Як правильно вибрати диски для автомобіля

Штампований колісний АвтоДиск

вибрати, диск, автомобіля

Створена за простим зразком і, як правило, виготовляються зі звичайної сталі. Дві частини такого диска з’єднуються за допомогою класичної електрозварювання, після чого їм надають нейтральний відтінок (чорний або сріблястий), тим самим захищаючи від іржі. Такі вироби коштують недорого, при цьому мають міцність і довговічність. Недоліком дисків є їх погана стійкість до корозії, так як емаль, яка виступає в ролі фарби, для цієї мети є малоефективною. Також вони мають велику вагу, що впливає на плавність ходу автомобіля і його керованість. Це, в свою чергу, збільшує витрату пального матеріалу і сприяє швидкому виходу з ладу підвіски.

Зовнішній вигляд штампованих моделей досить примітивний і не естетичний, однак, вони є знахідкою для водіїв з невеликим рівнем бюджету. диски легко ремонтуються і не вимагають особливих витрат (при пошкодженні сталеві пластини не ламаються, а гнуться, тому їм нескладно повернути колишній вигляд).

Їх практичні можливості дозволяють машині їздити навіть по неякісним заміських трасах, а їх деформація відбувається лише при частому і інтенсивному контакті з ямами і нерівностями дорожнього полотна. Удари припадають на основу Автодиски, що дозволяє шині залишатися неушкодженою. Зазвичай всі машини мають такі диски в базовій комплектації.

Хороші легкосплавні вироби мають невелику вагу, тому сприяють комфортному пересуванню машини, низькій витраті палива, а також збільшують термін служби підвіски. Крім того, легкосплавні диски додатково охолоджують гальмівну систему авто завдяки великим отворів. Їх зовнішній вигляд відрізняється презентабельністю і часто виконуються в індивідуальному дизайнерському варіанті (що є фірмовою відмінністю між автомобільними брендами). Вартість таких дисків вище, ніж штампованих, і залежить вона від матеріалів, використаних при виробництві цих запчастин.

Легкосплавний колісний диск ділиться на наступні підвиди:

 • литі. дешеві, але недостатньо міцні моделі без можливості відновлення;
 • ковані. легкі, надійні, антикорозійні моделі з досить високою вартістю;
 • катанниє. маточини середньої цінової категорії, досить міцні і популярні серед споживачів;
 • збірні (або складові). складаються з трьох частин, з’єднаних болтом, мають невисоку практичністю, але стильним зовнішнім виглядом.

Кріпильні болти, гайки

Чим відрізняється болт від гайки в практичному сенсі? Їх функціональність знаходиться на одному рівні, але з огляду на різних стандартів збірки і балансування покришок болти найчастіше використовуються в європейських моделях машин, а гайки. в японських і американських авто. Довжина кріплень підбирається під довжину колісного диска. У штампованих довжина кріпильних елементів набагато коротше, ніж у литих.

В процесі заміни штампованих дисків на литі слід повністю поміняти кріплення на колесо. Не можна з’єднувати конусні кріплення з зі сферичними посадочними місцями (і навпаки). Ці параметри повинні повністю відповідати один одному за формою. Особливо небезпечною є некоректна заміна гайок. внаслідок неписьменною фіксації кріплення колесо ризикує послабитися, що призведе до пошкодження його різьбових шпильок. В результаті, автомобіль може залишитися без покришки прямо під час руху.

Що означає маркування колісних дисків. розшифровка

Як правило, маркування має вигляд довгої формули. Як правильно підібрати колісні диски на авто з урахуванням індивідуального коду? Необхідно лише розібратися у всіх його елементах.

 • Перша цифра маркування позначає ширину обода диска (W8, W5 або без букви. 6.5.). Цей параметр вимірюється в дюймах.
 • Наступні цифри мають діапазон від 14 до 16 (рідко. 12-32). Це. діаметр обода (R), він також вимірюється в дюймах.
 • Н (Н1, Н2). наявність хампов і їх кількість. Хампи. це кільцеві виступи, які покликані надійно зафіксувати борт покришки, щоб уникнути розгерметизації шини.
 • 4/110 (і інші варіації). це показники PCD. В даному диску присутні чотири отвори для болтів або гайок. Цифра 110. це діаметр кріпильних елементів, який вимірюється в мм.
 • ЕТ. виліт диска, який іноді має маркування OFFSET або DEPORT.
 • D. це діаметр центрального отвору для маточини.
 • J. не дуже важливий елемент, позначає профіль закраїни.

Також в коді може бути присутнім дата випуску дисків (зазвичай вона має чотири цифри, що позначають тиждень і рік виробництва). Можна зустріти і максимально допустиме навантаження на колесо (MAX LOAD), яка вимірюється в фунтах, маркер про перевірку продукту контролюючими органами (ISO, TUV, SAE, PCT), позначка про допустимому тиску в шині (MAX PCI), а також мітка GOLD, яка говорить про те, що виміри потрібно здійснювати лише в холодній покришці.

Різновиди автомобільних дисків

Колісний диск має два види: штамповані і легкосплавні.

Як вибрати автомобільні диски?

Покупку автозапчастин необхідно продумати до найменших деталей, щоб автомобіль справно функціонував і був безпечним для водія. Які колісні диски вибрати, щоб не шкодувати про покупку? У даній статті зібрані ефективні рекомендації, які допоможуть взяти оптимальний колісний диск для вашої машини.

колір дисків

Звичайно, ми вибираємо автодиски не тільки з урахуванням технічних характеристик, так як авто. це показник статусу його власника. Для багатьох покупців важливий зовнішній вигляд виробу, особливо. його забарвлення.

Фарба на маточинах носить декоративну і захисну функції, а також допомагає запобігти корозії при контактах з вологим шляхом. Руйнівними елементами для Автодиски є дощ, талий сніг, бензинові розводи, частинки солі, тому якісна фарба здатна знизити їх негативний вплив.

Автомобільний диск фарбують як в матові, так і глянсові кольору. Зустрічаються класичні (нейтральні) і яскраві відтінки в соло-варіантах або комбінаціях. Автовласник може вибрати бажаний колір, самостійно пофарбувавши маточини або звернутися для цієї мети в сервісний центр.

