Як налаштувати клапана на ВАЗ 2106

Як відрегулювати клапана на ВАЗ 2106

Нещодавно мені знову довелося регулювати клапана Трохи набридли вони вже, потрібно замінювати рокера і распредвал, напевно. Але пост не про це, хоча незабаром з’явиться і про заміну рокерів. І так як мені довелося в черговий раз регулювати клапана, хочу привести хорошу інструкцію, як правильно регулювати клапана на ВАЗ 2106. Варто відзначити, що в цьому варіанті регулювання проводиться за допомогою щупа. Щуп. заводський варіант, але на досить зношених двигунах він не дає потрібної точності. Інша справа регулювальна рейка.

Коли необхідно регулювати клапана на ВАЗ 2106?

В інструкції зазначено, що регулювання клапанів на двигуні ВАЗ 2106 потрібно проводити через кожні 10 тис. Км. пробігу. Це досить часто, але не новий двигун навряд чи зможе стільки від’їздити без регулювання. Показаннями до регулювання клапанів є:

 • Стук, який чутно з з-під клапанної кришки, чітко його помітно при закритому капоті в салоні автомобіля.
 • В окремих випадках може проявлятися також нестійка робота двигуна, втрата динаміки.
 • Також якщо після «побачитися» двигуном оборотів в 5. 6 тис, може відкрутиться регулювальний болт.

Хоча і великі зазори не дуже впливають на роботу двигуна і не створюють особливих небезпек для його деталей, все ж стежити за зазорами потрібно вчасно. Великі зазори ведуть до прискореного зносу рокерів.

Перед початком процесу регулювання клапанів ВАЗ 2106 потрібно ОБОВ’ЯЗКОВО натягнути ланцюг приводу ГРМ. З інструментів знадобиться:

 • Ключ на 10.
 • викрутка.
 • Ключ на 14.
 • Ключ на 17.
 • Щуп розміром 0.15 мм (бажано використовувати широкий щуп, який допоможе виконати регулювання більш точно).

Ну, приступимо до регулювання. Для початку слід зняти кришку головки блоку циліндра.

 • За допомогою «кривого стартера» або спеціального ключа для маховика поєднуємо мітки на шківі коленвала і зірці распредвала. Таким чином, буде стиснення в 4-те циліндрі.
 • Це положення відповідає 0 градусів, (див. Малюнок) регулюються клапана і Щуп повинен переміщатися з помітним защемлением. (Відлік ведеться від передньої частини двигуна).

Якщо Вами зазначено, що щуп переміщується з великим зазором, то цей клапан потрібно регулювати. Для регулювання клапана ВАЗ 2106 потрібно відпустити контргайку, вкрутити або викрутити регулювальний болт на необхідну регулювальну величину.

 • Виставивши певне положення в градусах, перевіряють зазор клапанів відповідно до даних таблиці.
клапан, 2106
 • Провернувши ще на пів обороту, проводиться регулювання наступної пари клапанів.
 • Після закінчення регулювання клапанів зберіть все в зворотному порядку.

Для більш точного регулювання клапанів, на форумах рекомендується проводити цю операцію 2-3 рази в підряд. Важливий також той факт, що при затягуванні контрольної гайки зазор зменшується.

При пошуку несправностей і ремонту стартера, вам буде потрібно схема стартера

Процес регулювання клапанів

Порядок регулювання теплових зазорів клапанів однаковий для карбюраторного і інжекторного двигуна. Відмінність тільки у величині теплового зазору клапанів. На карбюраторному двигуні встановлюються зазори на всіх клапанах при холодному двигуні 0,15 мм, на инжекторном 0,20 мм. Регулювання починається з установки міток на колінчастому і розподільному валах.

Повертаючи спеціальним ключем на «38» за гайку, що кріпить шків пасової передачі (задає диск на инжекторном двигуні) поєднуємо мітку у вигляді ризики на шківі з виступом на передній кришці, при цьому на зірочці распредвала мітка повинна збігтися.

У цьому положенні поршень четвертого циліндра знаходиться в ВМТ (0 0 кв) і регулюються восьмий і шостий клапани (нумерація з 1-го по 8-ий починається від радіатора).

 • щуп вставляється між кулачком распредвала і робочою поверхнею важеля клапана;
 • розслабляється ключем 17 контргайка для вільного переміщення регулювального болта;
 • обертаючи регулювальний болт ключем 13 домагаються величини зазору, при якому щуп буде переміщатися з невеликим зусиллям;
 • притримуючи ключем 13 від повороту регулювального болта, затягується контргайка.

