Як правильно їздити на вариаторе Toyota

експлуатація взимку

Основні елементи варіатора

Шківи і ремінь є лише частиною конструкції сучасних воротарів і називаються клиноремінною передачею. Будова CVT (безступінчатим коробки передач) набагато складніше, в корпусі агрегату передбачено чимало інших елементів.

Згадаймо, що нам вже відомо. Крутний момент від двигуна передається на первинний вал, а потім на провідний шків. У цьому процесі може бути задіяний гідравлічний трансформатор (доступний не в усіх моделях). Гідротрансформатор від’єднує трансмісію від двигуна, через нього передається зусилля від валу до шківа.

Після гідротрансформатора зусилля переходить на ремінь, а з нього на ведений шків. Далі за допомогою планетарного редуктора момент переходить на вторинний вал. І машина рухається вперед. Щоб автомобіль рухався назад, запускається планетарний механізм або режим заднього ходу (змінює напрямок обертання валу).

У конструкції передбачений і диференціал, який розподіляє навантаження по колесах (на диференціал крутний момент передається від проміжного валу).

Електронна система, яка керує всіма процесами всередині CVT, зчитує інформацію з датчиків і змінює режим роботи CVT. Датчики встановлені там, де можна швидко отримати відомості про швидкість обертання валів, про температуру робочої рідини, про становище селектора (ручки КПП). Електроніка враховує навантаження на двигун, швидкість руху авто, положення педалі газу і багато іншого.

У деяких моделях воротарів передбачена можливість ручного перемикання швидкостей, поступово, як на АКПП. В інших можуть бути присутніми лише спецрежими: «спортивний», «економічний».

Всі описані елементи поміщені в один корпус.

поширені помилки

Далі ми розповімо вам про найпоширеніші помилки, які допускають автомобілісти. Найчастіше російські та українські водії включають нейтральну швидкість, коли рухаються накатом спускаючись з гірки або на кожному світлофорі. Зрозуміло, це робиться не спеціально, а по виробилася звичкою після їзди на механічною КПП. При перемиканні на нейтральну швидкість фахівці рекомендують не затримуватися довго на ній. Вся справа в тому, що при їзді в холодну пору року на нейтрали в агрегаті не створюється необхідного тиску. В результаті цього фрікціони, які не отримують необхідної кількості мастила, можуть вийти з ладу.

Якщо ви забуксували в снігу, то жати педаль газу не має сенсу, так як транспортний засіб тільки продовжить буксувати. Наші автомобілісти дуже часто не бачать різниці між механікою і варіатором, в результаті чого застрягши в багнюці або снігу починають перемикати режими КПП, намагаючись розгойдати транспортний засіб вперед і назад. Це ще одна причина частих поломок варіаторних коробок передач.

Щоб вибратися із замету, потрібно виконати наступні дії:

Увімкніть знижений режим їзди «L». Намагайтеся поїхати «внатяг», періодично натискаючи на педаль гальма, таким чином забезпечуючи повільне обертання коліс. Коли в результаті таких дій транспортний засіб почне рухатися, слід відпустити педаль гальма і трохи (дуже плавно) потрібно натискати на педаль газу. Виїхати далі на нормальну дорогу вам допоможе електроніка

При цьому дуже важливо не даль колесам знову почати буксувати або всі дії доведеться повторити заново. Щоб більше дізнатися про умови експлуатації CVT, ознайомтеся з сервісною книжкою вашого авто

Щоб більше дізнатися про умови експлуатації CVT, ознайомтеся з сервісною книжкою вашого авто.

Особливості руху автомобіля з такою трансмісією.

Коли на ручний коробці ми досить різко кидаємо зчеплення при достатній тязі, автомобіль може прокрутити провідні колеса, перш ніж зрушиться з місця. Іноді це використовують спеціально, але часто це виходить само собою через нестачу досвіду. Наприклад, це типова помилка на слизькій дорозі при старті зі світлофора на переднеприводном авто.

Варіатор не дасть різкого наростання потужності. Значить, така пробуксовка практично неможлива. Для багатьох водіїв це означає більш плавний і грамотний старт на слизькому покритті. Тобто конструкція автомобіля з варіатором прощає таких помилок водія.

Затримка прискорення автомобіля при натисканні на «газ».

Оскільки в перший момент натискання на педаль акселератора варіатор не дає тяги на колеса, а спочатку набирає обертів, то виникає ефект затримки реакції авто на педаль газу. Наприклад, водії на повнопривідних авто на вариаторе часто подовгу не можуть освоїти занос. Інструктор пояснює, що треба короткочасно натиснути газ відразу ж після повороту керма. Для варіатора це не проходить. Газ треба натискати в момент повороту керма. Це не складно і відразу освоюється усіма водіями після роз’яснення. Але сам факт того, що ефективному управлінню авто з варіатором треба вчитися, поза всякими сумнівами.

Ще один приклад. При обгоні зазвичай водій «дає газ» при виході на зустрічну смугу. Для авто з варіатором обгін буде ефективніше, якщо «дати газ» за 0,25-0,5 секунди до початку маневру.

Слизька дорога не терпить різких керуючих дій водія. Якщо ви, звичайно, не каскадер. Варіаторная коробка згладжує різкі натискання і відпускання педалі газу. Значить, конструкція додатково контролює водія, прощає деякі помилки.

Постійна присутність тяги теж збільшує безпеку. Є багато прикладів, коли відсутність тяги може викликати занос і обертання авто на слизькій дорозі. Перемикання передачі невчасно. через помилку водія або мимовільно. на класичному «автоматі» можуть спровокувати ці ситуації. На вариаторе такої проблеми немає.