PCD. кріпильні отвори і діаметр їх розташування

Інакше цей параметр називають ще разболтовка. Діаметр і кількість кріплення прямо пропорційні величині і швидкості автомобіля. Отворів в диску буває від 4 до 6. в маркуванні їх вказують в першу чергу, а потім уточнюється діаметр (наприклад, 4х100 або 5х112). Підбір дисків по PCD повинен бути гранично точним. розбіжність на міліметр призводить до небезпечної вібрації і зрізання кріплення.

монтажний діаметр

Це діаметр окружності колеса (буква R і розмір в дюймах на маркуванні). Наприклад, R17 або R19. Примітно, що буква R в маркуванні. це не радіус колеса, а позначення конструкції корду шини (радіальна) і характеризує рівень візуального збіги марок диска і встановленої на ньому шини.

Вибір розміру коліс важливий, а його невідповідність може призвести до проблем під час руху авто. Занадто малі диски будуть гальмувати машину і реагувати на всі дефекти дорожнього покриття, а надмірно великі колеса збільшать витрата палива, посилять знос ступичні підшипників і приведуть до неточних показань спідометра.

критерії вибору

Незважаючи на різницю в технології виготовлення і ряді технічних характеристик, всі представлені на ринку автодиски володіють стандартними параметрами, які визначають їх сумісність з конкретним автомобілем, надійність і практичність використання.

Ширина

Тут також розміри вважаються і вказуються в дюймах (наприклад, 10,7J). Виробники вважають, що тут можливі невеликі допуски. можна вибирати диск, ширина якого буде більше типовий на півдюйма.

Види колісних дисків

Але і в цьому випадку важливо розбиратися в основних характеристиках колісних дисків, щоб знати, що шукати, і на які параметри звертати увагу в першу чергу. Позначимо основні характеристики:

 • вид диска;
 • посадковий (монтажний) діаметр;
 • PCD. дистанція виносу від осі кріпильних отворів;
 • ширина і виліт диска;
 • діаметр отвору маточини;
 • форма кріпильних отворів;
 • наявність або відсутність хампов.

Тепер поговоримо про кожного з параметрів більш предметно.

Як вибрати диски для автомобіля

Заміна диска. завдання нетривіальне, навіть якщо установку виробляють в сервісі. На автовласників лежить відповідальність: як правильно вибрати диски для свого автомобіля? Можна повністю покластися на продавця-консультанта, але не кожен з консультантів дійсно є фахівцем. Тому краще заздалегідь самим розібратися в цьому питанні.

хампи

Так називаються виступи по зовнішньому колу колеса, які допомагають щільно закріпити шину на колісному ободі. Всі сучасні марки і моделі авто оснащені Хампі, їх може не бути тільки на старих або ретро-дисках.

Типи дисків і їх особливості

Для початку вивчимо візуальні і технічні відмінності в дисках. Як розповіли експерти сервісу pn.com.ua, диски для авто бувають трьох типів:

 • Штамповані. класика, яка часто встановлюється на нові авто з заводу. Такі диски дешеві, досить міцні і м’які. Пошкодження від удару можна легко виправити на спеціальному верстаті або просто молотком.
 • Литі. популярні легкосплавні моделі з унікальним цікавим дизайном. Такі диски набагато легше штампованих і відмінно виглядають в екстер’єрі машини. Однак при ударі є ризик серйозного пошкодження.
 • Ковані. більш якісний і дорогий варіант легкосплавних дисків. Також мають цікавий дизайн і легка вага. Виготовляються методом гарячого штампування, яка дозволяє зберегти еластичність металу і забезпечує його високу міцність. Завдяки цьому диски не бояться їзди по вибоїстих дорогах.

Красиві литі і ковані диски найчастіше використовують влітку. А покришки на «штампах» залишають разом із зимовою гумою і використовують тільки в сезон.

Як правильно вибрати диски для автомобіля: інструкція від експертів

Диск. основа колеса будь-якого автомобіля. Це жорсткий «скелет», на який одягається м’яка покришка. Його завдання. зберігати необхідну форму колеса при будь-яких бічних навантаженнях і надійно фіксувати гуму на своєму місці.

Коли початківці автовласники стикаються з необхідністю заміни диска, то розуміють, що це не таке просте завдання, як здається на перший погляд. Крім дизайну і технології виробництва, у кожного диска є індивідуальне маркування, наприклад, 6 × 15 ЕТ35 5 × 100 D57.1. Давайте розберемося, як зрозуміти цей шифр і не прогадати з покупкою дисків.

На які параметри варто звернути увагу при виборі

 • 6 × 15. ширина диска 6 дюймів, а його радіус 15 дюймів;
 • ЕТ35. виліт диска, вказаний в міліметрах. Цей показник дає зрозуміти, наскільки сильно маточина виступає або втоплена щодо серединної осі диска;
 • 5 × 100. дуже важливий параметр, який вказує, що в обід п’ять посадочних отворів з діаметром 100 мм;
 • D57.1. діаметр в міліметрах центрального отвору під виступ маточини.

При покупці диска особливу увагу приділіть «разболтовка», тобто кількістю та розміром отворів під болти. Часто на імпортних колесах цей параметр позначається буквами PCD (Pitch Circle Diameter). Новачки роблять помилки, вважаючи, що колеса 4 × 98 і 4 × 100 взаємозамінні. Насправді навіть незначне відхилення в 2 мм неодмінно позначиться на якості затягування болтів. У підсумку тільки один з них затягнеться правильно, а решта під час їзди будуть розхитуватися. Така проблема призведе до швидкого зносу покришок, виходу з ладу рульових тяг, а в самому песимістичному варіанті. втрати колеса під час руху.

Якщо не впевнені, що ви правильно вибрали диски. краще проконсультуйтеся з фахівцями. Вони обов’язково підкажуть необхідний заводський розмір і допоможуть підібрати правильні аналоги. вдалої покупки!

Як правильно вибрати диски для автомобіля

Іноді деякі початківці автовласники стикаються з необхідністю заміни диска. одного або декількох, і це завдання на перевірку виявляється більш складною, ніж виглядає з боку.

Воно й не дивно: 4108, 6J, ET47, Dia 63.3, R15. що все це таке ?! Розберемося разом, пишуть Колеса.

Правильно вибрати колісні диски на наявний автомобіль, попутно розібравшись з усіма необхідними параметрами.

ЯКІ ПАРАМЕТРИ ДИСКУ НЕОБХІДНО ВРАХУВАТИ ПРИ КУПІВЛІ?