Необхідно мати на увазі, що при затягуванні контргайки, отриманий зазор може «відвести» в більшу чи меншу сторону, тому важливо перевірити повторно тепловий зазор після фіксування регулювального болта.

Наступна пара клапанів регулюється при повороті колінчастого вала на 180 0. при цьому зірочка распредвала повернеться на 90 0. Метка на зірочці буде розташована на зрізі з’єднання нижньої і верхньої ліжку распредвала.

У цьому положенні регулюються четвертий і сьомий клапани.

Встановивши колінчастий вал на 360 градусів регулюються перший і третій клапани. І в положенні вала, встановленого на 540 градусів, регулюванню підлягають п’ятий і другий.

регулювання мікрометрів

Найбільш точним методом регулювання теплових зазорів клапанів є застосування приладу зі стрілочним індикатором. мікрометром. Мікрометр дуже чутливий прилад, який реагує на зміну поступального руху його вимірювального штока на кожні соті частки міліметра.

Порядок аналогічний черговості регулювання з використанням щупа. Особливість такого методу полягає в установці рейки на шпильки ліжку розподільного вала, на яку кріпиться мікрометр. На рейці нанесена інформація кутів положення колінчастого вала до відповідних для регулювання клапанів.

Перед початком робіт мікрометр монтується на пристосування, що має важіль у вигляді коромисла. Одна сторона важеля впирається на шток мікрометра легким дотиком, а інша на крайню частину рокера. Піднімаючи без зусилля спеціальної «лопаткою» рокер, до торкання з тильною стороною кулачка распредвала, відзначають на скільки поділок відхилилася стрілка від нульового положення. Для карбюраторного двигуна стрілка повинна відхилитися на 52 ділення.

Мікрометр для регулювання клапанів комплектується з описом і всіма необхідними пристроями.

Саморобну рейку можна зробити за заводською схемою. За допомогою такої рейки дії при самостійному регулюванні клапанів більш впевнені і не треба запам’ятовувати розпорядок або послідовність операцій.

Регулювання клапанів ВАЗ 2106, 2107, Niva

На автомобілях сімейства ВАЗ класика: 2101, 2102, 2103, 2104, 2105, 2106, 2107, 2121, 2123, 2131, 21053, 21213, 21214 встановлений чотиритактний двигун.

Карбюратор на двигунах автомобілів Жигулі встановлювався до 2000 року і згодом, після нескладною модернізації на автомобілях 2105 і 2107 застосували інжектор. Це рядний двигун з вертикально розташованими циліндрами в блоці. Канали системи охолодження в блоці циліндрів зроблені по всій висоті циліндрів, ефективно охолоджуючи поршневу групу, кільця поршнів від «залягання», а також запобігаючи деформацію блоку циліндрів від локального нагріву.

Колінчастий вал розташований в нижній частині блоку циліндрів на п’яти опорах корінних ковзають підшипниках. Як ущільнювачі, що перешкоджають витоку масла, застосовуються сальники, виготовлені з маслостойкой гуми.

Важливим вузлом двигуна є головка циліндрів. Являє собою складний литий з алюмінієвого сплаву блок і запресованих в нього сідел клапанів і направляючих втулок. У голівці блоку циліндрів передбачається сорочка охолодження і масляні канали для підведення мастила під тиском підшипників розподільного вала і рокерів, що приводять у рух клапани.

На клапанах встановлюються маслос’емниє ковпачки, що перешкоджають потраплянню масла в камеру згоряння. Всього використовуються 8 клапанів.

Розподільчий вал встановлюється на головці циліндрів і приводиться в обертання від колінчастого вала дворядним ланцюгом. Пристрій натягу ланцюга напівавтоматичного типу, що працює від впливу пружини. Є можливість установки пристрою для автоматичного натягу ланцюга, шток якого регулює своє становище від підвідного під тиском масла.

На відміну від двигуна УМЗ, встановленого на автомобілях ГАЗель, Волга, UAZ, передача руху до клапанів від розподільного вала здійснюється через важелі (рокери), без застосування штанг і коромисел. Система застосування рокерів з верхнім положенням розподільчого вала забезпечує стабільну роботу клапанів на холостому ходу і при високих швидкостях обертання колінчастого вала, знижуючи дзвінкий шум їх роботи.

