До скількох вольт можна розряджати автомобільний акумулятор

мультиметром

Для перевірки акумуляторів «акумом», «Ватра» та інших марок, що встановлюються на авто «КамАЗ», «Volvo», «BMW» зручно використовувати мультиметр.

скількох, вольт, можна, розряджати, автомобільний, акумулятор

Цифрові прилади коштують дорожче механічних, зате вони зручніше в експлуатації.

Швидше за все, показання мультиметра і бортового комп‘ютера будуть відрізнятися.

Стандартні пристрої приладової панелі часто помиляються, дають незначну похибку, оскільки підключаються до АКБ не безпосередньо. Зазвичай відхилення йдуть в меншу сторону.

без навантаження

Без навантаження на клемах повністю зарядженого акумулятора напруга складе 12,6 В. На деяких моделях, а також відразу після зарядки АКБ, це значення може перебувати в межах 12,9. 13,2 v.

навантажувальна вилка

прискорена зарядка

Іноді заряд АКБ січуть в найбільш невідповідний момент, наприклад, прямо в дорозі. У такому випадку потрібно прискорена зарядка в екстрених умовах, здійснити її можна шляхом підключення до акумулятора іншого автомобіля.

Нижче приведена інструкція, що дозволяє безпечно реалізувати подібну процедуру:

 • У холодну пору року потрібно завести автомобіль, від якого буде здійснюватися зарядка, і прогрівати його не менше 5 хвилин.
 • Після достатнього розігріву двигуна його слід заглушити.
 • В автомобілі, де знаходиться акумулятор, що сів, від’єднується клема мінусового виведення, а потім до плюсового висновку підключаються з’єднувальні дроти, які будуть використовуватися для підзарядки. Також вони приєднуються і до знятої раніше мінусовій клеми.
 • Важливо вибрати дроти з перетином від 10 мм 2. оскільки показники струму при старті зазвичай дорівнюють 100А.
 • Протилежні кінці проводів підключаються до АКБ, від якого буде відбуватися зарядка.
 • Відразу після цього включається двигун, через 5 хвилин дроти можна відключати, але мотор повинен залишатися в робочому режимі.
 • Енергії, яка буде вироблятися, вистачає для підтримки функціонування обладнання машини, що знаходиться у включеному стані. Негативний вихід бортової мережі потрібно підключитися до штатного АКБ, для прискорення процесу зарядки необхідно стежити, щоб вал двигуна здійснював не більше 3000 оборотів в хвилину.

Навіть після прийняття описаних заходів пристрою в обов’язковому порядку потрібно додатково зарядити в стаціонарних умовах.

Найважливішим робочим параметром автомобільного акумулятора є напруга. Повністю сіла батарея не тільки не здатна провернути двигун внутрішнього згоряння, але і не дозволить включити навіть вогні аварійної сигналізації. Щоб не опинитися в ситуації, коли потрібно заводити машину зі штовхача або просити «прикурювати», необхідно знати скільки вольт повинен показувати повністю заряджений автомобільний акумулятор.

Із застосуванням навантажувальної вилки

Перевірка акумулятора із застосуванням навантажувальної вилки. точний, простий і ефективний спосіб перевірити працездатність батареї автомобіля. У підсумку ви з’ясуєте, чи заряджений акумулятор.

Підключіть вилку до потрібного полюсу батареї максимум на 5 секунд. Спочатку має бути в районі 12-13 вольт, після п’ятої секунди. більше 10 вольт, незважаючи на зниження. Такий елемент живлення вважається повністю зарядженим, може працювати під різними навантаженнями.

Коли показник в ході тестування при перевірці вилкою навантаження знижується до 9 вольт, АКБ несправний, рекомендується його заміна.

Яким струмом розряджати автомобільний акумулятор

Якщо ви вважаєте, що для повного розряду батареї досить залишити на ніч включеними фари, то матимете рацію. Але такі дії шкідливі для пристроїв, які обслуговуються, а для необслуговуваних і зовсім смертельні. Процедуру слід виконувати під строгим контролем до певного моменту часу, після чого відразу ж приступити до зарядки.