Незалежно від того, який у вас автомобіль, при виборі нових дисків необхідно враховувати такі параметри:

число і діаметр розташування кріпильних отворів (PCD);

діаметр центрального (ступичного) отвори;

ТИП ДИСКУ. ЯКІ ВОНИ БУВАЮТЬ

Всі диски по типу виготовлення в цілому діляться на три типи: штамповані, литі і ковані. Питання вибору конкретного типу. тема для окремого матеріалу, але тут ми наведемо основні відмінності.

Штамповані диски. найдешевші: це ті самі колеса, що ви бачите на базових комплектаціях бюджетних автомобілів, і їх зазвичай прикривають пластиковими декоративними ковпаками. Вони виготовлені зі сталі і пофарбовані емаллю. Серед їх переваг, крім найнижчої ціни. висока ремонтопридатність. Справа в тому, що штамповані диски при ударі не ламаються, а мнуться, і згодом їх можна легко полагодити. Головний недолік таких коліс. високий вага і відсутність дизайну: це суто функціональне виріб.

Литі диски складають конкуренцію штампованим за популярністю. Такі диски виготовляються не зі сталі, а з більш легкого сплаву. як правило, алюмінієвого. Завдяки технології виготовлення литі диски можуть мати найрізноманітнішу форму, що в сукупності з меншим, ніж у «штампів» вагою і забезпечує їм популярність. З недоліків таких коліс можна згадати більш високу ціну і більш низьку ремонтопридатність: литі диски при сильному ударі не мнуться, а тріскаються. Зрозуміло, технологія зварювального ремонту і прокатки давно освоєна, але гарантувати збереження початкових властивостей після ремонту неможливо.

Ковані диски. найбільш якісний і дорогий варіант. Вони виготовляються методом гарячого об’ємного штампування, який забезпечує найкращу внутрішню структуру металу і, відповідно, найвищу міцність при найменшому вазі. Зворотний бік такого методу. мала поширеність виробів і висока ціна.

Крім перерахованих вище трьох типів, є ще так звані збірні диски. але це вже екзотика, і їх ми торкатися не будемо. В цілому для середньостатистичного автовласника вибір стоїть між недорогими, але нудними штампованими і більш дорогими і красивими литими дисками.

МОНТАЖНИЙ (ПОСАДКОВИЙ) Діаметр

Це цілком очевидний параметр: діаметр окружності диска в дюймах. Як правило, його позначають буквою R: тобто, диск R17 має діаметр 17 дюймів.

Відзначимо особливо: сама по собі буква R не відноситься до діаметру і прийшла з параметрів шин, де також помилково використовується в значенні «радіус», в реальності на увазі посадковий діаметр шини. У випадку з шиною R. це маркування радіальної конструкції корду, для диска ж це маркування фактично не актуальна. Однак помилкове «радіус» в значенні «діаметр» і супутня R настільки в’їлися в мова, що більшістю продавців і сервісів по підбору дисків використовуються вже за замовчуванням.

Допустимі діаметри дисків для вашого автомобіля вказуються в керівництві з експлуатації та на наклейках в дверних отворах. разом з рекомендованим тиском в шинах. При покупці шин варто пам’ятати, що їх посадковий діаметр повинен збігатися з діаметром дисків.

Перевищувати максимальний зазначений виробником діаметр не рекомендується: надто великі диски, крім потенційної геометричній несумісності, змінюють параметри роботи підвіски, впливаючи на знос ходової частини. Крім того, чим більше диск і нижче профіль гуми, тим менший комфорт обіцяє пересування по поганих дорогах. Однак зміни діаметра в межах, зазначених в керівництві, і навіть на дюйм понад, як правило, проходять без істотних наслідків.

ЧИСЛО І Діаметр РОЗТАШУВАННЯ КРІПИЛЬНИХ отворів (PCD)

Це так звана «разболтовка»: число отворів і діаметр окружності, на якій вони розташовані (до слова, англійське PCD. це якраз діаметр окружності, «Pitch Circle Diameter»). Число кріпильних болтів може бути різним і збільшується з ростом маси і швидкості автомобіля: зазвичай їх 4-6, але може бути і більше, і менше (мінімум 3). У більшості автомобілів ВАЗ разболтовка 4х98, виняток становлять Ока (3х98) і Niva (5х139.7), а також нові моделі на кшталт Largus (4х100).

Разболтовка диска потрібно дотримуватися: незважаючи на те, що деякі диски. наприклад, 4х98 і 4х100. здаються взаємозамінними, це не так. Здаються незначними 2 міліметри різниці в діаметрі кола, на якій лежать кріпильні отвори, сильно відіб’ються на установці: правильно затягнутим виявиться лише одне кріплення з чотирьох, а решта будуть зміщені щодо центру, викликаючи биття колеса. Частково проблему можна вирішити використанням болтів з «плаваючим конусом» (про них трохи нижче), але в цілому застосування дисків з невідповідними параметрами разболтовка потрібно уникати.

Цей параметр так само простий, як і діаметр: це ширина диска в дюймах. Зазвичай у списку параметрів вона позначається буквою J: наприклад, 5,5J. це диск шириною п’ять з половиною дюймів.

Ширина диска, як правило, вказується в тих же місцях, що і допустимий посадковий діаметр, разом з ним. Крім геометричних параметрів для автомобіля, ширина диска важлива і при виборі шин: шина розрахована на використання з диском певної ширини, але з деякою допустимою похибкою.

Виліт диска. це відстань від привалочной площині кріплення диска до маточини до поздовжньої осі симетрії диска. Скажімо простіше: центральна вісь симетрії. це волосінь, що ділить диск навпіл по вищеописаної ширині, а прівалочная площину. точка, де диск стикається з маточиною і прикручується до неї.

Виліт може бути позитивним, нульовим і негативним: якщо вісь симетрії лежить ближче до автомобіля, ніж прівалочная площину, то виліт позитивний, якщо вони на одній осі. то виліт нульовий, а якщо вісь симетрії віддалена від автомобіля більше, ніж прівалочная площину. то позитивний. Іншими словами, чим більше виліт, тим глибше сидить диск в колісної арці, а чим він менший, тим більше диск виступає назовні.

Виліт. досить важливий параметр: він теж безпосередньо впливає на роботу підвіски і ступичні підшипників. Неправильний виліт не тільки збільшує або зменшує колію, а й може стати причиною прискореного зносу ходової частини та підшипників.