Особливість варіатора. постійно підбирати оптимальне передавальне число. Це призводить до того, що, наприклад, при постійній рівній їзді в потоці обороти двигуна тримаються завжди в зоні 1,5 т. Оборотів. На моїй машині. аж до швидкості 100 км / ч. А чим менше крутиться двигун, тим менше витрачається паливо.

Мої експерименти показують, що при рівній економічній їзді на вариаторе витрата палива дорівнює 6 літрів на 100 км на 2 літровому двигуні (150 коней).

Особливо добре економія палива проявляється в поєднанні з круїз-контролем. Адже автоматичний контроль швидкості дуже плавно «газує», а відповідно, варіатор тримає при цьому мінімум оборотів.

Основи роботи коробки автомат для розуміння роботи варіатора

Принцип роботи варіатора кардинально відрізняється від східчастих коробок передач.

Для більшого розуміння спочатку слід розглянути, як функціонує класична автоматична коробка передач (не плутати з преселективной роботизованою КПП, яку теж часто позначають як АКПП).

В основі роботи будь-якої ступінчастої коробки лежить взаємодія між собою шестерень різних розмірів.

По суті, коробка передач. це звичайний багатоступінчастий редуктор, яким можна керувати. Такий, наприклад, є звичайна механічна коробка.

АКПП ж значно складніше по конструкції. Якщо МКПП. це редуктор, то в АКПП він. лише складовий елемент, хоч один з основних.

В цілому автоматичну коробку можна розділити на кілька складових:

 • механічна;
 • гідравлічна;
 • Електронна.

Механічна складова. це і є редуктор. В його основі лежить звичайна планетарна передача.

В сучасних КПП, що володіють 4-ма і вище ступенями, таких передач кілька і утворюють вони так званий планетарний ряд.

їздити, вариатор, toyota

Незважаючи на складність конструкції, принцип роботи такий КПП дуже простий. Будь-яка планетарна передача складається з трьох компонентів. сонячної шестерні, сателітів, об’єднаних водилом, і зубчастого кільця.

ПОПУЛЯРНЕ У ЧИТАЧІВ: В чому різниця між коаксіальної і компонентної акустикою, яку вибрати?

Особливість такої передачі полягає в тому, що провідним, веденим або зафіксованим (знерухомлених) елементом може виступати будь-який із складових компонентів, завдяки чому і вдається змінювати передавальне співвідношення. Цим і скористалися конструктори при створенні АКПП.

Так, якщо зробити провідною сонячну шестерню, а водило з сателітами будуть веденими, при цьому кільце. зафіксовано, то на виході отримаємо максимальне передавальне співвідношення.

Якщо ж зафіксувати сонячну шестерню, подавати обертання на водило, а знімати його з планетарного кільця, то співвідношення буде рівним, тобто на виході отримуємо пряму передачу.

Для отримання обертання в зворотний бік (задній хід) досить зафіксувати водило, а обертання подавати на сонячну шестерню.

Для забезпечення блокування шестерень планетарних передач, в конструкції АКПП застосовуються фрикційні муфти зчеплення і стрічкові гальма.

В дію ці вузли приводяться гідравлічної складової, робота якої контролюється і регулюється електронним блоком.

У підсумку все виглядає так: електронний блок управління за допомогою датчиків стежить за декількома параметрами. швидкістю руху, оборотами колінчастого вала і т. Д.

При потребі, він подає сигнал на відкриття клапанів або спрацьовування поршнів гідравлічної системи.

Ті в свою чергу впливають на муфти або гальма, блокуючи обертання необхідного компонента планетарної передачі.