Як правильно розрядити автомобільний акумулятор, ми опишемо нижче, а поки відзначимо, що рекомендований струм розряду автомобільного акумулятора складає 5 А. Великі струми шкідливі, вони будуть надавати додаткове руйнівний вплив на пластини-електроди.

Перед початком розрядки необхідно заміряти напругу на клемах АКБ і потім повторювати вимірювання кожні 2 години. Коли напруга впаде до 11 В, контроль потрібно посилити. проводити вимірювання кожні 15 хвилин, і коли показання приладу досягнуть позначки в інтервалі 10,5-10,9 В, слід припинити розрядку.

При цьому у вас є можливість оцінити стан батареї. Припустимо, ви почали розрядку повністю зарядженого АКБ ємністю 60 Ач, і при струмі в 5 А на це пішло 6 годин. В цьому випадку, помноживши значення сили струму на час розрядки, отримуємо 30 Ач, з чого можна зробити висновок, що ваш акумулятор вже наполовину виснажив свій початковий ресурс.

Як правильно розрядити акумулятор автомобіля

Коли ваш автомобіль несподівано відмовляється слухатися, це завжди неприємно і майже завжди невчасно. Відмова акумулятора не відноситься до несправностей з дуже сумними наслідками, але якщо це відносно новий АКБ, то його вихід з ладу може виявитися не випадковістю, а результатом неправильної експлуатації. І це вже системна помилка. наївно буде припускати, що покупка нової батареї виправить ситуацію.

Щоб автомобільний акумулятор служив довго, не менше заявленого виробником терміну, необхідно стежити за його станом і виконувати всі рекомендовані заходи, в числі яких періодична розрядка. На жаль, але мало хто з автовласників знає про це, а число тих, хто виконує ці процедури, ще менше.

Тим часом повний розряд батареї, і про це знають навіть школярі, шкідливий для акумулятора. А ось профілактичний. корисний, але тільки якщо ця процедура виконується правильно, відповідно до визначених правилами, про які і піде мова нижче.

Навіщо потрібно періодично розряджати акумулятор автомобіля

Щоб розібратися, в чому сенс розрядки акумуляторної батареї, давайте згадаємо, як вона працює.

Коли ми повертаємо ключ у замку запалювання, то запускаємо процес, що полягає у взаємодії двох реагентів акумулятора. свинцевих пластин і електроліту. Замикання електричного кола инициализирует вивільнення електричної енергії, що виділяється в процесі зниження щільності електроліту. Цей процес супроводжується перетворенням частини свинцю на пластинах в сульфат свинцю. Зворотний процес, тобто зарядка акумулятора, перетворює більшу частину сульфатами свинцю перетворитися назад в чистий метал.

Як ви вже помітили, ми згадали термін «велика частина». Це означає, що деяка кількість нерозчинного сульфату таким і залишилося, і цей процес прийнято називати сульфатація пластин. У міру збільшення частки нерозчинного залишку на пластинах ємність батареї починає падати. Це, якщо можна так сказати, старіння АКБ, тобто цілком природний процес. Аналогія не пряма, але вдала. життя акумулятора, виявляється, теж можна продовжити.

«Правильний» спосіб життя передбачає тренування батареї циклами розрядки і подальшої зарядки, під час яких АКБ запам’ятовує, як перетворювати солі свинцю в свинець з мінімальними втратами. Такі показові тренування необхідно влаштовувати як мінімум раз на рік, напередодні настання холодного сезону, а ще краще повторювати процедуру і навесні.

Захід дозволяє також з великою точністю оцінити стан автомобільного акумулятора, ступінь вироблення його ресурсу. Потрібно лише здійснювати розряд і заряд з контролем часу і рівня заряду.

Розряд батареї без зняття її з автомобіля

Найпримітивніший метод. при заглушеному моторі включити будь-який споживач електроенергії: грубку, фару, обігрів скла. Процедуру можна виконувати тільки на автомобілях, що мають вольтметр на панелі приладів. Закінчення розрядки контролюється за його свідченнями, при зменшенні вольтажа батареї до 10,9 В.