Діаметр ЦЕНТРАЛЬНОГО (маточинного) ОТВОРИ

Діаметр центрального отвору. параметр, що не потребує додаткового пояснення. У списку характеристик диска він зазвичай позначається як «Dia», «DIA» або «D». Це теж дуже важливий показник: в разі, якщо центральний отвір диска буде менше необхідного, диск просто не можна буде встановити, а якщо воно буде більше, то для центрування диска на маточині обов’язково будуть потрібні центрувальні кільця.

Багато хто помилково вважає, що при установці диск із занадто великим центральним отвором сам отцентруйте на ступиці за рахунок затягування болтів, але це не так. Відповідно, биття і вібрація, що не зникають після балансування коліс. це привід перевірити збіг діаметрів центрального отвору диска і маточини і наявність при необхідності центровочних кілець.

ФОРМА КРІПИЛЬНИХ отворів

Форма кріпильних отворів важлива з точки зору типу болтів або гайок, якими буде кріпитися диск. Як правило, болти і гайки для штампованих дисків мають лише злегка конічної форми площині, прилеглої до диска при затягуванні, а болти. ще і помітно меншу довжину.

Останнє пов’язано з мінімальною товщиною штампованого диска. Литий же диск помітно товщі штампованого, а крім того, його кріпильний отвір має більш виражену конічну форму, що вимагає використання іншого кріплення. Крім конічної, посадочне місце кріпильного отвору деяких дисків може бути розраховане на використання кріплення з напівсферичної і плоскою робочою частиною.

І ще: існують болти з так званим «плаваючим конусом»: вони дозволяють частково компенсувати легке невідповідність PCD диска необхідним параметрам. Робоча конічна частина у таких болтів виконана у вигляді окремого кільця, надягнутого на болт, і зміщується щодо поздовжньої осі болта при затягуванні.

Хампи. це виступи на зовнішній поверхні диска, які фіксують безкамерну шину на диску. Пам’ятайте хлопки, які лунають, коли на шиномонтажі накачують шину після установки на диск? Це і є момент «посадки» шини: бортове кільце шини сідає між хампом і закраиной диска. Насправді, цей показник зазначений в нашому матеріалі останнім, тому що в даний час він практично не актуальний: майже всі сучасні диски розраховані на установку безкамерних шин і мають хампи.

Однак якщо ви, наприклад, вирішили придбати ретро-диски солідного віку, врахуйте, що вони цілком можуть бути розраховані на установку виключно камерних шин, не маючи хампов. На них, втім, можна встановити безкамерну гуму, однак питання її герметичній посадки, а також безпеки при русі залишиться відкритим: при недостатньому тиску в шині ризик «роззутися» в повороті буде дуже великий.

Як правильно вибрати диски для автомобіля

Іноді деякі початківці автовласники стикаються з необхідністю заміни диска. одного або декількох, і це завдання на перевірку виявляється більш складною, ніж виглядає з боку. Воно й не дивно: 4108, 6J, ET47, Dia 63.3, R15. що все це таке ?! розберемося разом.

Правильно вибрати колісні диски на наявний автомобіль, попутно розібравшись з усіма необхідними параметрами.

Незалежно від того, який у вас автомобіль, при виборі нових дисків необхідно враховувати такі параметри:

 • тип диска;
 • монтажний (або посадковий) діаметр;
 • число і діаметр розташування кріпильних отворів (PCD);
 • ширина диска;
 • виліт диска (ET);
 • діаметр центрального (ступичного) отвори;
 • форма кріпильних отворів;
 • наявність хампов.

Всі диски по типу виготовлення в цілому діляться на три типи: штамповані, литі і ковані. Питання вибору конкретного типу. тема для окремого матеріалу, але тут ми наведемо основні відмінності.

Штамповані диски. найдешевші: це ті самі колеса, що ви бачите на базових комплектаціях бюджетних автомобілів, і їх зазвичай прикривають пластиковими декоративними ковпаками. Вони виготовлені зі сталі і пофарбовані емаллю. Серед їх переваг, крім найнижчої ціни. висока ремонтопридатність. Справа в тому, що штамповані диски при ударі не ламаються, а мнуться, і згодом їх можна легко полагодити. Головний недолік таких коліс. високий вага і відсутність дизайну: це суто функціональне виріб.

Литі диски складають конкуренцію штампованим за популярністю. Такі диски виготовляються не зі сталі, а з більш легкого сплаву. як правило, алюмінієвого. Завдяки технології виготовлення литі диски можуть мати найрізноманітнішу форму, що в сукупності з меншим, ніж у «штампів» вагою і забезпечує їм популярність. З недоліків таких коліс можна згадати більш високу ціну і більш низьку ремонтопридатність: литі диски при сильному ударі не мнуться, а тріскаються. Зрозуміло, технологія зварювального ремонту і прокатки давно освоєна, але гарантувати збереження початкових властивостей після ремонту неможливо.

Ковані диски. найбільш якісний і дорогий варіант. Вони виготовляються методом гарячого об’ємного штампування, який забезпечує найкращу внутрішню структуру металу і, відповідно, найвищу міцність при найменшому вазі. Зворотний бік такого методу. мала поширеність виробів і висока ціна.

Крім перерахованих вище трьох типів, є ще так звані збірні диски. але це вже екзотика, і їх ми торкатися не будемо. В цілому для середньостатистичного автовласника вибір стоїть між недорогими, але нудними штампованими і більш дорогими і красивими литими дисками.

Це цілком очевидний параметр: діаметр окружності диска в дюймах. Як правило, його позначають буквою R: тобто, диск R 17 має діаметр 17 дюймів.

Відзначимо особливо: сама по собі буква R не відноситься до діаметру і прийшла з параметрів шин, де також помилково використовується в значенні “радіус”, в реальності на увазі посадковий діаметр шини. У випадку з шиною R. це маркування радіальної конструкції корду, для диска ж це маркування фактично не актуальна. Однак помилкове “радіус” в значенні “діаметр” і супутня R настільки в’їлися в мова, що більшістю продавців і сервісів по підбору дисків використовуються вже за замовчуванням.

Допустимі діаметри дисків для вашого автомобіля вказуються в керівництві з експлуатації та на наклейках в дверних отворах. разом з рекомендованим тиском в шинах. При покупці шин варто пам’ятати, що їх посадковий діаметр повинен збігатися з діаметром дисків.

