Сумішшю яких газів є природний газ

Бутан

Даний газ також утворюється при переробці нафти. Він вибухонебезпечний, легко загорається і, на відміну від двох попередніх газів, володіє специфічним запахом. Завдяки цьому, він не потребує додавання попереджувальних ароматичних речовин. Бутан робить негативний вплив на здоров’я людини. Вдихання його призводить до дисфункції легких і пригнічення нервової системи.

Азот входить до числа найпоширеніших хімічних елементів на планеті. Присутній він і в природному газі. Азот неможливо побачити або відчути, так як він не має ні кольору, ні запаху, ні смаку. Він широко застосовується для створення інертного середовища в безлічі технологічних процесів (наприклад, зварювання металів), а в рідкому стані. як холодоагент (в медицині. для видалення бородавок і інших безпечних новоутворень шкіри).

пропан

Пропан виділяється із загального складу природного газу за певних хімічних реакціях, а також високотемпературній обробці нафти (крекінгу). Він не має ні кольору, ні запаху, при цьому становить небезпеку для здоров’я і життя людини. Пропан пригнічує вплив на нервову систему, при вдиханні великої кількості спостерігається отруєння, блювота. При особливо великої концентрації можливий летальний результат. Також пропан є вибухо- і пожежонебезпечних газом. Однак, при дотриманні техніки безпеки, він широко застосовується в промисловості.

Природний газ

Це корисна копалина, що добувається з глибоких шарів земної кори. Природний газ міститься в величезних «сховищах», що представляють собою підземні камери. Часто газові скупчення сусідять з нафтовими, але частіше розташовані глибше. У разі сусідства з нафтою, природний газ може бути розчинений в ній. У нормальних же умовах, він перебуває виключно в газоподібному стані.

Вважається, що цей вид газу утворюється в результаті гниття органічних решток, які потрапляють в грунт. Він не має ні кольору, ні запаху, тому, перед використанням споживачами, до складу вводяться ароматичні речовини. Це робиться для того, щоб можна було вчасно відчути і усунути витік.

Природний газ вибухонебезпечний. Більш того, він може самовозгореться, але для цього потрібна висока температура не нижче 650 градусів Цельсія. Вибухонебезпечність найбільш яскраво проявляється при витоках побутового газу, які іноді призводять до обвалення будівель і людських жертв. Для вибуху великої концентрації газу досить крихітної іскри, тому так важливо не допускати витоків з побутових газових плит і балонів.

Склад природного газу різноманітний. Грубо кажучи, це суміш відразу декількох газів.

Види природного газу

Сучасний світ важко уявити без природного газу. Він широко використовується в якості палива для обігріву житла, на промислових підприємствах, в побутових газових плитах і інших пристроях. Двигуни багатьох транспортних засобів також працюють на газі. Що таке природний газ, і який він буває?

метан

Метан є найбільш поширеним видом природного газу. З хімічної точки зору, це. найпростіший вуглеводень. Він практично не розчиняється у воді і важить легше повітря. Тому при витоку, метан піднімається вгору, а не накопичується в низинах, як деякі інші гази. Саме цей газ застосовується в побутових плитах, а також на газових заправках автомобілів.

гелій

Гелій виділяється з природного газу шляхом фракційної перегонки при низькій температурі. Він також не має ні смаку, ні кольору, ні запаху. Гелій широко застосовується в самих різних сферах життєдіяльності людини. Мабуть, найпростіша з них. наповнення святкових повітряних кульок. З серйозного. медицина, військова промисловість, геологія і т.д.

Хімічний склад природного газу

Основним компонентом природного газу є метан (CH4). його варіюється в діапазоні 70. 98%. Крім нього до складу можуть входити більш важкі насичені вуглеводні. гомологи метану:

 • етан
 • пропан
 • бутан

Крім вуглеводневої складової, природний газ може містити неорганічні газоподібні сполуки:

 • водень
 • сірководень
 • вуглекислий газ
 • азот
 • інертні гази (переважно гелій)

транспортування

транспортування СПГ

Що робити з важкодоступними районами, що знаходяться далеко від основних магістральних газопроводів? У такі райони газ транспортується в зрідженому стані (зріджений природний газ, СПГ) в спеціальних кріогенних ємностях по морю, і по суші.