Розряд підручними засобами поза автомобілем

Поза транспортного засобу можна використовувати автомобільну лампу потужністю 60 Вт. саме вона дасть значення струму розряду в 5 ампер. Попередньо потрібно виміряти щільність електроліту. нормальним вважається значення порядку 1,27-1,29.

Лампа включається в ланцюг паралельно, як і мультиметр. безпосередньо до клем акумулятора. Прилад встановіть в режим вимірювання напруги, встановивши верхню межу на рівні не більше 20 В. Розрядка триває на тих же умовах. поки вольтаж не знизиться до 10,9 В. Врахуйте, що лампа буде сильно грітися, покладіть її на безпечний з точки зору протипожежної безпеки матеріал.

Що допустимо використовувати в якості навантаження

Найбільш доступний і простий у використанні варіант. автомобільна лампочка на 60 Вт. Якщо у вашій коморі є реостат, розрахований на навантаження близько 5 А і більше, можна використовувати і його.

Навантаження включається в ланцюг по послідовній схемі, як і амперметр. Підключення вольтметра. паралельне, безпосередньо до клем батареї. Використовуючи рукоятку реостата, добиваємося, щоб стрілка амперметра встановилася на позначці 5 А і спостерігаємо за показаннями вольтметра. вони повинні впасти нижче 10 В. Час розряду буде залежати від багатьох факторів, але зазвичай це проміжок 6-12 годин.

Другий спосіб, як швидко і правильно розрядити акумулятор автомобіля, полягає в використанні одного вольтметра, який і буде виступати в якості навантаження. вам достатньо його підключити і спостерігати за показаннями. Однак така процедура відрізняється великою тривалістю через малого навантажувального опору, тому кращим варіантом вважається використання потужного ремонтного тестера.

Найнадійнішим вважається використання багатофункціональної заводський зарядки. Зарядний пристрій дозволяє розряджати АКБ будь-якого типу, причому в автоматичному режимі, без необхідності постійного контролю. Від вас вимагається лише ввести початкові значення струму зарядки і напруги, при якому прилад повинен вимкнутися, проінформувавши водія про закінчення процесу звуковим сигналом.

Це ж ЗУ можна використовувати і для подальшої зарядки акумулятора. Підключення потужної навантаження не рекомендується. розрядка відбуватиметься швидше, але і з великою шкодою для батареї.

До скількох вольт можна розряджати автомобільний акумулятор

Який би метод з вищеописаних ви не використали, в будь-якому випадку процес розрядки повинен бути контрольованим. Вкрай бажано здійснювати контроль за допомогою вольтметра або іншого вимірювального приладу, здатного вимірювати вольтаж в необхідному діапазоні (5-20 В) при силі струму близько 5 ампер.

До якої напруги дозволяється розряджати АКБ, ми вже згадували, причому неодноразово, і зробимо це ще раз. так ці цифри краще запам’ятаються: до 10,3-10,9 В.

У разі постійного обслуговування батареї процес розрядки можна контролювати і по щільності електроліту. Якщо початкове значення зарядженої батареї складе 1,27 г / см 3. то при досягненні 1,11-1,13 г / см 3 розрядку можна припиняти.

У будь-якому випадку після завершення процедури розрядки необхідно уб’ю ж приступати до зарядки АКБ. Тривалий простій батареї в розрядженому стані призводить до незворотних руйнівних хімічних процесів, в результаті яких акумулятор безповоротно втратить частину ємності.

З цієї ж причини відповідь на питання, чи можна повністю розряджати акумулятор, буде негативним: процес повинен бути контрольованим. Якщо ви залишите включеними фари і підете, то завдасте акумулятора непоправної шкоди.

Скільки вольт в зарядженої АКБ

У електроприладів виробники встановлюють робочі параметри по напрузі і силі струму. Для автомобільної батареї також передбачені подібні показники.

Нормальна напруга акумулятора. це значення, при якому батарея без проблем зможе запустити двигун.

