Гелієвий акумулятор для авто плюси і мінуси

гелеві акумулятори

За всю історію автомобіля в його пристрої змінилося багато чого. З’являлися нові конструкторські рішення, які витісняли морально застарілі елементи. Однак довгі десятиліття еволюція обходила стороною джерело бортового електроживлення. свинцево-кислотний акумулятор. В цьому дійсно не було гострої необхідності, адже традиційний АКБ завжди цілком відповідав вимогам і його конструкція дуже проста.

Проте на сьогоднішній день автомобілістам стали доступні нові акумуляторні батареї гелевого типу. У чому то вони перевершують свого попередника, а в чому то і поступаються.

Спочатку гелеві АКБ створювалися для аерокосмічної галузі. Пов’язано це з тим, що звичні свинцеві батареї погано пристосовані до роботи при кренах і переворотах. З’явилася необхідність в створенні акумулятора з не текучим електролітом.

акумулятор, авто, плюси, мінуси

Основна особливість гелевою акумуляторної батареї полягає в його електроліті. До складу розчину сірчаної кислоти введений діоксид кремнію, який сприяє тому, що рідина знаходить гелевидний стан. Така особливість з одного боку, дозволяє залишатися електроліту в одному і тому ж положенні незалежно від нахилу АКБ, а з іншого, гель служить свого роду демпфером гасить вібрацію і удари.

Гелева акумуляторна батарея відрізняється нульовим газовиділенням. Це відбувається завдяки легування негативних пластин кальцієм. Густий електроліт не вимагає вільного простору між пластинами для відведення водню.

Завдяки цьому варто відзначити відразу два гідності гелевого АКБ:

 • Оскільки пластини розміщені між собою з невеликим проміжком, у конструкторів є можливість знизити розміри джерела живлення, або збільшити його місткість.
 • Ця особливість дає можливість зробити корпус акумулятора повністю герметичним. Точніше кажучи, практично герметичним: все банки АКБ оснащені клапанами, які в нормальних умовах завжди закриті, але при перезаряді через них виходить газ. Такий підхід оберігає корпус від руйнування при підвищеному газоутворення.

Звичайно ж, для простого водія легкового автомобіля здатність акумулятора працювати справно з будь-яким кутом нахилу є малопомітним плюсом. Однак у гелевого АКБ крім цього є й інші достоїнства.

Основна вимога більшості водіїв до акумулятора, це здатність працювати при глибокому розряді. У традиційних свинцево-кислотних аналогах при зниженні напруги в банку до мінімального рівня, на пластинах утворюється сульфат свинцю. При цьому знижується щільність електроліту, а на пластинах з’являється білий наліт. У цьому випадку батарея не може бути заряджена звичайним автоматичним пристроєм: споживаний струм незначний для визначення пристроєм підключеного навантаження. У такій ситуації АКБ потребує «пожвавленні» потужними імпульсами струму, які розігрівають електроліт і запускають розпад сульфату.

Проте, якщо звичайний акумулятор був критично розряджений, повністю його відновити практично нереально. В батареї відчутно знижується ємність і токоотдачи, великі частки сульфату, що випали в осад, необоротно сприяють руйнуванню пластин.

Портал vodi.su звертає вашу увагу на те, що в гелевом АКБ сульфатация майже відсутня. Таке джерело живлення можна розрядити до повного нуля, а він все одно без проблем повноцінно зарядиться. Це дуже відчутний плюс для автомобілістів, коли машину доводиться заводити на «останньому диханні».

Ще одна перевага полягає в тому, що на пластинах гелевою батареї відсутні бульбашки газу. Це значно збільшує контакт пластини з електролітом і підвищує токоотдачи акумулятора.

На просторах інтернету можна побачити відеоролики, де за допомогою мотоциклетного гелевого АКБ запускають двигун легкової машини. Це пояснюється тим, що імпульсний струм гелевого джерела живлення набагато вище ніж у звичайного.

Ресурс гелевою батареї досить великий. Середньостатистичний акумулятор здатний витримати 350 циклів повного розряду, близько 550 розряду до половини, і понад 1200 циклів розрядки до 30%.

У зв’язку з особливостями конструкції гелеві акумулятори вимагають певні режими заряду. Якщо в традиційному джерелі живлення немає критичної різниці в перевищенні зарядного струму, наприклад в тих випадках, коли несправне реле-регулятор, то подібна ситуація стане згубною для гелевого аналога.