Перевищувати максимальний зазначений виробником діаметр не рекомендується: надто великі диски, крім потенційної геометричній несумісності, змінюють параметри роботи підвіски, впливаючи на знос ходової частини. Крім того, чим більше диск і нижче профіль гуми, тим менший комфорт обіцяє пересування по поганих дорогах. Однак зміни діаметра в межах, зазначених в керівництві, і навіть на дюйм понад, як правило, проходять без істотних наслідків.

Це так звана «разболтовка»: число отворів і діаметр окружності, на якій вони розташовані (до слова, англійське PCD. це якраз діаметр окружності, «Pitch Circle Diameter»). Число кріпильних болтів може бути різним і збільшується з ростом маси і швидкості автомобіля: зазвичай їх 4-6, але може бути і більше, і менше (мінімум 3). У більшості автомобілів ВАЗ разболтовка 4х98, виняток становлять Ока (3х98) і Niva (5х139.7), а також нові моделі на кшталт Largus (4х100).

Разболтовка диска потрібно дотримуватися: незважаючи на те, що деякі диски. наприклад, 4х98 і 4х100. здаються взаємозамінними, це не так. Здаються незначними 2 міліметри різниці в діаметрі кола, на якій лежать кріпильні отвори, сильно відіб’ються на установці: правильно затягнутим виявиться лише одне кріплення з чотирьох, а решта будуть зміщені щодо центру, викликаючи биття колеса. Частково проблему можна вирішити використанням болтів з «плаваючим конусом» (про них трохи нижче), але в цілому застосування дисків з невідповідними параметрами разболтовка потрібно уникати.

Цей параметр так само простий, як і діаметр: це ширина диска в дюймах. Зазвичай у списку параметрів вона позначається буквою J: наприклад, 5,5 J. це диск шириною п’ять з половиною дюймів.

Ширина диска, як правило, вказується в тих же місцях, що і допустимий посадковий діаметр, разом з ним. Крім геометричних параметрів для автомобіля, ширина диска важлива і при виборі шин: шина розрахована на використання з диском певної ширини, але з деякою допустимою похибкою.

Виліт диска. це відстань від привалочной площині кріплення диска до маточини до поздовжньої осі симетрії диска. Скажімо простіше: центральна вісь симетрії. це волосінь, що ділить диск навпіл по вищеописаної ширині, а прівалочная площину. точка, де диск стикається з маточиною і прикручується до неї.

Виліт може бути позитивним, нульовим і негативним: якщо вісь симетрії лежить ближче до автомобіля, ніж прівалочная площину, то виліт позитивний, якщо вони на одній осі. то виліт нульовий, а якщо вісь симетрії віддалена від автомобіля більше, ніж прівалочная площину. то позитивний. Іншими словами, чим більше виліт, тим глибше сидить диск в колісної арці, а чим він менший, тим більше диск виступає назовні.

Виліт. досить важливий параметр: він теж безпосередньо впливає на роботу підвіски і ступичні підшипників. Неправильний виліт не тільки збільшує або зменшує колію, а й може стати причиною прискореного зносу ходової частини та підшипників.

Діаметр центрального отвору. параметр, що не потребує додаткового пояснення. У списку характеристик диска він зазвичай позначається як «Dia», «DIA» або «D». Це теж дуже важливий показник: в разі, якщо центральний отвір диска буде менше необхідного, диск просто не можна буде встановити, а якщо воно буде більше, то для центрування диска на маточині обов’язково будуть потрібні центрувальні кільця.

Багато хто помилково вважає, що при установці диск із занадто великим центральним отвором сам отцентруйте на ступиці за рахунок затягування болтів, але це не так. Відповідно, биття і вібрація, що не зникають після балансування коліс. це привід перевірити збіг діаметрів центрального отвору диска і маточини і наявність при необхідності центровочних кілець.

Форма кріпильних отворів важлива з точки зору типу болтів або гайок, якими буде кріпитися диск. Як правило, болти і гайки для штампованих дисків мають лише злегка конічної форми площині, прилеглої до диска при затягуванні, а болти. ще і помітно меншу довжину.

Останнє пов’язано з мінімальною товщиною штампованого диска. Литий же диск помітно товщі штампованого, а крім того, його кріпильний отвір має більш виражену конічну форму, що вимагає використання іншого кріплення. Крім конічної, посадочне місце кріпильного отвору деяких дисків може бути розраховане на використання кріплення з напівсферичної і плоскою робочою частиною.

І ще: існують болти з так званим «плаваючим конусом»: вони дозволяють частково компенсувати легке невідповідність PCD диска необхідним параметрам. Робоча конічна частина у таких болтів виконана у вигляді окремого кільця, надягнутого на болт, і зміщується щодо поздовжньої осі болта при затягуванні.

Хампи. це виступи на зовнішній поверхні диска, які фіксують безкамерну шину на диску. Пам’ятайте хлопки, які лунають, коли на шиномонтажі накачують шину після установки на диск? Це і є момент «посадки» шини: бортове кільце шини сідає між хампом і закраиной диска. Насправді, цей показник зазначений в нашому матеріалі останнім, тому що в даний час він практично не актуальний: майже всі сучасні диски розраховані на установку безкамерних шин і мають хампи.

Однак якщо ви, наприклад, вирішили придбати ретро-диски солідного віку, врахуйте, що вони цілком можуть бути розраховані на установку виключно камерних шин, не маючи хампов. На них, втім, можна встановити безкамерну гуму, однак питання її герметичній посадки, а також безпеки при русі залишиться відкритим: при недостатньому тиску в шині ризик «роззутися» в повороті буде дуже великий.

Як правильно вибрати диски для автомобіля

Іноді деякі початківці автовласники стикаються з необхідністю заміни диска. одного або декількох, і це завдання на перевірку виявляється більш складною, ніж виглядає з боку. Воно й не дивно: 4108, 6J, ET47, Dia 63.3, R15. що все це таке ?! розберемося разом.

Правильно вибрати колісні диски на наявний автомобіль, попутно розібравшись з усіма необхідними параметрами.

Незалежно від того, який у вас автомобіль, при виборі нових дисків необхідно враховувати такі параметри:

 • тип диска;
 • монтажний (або посадковий) діаметр;
 • число і діаметр розташування кріпильних отворів (PCD);
 • ширина диска;
 • виліт диска (ET);
 • діаметр центрального (ступичного) отвори;
 • форма кріпильних отворів;
 • наявність хампов.