Регулювання клапанів ВАЗ 2106, 2107 і т.д. згідно з інструкцією по технічному обслуговуванню виконується кожні 10000 км пробігу і завдяки простій і компактної компонуванні двигуна складності в процедурі відсутні.

Початок роботи та розбирання

Перед початком робіт, пов’язаних з регулюванням теплових зазорів клапанів необхідно підготувати двигун, інструмент та супутні матеріали.

Автомобіль зафіксувати ручним гальмом і коробку передач перевести в нейтральне положення. З метою безпеки і виключення самостійного руху додатково під колеса встановити черевики. Відкрити капот і перевірити температуру двигуна, яка для проведення процесу регулювання клапанів повинна бути приблизно 20 градусів.

Як виняток, існує поправочная таблиця зазорів клапанів в залежності від температури двигуна, але з огляду на непередбачувані деформації структури металів, ми рекомендуємо проводити регулювання з температурою, зазначеної в інструкції заводу-виробника. Саме при температурі 20 градусів, структура металу має стабільний стан, без помітних теплових лінійних розширень або стиснень (негативні температури).

Перед розбиранням деталей і вузлів для забезпечення доступу до операції регулювання клапанів знеструмити бортову електричну мережу машини, відключивши мінусову клему акумулятора.

Подальші операції підготовки газорозподільного механізму карбюраторного двигуна відрізняються від інжекторного.

 • Відстебнути фіксують пружинні засувки кришки корпусу повітряного фільтра або відкрутити гайку ( «баранчик»);
 • Зняти кришку і прибрати в сторону елемент повітряного фільтра;
 • Головкою на «8» або ріжковим ключем відкрутити чотири гайки, які утримують корпус повітряного фільтра на верхній частині карбюратора і прибрати його в сторону, відокремивши від патрубка вентиляції картерних газів;
 • Зняти трос приводу повітряної заслінки карбюратора, відкрутивши частково полухомут, що утримує оболонку троса і фіксатор стрижня троса;
 • Шлицевой викруткою відстебнути пластмасові наконечники приводу педалі акселератора на карбюраторі і видаливши стопорне кільце з осі приводу, встановленого на клапанної кришці, зняти тягу.
 • Зняти обмежувач (у вигляді скоби) самовільного скидання троса з канавки тяги дросельної заслінки.
 • Повернувши проти годинникової стрілки тягу дросельної заслінки витягнути наконечник троса в сторону;
 • Вивернути головкою на «10» два болта, що утримують кронштейн вузла троса акселератора;
 • При наявності адсорбера вийняти роз’єм на клапані продувки;
 • Розслабити хомути на патрубках воздуховода і патрубка вентиляції газів, відкрутити головкою «10» болт кріплення пластмасовою втулки патрубків на клапанної кришці і зняти їх;

Головкою на «10» відкрутити вісім болтів кріплення клапанної кришки і зняти її з головки блоку. Оглянути деталі газорозподільного механізму на предмет поломок, стану пружин.

Методика в два прийоми

Існує спрощена методика регулювання клапанів в два прийоми.

 • Встановлюємо колінвал на верхню мертву точку.
 • Поєднуємо мітки на распредвали і ліжку вала.
 • Регулюємо 4-ий, 6-ий, 7-ий, і 8-ий клапана.
 • Відразу після цього повертаємо колінвал на повний оборот.
 • Регулюємо 1-ий, 2-ий, 3-ий і 5-ий клапана.

Методика регулювання за два оберти дозволяє скоротити час на обслуговування газорозподільного механізму, а також зручна новачкам, своїми руками виконувати цю процедуру.

На автомобілі Chevrolet Niva і ряді автомобілів Niva регулювання теплових зазорів клапанів виконується автоматично гідрокомпенсаторами.

Таблиця порядку регулювання:

На карбюраторному двигуні для більш точного визначення положення розподільного можливе використання трамблера, бігунок якого спрямований на гніздо високовольтного проводу відповідного циліндра. Якщо кришка трамблера знята, то орієнтуванням можуть служити чотири гвинти на корпусі, що збігаються з гніздами високовольтних проводів.

Регулировка клапанов ВАЗ 2101-06

Можна також, використовувати трамблер при знятій кришці: до низьковольтної ланцюга підключити контрольну лампочку і при включеному запалюванні повертати колінчастий вал. Момент включення лампочки свідчить про точному положенні распредвала, при якому регулюється відповідна пара клапанів.