При цьому в корпусі АКБ відбувається значне газоутворення. Бульбашки затримуються в гелі, знижуючи площу контакту з пластиною. В кінці-кінців відкриваються клапана, і надлишковий тиск виходить назовні, але колишню працездатність батарея вже не відновить.

З цієї причини такі акумуляторні батареї не рекомендується ставити на старі автомобілі. Крім того, навіть в деяких сучасних машинах, де заряд регулюється бортовим комп’ютером, його ток може бути різко збільшений при запуску мотора.

Також відчутний брак гелевого акумулятора полягає в його значно високу вартість у порівнянні зі звичайними свинцево кислотними АКБ.

Про зарядці GEL-акумуляторів

Для зарядки гелевою батареї звичайні зарядні пристрої не підійдуть. Для заряду необхідно подавати струм, рівний 10% від ємності, а для термінової зарядки цю цифру можна підвищити до 30%. На всіх АКБ є позначка Max initial current, яка вказує на максимальний струм зарядки.

Максимальна напруга не повинна перевищувати 14.5 Вольт, інакше станеться саморуйнування батареі.Рекомендаціі також вказуються на корпусі АКБ під назвою Cycle use. Середній час зарядки. 11 годин. Іноді GEL-АКБ вимагає підзарядки, і з якими характеристиками потрібно це зробити, вказується під написом Standby use.

Кислотний АКБ проти GEL

На захист класичних свинцевих АКБ можна сказати наступне:

широкий асортимент за моделями, компонуванні і характеристикам;

З цього випливає те, що гелева батарея відрізняється лише тривалістю терміну служби, а також можливістю не втрачати заряд при довгому простої.

Вимоги до зарядного пристрою

ЗУ повинен відключати струм при досягненні повного заряду, з функцією захисту від перегріву.

Коригування параметрів зарядки, які залежать від зовнішньої температури і відносної вологості.

НЕ верьте сказкам про гелевые аккумуляторы. Реальный обзор АКБ Delta Gel 12-100

Про достоїнства і недоліки

До численних достоїнств відносяться:

можливість експлуатувати до 400 глибоких розрядів;

втрата ємності не перевищує 20% на рік, у разі простою;

висока надійність і міцність компонентів;

високий ККД при малому внутрішньому опорі.

необхідність постійного контролю подається напруга і при зарядці АКБ, інакше при перевищенні такого відбудеться руйнування внутрішніх компонентів;

чутливість до сильних перепадів температур, особливо взимку, коли гелій застигає;

чутливість до короткого замикання;

Конструктивні особливості

Класичні батареї являють собою суміш сірчаної кислоти і дистильованої води, а в даному випадку роль кислотного розчину грає гель. Виходить така структура за рахунок застосування силіконового наповнювача, згущують суміш. Утворюють корпус кілька циліндричних високоміцних пластмасових блоків.

Принципової різниці між роботою звичайного і GEL-АКБ немає. заряджений джерело віддає енергію, а у падіння напруги зменшується щільність електроліту.

Характеристики гелевих акумуляторів

При виборі даного джерела живлення слід звертати уваги на такі моменти:

ємність в ампер-годинах. Даний показник інформує про те, протягом скільки часу АКБ віддає енергію сили струму в 1А;

максимальний струм. параметр вказує на максимально допустиме значення при заряді АКБ;

пусковий струм. вказує на максимальну силу струму, яку видаватиме перші 30 секунд;

вага АКБ (варіюється від 8 кілограм (26Ач) до 52 кілограм (260 Ач)).

Гелевий акумулятор для авто. Плюси і мінуси

Мати якісний акумулятор необхідно кожному автомобілю, і коли закінчується його ресурс, виникає необхідність пошуку нового і якісного АКБ. Крім класичних свинцево-кислотних батарей на ринку представлені гелеві акумулятори. Що це таке, і з чим його їдять?

Перемаркування GEL-акумуляторів

Чи не головною вимогою при виборі гелевою батареї є його рік виробництва. Формат дати може бути різним, залежно від виробника:

АКБ фірми Optima. зверху на корпусі видавлені цифри, де перша це рік, решта. дата. Приклад: 5225. 2015 рік і 225 день. Деякі моделі можуть вказувати дату на наклейках зверху;

Delta: зверху на корпусі є чотиризначна штампування: виробництво почалося в 2011 році, а маркується цей рік як “А”, значить 2012 рік це “В” і так далі. Також йде справа з місяців випуску, а 3-4 цифри вказують на день місяця;

Varta: зверху на наклейці є виробничий код, що складається з 9 цифр: четверта говорить про рік випуску, п’ята і шоста про місяць випуску.