У спокійному стані у нормального акумулятора легкового автомобіля без підключених споживачів вольтаж знаходиться в проміжку 12,5-12,7 В. Варто враховувати, що ці значення заряду характерні для нормальних умов (кімнатна температура близько 200 C, середня вологість до 50%). Якщо зовнішні умови зміняться значно, то цей інтервал також доведеться коригувати.

Останнім часом з’явилися бренди, в яких для акумулятора автомобіля без навантаження є нормальними цифри на вольтметрі в проміжку 13-13,2 В відразу після завершення повного заряду. Вони вказуються виробником як в інструкції, так і на корпусі батареї. Однак якщо провести заміри через годину, то індикатор може дати злегка скориговані дані, але також є нормою: 12-12,8 В.

Згодом в машині свідчення можуть поступово знижуватися, якщо не було підзарядки. На дисплеї можуть відбитися лише 12 В. Це є свідченням того, що батарея села практично на половину своєї ємності. Подальша експлуатація такої АКБ без підзарядки. вірний спосіб швидко домогтися сульфатации пластин, що призведе до зниження терміну експлуатації і швидкого повного виходу джерела живлення з ладу.

Навіщо це потрібно

Виходячи з конкретних обставин, автовласник вирішить, потрібно йому розряджати свою АКБ або в цьому немає потреби.

Корисні рекомендації

Рекомендації, які стануть в нагоді при експлуатації, обслуговуванні АКБ для продовження часу його роботи:

 • час від часу тестируйте батарею і як можна частіше (хоча б раз в квартал) виконуйте підзарядку від мережі;
 • стежте за справністю генератора, проводів, функції регулювання напруги авто для нормального заряду елемента живлення під час поїздок;
 • заміряйте струмові витоку;
 • заміряйте щільність електролітного речовини після повної зарядки, порівнюйте цифри з таблиці вище, виправляйте ситуацію, якщо це потрібно;
 • тримайте автоаккумулятор в чистоті, щоб мінімізувати струм витоку.

Чи не замикайте вивідні виходи автомобільної батареї накоротко, оскільки наслідки в даному випадку будуть плачевними.

Коли переходити до зарядки

Визначившись з тим, як і до скільки вольт можна буде розряджати автомобільний акумулятор, варто також розповісти про наступну зарядку АКБ.

Зарядку починають тоді, коли розряд досяг потрібних значень. Продовжувати залишати АКБ під навантаженням ні в якому разі не можна. Як і просто тримати батарею на зберіганні.

Як тільки акумулятор розрядили до необхідних параметрів, відразу ж ставте АКБ на зарядний пристрій. Заряджати її можна постійним струмом або постійною напругою. Є і прискорений метод підзарядки, необхідний для тих ситуацій, коли потрібно максимально швидко повернути акумулятор в машину і запустити двигун.

Процедуру розряду не можна назвати складною. І в деяких ситуаціях вона дійсно стає необхідністю.

Найбільш правильним і безпечним рішенням буде застосувати багатофункціональний зарядний пристрій. Воно допоможе в розряді і подальшою зворотною зарядці. Якщо подібного девайса в вашому розпорядженні не виявилося, скористайтеся альтернативними методами. Врахуйте лише, що кожен етап доведеться строго контролювати.

Зарядка акумулятора постійним опором

Чи можлива зарядка АКБ з постійним опором? З формули I = UR, зрозуміло, якщо встановити опір величиною постійною, то змінними стануть струм або напруга. Але всередині акумулятора опір. величина змінна, що впливає на поглинання енергії. Опір складається з опору поляризації, яке змінюється і омічного, що залишається стабільним в однакових умовах і для конкретного акумулятора.

На опір впливають температура, ступінь розрядженого, концентрація електроліту, враховані в характеристиках розрядних кривих АКБ. Але якщо у формулі опір величина змінна в часі і стані автомобільного акумулятора, то постійним при зарядці може бути струм, напруга або комбінування струму і напруги. Для згладжування величини струму зарядки використовується резистор. баластні опір.