Всі диски по типу виготовлення в цілому діляться на три типи: штамповані, литі і ковані. Питання вибору конкретного типу. тема для окремого матеріалу, але тут ми наведемо основні відмінності.

Штамповані диски. найдешевші: це ті самі колеса, що ви бачите на базових комплектаціях бюджетних автомобілів, і їх зазвичай прикривають пластиковими декоративними ковпаками. Вони виготовлені зі сталі і пофарбовані емаллю. Серед їх переваг, крім найнижчої ціни. висока ремонтопридатність. Справа в тому, що штамповані диски при ударі не ламаються, а мнуться, і згодом їх можна легко полагодити. Головний недолік таких коліс. високий вага і відсутність дизайну: це суто функціональне виріб.

Литі диски складають конкуренцію штампованим за популярністю. Такі диски виготовляються не зі сталі, а з більш легкого сплаву. як правило, алюмінієвого. Завдяки технології виготовлення литі диски можуть мати найрізноманітнішу форму, що в сукупності з меншим, ніж у «штампів» вагою і забезпечує їм популярність. З недоліків таких коліс можна згадати більш високу ціну і більш низьку ремонтопридатність: литі диски при сильному ударі не мнуться, а тріскаються. Зрозуміло, технологія зварювального ремонту і прокатки давно освоєна, але гарантувати збереження початкових властивостей після ремонту неможливо.

Ковані диски. найбільш якісний і дорогий варіант. Вони виготовляються методом гарячого об’ємного штампування, який забезпечує найкращу внутрішню структуру металу і, відповідно, найвищу міцність при найменшому вазі. Зворотний бік такого методу. мала поширеність виробів і висока ціна.

Крім перерахованих вище трьох типів, є ще так звані збірні диски. але це вже екзотика, і їх ми торкатися не будемо. В цілому для середньостатистичного автовласника вибір стоїть між недорогими, але нудними штампованими і більш дорогими і красивими литими дисками.

Це цілком очевидний параметр: діаметр окружності диска в дюймах. Як правило, його позначають буквою R: тобто, диск R17 має діаметр 17 дюймів.

Відзначимо особливо: сама по собі буква R не відноситься до діаметру і прийшла з параметрів шин, де також помилково використовується в значенні «радіус», в реальності на увазі посадковий діаметр шини. У випадку з шиною R. це маркування радіальної конструкції корду, для диска ж це маркування фактично не актуальна. Однак помилкове «радіус» в значенні «діаметр» і супутня R настільки в’їлися в мова, що більшістю продавців і сервісів по підбору дисків використовуються вже за замовчуванням.

Допустимі діаметри дисків для вашого автомобіля вказуються в керівництві з експлуатації та на наклейках в дверних отворах. разом з рекомендованим тиском в шинах. При покупці шин варто пам’ятати, що їх посадковий діаметр повинен збігатися з діаметром дисків.

Перевищувати максимальний зазначений виробником діаметр не рекомендується: надто великі диски, крім потенційної геометричній несумісності, змінюють параметри роботи підвіски, впливаючи на знос ходової частини. Крім того, чим більше диск і нижче профіль гуми, тим менший комфорт обіцяє пересування по поганих дорогах. Однак зміни діаметра в межах, зазначених в керівництві, і навіть на дюйм понад, як правило, проходять без істотних наслідків.

Це так звана «разболтовка»: число отворів і діаметр окружності, на якій вони розташовані (до слова, англійське PCD. це якраз діаметр окружності, «Pitch Circle Diameter»). Число кріпильних болтів може бути різним і збільшується з ростом маси і швидкості автомобіля: зазвичай їх 4-6, але може бути і більше, і менше (мінімум 3). У більшості автомобілів ВАЗ разболтовка 4х98, виняток становлять Ока (3х98) і Niva (5х139.7), а також нові моделі на кшталт Largus (4х100).

Разболтовка диска потрібно дотримуватися: незважаючи на те, що деякі диски. наприклад, 4х98 і 4х100. здаються взаємозамінними, це не так. Здаються незначними 2 міліметри різниці в діаметрі кола, на якій лежать кріпильні отвори, сильно відіб’ються на установці: правильно затягнутим виявиться лише одне кріплення з чотирьох, а решта будуть зміщені щодо центру, викликаючи биття колеса. Частково проблему можна вирішити використанням болтів з «плаваючим конусом» (про них трохи нижче), але в цілому застосування дисків з невідповідними параметрами разболтовка потрібно уникати.

Цей параметр так само простий, як і діаметр: це ширина диска в дюймах. Зазвичай у списку параметрів вона позначається буквою J: наприклад, 5,5J. це диск шириною п’ять з половиною дюймів.

Ширина диска, як правило, вказується в тих же місцях, що і допустимий посадковий діаметр, разом з ним. Крім геометричних параметрів для автомобіля, ширина диска важлива і при виборі шин: шина розрахована на використання з диском певної ширини, але з деякою допустимою похибкою.

Виліт диска. це відстань від привалочной площині кріплення диска до маточини до поздовжньої осі симетрії диска. Скажімо простіше: центральна вісь симетрії. це волосінь, що ділить диск навпіл по вищеописаної ширині, а прівалочная площину. точка, де диск стикається з маточиною і прикручується до неї.

Виліт може бути позитивним, нульовим і негативним: якщо вісь симетрії лежить ближче до автомобіля, ніж прівалочная площину, то виліт позитивний, якщо вони на одній осі. то виліт нульовий, а якщо вісь симетрії віддалена від автомобіля більше, ніж прівалочная площину. то позитивний. Іншими словами, чим більше виліт, тим глибше сидить диск в колісної арці, а чим він менший, тим більше диск виступає назовні.

Как правильно выбрать диски для автомобиля

Виліт. досить важливий параметр: він теж безпосередньо впливає на роботу підвіски і ступичні підшипників. Неправильний виліт не тільки збільшує або зменшує колію, а й може стати причиною прискореного зносу ходової частини та підшипників.

Діаметр центрального отвору. параметр, що не потребує додаткового пояснення. У списку характеристик диска він зазвичай позначається як «Dia», «DIA» або «D». Це теж дуже важливий показник: в разі, якщо центральний отвір диска буде менше необхідного, диск просто не можна буде встановити, а якщо воно буде більше, то для центрування диска на маточині обов’язково будуть потрібні центрувальні кільця.