Плюси GEL акумуляторів

Ось плюсів цієї технології дійсно багато, я б навіть сказав. що це «реально прорив», деякі позитивні моменти я вже кілька разів перераховував, але повторюся ще раз, все ж має у вас відкластися в мозку:

 • Абсолютно не обслуговуюча технологія. не потрібно туди лізти, там і без вас добре.
 • Гель між пластинами, який тримає електроліт, є діелектриком, і захистом від осипання.
 • Немає випаровування електроліту, він завжди знаходиться в гелі. як пишуть виробники газ рекомбинируют назад всередину.
 • Тому можна застосовувати хоч в салоні автомобіля, хоч удома в системах альтернативного енергопостачання, адже водень і кисень не випаровуються.
 • Міцна конструкція. можна ставити і на бік, і хоч догори ногами (хоча виробники не рекомендують).
 • Ще один плюс це чистий свинець в конструкції, у нього менше внутрішній опір, це означає швидка зарядка.
 • Але і розрядка швидка, може дати великі струми запуску. Плюс в цьому такий. взимку авто запускається практично завжди (якщо двигун і АКБ справні).
 • Збільшений термін служби. скажімо так, якщо порівняти зі звичайним кислотним АКБ, то різниця може досягати трьох разів. Тобто звичайний працює в середньому два. три роки, гелевий 6. 10 років.
 • Стійкий до глибоких розрядів, витримує до 400 нульових циклів (розряджений в нуль), для порівняння звичайний. не більше 20. 30 циклів.
 • Та й взагалі кількість циклів розряду. заряду більше стандартних «кислотників» в 5. 10 разів, якщо порівнювати з AGM то в 2. 3 рази.
 • У режимі простою може зберігати заряд дуже довго, наприклад за рік розряджається на 15. 20%.

Якщо перевести плюси в площину звичайного мови, то виходить. «ніби як надійно», не вимагає знань по батареям, поставив і забув! Всі так? А ось не зовсім. мінуси є і деякі просто можуть вбити вашу супер. батарею за лічені місяці.

Термін придатності та особливості застосування

Стандартний гелевий акумулятор здатний за весь термін служби витримати до 200 циклів перезарядження, а також повного розряду. Це ще не все. АКБ витримує 50 циклів при розряді в половину і до 800 при рівні розряду в 30%. Фахівці стверджують, що пристрої, побудовані на цій технології, підійдуть для використання в системах резервного живлення. Якщо повністю дотримуватися оптимальні температури і правила експлуатації, то є всі шанси, що АКБ зможе відпрацювати заявлений виробником термін.

Гелеві акумулятори: що це?

Кілька років тому на автомобільному ринку поряд з традиційними батареями стали з’являтися гелеві автомобільні акумулятори. Плюси і мінуси їх ще ніхто не знав. А принцип дії спочатку практично нічим не відрізнявся від свинцево-кислотного АКБ.

Згодом технології виробництва розвивалися, і з’явилися два види гелевих батарей:

резюме

Ось що таке гелевий акумулятор. Плюси і мінуси таких батарей змушують звернути увагу на них. Такі АКБ можна сміливо встановлювати на дорогі іномарки. Ціна повністю відповідає якості. А при належному догляді і дотриманні простих правил ці батареї будуть служити досить довго.

Отже, ми з’ясували, які має гелевий акумулятор плюси і мінуси.

Після моєї статті AGM або GEL (гелевий) акумулятор, посипалися запитання саме про другий більш досконалий тип, як ви напевно вже здогадалися з електролітом у вигляді «ГЕЛЯ» всередині, багато хто розглядає його для установки на свій автомобіль і для заміни штатної АКБ, але лякають ціни. Люди хочуть більше знати про такі батареї, а саме про їх плюси і мінуси. Може гра просто не варта свічок. І справді у GEL технології, не дивлячись на свою досконалість, є ряд недоліків, про це сьогодні докладніше

Давайте згадаємо, як працює звичайний кислотний акумулятор. це герметичний корпус, розділений зазвичай на шість відсіків, в яких заглиблені по пакету свинцевих пластин (плюсові і мінусові). Щоб вони починали виробляти електрику, їх заливають електролітом, пізніше заряджають. це сприяє накопиченню заряду. Але ця конструкція вже давно застаріла! Хоча б тому що вона не завжди може запустити двигун в мороз, пускового струму банально може не вистачити, та й при розряді вона може повністю замерзнути, якщо вдарять мінусові температури.