Обмеження вариаторной трансмісії і приклади їх подолання

Незважаючи на наявність в системі ременя, назвати його расходников не можна. велика частина виробників дає на свої варіатори гарантію в 150-200 тисяч кілометрів. При цьому несвоєчасна заміна рідин, виїзди на бездоріжжі, різкі навантаження і удари неминуче призводять до зниження терміну експлуатації вузла. про що ті ж написати. Іноді для продовження цього терміну заміну ременя і валів зробити можливо, але частіше вузол замінюється в зборі. Основна біда варіатора закладена конструктивно. ланцюг або ремінь, що розтягнувся на увазі неправильного обслуговування або експлуатації, починає прослизати на шківах, утворюючи на них задираки. Згодом навіть невелике руйнування ременя варіатора призводить до катастрофічних наслідком для всіх вузлів варіатора. Крім цього можуть викликати загибель трансмісії і проблеми з датчиками швидкості або кроковим двигуном, керуючим всією системою. Іноді від тривалого руху на високих швидкостях можуть відмовити підшипники напівшківами. Також варіатори, спочатку створені під спокійну їзду, погано переносять різкі старти через підвищеного навантаження на ремінь / ланцюг. Звідси ж випливають обмеження по буксируванню як інших автомобілів, так і причепів, що в принципі. не проблема, якщо мова йде про невеликий автомобілі. До речі, про буксирування автомобіля з варіатором теж слід сказати окремо. для цього доведеться включати двигун, щоб приводний ремінь в вариаторе змазувався в русі. але ще краще взагалі відмовитися від буксирування авто на тросі. Варіатор, як система, в чималому ступені залежить від тертя, схильний до перегріву при експлуатації в снігу або на бездоріжжі. Поза доріг автомобіль з варіатором експлуатувати взагалі не варто. ударні навантаження і прослизання коліс смертельно небезпечні для ременя варіатора. Всі ці технічні недоліки поступово долаються. Складніше з іншим.сприйняття водієм варіатора, як некоректно пристрою під час роботи традиційного типу. При необхідності різкого прискорення варіатор, до того перебував у режимі мінімальної витрати палива, спочатку чекає зміни режиму роботи двигуна на оптимальний для розгону. При цьому він постійно змінює передавальне число, щоб не заважати двигуну перенастроюватися. Після чого, дозволяючи двигуну залишатися на часто некомфортних для слуху водія високих оборотах, варіатор починає плавно змінювати діаметр шківів в трансмісії, забезпечуючи плавний, але максимально ефективний розгін зі збереженням двигуна в незмінному режимі роботи з максимальною віддачею крутного моменту. Розгін виходить оптимальним, але прискорення без звичного зміни тембру роботи двигуна з набором швидкості народжує змушує недосвідченого користувача підозрювати автомобіль в некоректній роботі вузлів і відсутності динаміки. Саме для боротьби з цим суб’єктивним сприйняттям поведінки автомобіля з варіатором виробники йдуть на всілякі хитрощі: додають пелюсткові підрульові перемикачі віртуальних передач (наприклад, в системі Sportronic у Mitsubishi), змінюють програми управління розгоном так, щоб вихід на оптимальні оберти двигуна відбувався поступово. По суті все це. скоріше данина людському консерватизму і маркетинговий компроміс. характеристики авто при цьому, нехай і незначно, але страждають. Рівне з цієї ж причини важіль управління режимами варіатора на багатьох автомобілях досі стилізують під рукоятку АКПП, хоча можна було б обійтися і рядом кнопок.

Віртуальні передачі

Багато сучасні варіатори оснащені так званими «віртуальними» передачами, що дозволяють імітувати режим ручного перемикання. Це досягається фіксацією ременя в певних положеннях, які відповідають певним передавальним числам. «Віртуальні» передачі актуальні при обгоні на трасі, їзді в складних дорожніх умовах. Вони допомагають контролювати автомобіль і долати перешкоди в ситуаціях, коли електроніка з цим не справляється. У такому варіанті використання цієї опції шкоди для коробки немає.

Але є любителі практично постійно їздити на ручному режимі. Оскільки електроніка фіксує ремінь в певних позиціях, з часом в цих місцях шків зношується сильніше, особливо якщо водій в більшості випадків обирає одну і ту ж передачу. Це може привести до появи ривків при русі. Отже, «віртуальні» передачі призначені для використання в певних ситуаціях, а не постійно. В такому випадку це абсолютно не впливає на термін служби коробки.

Різким стартів. відмовити!

Підірвати здоров’я варіатора можуть і різкі старти з місця. Для агрегату болюча тривала їзда на високій швидкості, що викликає перегрів, так само як і довгий рух черепашачим кроком внатяг. при буксируванні причепа або долаючи ділянку пересіченій місцевості. Про навантаження «на холодну», через які можна пошкодити внутрішні частини трансмісії, і думати забудьте. температура рідини повинна бути близька до робочої, інакше при «низьких стартах» ремінь або ланцюг буксуватимуть, пошкоджуючи шківи.

Оффроуд. без оптимізму

Якщо вам пристрасть як хочеться з’ясувати, власники якої машини обрали настільки вишукану тактику, то дамо підказку. йдеться про кросовер. Думка, що безступінчата трансмісія на машині хоч скільки-небудь позашляхового толку накладає обмеження і урізує оффроудних потенціал, з’явилося в общем-то не на порожньому місці: CVT не вітає підвищені навантаження і жорстку експлуатацію. Звичайно, подібне можна сказати про дуже багато вузлів і агрегати автомобіля, але все-таки у випадку з варіаторами це дійсно критично.

Ця картинка тут тільки заради ілюстрації. Mitsubishi Pajero Sport оснащується традиційно витривалими “автоматами”.

Ризикнемо припустити, що в подібних умовах експлуатації агрегат протягне навіть менше, ніж «механіка» або гідромеханічна автоматична коробка передач. просто в силу того, що його пристрій грунтується не на більш витривалою шестеренчатой ​​передачі, а на передачу тяги за допомогою постійного тертя площин шківів і ременя. або ланцюга. Темп зносу знаходиться в прямій залежності від навантажень. На бездоріжжі вони чималі, а термін житті не самого ресурсного агрегату буде танути як сніг навесні. Сподіваємося, що з цим погодяться навіть ті автовласники, які «проїхали на вариаторе сотні тисяч кілометрів і нічого не зламалося».

трохи анатомії

Конструкція варіатора дуже проста. В її основі. два розсувних шківа. Один з’єднаний з двигуном, а другий з провідними колесами. Між ними розміщений металевий ремінь (такий варіатор називається кліноременним), або ланцюг (кліноцепной варіатор). Кожен шків має V-подібну форму, а його половинки можуть плавно розходитися в сторони або сходитися. Відповідно, при «розбігу» ланцюг або ремінь переходять на менший радіус, а при сходженні. на більший радіус шківа. Роль зчеплення виконує гідротрансформатор, або пакет дисків, що працюють в масляній ванні.