Інструменти для регулювання

Процедура регулювання починається з розбирання клапанної кришки і елементів деталей, що перешкоджають до доступу до неї.

Необхідний інструмент для підготовки газорозподільного механізму до регулювання:

 • ключ трещетка 1/2 дюйм з подовжувачем і головкою на «10» і «8»;
 • викрутка універсальна;
 • плоскогубці.

Для регулювання теплових зазорів клапанів необхідний наступний інструмент:

 • Ключ «храповика» на «38»;
 • Ключ гайковий ріжковий 17;
 • Ключ гайковий ріжковий 13;
 • Щуп товщиною 0,15 мм (для інжекторного двигуна. 0,20 мм).

Регулировка клапанов щупом ваз 2101-2107.Супер бюджетный способ.

Регулювання клапанів на ВАЗ 2106

Проводити регулювання клапанів на ВАЗ 2106, як і на інших моделей жигулів «класика» рекомендовано через кожні 10 тис. Км пробігу.

Невиконання даних рекомендацій може привести до плачевних наслідків, зокрема, збільшення витрати палива, зниження потужності двигуна і багатьом іншим неприємностей.

Але останньою ланкою в діагностуванні того, що пора регулювати клапана, є їх стукання на холостому ходу роботи двигуна.

Даний звук дуже специфічний і переплутати його з якимось іншим звуком неможливо.

Кожен водій сам вирішує, де йому регулювати клапана своєї шістки, на СТО або в гаражі самостійно.

Давайте припустимо, що Ви самі вирішили провести дані роботи, тим більше, що якщо Ви читаєте цю статтю, то швидше за все це так і є.

клапан, 2106

Подготавітельние заходи

Для того, щоб регулювати клапана на ВАЗ 2106 багато інструменту не потрібно, список наведено нижче.

 • Широкий щуп для виміру зазору 0,15 мм (вузький не підійде, є спеціальні вазовськие);
 • Ключ спеціальний для провертання колін вала двигуна (можна обійтися без нього);
 • Торцевий ключ на 10 для зняття кришки клапанів;
 • Широка плоска викрутка;
 • Ріжкові ключі на 13 і 17;
 • Стандартний набір інструментів.

Вид щупа для регулювання вазовских клапанів.

Виставляємо поршень 4-го циліндра в положення ВМТ

Дана дія обов’язково і для його виконання доведеться провертати колінчастий вал двигуна.

можна використовувати головку на 36, або вивісивши заднє колесо і включивши 4-ю передачу провертати його в потрібному напрямку.

Довга мітка на передній кришці і мітка на шківі коленвала збігалися.

Мітка на відомою зірочці распредвала повинна збігатися з виступом на ліжку корпусу підшипників.

Якщо дана вимога не виконана, то за основу беруться мітки на шківі коленвала, а мітки ГРМ доведеться підрегулювати.

Як це робити, це окрема тема «розмови», але ми обов’язково її торкнемося в наступних статтях.

Якщо все мітки виставлені правильно, приступаємо до регулювання клапанів ВАЗ 2106.

Порядок виконання роботи

Четвертий циліндр у нас в ВМТ, регулюємо теплові зазори в 6-м і 8-м випускних клапанах. 6-й клапан відноситься до 3-го циліндра.

Тепер в роботу вступає широкий щуп до 0,15 мм. Його потрібно вставити так, як показано на фото.

Чи не маловажним є зусилля проникнення щупа. Тут багато припускаються помилки, що призводить до неправильного результату.

Щуп повинен заходити між розподілвалом і рокером з певним зусиллям, що вказує на правильну регулювання клапанів.

В цьому і полягає відмінність між досвідченим майстром, який відчуває потрібне зусилля, і новачком, який може помилитися.

Якщо щуп проходить вільно або не проходить зовсім, то значить потрібно це виправити, до норми 0,15 мм.

Для цього за допомогою ключа на 17 послаблюється гайка, як показано на фото нижче.

За допомогою ріжкового ключа на 13, в залежності від ситуації, шляхом його обертання в потрібну сторону, виставляється правильний зазор.

Контр гайкою фіксується виставлений показник регулювання, але потім робиться контрольна його перевірка, так як при затягуванні контр гайки зазор може збитися.