технологія GEL

Отже, ми розглянули скловолоконні гелеві акумулятори для авто. Плюси і мінуси їх. можливість роботи в будь-якому положенні, безпеку для людей, необхідність суворого дотримання температурного режиму, невисокий термін служби і невеликий циклічний ресурс.

як заряджати?

Зараз, незважаючи на кількість істотних плюсів, такі АКБ рідко зустрічаються. Автомобілісти ще не знають, як обслуговувати і доглядати за такою батареєю. Далеко не всі сервісні центри сьогодні обслуговують гелеві акумулятори для автомобіля. Чим відрізняються зарядні пристрої для них, теж мало хто знає. Навіть деякі фахівці в СТО не знають, як правильно обслуговувати такі батареї. При зарядці головне. точно дотримуватися рівень напруги, що подається. Якщо цю межу перевищити, то АКБ вийде з ладу. У технічної інформації до тієї чи іншої АКБ вказують допустимі напруги. Цим вимогою не варто нехтувати. Не забувайте, що гелевий акумулятор можна довго зберігати в повністю розрядженому стані.

Пару слів про гель. електроліті

Знаєте, багато хто мене запитують. а що таке цей гель? Як в ньому знаходиться електроліт? Або це сам гель. електроліт?

Гелевый аккумулятор АКБ. плюсы и минусы. Просто о сложном

Якщо чесно. то інформації у вільному доступі не так багато, зрозуміти принцип можна, проте це комерційна таємниця, але щось мені вдалося знайти.

У цих акумуляторах використовується звичайний кислотний електроліт. тільки він «замкнений» в гелі, як я вже зазначив вище (основа двоокису кременю).

Якщо конструкцію розібрати на складові, то стає зрозуміло:

Це свого роду «губка», в якій знаходиться електролітична рідина, але вона там замкнені, тобто не може випаруватися, не може замерзнути і т.д. Але вона чудово прилягає до пластин АКБ, що дає захист і швидкий заряд. безсумнівний плюс.

З цією рідиною розібралися, хоча інформація може бути не 100 відсоткової, але суть залишається такою. Все ж якщо інфа була б у відкритому доступі. наш ринок б просто завалили китайські гелеві акумулятори, але зараз такого «буму» немає, значить поки таємниця.

Чи не для російської зими

Ось і всі недоліки. Що можна сказати в підсумку? Це непоганий варіант в різних системах аварійного джерела електрики. Але в нашому кліматі гелеві акумулятори для автомобіля краще не використовувати. З ними можуть виникнути деякі труднощі.

конструкція

У пристрої та гелевого акумулятора, і AGM є загальні конструктивні вузли:

 • Запобіжний клапан, що активується, коли в акумуляторі починає створюватися тиск газоподібного аодорода, в основному через перезарядки при надмірному напруженні, що перевищує 2,30 В на клітинку. Активація газу дозволяє деякому його кількості вийти, що зменшує загальну ємність батареї;
 • У кришках осередків зазвичай містяться газові дифузори, що дозволяють безпечно розподіляти надлишок водню, що утворюється під час перезарядки;
 • Осередки можуть виготовлятися з плоских пластин, подібних використовуваним у звичайній свинцево-кислотної батареї, або проводитися у вигляді циліндричних елементів.

Особливості гелевою батареї

У гелевою батареї електроліт складається з рідкої сірчаної кислоти, яка пов’язана з діоксидом кремнію. Якщо гелеві акумулятори для авто не знаходяться в режимі заряду, утворюється позитивний електрод з сульфатом свинцю і негативний електрод, на якому накопичується пористий свинець. Під час заряду і розряду генерується електроенергія.

Коли пристрої працюють, в гелі утворюються невеликі тріщини. Це дозволяє кисню легше досягти негативного електрода. Там він поєднується з іонами водню і перетворюється в воду. Це призводить до невеликої кількості газу, який легко залишає електрод через клапан. Щільність кислоти тут не падає настільки сильно, як у батарей AGM.

Важливо! Так як у гелевого акумулятора термін служби залежить від ступеня розрядки, краще не розряджати його більше, ніж на 50%.

Загальний експлуатаційний термін гелевих акумуляторів для автомобілів залежить від умов використання, в середньому визначається виробником, як 10 років.

Головний принцип роботи пристрою

Щоб розібратися, що таке гелевий акумулятор, треба зрозуміти принцип роботи необслуговуваних батарей.