Деякі варіатори сьогодні навчені імітувати роботу звичайного автомата. програма управління змушує шківи сходитися і розходитися не плавно, а поступово. Агрегат «перемикається» між «ступенями» і водій не відчуває когнітивного дисонансу. Особливо непогано це вдається коробок передач Lineartronic на автомобілях Subaru. До речі, в Lineartronic застосовується ланцюг компанії LuK, яка в дев’яності роки брала участь в розробці фольксвагеновского варіатора Multitronic для машин з поздовжньою компонуванням силового агрегату.

Як правильно їздити на вариаторе Toyota

Стають все більш популярними варіаторниє коробки на автомобілях мають одну з найважливіших особливостей. безступінчата зміна крутного моменту, тобто водієві не потрібно перемикати самостійно передачі, як це робиться на авто з МКПП, або відчувати невеликі ривки при зміні передачі, які бувають у авто з АКПП.

Що стосується самого управління варіатором, то воно практично не відрізняється від управління коробкою-автоматом, але особливість безступінчатим зміни моменту вносить свої корективи в управління. Є певні нюанси, які слід враховувати при керуванні автомобілем з вариаторной коробкою передач.

Загальна інструкція по управлінню варіатором досить проста: щоб почати рух потрібно всього лише перевести селектор КПП, який прийшов на зміну важеля МКПП, і натискаючи на педаль газу, почати рух. Під час руху, якщо Ви не оберете ручний режим управління, ніяких дій з селектором виконувати більше не треба. Режими варіатораОпределенние режими роботи варіатора, вибираються шляхом перекладу селектора в положення, кожне з яких позначено буквами і значками.

Рух вперед «D». рух вперед. Переклад селектора в положення з цим позначенням вказує на те, що автомобіль буде рухатися вперед. Саме цей режим і є основним при русі. При цьому варіатор сам буде міняти передавальне число, орієнтуючись на оберти двигуна, а електронні системи стежитимуть як за роботою варіатора, так і двигуна, щоб забезпечити максимальну ефективність їх роботи.

Рух заднім ходом «R». рух заднім ходом. Конструкція варіатора така, що реверсного руху веденого вала, що передає обертання на провідні колеса, у нього немає. Тому в конструкцію були включені додаткові механізми. При перекладі селектора в це положення, механізми заднього ходу включаються в роботу.

Щоб уникнути поломок, переводити селектор в це положення можна тільки після повної зупинки авто. У деяких моделях для перекладу селектора в положення «R» потрібно натиснути клавішу, встановлену на селекторі, при цьому натиснути на неї можливо буде тільки після повної зупинки. Цим забезпечується виключення можливості включення заднього ходу без знерухомлення авто, що є додатковим захистом варіатора.

Нейталь «N». нейтраль. При такому положенні селектора силова установка відключена від КПП. Використовується це положення при тривалій зупинці, наприклад, в пробці. Також цей режим використовується для запуску силової установки. В цілому, це звичайна нейтральна передача, яка є у всіх видах КПП. Однак не рекомендується кожен раз при зупинці, особливо короткостроковій, переводити селектор в це положення.

Парковка «P». парковка. Дане положення селектора призводить до того, що ведений вал варіатора блокується штифтом, виключаючи можливість самовільного руху авто.

5 ВЕЩЕЙ которые нельзя делать на ВАРИАТОРЕ (CVT)

Застосовувати цей режим потрібно тільки при постановці авто на стоянку. Часто, щоб виключити можливість випадкового включення даного положення, крім натискання на клавішу на селекторі, потрібно ще вичавити педаль гальма, а також затягнути ручник, після чого тільки селектор стане в це положення. Зняття селектора з цього положення теж супроводжується такими діями, виконаними в зворотному порядку.

Ручне управління «», «-». підвищення і зниження передачі. Оскільки в вариаторе передач як таких немає, то для зручності водіїв застосовується ручний режим перемикання. Але даний режим є лише емулятором. варіатор може змінювати передавальне число на певні значення, що імітує ступінчасту коробку. Тобто ступеневу зміна крутного моменту ніби і є, і його можна змінювати, короткочасно переводячи селектор в «» або «-», тим самим створюючи ілюзію перемикання передач, але воно є лише умовним. До того ж, повністю домогтися відповідності роботи варіатора як ступінчастої коробки не вийде. електронні системи все одно будуть стежити за оборотами двигуна і при потребі самостійно змінювати передавальне число. Робиться це для того, щоб захистити від перевантажень сам варіатор.

Додаткові режімиМногіе моделі, укомплектовані варіатором, мають додаткові режими роботи коробки передач, які підлаштовують її під певні умови руху.

«S». режим спорт. Він забезпечує більш швидке поведінку авто при натисканні на педаль. Цей режим призначений для водіння в інтенсивному режимі. Але все зводиться до того, що варіатор міняє передавальне число більш повільно, що забезпечує більшу тягу при збільшенні оборотів двигуна.

«Е». економ, він же «Еко». Даний режим є повною протилежністю режиму «спорт». Варіатор підлаштовується так, що забезпечується максимальне взаємодія двигуна з коробкою для мінімального споживання палива.

«L». режим складних умов експлуатації. При перекладі селектора в це положення варіатор забезпечує максимальне передавальне число, тобто тягу на ведучих колесах. Призначений для руху по бездоріжжю, буксирування причепа і т. Д.

Нюанси користування варіаторомТеперь про нюанси водіння авто, оснащеного вариаторной коробкою. Перша і одна з головних умов. не починати рух на авто відразу після запуску двигуна, особливо це стосується зимового періоду.