Напруга зарядженої АКБ

Харчування на зарядженому акумуляторі автомобіля виконується за допомогою генератора. Однак в цьому випадку потрібно враховувати одну обставину: забезпечити повне функціонування АКБ таким методом можливо тільки в тому випадку, якщо проїхати на авто не менше 100 км. Тому потрібно не забувати про важливість цієї процедури і виконувати перевірку акумулятора автомобіля по напрузі вчасно.

Таблиця заряду

Щоб не доводити АКБ до критичної ступеня розрідженості, то потрібно подивитися на таблицю заряду. Якщо ви знаєте напруга на клемах акумулятора, то можна дізнатися і ступінь зарядженості батареї. Крім цього, тут можна дізнатися значення електролітичної щільності.

Розряд підручними засобами поза автомобілем

Поза транспортного засобу можна використовувати автомобільну лампу потужністю 60 Вт. саме вона дасть значення струму розряду в 5 ампер. Попередньо потрібно виміряти щільність електроліту. нормальним вважається значення порядку 1,27-1,29.

Правильная зарядка аккумулятора. Смотрим показания и полезные советы при зарядке

Лампа включається в ланцюг паралельно, як і мультиметр. безпосередньо до клем акумулятора. Прилад встановіть в режим вимірювання напруги, встановивши верхню межу на рівні не більше 20 В. Розрядка триває на тих же умовах. поки вольтаж не знизиться до 10,9 В. Врахуйте, що лампа буде сильно грітися, покладіть її на безпечний з точки зору протипожежної безпеки матеріал.

обслуговування акумулятора

Як бачите, на питання «як реанімувати акумулятор» є кілька відповідей. Але статті нам хочеться дати не ще одна порада, як оживити старий акумулятор своїми руками, а рекомендації по обслуговуванню вашої АКБ. Дотримуючись цих простих правил, ви істотно продовжите термін життя батареї, і, швидше за все, вам не доведеться вдаватися до порад з нашої статті.

Отже, що включає в себе обслуговування акумулятора:

 • Періодично очищайте АКБ від бруду, залишків електроліту і масла.
 • Ретельно кріпіть акумулятор.
 • Перевіряйте чистоту газовідвідних отворів, а при необхідності прочищати їх.
 • Очищайте клеми і наконечники проводів.
 • Слідкуйте за рівнем електроліту в АКБ і періодично перевіряйте його щільність.

В обслуговуванні акумулятора немає нічого складного. Але зате ці прості правила надовго збережуть «електричне серце» вашого автомобіля здоровим, і сподіваємося, реанімація акумулятора вам ніколи не буде потрібно!

Як заміряти вольтаж правильно

Для того, щоб правильно заряджати акумулятор автотранспортного засобу, слід заміряти вольтаж згідно з правилами:

 • вимірювати напругу виключно вилкою навантаження;
 • перед тим, як заміряти показник на клемах, агрегат варто відключити від запалення не пізніше, ніж за вісім годин;
 • автомобіль повинен вистояться, щоб скинути зайві Вольти, накопичені конденсатором автомобільних приладів;
 • категорично заборонено заміряти вольтаж, якщо температура опустилася нижче нуля градусів, оскільки точність падає за один знижений градус на 1%;
 • проводити виміри потрібно при кімнатній температурі повітря.

Автомобілісти повинні запам’ятати, на скількох вольтах заряджати акумулятор, оскільки цей параметр не перевищує 10.5 Вольт. Для одного осередку акумулятора нормальним вважається показник в 2 В, а при напрузі в 1.7 і менше агрегат вважається несправним.

Розряд батареї без зняття її з автомобіля

Найпримітивніший метод. при заглушеному моторі включити будь-який споживач електроенергії: грубку, фару, обігрів скла. Процедуру можна виконувати тільки на автомобілях, що мають вольтметр на панелі приладів. Закінчення розрядки контролюється за його свідченнями, при зменшенні вольтажа батареї до 10,9 В.

Що допустимо використовувати в якості навантаження

Найбільш доступний і простий у використанні варіант. автомобільна лампочка на 60 Вт. Якщо у вашій коморі є реостат, розрахований на навантаження близько 5 А і більше, можна використовувати і його.