У наливних батареях свинцево-кислотні осередки складаються з двох пластин свинцю, що знаходяться в електроліті. водному розчині сірчаної кислоти з низькою концентрацією. Кілька осередків з’єднуються послідовно в одному контейнері. Батарея виробляє енергію за рахунок окислення свинцевих пластин з одночасним підвищенням рН електроліту. Коли акумулятор заряджений, пластини повертаються до чистого свинцю, а кислота відновлюється. Цей цикл не є досконалим. водневий газ часто виходить з електроліту перш, ніж він може знову перетворитися в воду.

Щоб запобігти можливості займання горючого газу до небезпечного рівня, потрібно вентиляція, як самої батареї, так і місця, де вона знаходиться. Вентиляційні отвори означають, що електроліт може випливати з батареї, якщо вона перекинута. Крім того, постійна втрата водню призводить до зменшення кількості води в електроліті, акумулятори потрібно доливати.

Принцип роботи наливний і гелевою батарей

У пристрої гелевих акумуляторних батарей і AGM навчилися уникати цих проблем, зневоднюючи електроліт. При цьому водень вловлюється поблизу пластин і доступний для повторного об’єднання при перезарядці акумулятора. Це значно знижує втрати води під час повторних циклів заряду-розряду і робить їх не вимагають обслуговування. Також зменшується кількість освіти водню до такої міри, що не потрібна вентиляція. Можна забезпечити герметичність гелевих АКБ, що дозволяє використовувати їх в довільній орієнтації, не побоюючись розливу електроліту.

Під час швидкої підзарядки електроліт може кипіти і нагнітати тиск в корпусі, або накопичення газу може бути занадто швидким для рекомбінації. Такі ефекти вимагають регулювального клапана. Зазвичай це односторонній клапан, що відкривається тільки в разі зростання тиску. Але навіть його відкриття не викличе витікання електроліту через його пов’язаності.

Основний недолік конструкції полягає в тому, що хімічні реакції, що створюють енергію в GEL батареях, також сповільнюються. Тому вони мають більш низькі значення пікової потужності, ніж звичайні акумулятори. Для автомобільних стартових батарей, де шаблони використання. короткочасні імпульси з великим струмом (під час запуску), а потім тривалі повільні цикли перезарядки, можуть використовуватися подібні пристрої, але при установці на автомашину у гелевого акумулятора є плюси і мінуси. Крім того обслуговуються батареї використовуються в мотоциклах, квадроциклах, інвалідних кріслах, як пристрої циклічної дії, і в сонячних батареях, телефонних станціях, як джерела безперервної енергії. Більше підходять для стартових цілей акумулятори AGM, які забезпечують більш високі значення струмів, ніж звичайні свинцево-кислотні батареї.

Заряд гелевих акумуляторів

Щоб зарядити гелевий акумулятор для авто, буде потрібно спеціальний зарядний пристрій в залежності від виробника. Особливо важливим є контролер заряду. Він контролює процес зарядки і запобігає надмірному освіту газу. Адже втрати від дегазації не можуть бути компенсовані додаванням нової дистильованої води. При зарядці не можна допускати, щоб зарядна напруга перевищувало 14,6 В.

Важливо! Якщо автомобілем довго не користуються, треба регулярно виймати і заряджати акумулятор. Таким чином, запобігає небезпечна глибока розрядка, здатна зруйнувати батарею.

Зарядний пристрій для гелевого акумулятора

Рекомендації до вибору зарядного пристрою:

 • Кращими є зарядні пристрої, які регулюють зарядна напруга в залежності від температури навколишнього середовища. Так ризик буде виключений навіть в екстремальному кліматі. Рекомендоване напруга заряду. 14,4-14,6 В;
 • Існують швидкі і повільні зарядні пристрої. Більш повільні мають перевагу в тому, що вони не так сильно навантажують акумулятор, що продовжує його експлуатаційний термін. Для контролю рівня заряду використовується мікропроцесор.

Зарядний пристрій для батареї стартера автомобілів повинно володіти зарядним струмом, мінімум в одну десяту від ємності акумулятора. Якщо батарея має ємність 18 А ч, то струм зарядки повинен забезпечуватися в 1,8 А. Це особливо важливо при першому заряді. При меншому зарядному струмі батарея не може бути відформатована.

гелевий акумулятор

Необслуговувані акумулятори є особливий тип свинцево-кислотної батареї. Завдяки їх конструкції вони не вимагають вентиляції, можуть встановлюватися в будь-якої орієнтації, і їм не потрібно постійне обслуговування. Батареї широко використовуються в великих пересувних електричних пристроях, а також системах, де потрібні значні обсяги зберігання енергії. При цьому вони є більш дешевими, ніж інші технології з низьким рівнем обслуговування (Li-Ion).