Початок двіженіяПрі тривалій стоянці все масло стікає в піддон коробки передач, а оскільки низькі температури роблять масло більш в’язким, то початок руху відразу після запуску призведе до того, що елементи варіатора працюватимуть без змащення. В результаті це сприяє їх інтенсивного зносу. Тому після запуску слід дати час, щоб масло під тиском потрапило на всі що не потребує змащування поверхні.

Приблизно те ж стосується і перекладу положення в «N» при короткострокових зупинках. При переході на цей режим тиск масла в варіаторі знижується, а після швидкого переведення в режим «D» і початку руху, масло не встигне в потрібній кількості надійти до поверхонь, що труться. Тому краще при зупинці на світлофорі не чіпати селектор і залишати його в положенні «D», оскільки варіатор розрахований на роботу в такому режимі і при зупинці.

Особливості при маневруванні і проходженні поворотовНужно враховувати, що варіатор реагує на підвищення оборотів двигуна. Тобто, спочатку водій збільшує акселератором обороти, на що і реагує дана КПП. Залежно від обраного режиму варіатор буде реагувати відповідно, але на цю реакцію йому потрібно деякий час.

При здійсненні обгону в першу чергу потрібно враховувати цей фактор. додати обертів колінчастого вала, а після вже починати здійснювати маневр.

Те ж стосується і при проходженні поворотів, потрібно на педаль натискати в момент початку повороту керма, тоді КПП відреагує правильно і непередбачених наслідків не буде.

ТранспортіровкаТранспортіровка причепів або буксирування інших авто для варіатора вкрай не бажана, оскільки вона значно збільшує навантаження на трансмісію, і як наслідок. посилений її знос. Допускається тільки транспортування причепів з повною вагою до 1 тонни.

Развеиваем мифы о вариаторе. Вдумчиво и последовательно

Не варто часто використовувати авто з варіатором на пересіченій місцевості. Тобто, багато кросовери і позашляховики з варіатором хоч і є автомобілями з підвищеною прохідністю, але особливо на прохідність їх не варто особливо розраховувати. вони більше є міськими авто, ніж «завойовниками бездоріжжя».

БуксірованіеЕсть і нюанси, що стосуються буксирування авто з варіаторами. Допускається буксирувати таке авто на жорсткому або гнучкому зчепленні тільки при працюючому силовому агрегаті і нейтральному положенні селектора. Якщо таких умов немає, то буксирування проводитися тільки шляхом часткового навантаження авто (обов’язково повинні бути вивішені провідні колеса) або евакуатором.

Нерідко запитують: “Ну, і як тобі варіатор?” Ось і вирішив трохи написати для тих, хто тільки подумує сісти на варіатор.Ощущенія людини понад 20 років проїзд на механіці. Їздив, звичайно, і на роботі, і на автоматі, але свої машини все були на механіці. Останнім перед Авіком-III “варіатор” був Авик-II “механіка”.Але аж надто дістало смикати ручку в постійних пробках Загалом. про те, що мене самого цікавило, коли купував машину на вариаторе. Тільки відчуття, без поглиблення в конструкторські тонкощі: Якщо комусь все ж цікаво глибоке занурення. пошукайте інфу про варіатор AISIN K311. Саме він у нас і встановлений.

Про надёжность.Ну, що сказати. наш варіатор ДУЖЕ надійний. До установки в Avensis вже кілька років використовувався в інших моделях Тойоти, і всі дитячі хвороби були вилизані. Друга причина. варіатор підключається до двигуна через гідротрансформатор (скоріше навіть. гідромуфту), який блокується приблизно на 20 км / ч. І саме гидромуфта пом’якшує все ривки-точки між двигуном і колесами. Що сильно подовжує час життя і двигуна і коробки. Добре, що Toyota не пішла на варіант підключення варіатора через зчеплення, де всі удари передаються безпосередньо на коробку.Подтвержденіем надійності варіатора служить і такий факт: з моменту випуску Авенсиса-III (2009р) в Avensis-клубі з’явилася гілка про надійність варіатора. Так ось, за перші 3 роки не було практично жодного запису про поломки. Через те, що ніхто не скаржиться, періодично народ вилазив з питанням: “Ну, скажіть, у кого-небудь хоч що-небудь зламалося в вариаторе ?!” :-))) Зрозуміло, що варіатор не вічний, але при нормальній експлуатації тисяч до 150км скарг дуже мало. Ну, і радять раз в 60 80т.км міняти в вариаторе масло і фільтри. Я змінив, коли купив машину.

Про разгон.Надо сказати, що і механіка і робот і класичний автомат по суті своїй виглядають практично однаково. у всіх 3-х хтось перемикає 4 8 фіксованих передач, ну і смикає зчеплення (всередині автомата воно теж є). Тому розгін теж виглядає однаково: тахометр росте від мінімуму до максимуму, потім знову, потім ще раз А ось на вариаторе розгін виглядає так: Натискаєте педаль, тахометр встає в положення, пропорційне натисненні педалі газу. І завмирає там на весь час розгону. А машина розганяється! І розганяється непогано. Тобто мізки підбирають коефф.передачі варіатора так, щоб забезпечувалася максимально можлива тяга в кожен момент часу. По досягненню якоїсь порогової (для даного кута натискання на педаль) швидкості тахометр знижується до 1000 оборотів і далі їде рівномірно.

Про ступінь разгона.Прімерно 2/3 ходу педалі газу на нозі відчувається рівномірне зусилля. В останній третині зусилля натискання відчутно зростає і в самому кінці ходу, в момент натискання “в підлогу”, є чітко виражений “клацання”. кікдаун.Время реакції на натискання: Якщо з низькою швидкості (скажімо, 20км / год) зробити кикдаун, то час до початку розгону (по відчуттях) не більше 1 / 3секунди. При менш різких натисканнях. трохи більше, але всяко не більше півсекунди.