По морю скраплений газ перевозиться на газовозах (СПГ-танкери), судах обладнаних ізотермічними ємкостями.

СПГ перевозять також і сухопутним транспортом, як залізничним, так і автомобільними. Для цього використовуються спеціальні цистерни з подвійними стінками, здатними підтримувати необхідну температуру певний час.

газопровід

Основним видом транспортування природного газу є його прокачування по трубопроводу.

Стандартний діаметр труби магістрального газопроводу становить 1,42 м. Газ в трубопроводі прокачується під тиском 75 атм. У міру просування по трубі, газ, за ​​рахунок подолання сил тертя, поступово втрачає енергію, яка розсіюється у вигляді тепла. У зв’язку з цим, через певні проміжки на газопроводі споруджуються спеціальні компресорні станції підкачки. На них газ дожимается до необхідного тиску і охолоджується.

Для доставки безпосередньо до споживача від магістрального газопроводу відводять труби меншого діаметра. газорозподільні мережі.

Фізичні властивості природного газу

Внаслідок свого складу природний газ горючий. Чистий газ горить блакитним полум’ям, тому його іноді називають «блакитним паливом». Домішки ж можуть фарбувати полум’я в різні кольори. Також полум’я починає жовтий при нестачі кисню, що призводить до неповного згоряння газу і утворення кіптяви і чадного газу.

Суміш з повітрям в діапазоні концентрацій від 4,4 до 17% вибухонебезпечна. Тому важливо контролювати газу в навколишній атмосфері, а також вчасно приймати відповідні заходи в разі його витоку.

Природний газ безбарвний і не має запаху, за винятком випадків підвищеного вмісту в його складі сірководню. У зв’язку з цим, для полегшення виявлення витоків газу, до нього в невеликих концентраціях додають спеціальні одоранти. речовини з різким неприємним запахом. Як одорантов переважно використовуються сірковмісні сполуки, наприклад, Меркаптани (меркаптани). Стандартна концентрація таких добавок становить 16 г на 1000 м 3. Однак людина здатна вловити присутність одного з найпоширеніших одорантов. етилмеркаптану, навіть при його концентрації в повітрі 210,6% за обсягом.

Фізичні властивості природного газу залежать від його компонентного складу, проте в більшості випадків основні параметри укладаються в діапазони, наведені в таблиці нижче.

© PetroDigest.ru
щільність 0,65. 0,85 кг / м³ (сухий газоподібний); 400. 500 кг / м³ (зріджений)
температура самозаймання Близько 650 ° C
Питома теплота згоряння: 28. 46 МДж / м³ (6,7. 11,0 Мкал / м³ або 8. 12 кВт год / м³)

Підготовка газу до транспортування

Незважаючи на те, що на деяких родовищах газ відрізняється виключно якісним складом, в загальному випадку природний газ. це не готовий продукт. Крім цільового змісту компонентів (при цьому цільові компоненти можуть відрізнятися в залежності від кінцевого користувача), в газі утримуватися домішки, які ускладнюють транспортування і є небажаними при застосуванні.

Наприклад, пари води можуть конденсуватися і накопичуватися в різних місцях трубопроводу, найчастіше, вигинах, заважаючи таким чином просуванню газу. Сірководень. сильний корозійний агент, що згубно впливає на трубопроводи, сопоуствуеющее обладнання та ємності для зберігання.

У зв’язку з цим, перед відправкою в магістральний нафтопровід або на нафтохімічний завод газ проходить процедуру підготовки на газопереробному заводі (ГПЗ).

Перший етап підготовки. очищення від небажаних домішок і осушення. Після цього газ компріміруется. стискають до тиску, необхідного для переробки. Традиційно природний газ стискають до тиску 200. 250 бар, що призводить до зменшення займаного обсягу в 200. 250 разів.

Далі йде етап отбензініванія: на спеціальних установках газ розділяють на нестабільний газовий бензин і відбензинений газ. Саме відбензинений газ прямує в магістральні газопроводи і на нафтохімічні виробництва.