Переконавшись, що все нормально, переходимо до 6-му клапану. Всі дії повторюються.

Коли зазори клапанів, 8 відрегульовані, приступаємо до регулювання зазорів клапанів і 7, і 3, і 2.

Для отримання вірного результату необхідно провертати коленвал на певний градус, дивіться малюнок нижче.

Так як кришка трамблера знята, то Ви можете помітити, що його бігунок провертається. Цей момент теж можна використовувати для правильного регулювання клапанів.

Після повороту бігунка на кожен 90 градусів проводиться регулювання наступної пари клапанів.

Для зручності можна зробити мітки на корпусі через кожні? обороту бігунка.

Після регулювання 5 і 2 клапанів можна вважати, що роботи закінчені, залишилося тільки повернути все на свої штатні місця і перевірити роботу двигуна.

Заведіть машину, подивіться, як працює двигун на холостих обертах, потім потрібно проїхати пару кілометрів і порівняти прийомистість мотора з тією, яка була до проведення робіт.

Також читайте з яких причин на двигунах ВАЗ гніт клапана.

Зняття кришки клапанів

Для зняття кришки клапанів ВАЗ 2106 використовується торцевій ключ на 10, як правило дана дія ні у кого проблем не викликає.

Після того, як кришка клапанів знята, перевірте стан прокладки, якщо є дефекти на поверхні, то бажано відразу ж провести її заміну.

Мітки виставлені, кришка знята, приступаємо безпосередньо до регулювання клапанів.

Специфіка виконання робіт

Існує категорія водіїв, які прагнуть все роботи по обслуговуванню і ремонту свого автомобіля робити самостійно.

Особливо це властиво для власників вітчизняних машин, і це похвально.

Але таким водіям потрібно усвідомити, що ряд робіт, особливо, які стосуються регулювань, вимагають не тільки теоритических знань і досвіду, а й своєрідною «чуйка», яка приходить з часом, шляхом проб і помилок.

Особливо до таких робіт відносяться всі регулювання, що проводяться на карбюраторі, а також регулювання клапанів і ще ряд інших регулювань.

Тому, якщо Ви це робите в перший раз, то покличте людини, який, як мінімум 3-5 разів робив такі роботи на своєму автомобілі, і бажано на такий же моделі, як і у Вас.

Також перед проведенням робіт перевірте натягнення ременя ГРМ. Це важливо.

Якщо Ви тільки приїхали в гараж і хочете в цей же день проводити регулювання клапанів, то потрібно близько 5-6 годин, щоб двигун охолонув.

Можна відразу приступити до зняття кришки клапанів і інших деталей, це дозволить скоротити час охолодження двигуна до 1-2 годин, так як збільшитися теплообмін між гарячим мотором і навколишнім середовищем.

А краще виходити з принципу: ввечері приїхав. вранці проводь роботи.

До речі, не забудьте про прокладку під кришкою клапанів, в 90% випадків її доводиться міняти, тому нова прокладка повинна бути у Вас під рукою.

Відлік клапанів ведеться наступним чином. Встаньте зліва від автомобіля по ходу його руху, біля двигуна. Поверніться обличчям до двигуна.

Відлік циліндрів і клапанів ведеться зліва на право від ланцюга ГРМ.

Останніми будуть 4-й циліндр і 7,8 клапана, але регулювання починається з клапанів і 8.

Звільняємо робочий простір

Потрібно розуміти, що відразу кришку клапанів ви не знімете, потрібно до неї дістатися.

Використовуючи ключ на 8 відкручуємо три болта і знімає кришку повітряного фільтра, а потім витягуємо фільтруючий елемент.

Від’єднуємо всі шланги, які йдуть до повітряного фільтру.

Відкручуємо ключем на 8 чотири болта кріплення корпусу повітряного фільтра до карбюратора і остаточно демонтуємо повітряний фільтр.

Використовуючи той же ключ на 8, від’єднуємо трос підсосу.

Від’єднуємо пружину шайби, а потім безпосередньо тягу педалі газу.

Потім знімаємо кришку трамблера і відводимо джгути високовольтних проводів в сторону, так, щоб було зручно працювати.

Виймаємо олійною щуп, при цьому вставивши в отвір чисте дрантя, щоб не потрапила бруд.

Тепер ми можемо вільно проводити потрібні нам регулювання.

Також читайте. Притирання клапанів своїми руками, відео, фото, використовувані пристосування і інструменти.