Навантаження включається в ланцюг по послідовній схемі, як і амперметр. Підключення вольтметра. паралельне, безпосередньо до клем батареї. Використовуючи рукоятку реостата, добиваємося, щоб стрілка амперметра встановилася на позначці 5 А і спостерігаємо за показаннями вольтметра. вони повинні впасти нижче 10 В. Час розряду буде залежати від багатьох факторів, але зазвичай це проміжок 6-12 годин.

Другий спосіб, як швидко і правильно розрядити акумулятор автомобіля, полягає в використанні одного вольтметра, який і буде виступати в якості навантаження. вам достатньо його підключити і спостерігати за показаннями. Однак така процедура відрізняється великою тривалістю через малого навантажувального опору, тому кращим варіантом вважається використання потужного ремонтного тестера.

Найнадійнішим вважається використання багатофункціональної заводський зарядки. Зарядний пристрій дозволяє розряджати АКБ будь-якого типу, причому в автоматичному режимі, без необхідності постійного контролю. Від вас вимагається лише ввести початкові значення струму зарядки і напруги, при якому прилад повинен вимкнутися, проінформувавши водія про закінчення процесу звуковим сигналом.

Це ж ЗУ можна використовувати і для подальшої зарядки акумулятора. Підключення потужної навантаження не рекомендується. розрядка відбуватиметься швидше, але і з великою шкодою для батареї.

Напруга АКБ взимку

У холодні дні напруга акумулятора падає, в деяких випадках до таких значень, що двигун не заводиться. Справа в тому, що при негативних температурах щільність електроліту змінюється, але тільки в акумуляторах, де заряд неповний. Якщо ж батарея заряджена на 100%, ніякого зниження не буде.

Інакше кажучи, в морози напруга на висновках АКБ повинна бути не менше 12,5 вольта. В іншому випадку електроліт замерзне, що призведе до повного руйнування батареї.

щільність католіта

Рідина всередині акумулятора повинна мати відповідну щільність. Саме вона визначає рівень напруги в АКБ. У звичайних умовах цей параметр повинен складати 1,27 г / см3. Відповідно, вольтаж буде дорівнює 12,7 вольта.

відсоток зарядженості Щільність електроліту, г / cм3 Напруга акумулятора В
1 1.28 12.7
0.8 1.245 12.5
0.6 1.21 12.3
0.4 1.175 12.1
0.2 1.14 11.9
0 1.1 11.7

Навіщо це потрібно

Виходячи з конкретних обставин, автовласник вирішить, потрібно йому розряджати свою АКБ або в цьому немає потреби.

Що вказує на повний розряд

При розряді важливо своєчасно зупинитися, а не продовжити знижувати ресурс живильного пристрою.

Є різні думки щодо того, до якої напруги в дійсності можна сміливо розряджати акумулятор від легкового автомобіля.

Одні впевнені, що робити це можна до 9 В. Нібито після цього батарея легко заряджається і відновлюється.

Але це не так. Не варто навіть запитувати, чи можна повністю в нуль розряджати акумулятор від автомобіля. Ні, робити цього не можна. Батарея просто не зарядиться. Вона остаточно вийде з ладу і буде придатна тільки для здачі на кольоровий метал і утилізації.

Тоді логічно запитати, до скількох вольт на практиці дозволяється безпечно розряджати будь-який автомобільний акумулятор. Робити це можна до 10,3-10,9 В. Чи не нижче.

 • По напрузі. Вимірювальний прилад підключається до клем джерела живлення, і робляться заміри. Бажано, щоб нижче 10,3 показники не падали.
 • За щільністю електроліту. Більш складний метод. Підходить тільки для обслуговуваних батарей, а також для тих, у кого є ареометр. Це спеціальний прилад, що вимірює щільність. Якщо нормою вважається 1,27 г / см 3. то при розрядженою батареї вона падає до 1,11-1,13 одиниць.

Тепер ви знаєте, до скількох вольт в дійсно можна розряджати будь-який автомобільний акумулятор, який використовує пластини на основі свинцю, а також електроліт для АКБ із суміші води і сірчаної кислоти.