Про кнопку “Спорт” і Адаптацію.Кнопка Спорт є. Але реально вона не потрібна :-)). На адаптованою машині (після скидання клеми акумулятора, скажімо) Спорт дає трохи більш різку реакцію на педаль. Тобто якщо без Спорту тахометр був би на 2000об, то зі Спортом. на 3000.Однако якщо їздити енергійно, то днів через кілька машинка сама підлаштовується під стиль їзди, і їзда з Спортом і без нього виглядає абсолютно однаково.

Про “ручний” режім.В цьому режимі положення конусів варіатора фіксується і педаль газу починає змінювати обороти, як у всіх інших коробках. Але, звичайно, це режим псевдоручному. Електроніка не дасть спуститися оборотам нижче 1000 і піднятися вище 6000 і сама перекине на наступну потрібну ступень.Поскольку багато років відкатав на “ручці”, по первости пробував їздити на ручному режимі і зрозумів, що сенсу немає: розгін однозначно програє розгону в режимі автомата. Причому це властивість саме варіатора, оскільки зміна передавального числа бесступенчатое. І мізки машини в кожен момент часу підбирають такий стан коробки, щоб максимально реалізувати поточний крутний момент.Фактіческі функція управління розгоном в ручному режимі зводиться до “смотрению на тахометр” і перещёлківанію “передачі” вгору після досягнення, скажімо, 4000об. Вниз вона і сама переключиться при зниженні нижче 1000об.Прі цьому відчуваєш себе досить нерозумно, тому, що знаєш, що машина може це зробити краще за тебе. І таки дійсно робить! Мені не вдалося в ручному режимі отримати кращу динаміку, ніж в автоматичному:. ((. Власне, самий швидкий розгін в ручному режимі виходить так: притискаємо і тримаємо педаль газу в фіксованому положенні. Наприклад-в кикдауне. Машина докручує движок до 6000об, потім “по неприпустимим оборотам” сама підтикає наступну “передачу” і т.д. :-). Маємо автоматичний ручний режим :-)).

Ось, ніби і все. Тепер, якщо будуть питати про варіатор. буду посилати На цю сторінку :-)).

Літери CVT в позначенні типу трансмісії все менше і менше лякають автомобілістів. Але чи треба взагалі боятися воротарів або почуття страху буде рости разом з цифрами на одометрі?

До цього дня варіатор або CVT (continuously variable transmission. трансмісія, плавно змінює передавальне відношення) залишається “коробочки” загадкою. Одні їздять і в вус не дують, інші ж їздять і напружуються або не їздять, але теж напружуються. Деякі зі скепсисом дивляться на безступінчатий і своєрідність управління прискоренням, коли мотор підвисає на високих оборотах, а також на ряд інших ще менш приємних моментів, про які ми поговоримо нижче.

Зрозуміло, у випадку з CVT необхідно дотримуватися певних правил експлуатації, щоб «незрозуміла штуковина» прожила довго і щасливо, але які саме? Від чого варіатор випускає дух і чи не занадто широкий круг обмежень при експлуатації, яким доводиться платити за безступінчатий комфорт?

Лайфхак: як укластися в гарантію

Досвід адекватних. читай, об’єктивних, а не фанатичних «засліплених». власників свідчить про те, що коробка коробці ворожнечу. Одні варіатори показують себе щодо живучими навіть при нештатних умовах (уточнюємо, позаштатних, а не екстремальних), а інші. навпаки, примхливими і ніжними. Але загальна тенденція є. Ризик виходу воротарів з ладу стає вище при негуманною експлуатації і після досягнення певного пробігу.

Кілька років тому члени клубу любителів однієї моделі з CVT, в страху потрапити на ремонт після закінчення гарантійного терміну, особисто, до досягнення заповітного кілометражу виводили ладу агрегат. Робилося це в такий спосіб: щоранку автомобіль утикані передніми колесами в досить високий бордюр, який не так-то просто подолати і трохи навантажували коробку оборотами. Регулярні «тренування» кінчали варіатор в гарантійний період, після чого виробник займався заміною коробки передач безкоштовно. Називати клуб ми не станемо, але, передбачаючи читацький скепсис, відзначимо, що це не байки, не казки і не вигадки. інформація отримана від одного з учасників спільноти.

Буксувати. шкідливо

А що, власне кажучи може, якщо не «вбити» CVT на пересіченій місцевості, то грунтовно зіпсувати його здоров’я? Наприклад, пробуксовка або підйом в круту гору, що викликає нагрівання шківів і ременя. Раптова поява «зацепа» після спроб вибратися зі снігової, грязьовий або піщаної пастки теж здатне зіграти злий жарт. через різкого ривка ремінь або ланцюг можуть проскакувати, утворюючи задираки на поверхні шківів, про які автомобіль на розгоні буде спотикатися.

Небезпечні і навантаження, що виникають при ударі колесами об перешкоду або втрата «мізками» сигналу від помер датчика швидкості. При цьому коробка перейде в аварійний режим. шківи різко візьмуть проміжне положення, що стане «шоком» для ременя.

Чистота і правильна буксирування

Варіатор чутливий до температурних режимів, які негативно відбиваються на стані його деталей. Перед літньою спекою вкрай бажано перевірити радіатор охолодження. НЕ заріс він «повстю»? Дуже важливо стан масла, яке взагалі дуже бажано міняти частіше. кожні 30-40 тис. Км. Тобто, як в гідромеханічним “автоматом” при міській експлуатації та правильному підході власника.

