтується в порядку зворотного демонтажу.

Як працює та як не працює?

Датчик, або регулятор холостого ходу, призначений для дозованої подачі повітря у колектор впускний в той час, коли дросельна заслінка закрита.

Датчик холостого ходу у розібраному вигляді.

Пристрій приладу не надто складний. Він складається з крокового електромоторчика, каліброваного пружного конуса і штока. Встановлюється у впускному колекторі після дросельної заслінки. Саме цей регулятор і відповідає за безперебійну та рівну роботу двигуна на холостих обертах.

Просто регулятор-датчик холостого ходу — це простий клапан або виконавчий механізм, який контролює подачу повітря при закритій заслінці, згідно з командами електронного блоку управління двигуном. При запуску двигуна в холодну погоду, ЕБУ відкриває регулятор холостого ходу і подає більше палива в камеру згоряння, підвищуючи оберти для прискорення прогріву двигуна.

READ  Як підтягнути рульову рейку на ВАЗ 2110

Як тільки двигун прогрівається до робочої температури, кроковий електродвигун переміщує шток з конічним клапаном вперед і скорочує кількість повітря, що споживається, тим самим знижуючи оберти. Так датчик працює.

Перевіряємо датчик своїми руками

Датчик розташований у корпусі дроселя і щоб його зняти для перевірки, необхідно лише відкрутити два гвинти.

Для демонтажу РХХ потрібно від’єднати колодку та викрутити два гвинти.

Перед демонтажем потрібно добре очистити місце його кріплення від пилу та бруду та зняти мінусову клему з АКБ. Але для початку – перевірка.

Дивимося на схему підключення та перевіряємо датчик за допомогою звичайного мультиметра в такій послідовності:

  Перевіряємо наявність живлення на датчику. Для цього вимірюємо напругу на двох крайніх контактах колодки, А та D. Включаємо запалювання, чорний щуп мультиметра ставимо на масу двигуна, плюсовий щуп – на контакти по черзі. Напруга має бути не більше 12 Вольт. Якщо менше або немає зовсім — шукаємо урвища по ланцюгу або винні у всьому електронний блок управління. Але для початку перевіряємо напругу на висновках з ЕБУ 4 і 54. Тут, звичайно, теж має бути 12 В.

Не можна сказати, що такий метод перевірки на 100% гарантує працездатність датчика, ми перевірили лише його електричну частину. Величезне значення має рухливість конусного клапана та величина його ходу. А перевірити це можна лише на спеціальному стенді, або маючи особливий тестер.

Ознаки несправності датчика

 • двигун не тримає неодружені, оберти плавають;
 • мотор глухне на неодружених і при русі на нейтралці при закритому дроселі;
 • холодний двигун не запускається без відкритої дросельної заслінки, тобто, поки ми не натиснемо на педаль газу, двигун не запуститься;
 • низькі та нестабільні холости при прогріві двигуна.

При цьому лампа Check Engine не горітиме. Якщо вона спалахує, тоді причину шукаємо в датчику положення дросельної заслінки. У тому випадку, коли симптоми очевидні, але лампа не горить, причину слід шукати саме в нашому датчику. Тому зараз ми його перевіримо на працездатність.

Основні ознаки несправності датчика холостого ходу на ВАЗ-2110 (алгоритм перевірки датчика)

Будь-який інжекторний двигун дуже чутливий до працездатності електроніки та датчиків. Достатньо вийти з ладу самому, начебто, малозначущому компоненту, як режим роботи двигуна порушується, потужність падає, а витрата палива зростає. Одним із таких елементів на двигунах ВАЗ-2110 є датчик холостого ходу. Як перевірити, замінити, вибрати його, розберемося сьогодні разом.

Датчик холостого ходу на ВАЗ-2110

Для початку визначимося з каталожним номером та ціною вузла. З конвеєра на автомобілі з 1,5 та 1,6-літровими інжекторними моторами встановлювали датчик холостого ходу з оригінальним каталожним номером 2112-1148300. Його в залежності від жадібності продавця.

До речі, такий самий регулятор встановлюється і на всі Пріори і Калини, на Таврію, Нанос і Сенс.

РХХ. Признаки неисправности регулятора холостого хода

Обережно, не переплутайте датчик, потрібний нам знизу.

Перевірка роботи механічної частини датчика

Для перевірки знімає датчик із дросельного вузла.

Тим не менш, якщо електрична частина в порядку, можна перевірити механічну частину регулятора на око:

 • Відкручуємо датчик і виймаємо його з корпусу дроселя.
 • Підключаємо контактну колодку до датчика.
 • Включаємо запалювання. У момент увімкнення клапан повинен висунутися вперед. Якщо цього не сталося, закоксувався шток або кроковий електродвигун працює неправильно.
 • Вимірюємо відстань між корпусом датчика та конічним клапаном — номінал 24 мм.

Якщо ми зняли датчик з автомобіля і тест електричної частини пройдено, але рухомості конусного клапана ми так і не домоглися, пробуємо очистити регулятор за допомогою м’якого тампона, ватної палички та змащення WD-40, що проникає, або аерозольним засобом для чищення карбюраторів. Вдалою всім роботи та стабільних холостих обертів за будь-якої погоди!