Багато хто помилково вважає, що при установці диск із занадто великим центральним отвором сам отцентруйте на ступиці за рахунок затягування болтів, але це не так. Відповідно, биття і вібрація, що не зникають після балансування коліс. це привід перевірити збіг діаметрів центрального отвору диска і маточини і наявність при необхідності центровочних кілець.

Форма кріпильних отворів важлива з точки зору типу болтів або гайок, якими буде кріпитися диск. Як правило, болти і гайки для штампованих дисків мають лише злегка конічної форми площині, прилеглої до диска при затягуванні, а болти. ще і помітно меншу довжину.

Останнє пов’язано з мінімальною товщиною штампованого диска. Литий же диск помітно товщі штампованого, а крім того, його кріпильний отвір має більш виражену конічну форму, що вимагає використання іншого кріплення. Крім конічної, посадочне місце кріпильного отвору деяких дисків може бути розраховане на використання кріплення з напівсферичної і плоскою робочою частиною.

І ще: існують болти з так званим «плаваючим конусом»: вони дозволяють частково компенсувати легке невідповідність PCD диска необхідним параметрам. Робоча конічна частина у таких болтів виконана у вигляді окремого кільця, надягнутого на болт, і зміщується щодо поздовжньої осі болта при затягуванні.

Хампи. це виступи на зовнішній поверхні диска, які фіксують безкамерну шину на диску. Пам’ятайте хлопки, які лунають, коли на шиномонтажі накачують шину після установки на диск? Це і є момент «посадки» шини: бортове кільце шини сідає між хампом і закраиной диска. Насправді, цей показник зазначений в нашому матеріалі останнім, тому що в даний час він практично не актуальний: майже всі сучасні диски розраховані на установку безкамерних шин і мають хампи.

Однак якщо ви, наприклад, вирішили придбати ретро-диски солідного віку, врахуйте, що вони цілком можуть бути розраховані на установку виключно камерних шин, не маючи хампов. На них, втім, можна встановити безкамерну гуму, однак питання її герметичній посадки, а також безпеки при русі залишиться відкритим: при недостатньому тиску в шині ризик «роззутися» в повороті буде дуже великий.

Як правильно підібрати диски для авто?

Заводські диски зносилися або морально застаріли? Прийшов час вибирати нові. При цьому водієві доведеться розібратися з широким асортиментом моделей і типів коліс. Щоб нерви автовласника і його транспортний засіб були цілі, потрібно до підбору дисків підійти з усією серйозністю і уважністю. Існує шість основних параметрів, якими слід керуватися при виборі коліс:

1) Ширина обода. Фахівці і водії стверджують: обід повинен бути на 25-30% менше профілю шини. Якщо на маточину монтувати занадто вузький або широкий диск, їздові характеристики погіршаться;

2) Діаметр диска. Найпопулярнішими вважаються 13-16 дюймові диски. Однак все частіше водії ставлять на авто колеса більшого діаметру. Так, у них з’являється можливість використовувати наднизькі або низькі серії шин. При цьому важливо пам’ятати, що вага диска і його розмір взаємопов’язані. Низька гума вимагає більше металу, що має наслідком зміну ходових якостей авто;

3) Діаметр отворів кріплення. Далеко не всі диски підійдуть до вашого авто, а тому варто звертати увагу на позначення PCD. Воно вказує на кількість отворів і відстань між ними. Цей параметр дуже важливий, оскільки асортимент коліс з великим допуском по діаметру може привести до проблем з посадкою або недотягнутого болтів;

4) Розмір центрального отвору. Цей отвір тісно пов’язане з маточиною, а тому колеса в заводських умовах центрируют саме по ньому. Виробники коліс пішли іншим шляхом: вони передбачають отвір більшого діаметру і доповнюють його набором перехідних коліс. Так, диск стає універсальним і його центруют по PCD;

5) Виліт колеса. Відстань між площиною поздовжньої симетрії і площиною колеса називається вильотом. Для кожного авто даний параметр унікальний, оскільки розраховується з урахуванням навантаження на підшипники маточини, керованості і максимальної стійкості. Виліт може бути позитивним, негативним і нульовим;

6) Тип дисків. На ринку представлені сталеві (штамповані) і легкосплавні колеса (литі і ковані). Перші відрізняються збільшеним вагою, стійкістю до ударів і можливістю відновлення, другі. коштують дорожче, важать менше і представлені на ринку в десятках привабливих дизайнів.

Диски по типу

Технологія виготовлення визначає не тільки тип дисків, але також з зовнішній вигляд, вага, стійкість до корозії і механічних впливів. За конструкцією диски також діляться на нерозбірні і розбірні, однак останні. велика рідкість на ринку в країнах СНД. Розбірні або комбіновані колеса передбачають з’єднання диска і обода спеціальними елементами.

Штамповані диски. це найдорожчі, важкі і поширені. Диск в них приварений до обода. Але в разі пошкодження фахівці з СТО зможуть їх відновити. Щоб розірвати такий виріб, потрібно нелюдська сила. Вони частіше мнуться, а тому підлягають відновленню. При цьому штампування швидко іржавіє, а емаль з неї може легко оббивається.

Для виробництва легкосплавних дисків використовуються сплави магнію і алюмінію. Технологій виробництва дві: лиття і кування. Основна перевага таких виробів. легкість, різноманітність дизайнів і ідеальна геометрія. Завдяки цьому підвіска зношується менше, машина їде плавно, а вібрації коліс виключаються. Литі диски схильні до розколу, вони не ремонтуються, однак дизайнів так багато, що кожен зможе підібрати для себе оптімальний.Кование вироби гранично міцні, а тому витримують найсильніші удари. Вони підлягають ремонту, однак не можуть порадувати великою кількістю дизайнів.

Геометричні параметри колісного диска

До його основних розмірами відносяться PCD, монтажний діаметр, ширина обода, DIA і виліт (ЕТ). Розглянемо, як підібрати диски на автомобіль, з огляду на кожен з цих параметрів.

Це діаметр окружності диска, на якому розташовуються центри кріпильних отворів, а також їх кількість. У розмовній мові цей параметр називають «разболтовка». Наприклад, значення 4 х 100 позначає наявність на диску чотирьох отворів на колі діаметром 100 мм.