А якщо ваш «варіаторний» автомобіль раптом встане з якоїсь причини, нехай не пов’язаної з поломкою трансмісії, пам’ятайте. транспортування в сервіс при заглушеному моторі можлива або при повному завантаженні на евакуатор, або при частковій, але тільки якщо провідні колеса завантажені на платформу. Ніяких «шнурків» і «краваток»! Ну а якщо ви вирішили зрушити з місця носія CVT, забувши завести двигун, то ми щиро вам співчуваємо. Ну хто ж здогадається, що ведений вал продовжить обертатися від коліс, а ланцюг або ремінь будуть точити нерухомий провідний вал від двигуна.

Купуючи «безступінчату» машину, пам’ятайте. варіатор створений для комфортної та адекватної їзди без крайнощів. Тоді коробка, ймовірно, зможе пройти близько 200 тис. Км. прийнято вважати, що саме такий ресурс в середньому мають CVT. Так, ви можете заперечити, мовляв, на «гарячій» Subaru WRX теж ставиться безступінчата коробка передач, але погодьтеся, що варіатор на спорткарі це швидше виняток, ніж правило.

І на останок. Масло не повинно бути темним, горілим (запах. ознака нещадної експлуатації) і з сторонніми домішками, що вказують на знос агрегату, а його рівень повинен відповідати матюками на щупі. У русі варіатор не повинен вити і видавати сторонні звуки, так само як і смикати при старті і під час руху. А як у вас?

Як правильно їздити на коробці варіатор?

Повернемося до початку теми, як же правильно їздити на вариаторе? А тут все просто, головне слідувати основним правилам експлуатації, і не робити те чого шкідливо варіатору а саме:

Їзда на високій швидкості. варіатор дуже не любить довгу експлуатацію на підвищених швидкостях (більше 150 км / ч), довга експлуатація варіатора на такій швидкості гарантовано призведе до підвищеного зносу конусів і ременя.
Різкі прискорення. найнебезпечніша штука для варіатора, це різкі прискорення! Якщо ви хочете поганяти зі світлофора, точно не варто купувати авто з варіатором! Розганятися на CVT необхідно плавно, без різких прискорень, це допоможе збільшити його термін служби в рази! У тих же хто любить «поганяти», коробки можуть вийти з ладу вже на 65-80 тис.км!
Експлуатація на холодну. то чого не любить варіатор це «їзда на холодну», коли автомобіль після нічної стоянки взимку. заводять і без прогріву починають їхати. ATF не встигає прогрітися, тиск в гідросистемі нижче ніж потрібно в результаті чого з’являються мікро пробуксовки і підвищений знос ременя і конусів!
Пробуксовки і дрифт. для тих хто любить пробуксовки, покриття п’ятаки на майданчиках, варіатор точно не підійде. Більше ніж їзду на високій швидкості. варіатор не любить буксувати, адже при пробуксовці створюється ударна навантаження на трансмісію, плюс масло швидко перегрівається в результаті чого підгорають стартові пакети в вариаторе і починається підвищений знос ланцюга (ременя) і конусів.

Згадаймо варіатор

Сам по собі, варіатор коробка передач, без передач! А раз передач тут немає, значить не може бути і поштовхів, стусанів, ударів при перемиканні, економії палива теж більше в порівнянні з АКПП, здавалося б, ідеальна коробка, але немає. Плата за комфорт. ресурс коробки, який у воротарів помітно менше ніж у звичайних гідравлічних «автоматів», до невеликого ресурсу можна додати так само високу вартість обслуговування (заміна масла і фільтра варіатора) і дорогий ремонт, тому відповімо на питання як правильно їздити на вариаторе.

Как правильно использовать вариатор (CVT) в своём автомобиле | Советы

Режими роботи варіатора

Режими роботи селектора у популярних воротарів такі ж як і на АКПП і DSG, а саме:

 • Режим P. Паркінг
 • Режим N. Нейтраль
 • Режим D. Рух вперед
 • Режим R. Рух назад

Існують модифікації так само з режимами S (sport) і мануальним режимом (M), найчастіше такі режими вважаються «віртуальними» адже фізично режиму M в вариаторе бути не може.

Як їздити на вариаторе взимку?

Як їздити на вариаторе взимку тема теж дуже важлива, адже особливості варіатора диктують особливу експлуатацію даних типів коробки!

Прогрів обов’язковий! Так, взимку коли ви сіли в машину, необхідно хоча б 5-10 хвилин прогріти двигун, коробку, і далі дуже плавно починати рух, само собою без різких прискорень і вже тим більше пробуксували. Експлуатація варіатора при температурах ніже.35 градусів взагалі не бажана, краще поїхати на таксі і поберегти коробку!
Буксирування автомобіля з варіатором. Ще одна важлива тема, дуже багато власників воротарів стикаються з питанням, чи можна буксирувати автомобіль з варіатором?

Насамперед необхідно ознайомитися з інструкцією по експлуатації автомобіля, адже щороку компанії вдосконалюють свої авто, і можуть вносити зміни в конструкцію коробки передач. Якщо ж рекомендацій по буксируванню автомобіля немає, то необхідно дотримуватися стандартних умов, а саме:

 • Буксирувати авто тільки з заведеним двигуном, на малі дистанції і на невеликій швидкості!
 • Буксирувати авто з заглушеним двигуном не рекомендується взагалі, краще скористатися послугами евакуатора!