Є ще важливий момент. Він стосується зарядки батареї після її розряду.

струм розряду

Важливо те, який струм розряду можна використовувати при обслуговуванні акумулятора свого автомобіля.

Багаторічні досліди показали, що оптимальним струмом розряду є 5 А. Використовувати сильніший струм не можна. Інакше можуть постраждати пластини всередині батареї.

Потрібно знати не тільки те, яким струмом краще розряджати поступово автомобільний акумулятор, але і як це робити.

Спочатку визначається поточна напруга на клемах пристрою. Далі тест виконується з інтервалом в 4 години. Коли вольтаж знижується до 11 В, контрольні заміри проводяться 4 рази на годину. Якщо значення складають 10,5-10,9 В, то розрядку потрібно припинити.

Перед тим як правильно розрядити свій обслуговується автомобільний акумулятор, не зайвим буде дізнатися про визначення ємність за допомогою розряду.

Для цього потрібна батарея, пристрій для розрядки, і годинник. Умовно, якщо батарея з заводу мала ємність 60 Ач, її розряджали струмом в 5 А і час розрядки склало 6 годин, то реальна ємність складе 30 Ач. Струм розряду збільшується на час, протягом якого АКБ розрядилася. І так визначається ємність.

Що потрібно знати про правильне розряді акумулятора на автомобілі

Деяким може здатися дивним навіть саме формулювання питання, адже АКБ потрібно заряджати, а не розряджати для їх працездатності. В теорії так. Але іноді потрібна і розрядка. В основному це відбувається при відновленні батареї.

Процедура має ряд особливостей і важливих моментів. Потрібен ретельний контроль і гранична увага на кожному етапі. Якщо допустити помилку, буде втрачена вся ємність АКБ, і відновити її вже не вийде. Особливо чутливими до розряду вважаються кальцієві акумулятори.

Навіщо це потрібно

 • Визначення ємності. Спочатку батарею на 100% заряджають, після чого починається розрядка з контролем часу. Як результат, можна побачити реальний стан пристрою. Це дає підстави для роздумів про те, пора міняти АКБ чи ні.
 • Тренувальний цикл. Це цикл заряду-розряду. Його часто проводять автовласники. Причому роблять це перед заморозками, щороку. Таке тренування дозволяє збільшити ресурс і продовжити термін служби пристрою живлення на машині.

Виходячи з конкретних обставин, автовласник вирішить, потрібно йому розряджати свою АКБ або в цьому немає потреби.

Розрядка без зняття АКБ

Щоб спеціально знизити заряд АКБ, не обов’язково знімати пристрій з автомобіля. Його можна залишити в підключеному стані під капотом машини.

На деяких автомобілях на приладовій панелі є вольтметр. Якщо його немає, не страшно. Пристрій досить підключити до батареї, дотримуючись полярності.

Простий, але ефективний і порівняно швидкий спосіб. Для цього потрібно:

 • переконатися в наявності вольтметра при приладової панелі, або підготувати окремий вимірювальний прилад;
 • заглушити двигун;
 • підключити вольметр;
 • включити енергоспоживачі, що працюють від акумуляторної батареї;
 • по вимірювального приладу стежити за падінням показників;
 • при досягненні позначки нижче 10,9 В припинити розряд.

Чим більше споживачів буде одночасно працювати, тим швидше вдасться досягти потрібного ступеня розряду. Тому включати можна фари, обігрівачі скла і сидінь, грубку в салоні та ін.

Розрядка зі зняттям

Якщо акумулятор був демонтований з машини і його потрібно розрядити, то тут найпростіше скористатися автомобільної лампою на 60-65 Вт. Вона як раз і дає розрядний струм близько 5 А.

Сколько по времени заряжать аккумулятор автомобиля? Просто о сложном

Перед розрядкою рекомендується зробити заміри щільності електроліту. Можливо лише для обслуговуваних АКБ. Нормою вважається щільність від 1,27 до 1,29 г / см 3.

Лампа підключається до контактів АКБ паралельно. Сюди ж кріпляться щупи від мультиметра. Останній включається в режимі напруги. Верхня межа повинна бути 20 В.