Нестабільний газовий бензин подається на газофракційні установки, де з нього виділяють легкий вуглеводні: етан, пропан, бутан, пентан. Дані речовини також є цінною сировиною, зокрема для виробництва полімерів. А суміш бутану і пропану. вже готовий продукт, який використовується, зокрема, в якості побутового палива.

Застосування природного газу

Головним чином природний газ використовується для забезпечення опалення, виробництва електроенергії, і для побутових потреб населення. Наприклад, в Росії близько 50% поставок припадає на енергетичні компанії і комунальне господарство. Крім цього, він знаходить застосування в якості палива для транспортних засобів, сировини при виробництві пластмас та інших органічних речовин.

Більш детально: Що роблять з природного газу?

Знаходження в природі

У природі цей газ зустрічається глибоко під землею, під товстими і щільними пластами осадових порід. Існує дві основні теорії походження природного газу в природі.

 • Теорія тектонічних рухів порід. Прихильники даної теорії вважають, що вуглеводні містяться в земних надрах завжди і піднімаються в результаті тектонічних рухів і скорочень вгору. Нагорі високий тиск і змінюється температура перетворюють їх в результаті хімічних реакцій в два природних корисних копалин. нафта і газ.
 • Биогенная теорія говорить про іншому методі, в результаті якого утворився природний газ. Формула його відображає якісний склад. вуглець і водень, що говорить про те, що в його утворенні брали участь живі органічні істоти, тіла яких були здебільшого побудовані з цих елементів, як і все живе на нашій планеті, що існує до цих пір. З плином часу відмерлі рештки тварин і рослин опускалися все нижче на дно океану, туди, де не існувало ні кисню, ні бактерій, здатних розкласти і переробити цю органічну масу. В результаті анаеробного окислення стався розпад біомаси, і за мільйони років сформувалося два джерела корисних копалин. нафта і газ. При цьому основа і того і іншого однакова. це вуглеводні і частково низькомолекулярні речовини. Хімічна формула газу і нафти це доводить. Однак при впливі різних умов формуються і різні продукти: високий тиск і температура. газ, низькі показники. нафту.

На сьогоднішній день основними родовищами і запасами газу мають такі країни, як Росія, США, Канада, Іран, Норвегія та Нідерланди.

За своїм агрегатним станом природний газ не завжди може міститися тільки в стані газу. Є кілька варіантів його конденсації:

 • Газ розчинений в молекулах нафти.
 • Газ розчинений в молекулах води.
 • Газ утворює тверді газогідрати.
 • При звичайних умовах. газоподібна сполука.

Кожне з цих станів має своє родовище і є дуже цінним для людини.

застосування

Існує кілька основних областей застосування природного газу. Адже крім основної його складової, формула газу якій СН4, використовуються і всі інші компоненти суміші.

Побутова сфера життя людей. Так само як газ для приготування їжі, опалення житлових будинків, палива для котелень і так далі. У газ, який використовується для приготування їжі, додають спеціальні речовини, які відносяться до групи меркаптанів. Робиться це для того, щоб в разі протікання труби або іншого упущення газу люди могли відчути його запах і вжити заходів. Суміш побутового газу (а це суміш пропану і бутану) надзвичайно вибухонебезпечна в великих концентраціях. Меркаптани ж роблять специфічним і неприємним на запах природний газ. Формула їх включає такі елементи, як сірка і фосфор, що і надає їм таку специфіку.

Хімічне виробництво. У даній сфері одним з головних початкових речовин для багатьох реакцій отримання важливих дзвінків є природний газ, формула якого показує, в яких синтезах він може брати участь:

 • основа при виробництві пластмас, які є найпоширенішим сучасним матеріалом практично для всіх сфер промисловості;
 • сировину при синтезі Етін, ціаністого водню і аміаку. Самі перераховані продукти в подальшому йдуть на виробництві багатьох синтетичних волокон і тканин, добрив і утеплювачів в будівництві;
 • каучук, метанол, органічні кислоти. утворюються з метану і інших речовин. Знаходять застосування практично у всіх сферах людського життя;
 • поліетилен і багато інших з’єднань синтетичної природи отримали завдяки саме метану.