Існує два типи таких акумуляторів:

 • Гелевий акумулятор, в якому до електроліту додається густа Кремнеземні пил, в результаті чого утворюється замазкоподобний гель;
 • AGM, що мають скловолокнисту сітку між пластинами акумуляторних батарей, що служить для утримання електроліту.

Важливо! Іноді вважають, що AGM. різновид гелевих АКБ. Вони схожі за властивостями, але принцип змісту електроліту різний.

Обидва варіанти пропонують переваги і недоліки в порівнянні зі звичайними акумуляторами і один з одним.

Переваги і недоліки гелевих акумуляторів

Можна підвести підсумок, об’єднавши плюси і мінуси гелевого акумулятора. До безперечних його достоїнств відносяться:

 • Він набагато безпечніше, ніж традиційні свинцево-кислотні акумулятори (через рекомбінації вибухової газу при заряді);
 • Не потребує додаткового обслуговування;
 • Більш низька швидкість саморозряду (1-2% в місяць);
 • Тривалий експлуатаційний термін;
 • Підвищена вібраційна стійкість;
 • Менше відмов при глибокої розрядки;
 • Може використовуватися в солоній воді, що актуально для установки на катера і моторного човна;
 • Стійкий до витоку і може бути встановлений практично в будь-якому місці (оскільки він герметичний);
 • Екологічно безпечний;
 • Більший опір кінцевих полюсів проти корозії;
 • Чи не страждає сульфатація пластин через кислотної стратифікації або втрати води;
 • Незначні втрати ємності при численних зарядах-розрядах.

Недоліки гелевих батарей:

 • Чутливість до високих температур. При підвищенні температури вище 50 градусів повинно бути передбачено додаткове охолодження. Недостатня теплостійкість є причиною того, що автолюбителі вважають за краще встановлювати їх в багажник, а не поруч з гарячим двигуном;
 • Відсутність стійкості до току короткого замикання. Навіть одноразове його вплив може сильно зашкодити акумулятор;
 • Необхідність використання спеціальних зарядних пристроїв для контролю струму і напруги;
 • Погіршення роботи в умовах низьких температур через заморожування електроліту;
 • Висока вартість.

Кожен власник автомобіля вирішує сам, чи треба купувати гелевий акумулятор. Це пристрої, безумовно, сучасні і володіють багатьма перевагами, але наявність серйозних недоліків що робить вибір на їхню користь однозначним.

Акумулятори технології AGM

Головна їхня особливість. мало не стовідсоткова рекомбінація газів. На відміну від звичайного акумулятора, продукти хімічних реакцій (водень, кисень) між електродами і електролітами не викидаються в зовнішнє середовище, а «ховаються» в порах скловолокна. Ці гази при підзарядці батареї знову стають частиною електроліту, тим самим дозволяючи набагато довше зберігати початкову енергоємність батареї. Гарантований життєвий термін такого акумулятора становить 400 циклів повної розрядки. зарядки. Причому це мінімальний показник. До того ж такий пристрій дуже повільно розряджається в непідключеному вигляді. за рік приблизно на 20% енергоємності.

Чи потрібен такий акумулятор саме вам?

Отже, варто зауважити суттєвий мінус такого типу пристроїв. Їх можна застосовувати лише в автомобілях з дуже точним механізмом заряду. Ідеально працює реле-регулятор як у вітчизняних, так і в зарубіжних автомобілях підтримує напругу в межах 13-16 вольт, а для підзарядки цього акумулятора напруга вище 14,4 вольта згубно. Гель просто тане і зворотного процесу не вийде добитися. До того ж сильний мороз також неприпустимий, тому що гель застигає, втрачаючи свої характеристики і відразу ж стаючи в 2 рази менш потужним.

Акумулятори технології GEL

На відміну від вищеописаного типу цей володіє трохи меншим ступенем рекомбінації газів. І це, мабуть, єдине, що робить його гірше. Акумулятор такого типу гарантовано витримує в 2 рази більше циклів розрядки. зарядки і не вимагає підзарядки відразу ж після глибокого витрачення накопиченої енергії. Для таких моделей типовий гарантований термін служби 10 років.

Що таке гелевий акумулятор

Всі автолюбителі прекрасно розуміють призначення акумулятора, але далеко не всі розуміють принцип його роботи і якими ж вони бувають. Отже, розглянемо принципову схему пристрою будь акумуляторної батареї для автомобіля.