Контроль процесу йде по тій же схемі, що і в попередньому випадку. При досягненні потрібних значень процес припиняється.

Що застосовують як навантаження

Приблизно про те, як можна розрядити акумулятор свого автомобіля, ви вже знаєте. Але цього не достатньо.

Ще одне питання стосується вибору пристрою, який буде розряджати джерело живлення. Тут можливо кілька варіантів.

 • Автомобільні лампи. Рекомендується брати лампочку на 60 Вт, не менше.
 • Реостат. Повинен тримати не менше 5 А. Він підключається в ланцюг з амперметром. Використовується послідовне з’єднання. Вольтметр з’єднується паралельно контактам АКБ. Переміщаючи ручку реостата, встановлюється потрібний так. Паралельно стежте за параметрами напруги. Час розрядки залежить від ємності АКБ, типу і стану. В середньому від 5 до 10 годин.
 • Вольтметр. Пристрій підключається до акумулятора. І залишається лише спостерігати, як поступово падає напруга. Але метод дуже тривалий за часом. Тому використовується рідко.
 • Зарядний пристрій. Надійний, простий і ефективний метод. Багатофункціональними зарядками розряджають батареї будь-якого типу. Процес автоматичний. Потрібно лише спочатку задати параметри напруги і струму. Відключення розрядки також відбувається в автоматичному режимі.

Багатьох цікавить, як швидко і безпечно можна розрядити акумулятор, що живить мережу автомобіля. Нічого складного немає, досить підключити більш серйозне навантаження, але від цього знижується термін служби батареї.

Тому доводиться вибирати між повільної розрядкою, але збільшенням ресурсу і швидким розрядом з негативним впливом на експлуатаційний термін АКБ.

Коли починати зарядку

Після розрядки, незалежно від причин проведення такої процедури, АКБ слід в найкоротші терміни підключити до зарядного пристрою. І мова йде про годинник і навіть хвилинах. Залишати батарею в розрядженому стані навіть на кілька днів категорично не рекомендується.

Тривале знаходження в стані глибокого розряду веде до того, що всередині виникають незворотні фізико-хімічні процеси. Починають руйнуватися пластини. Ємність втрачається повністю, і відновити її ніяк не вийде.

Тому зарядка починається відразу після досягнення мінімального допустимого напруги, або щільності. Залежить від того, за якими показниками орієнтується автомобіліст.

Заряджати рекомендується в звичайному режимі. Струм заряду становить 10% від номінальної, тобто заводський ємності. Тобто при 60 Ач вибирається струм в 6 Ампер.

На сучасних зарядний пристрій все просто. Досить виставити параметри, і обладнання все зробить самостійно, навіть зупинить процес заряду, коли будуть досягнуті потрібні значення.

У звичайних трансформаторних зарядний пристрій все потрібно робити і контролювати вручну. Процес виглядає приблизно так:

 • виберіть потрібний струм заряду відповідно до ємністю батареї;
 • з’єднайте АКБ з ЗУ, дотримуючись полярності;
 • відкрутіть пробки на батареї, якщо це обслуговується тип;
 • підключіть зарядку до мережі;
 • коли в електроліті з’являться бульбашки, вимкніть ЗУ на 30 хвилин і дайте АКБ охолонути;
 • знову підключіть, але струм зменшите в 10 разів;
 • якщо буде кипіти, зробіть ще одну перерву;
 • коли закипання почне відбуватися буквально відразу після включення ЗУ, припиняйте процедуру.

Не варто робити виміри відразу після виключення. Дайте АКБ постояти кілька годин. Після цього виміряйте показники щільності електроліту, а також напруги на клемах. У нормі вони повинні бути 12,7 В і 1,27 г / см 3 відповідно.

Розряджати акумулятори не складно. Але тут є свої нюанси. Оптимально використовувати багатофункціональний ЗУ. Воно дає можливість розрядити, а потім заповнити зарядку батареї.

Чи доводилося вам розряджати АКБ? З чим була пов’язана необхідність? Який метод розрядки використовували? Чи виправдав результат ці дії?