Використання в якості палива. Причому для будь-якого виду діяльності людини, починаючи від заправки відповідного типу настільних ламп і до роботи теплових електростанцій. Даний вид палива вважається екологічно правильним і доцільним на тлі всіх альтернативних способів. Однак при згорянні метан утворює вуглекислий газ, як будь-яка інша органічна речовина. А він, як відомо, причина парникового ефекту Землі. Тому перед людьми стоїть завдання пошуку ще більш чистого і якісного джерела теплової енергії.

Поки це все основні джерела, які використовують природний газ. Формула його, якщо брати всі комплексні складові, показує, що він практично поновлюваний ресурс, тільки час для цього потрібно дуже багато. Нашій країні з запасами газу надзвичайно пощастило, адже такої кількості природного викопного вистачить на багато сотень років не тільки самої Росії, але і багатьом країнам світу через експорт.

Є складовою частиною нафтових і газових природних родовищ. Крім того, даний газ займає більшу частину обсягу в повітрі (78%), а також зустрічається у вигляді природних сполук селітр в літосфері.

Як проста речовина практично не використовується живими організмами азот. Формула його має вигляд N2, або, з точки зору хімічних зв’язків, N≡N. Наявність такої міцної зв’язку говорить про високу стабільність і хімічної інертності молекули при звичайних умовах. Саме це і пояснює можливість існування великої кількості цього газу у вільному вигляді в атмосфері.

У вигляді простого речовини азот здатний фіксуватися особливими організмами. бульбочкових бактерій. Вони потім переробляють в більш відповідну форму для рослин цей газ і таким чином здійснюють мінеральне живлення кореневих рослинних систем.

Є кілька основних з’єднань, у вигляді яких існує в природі азот. Формула їх наступна:

 • оксиди. NO2, N2O, N2O5;
 • кислоти. азотистая HNO2 і азотна HNO3 (утворюються при грозових розрядах з оксидів в атмосфері повітря);
 • селітри. KNO3, NaNO3 і так далі.

Людиною азот використовується не тільки у вигляді газу, але і в рідкому стані. Він має здатність переходити в рідкий стан при температурі ніже.170 0 С, що дозволяє застосовувати його для заморожування рослинних і тваринних тканин, багатьох матеріалів. Саме тому широке застосування рідкий азот знаходить в медицині.

Також азот є основою для отримання одного з головних своїх з’єднань. аміаку. Виробництво даної речовини багатотоннажних, так як воно дуже широко застосовується в побуті і промисловості (отримання каучуків, барвників, пластмас, синтетичних волокон, органічних кислот, лакофарбове виробництво, вибухові речовини і так далі).

Отримання в лабораторії і промисловості

Крім природних місць утворення газу, існує ряд способів отримати його в лабораторних умовах. Однак ці способи, безумовно, використовуються тільки для невеликих порцій продукту, так як економічно здійснювати синтез природного газу в лабораторії не вигідно.

 • Гідролізом низькомолекулярного з’єднання. карбіду алюмінію: AL4C3 12H2O = 3CH4 4AL (OH) 3.
 • З ацетату натрію в присутності лугу: CH3COOH NaOH = CH4 Na2CO3.
 • З синтез-газу: CO 3H2 = CH4 H2O.
 • З простих речовин. водню і вуглецю. при підвищеній температурі і тиску.

⚡ Секретний елемент газової незалежності України. ВОДЕНЬ ⚛️

Хімічна формула природного газу відбивається формулою метану, тому всі реакції, характерні для алканів, характерні і для даного газу.

У промисловості метан отримують виділенням із природних родовищ і подальшою переробкою по фракціям. Також одержуваний газ обов’язково потребує очищення. Адже формула природного газу метану показує тільки частину тих складових, що він містить. А для використання в побуті потрібен чистий газ, який не містить інших речовин, крім метану. Відокремлюваний етан, пропан, бутан та інші гази також знаходять широке застосування.

Природний газ: формула

З хімічної точки зору природний газ являє собою суміш вуглеводнів лінійного простого будови. метану, етану, пропану і бутану. Але так як більший обсяг становить все ж метан, то прийнято загальну формулу природного газу висловлювати формулою безпосередньо метану. Так, виходить, що хімічна формула природного газу метана.СН4.