Акумулятор, яким ми його звикли бачити. це пластикова герметична коробка, яка забезпечує цілісність пристрою. Всередині неї розташовані пластини-електроди, виготовлені з свинцю або його особливих сплавів. Вся ця система залита рідким електролітом. водним розчином сильної кислоти. В результаті хімічної реакції між електродом і електролітом утворюється електричний струм, життєво необхідний для функціонування автомобіля. При подачі зовнішньої електричної напруги на клеми пластин відбувається процес відновлення батареєю первинних властивостей, тобто її зарядка.

Отже, чому ж описується пристрій називається саме гелевий акумулятор? Все дуже просто. на відміну від звичайної автомобільної АКБ розчин кислоти має консистенцію желе, іншими словами, гелю. Гелеві акумулятори. це не потребують обслуговування батареї, виготовлені за двома технологіями:

 • GEL. Gel Electrolite. У розчин кислоти додана двоокис кремнію, яка викликає загустіння.
 • AGM. Absorptive Glass Mat. У перекладі на російську «поглинає скловолокно». В якості електроліту використовується звичний розчин сірчаної кислоти, найчастіше. Але простір між електродами заповнене матеріалом-сепаратором, виготовленим з мікроскопічного скловолокна. Це волокно утримує в собі кислоту і не дає їй розтікатися. У підсумку виходить гелеподібної єдина маса.

Отже, чому ж такий тип батарей називають також обслуговуються? Справа в тому, що приїжджаючи на плановий технічний огляд на машині, оснащеної звичайної АКБ, її кожен раз перевіряють на предмет щільності електроліту. Як правило, кожен раз в пристрій заливають кілька дистильованої води. Гелевий акумулятор не потребує доливання для збереження необхідної щільності електроліту. До того ж навіть при пошкодженнях пластикового корпусу він ніколи не протікає через щільнішої консистенції електроліту.

Відео про те, які різновиди акумуляторів існують і як їх вибрати:

Тепер ви знаєте про те, що гелеві акумулятори бувають декількох типів. Розглянемо більш детально кожен з них.

Підведемо підсумки

Плюси гелевого акумулятора:

 • не потребує обслуговування;
 • працює в будь-якому положенні, хоч на боці, завдяки станом електроліту;
 • не протікає навіть при пошкодженні корпусу;
 • величезний термін служби при справній електроніці;
 • високий пусковий струм.

Мінуси гелевого акумулятора:

 • не витримують перезарядження, потрібно стежити за індикатором;
 • не переносить сильних морозів;
 • висока вартість;
 • вимагає «навороченной» електроніки в автомобілі.

Виходячи зі сказаного можна зробити висновок, що це хороший варіант для системи аварійного енергопостачання, але ніяк не для автомобіля. Володіючи великою кількістю переваг, цей тип насилу зможе витримати наш клімат і напевно раніше покладеного терміну прийде в непридатність. Але, якщо ви, наприклад, щасливий володар шикарною аудіосистеми, цей акумулятор якнайкраще зможе задовольнити вашим енергопотреб.

Технічні характеристики гелевих акумуляторів

Гелеві акумулятори можуть мати різні технічні характеристики в залежності від модифікації, призначення і компанії виробника. Проте можна вивести еталонні параметри, спираючись на вимоги вітчизняних власників авто:

 • Діапазон робочих температур от.50 до 60.
 • Кліматичне виконання У, друга категорія розміщення.
 • Термін служби 8-10 років.
 • Ємність від 12 до 200 і вище Ач.

Пристрої повинні відповідати ГОСТам 15150 і 15543.1. Існує дві основних технології створення апаратів подібного класу AGM і GEL. На особливу увагу заслуговують гелеві тягові акумулятори, які відповідають стандарту EN 60254-2. Їх рівень заряду ніколи не повинен опускатися нижче 20%.

Відновлення гелевих акумуляторів

Після тривало простою власники авто задаються питанням, як відновити гелевий акумулятор? Зазвичай вони намагаються його зарядити, коли ж нічого не виходить, приходить черга відновлення.

Спочатку процес відновлення нагадує звичайну зарядку. Ви зриваєте наліплену верхню кришку і видаляєте ковпачки-клапани. Далі доливаєте води, покриваючи поверхню пластин. Зайва рідина видаляється шприцом.

Поверніть все ковпачки-клапани на місце і накрийте їх кришкою. Зверху покладіть якийсь вантаж. При підключенні до зарядного пристрою напруга повинна бути не менше 15 В. Головна відмінність від звичайної зарядки. термін. Щоб відновити вийшла з ладу деталь знадобиться як мінімум 15-20 годин.