Так само хочемо нагадати, що варіатор дуже не любить підвищені навантаження, тому використовувати автомобіль з варіатором для буксирування іншого автомобіля вкрай не радимо! Якщо у Вас виникли питання по роботі Вашого автомобіля або потрібний ремонт варіатора, ми до Ваших послуг, заїжджайте на безкоштовну діагностику.

«Нейтралці»

Нейтральна передача позначається буквою N. Якщо включити селектор коробки в цьому положенні, то двигун автоматично відключається від КПП. Використання нейтральної швидкості допускається при їзді в умовах пробок і тривалому простої автомобіля. Також режим нейтральної передачі застосовується для запуску автомобільного двигуна, але включати нейтраль при короткочасній зупинці не можна.

функціонування датчиків

Робота датчиків визначає правильність функціонування вариаторной КПП в цілому. Щоб машина могла працювати економно, все контролери повинні бути справні. До несправності вариаторной трансмісії може привести поломка датчика швидкості. Якщо цей елемент ламається, керуючий модуль переводить КПП в аварійне становище, що призводить до екстреного гальмування двигуна. Така проблема призведе до деформації ремінця КПП, іноді цей елемент розривається, що часто відбувається при їзді на підвищеній передачі. Треба стежити за робочим станом контролера рівня масла в коробці передач, датчика тиску і інших деталей.

Транспортування і буксирування

Буксирування на машині з вариаторной коробкою, як і пробуксовка, не допускаються. В іншому випадку ці дії приведуть до швидкого зносу трансмісії або вона повністю вийде з ладу. Якщо виробник авто допускає буксирування, то обов’язково уточніть цей момент, вивчивши правила експлуатації. Але ми не рекомендуємо цього робити, оскільки на практиці трапляються випадки, коли транспортування інших машин призводить до поломки трансмісії, особливо якщо мова йде про агрегатах з великим пробігом. Краще викликати евакуатор і заплатити більше, ніж потім переплачувати за ремонт. Якщо несправний мотор, буксирування допускається тільки в тому випадку, коли будуть від’єднані піввісь від ведучих коліс.

Не можна використовувати машину з варіатором як тягне автомобіля. Допускається взяти на буксир тільки один причіп, вага якого не перевищує допустимі норми. Більш точна інформація щодо вантажопідйомності і відстані, на яке можна буксирувати причіп, вказується в сервісній книжці до машини.

додаткові режими

Вариаторні коробки передач в більшості сучасних автомобілів мають додаткові режими роботи трансмісії:

 • Спортивний режим (S). При його активації забезпечується більша маневреність транспортного засобу і більш стрімкий пуск, коли водій тисне на газ. Такий стан актуально використовувати при експлуатації авто в інтенсивному режимі роботи. Але проблема в тому, що варіаторниє агрегати змінюють передавальне число значно повільніше. Завдяки цьому забезпечується хороша тяга при підвищенні кількості оборотів ДВС.
 • Економний режим (E). Такий стан. протилежність спортивному режиму. Керуючий модуль після активації налаштовує коробку передач таким чином, що силовий агрегат починає максимально взаємодіяти з КПП. Це забезпечує мінімальне споживання пального машиною. Зрозуміло, в порівнянні з механікою, варіаторниє КПП працюють менш економічно.
 • Складні умови використання (L). Якщо водій включає важіль КПП в це положення, то коробка забезпечує найбільшу передавальне число, що сприяє збільшенню потужності ДВС. Використання цього режиму актуально при їзді по бездоріжжю, буксирування причепа і т. Д.

Поради та правила експлуатації машини з варіатором як правильно їздити

Бесступечнатие варіаторниє КПП забезпечують плавне перемикання швидкостей і не мають фіксованих першої, другої або п’ятої передач. З принципами їзди на автомобілях з CVT водії познайомилися відносно недавно. Тому слід дізнатися, як правильно їздити на вариаторе і яких помилок не можна допускати при експлуатації коробки передач.

Особливості при маневруванні і проходженні поворотів

Як почати рух?

Коли машина якийсь час стоїть на стоянці, мастильний матеріал стікає в піддон картера трансмісії. У холодну пору року в’язкість витратного речовини стає більш високою, тому коли ви запускаєте двигун в мороз, не треба відразу починати рух. Почекайте якийсь час (не менше трьох хвилин), щоб рідина пройшла по всіх каналах. Деякі виробники для більш швидкого прогрівання мастила рекомендують включити по черзі всі режими роботи коробки передач, затримавшись на кожному з них на кілька секунд. Ми радимо робити так тільки в тому випадку, якщо ці рекомендації вказані в сервісному мануалі.

Особливості при маневруванні і проходженні поворотів

При водінні машини з CVT враховуйте, то такі коробки передач чутливо реагують на збільшення оборотів силового агрегату. Спочатку водій підвищує їх кількість натисканням на педаль газу. Потім, відповідно до обраного режиму, трансмісія буде автоматично підбирати обертів для оптимальної роботи. Але на підбір потрібен певний час. Якщо ви робите маневр під час їзди, то враховуйте цей фактор в першу чергу. Спочатку збільште обороти мотора, а потім виконуйте маневр. Це стосується і входження в поворот: водієві треба тиснути на газ в момент, коли тільки починає повертатися кермо.

З ролика, опублікованого користувачем AlexKolmak, ви зможете дізнатися про устрій вариаторной коробки передач.