Їм не можна замінювати близький за розміром варіант 4 х 98, оскільки в такому кріпленні тільки один болт буде повністю притягнутий до маточини. Решта через несоосности болта й нарізного отвору не забезпечать надійний притиск і будуть мимовільно відкручуватися, що при русі викликає вібрацію автомобіля з подальшим руйнуванням диска.

Щоб не допускати помилок при заміні колеса без контролю фахівця, варто навчитися обчислювати PCD за розмірами кріпильних отворів. Якщо їх три, то відстань між центрами двох отворів (на практиці. між однаковими краями отворів) потрібно помножити на 1,155.

У колесі з чотирма отворами можна просто виміряти відстань між центрами діагональних отворів. Інший спосіб для такого колеса. довжину між двома сусідніми отворами помножити на 1,414. Для п’ятиточкового кріплення відстань між сусідніми отворами множать на 1,701.

Ковані легкосплавні диски

Ці диски найміцніші з усіх відомих, їх вкрай складно зруйнувати. Навіть при сильному ударі вони не розриваються, а лише деформуються. Виготовляються з цілісних поковок легких сплавів методами послідовного гарячого штампування.

В результаті деформационной обробки структура металу стає волокнистої і особливо міцної. Після кування заготовку піддають токарної і фрезерної обробки. Готовий диск виходить з однієї заготовки без зварювальних операцій.

У кованій диску поєднуються велика міцність, легкість (легше сталевих штампованих і литих легкосплавних) і краса металевого виробу.

При виготовленні кованого диска лише 30-40% металу поковки стають тілом вироби. Інша маса йде в відхід стружкою або окалиною. Велика витрата дорогого металу, а також висока трудомісткість дрібносерійного виробництва роблять ковані диски дорогими. Відомі випадки, коли вартість кованих дисків була порівнянна з ціною автомобіля.

Ковані диски застосовуються в найпрестижніших і спортивних автомобілях, їх випуск у порівнянні зі штампованими і литими невеликий.

монтажний діаметр

У диску це діаметр кола полки в дюймах, на яку в робочому стані спираються борту шини. Переважна більшість що випускаються сьогодні автомобілів використовують 13-16-дюймові колеса (дюйм дорівнює 25,4 мм).

Сталеві штамповані диски

Сталеві вироби виробляють виключно за технологією штампування заготовок з листової сталі. Для цього:

 • Окремо формують так звану «тарілку» і обід.
 • У «тарілці» свердлять отвори: центральне і під кріплення болтів.
 • Кількома штампами створюють просечки для зниження ваги колеса і необхідні вигини профілю.
 • Обід виготовляють з довгою смуги, яку згинають в циліндр, зварюють і шліфують місце стику.
 • Профіль обода формують наступними операціями розкочування, що включають «струмок» і закраїни.
 • «Тарілку» і обід зварюють між собою, виконують перевірочні операції, захищають метал антикорозійним покриттям.

Основна перевага сталевих дисків полягає в їх дешевизні, тому вони володіють найбільшим обсягом світового випуску. Інші їхні переваги. міцність і здатність «гасити на собі» удари при аварії. Ці диски не лопаються, а деформуються, тим самим оберігаючи підвіску від більш важких руйнувань. Невеликі пошкодження легко усуваються прокаткою диска в майстерні.

До негативних особливостей штампованих сталевих коліс відносять велику вагу і слабку стійкість до корозії. Ці вироби при однакових розмірах важче литих дисків на 15-20%, а кованих. на 30-40%. Зайва вага позначається на більш швидкому зносі підшипників і ходової системи. Крім того, сталеві диски не мають гарним зовнішнім виглядом, тому їх накривають декоративними пластиковими накладками. ковпаками.

Виліт диска (ЕТ)

Якщо через колісний диск провести неіснуючу серединну площину, паралельну площинах закраїни кіл, то відстань в мм між нею і привалочной площиною диска (поверхнею зіткнення з маточиною) утворює так званий виліт колеса.

Він може бути нульовим, позитивним і негативним. При нульовому вильоті обидві площини співпадають. При позитивному розмірі параметра колесо заглиблюється під машину, і ширина колії зменшується. При негативному вильоті колія збільшується, машина знаходить додаткову стійкість, стає більш схожою на гоночну модель, що привертає любителів тюнінгу.

Однак разом зі зміною вигляду погіршується керованість, збільшуються навантаження на підшипники ступиці і підвіску. Тому фахівці не рекомендують встановлювати диски з нештатним вильотом.

Как правильно выбрать диски для вашего автомобиля?

Збірні диски

Ці вироби відносять до екзотичних продуктів автомобільної промисловості. Вони, відповідаючи назвою, складаються з декількох деталей, які можна об’єднувати в виріб різними варіантами.

На обід (зазвичай кований легкосплавний) встановлюють титановий диск. Деталі кріплять між собою численними болтами, що відрізняються міцністю (титан). Крім цих, на збірні диски встановлюють також бедлокі і таерлокі.

Бедлок складається з двох кілець, що скріплюються між собою болтами. Він встановлюється на закраине диска (одне кільце зовні диска, інше. всередині). Це пристрій підсилює фіксацію зовнішнього борту шини, оберігає її від розбортування при підвищених бічних навантаженнях (різкому повороті).

Таерлок. це допоміжна шина (знаходиться всередині штатної), яка після подачі в неї тиску притискає зсередини до закраинам і зовнішній, і внутрішній борт штатної шини. Це забезпечує неможливість її розбортування, а також пошкодження при втраті тиску повітря.

Всі деталі збірного колеса виготовляють в різних варіантах обробки, що дозволяє створювати індивідуальний дизайн. В цьому суть основного гідності збірного диска. Недолік. висока ціна. Такі диски в основному застосовуються в елітних моделях і гоночних болідах.

Литі легкосплавні диски

Вони виробляються зі сплавів алюмінію, магнію і титану (виробник зазвичай тримає склад сплаву в секреті). Такі вироби виготовляють за технологією лиття під низьким тиском. Вони відрізняються гарними і різноманітними формами і, хоча обходяться дорожче сталевих, складають їм серйозну конкуренцію.

Литі диски товщі штампованих, що вимагає більш довгих болтів. Проте вони легше сталевих, і це покращує динаміку руху. Литі диски, які не мають декоративного покриття хромом, можна не захищати від корозії, це ще одна перевага.

Недоліком литих дисків є більш висока ціна і неремонтоздатність. При сильному ударі вони лопаються і практично не підлягають відновленню через особливості сплаву.