Якщо ви бачите, що батарея не споживає струм, значить, для подальшого відновлення гелевого акумулятора для авто знадобиться збільшити напругу до 20 В.

Напруга в 20 В. набагато перевищує рекомендований показник. Неконтрольована подача може призвести не тільки до псування деталі, але і до пожежонебезпечної ситуації.

Щоб розгойдати апарат, дайте батареї для авто зарядитися, а потім розрядите її. Робіть це по черзі. У перший цикл рекомендований напруга. 30 В, в останній 14. Для розрядки використовуйте лампочку на 5-10 В. Напруга на батареї не повинно впасти нижче 10,5 В.

Тільки що були описані найбільш ефективні методики, що відповідають на питання, як правильно заряджати гелевий акумулятор в процесі відновлення?

Як зарядити гелевий акумулятор на скутері

Досить часто подібні пристрої встановлюють саме на скутери. Це пов’язано з практичністю і зручністю. Проте недогляд призводить до розрядки. Процес зарядки не дуже складний. Все можна зробити своїми руками:

 • Купуйте зарядний пристрій для герметичних свинцевих гелевих акумуляторів з можливістю регулювання сили струму.
 • вимкніть скутер.
 • Поставте зарядку на 10 відсотків від аналогічного показника деталі (параметри написані на корпусі).

Зазвичай зарядка займає близько 10-12 годин. Щоб не допускати подібної ситуації потрібно частіше користуватися мультиметром. Він допомагає визначити розмір заряду.

як зарядити

Дані пристрої є повністю самодостатніми. Проте неправильна експлуатація або довгий простій можуть привести до випаровування електроліту і втрати заряду. Щоб зрозуміти, чи варто проводити зарядку гелевого акумулятора своїми руками, зніміть батарею і перевірте залишкову напругу, показник повинен бути не нижче 9 В. Процес зарядки складається з таких етапів:

 • Відкрийте кришку на верхній кришці або подденьте пластину.
 • Зніміть пробки і залийте всередину дистильовану воду за допомогою шприца. В результаті контейнер повинен бути повністю заповнений. Найкраще використовувати шприц об’ємом в 2 мл.
 • Дайте воді відстоятися. Зазвичай цей процес займає близько 2-3 годин. Якщо рідина осіла. долийте ще. Повторіть процедуру стільки, скільки знадобиться.
 • Підключіть батарею до зарядного пристрою. Величина струму 1 до 10. Приклад: ємність гелевого акумулятора для авто 9 А / ч, заряд відповідно. 0,9.

Коли напруга досягне 12,5-13,3 В, пристрій буде повністю заряджена. Під час зарядки гелевого акумулятора для авто уважно стежте за величиною заряду. Невелике перевищення може зіпсувати деталь.

плюси

Ці пристрої виникли набагато пізніше своїх кислотних аналогів і мають деякі незаперечні переваги, серед яких:

 • високий ККД;
 • низький внутрішній опір в батареї;
 • можливість роботи в будь-якому положенні;
 • великий термін служби;
 • високоякісні матеріали конструкції.

Також гелеві батареї для авто на противагу не виділяють при зарядці кислотних газів. А значить, є абсолютно безпечними для екології. Мало того, навіть при пошкодженні корпусу, гель не витече назовні.

Основною перевагою технології GEL є її повна самодостатність. Після установки пристрою на авто більше не потрібно думати про дозаправлення або рівні кислоти.

мінуси

Незважаючи на очевидні переваги, технологія має свої недоліки:

 • непереносимість сильних морозів;
 • висока вартість;
 • підвищена чутливість до високих струмів.

Під час зарядки подача струму повинна бути стабільною, інакше головний накопичувач розплавиться.

Ремонт гелевих акумуляторів

Якщо причиною псування гелевого автомобільного акумулятора стало висока напруга. без ремонту не обійтися. Вся справа в тому, що всередині пристрою гелевий електроліт починає пузиритися і відставати від пластин. У підсумку все що може зробити власник. це провести ремонтні роботи.

На жаль, хімічний склад гелю запатентований, і його повна структура не розголошується. Проте є одна хитрість. Необхідно помістити деталь авто в вакуумну камеру і долити кілька крапель рідкого електроліту.

Після того як тиск нормалізується електроліт заповнить всі порожнечі і можна буде спробувати провести зарядку. Як заряджати гелевий акумулятор ви вже знаєте.

Природно, покупка вакуумної камери досить дороге задоволення. Саме тому при виникненні подібної поломки краще звернутися в висококваліфікований центр.