Інші компоненти мають наступні емпіричні формули в хімії:

 • етан. С2Н6;
 • пропан. С3Н8;
 • бутан. С4Н10;
 • вуглекислий газ. СО2;
 • азот. N2;
 • водень. Н2;
 • сірководень. H2S.

Суміш таких речовин і є природним газом. Формула основного його сполуки метану показує, що вуглецю в ньому дуже мало. Це позначається на його фізичні властивості, наприклад, таких як здатність горіти безбарвним, абсолютно не коптить полум’ям. У той час як інші представники його гомологічного ряду (ряду граничних вуглеводнів або алканів) при горінні утворюють чорне закіптюжений полум’я.

Що таке природний газ?

Природним називається такий газ, який дає нам природа. Тобто той, якого в надрах Землі набагато вище і більше, ніж то його кількість, що отримують в промисловості в результаті хімічних реакцій.

Загальноприйнято називати природним газом метан, проте це не зовсім так. Якщо розглянути склад такого газу по фракціям, то можна побачити наступний його компонентний склад:

 • метан (до 96%);
 • етан;
 • пропан;
 • бутан;
 • водень;
 • вуглекислий газ;
 • азот;
 • сірководень (малі, слідові кількості).

Таким чином, виходить, що природний газ. це суміш декількох газів природного походження.

водень

Ще одне попутне з’єднання, що зустрічається в складі природних корисних копалин. це водень. Газ, формула якого. Н2. Найлегше речовина з усіх відомих на сьогоднішній день.

Завдяки своїм особливим властивостям займає в періодичній системі два положення. серед лужних металів і галогенів. Маючи один електрон, здатний його як віддавати (металеві властивості, відновлювальні), так і приймати (неметалеві властивості, окислювальні).

Основна область використання. це екологічно чисте паливо, за яким вчені бачать майбутнє. причини:

 • необмежену кількість запасів цього газу;
 • освіту в результаті горіння тільки води.

Однак повна технологія освоєння водню як джерела енергії потребує доопрацювання ще багатьох нюансів.

Диоксид вуглецю

Яка формула речовини? Вуглекислий газ записується як СО2. Зв’язок в молекулі ковалентная слабополярная, подвійні міцні хімічні сили між вуглецем і киснем. Це говорить про стабільність і інертності молекули при звичайних умовах. Даний факт підтверджується вільним існуванням вуглекислого газу в атмосфері Землі.

Ця речовина є складовою частиною природного газу і нафти, а також накопичується у верхніх шарах атмосфери планети, викликаючи так званий парниковий ефект.

Величезна кількість вуглекислого газу формується при згорянні будь-якого виду органічного палива. Будь то вугілля, дрова, газ або інше паливо, повне згоряння призводить до утворення води і цієї речовини.

Звідси і виходить, що накопичення його в атмосфері неминуче. Тому важливим завданням сучасного суспільства є пошук альтернативного, що дає мінімум парникового ефекту палива.

Природний газ. склад, властивості, знаходження в природі

Природний газ. корисна копалина, що представляє собою суміш газоподібних вуглеводнів природного походження, що складається головним чином з метану і домішок інших алканів. Іноді в складі також присутня деяка кількість вуглекислого газу, азоту, сірководню і гелію.

Внаслідок свого складу природний газ є надзвичайно цінна сировина, з якого виділяють окремі компоненти або більш прості суміші.

Як природний газ використовується в якості автомобільного палива

Природний газ потрібен не тільки для приготування їжі, підігріву будинку і отримання електрики. Ще їм можна заправляти автомобіль. Природний газ як пальне набагато дешевше і екологічніше нафтопродуктів.

Одним з перших використовувати газоподібне пальне запропонував Філіп Лебон. У 1801 році він отримав патент на конструкцію, в якій газ і повітря стискаються окремими компресорами і змішуються в спеціальній камері. У 1860 році французький винахідник Етьєн Ленуар сконструював 1-ий фактично можна застосовувати газовий двигун внутрішнього згоряння. Він вигадав запалювати газоповітряну суміш в двигуні за допомогою електронної іскри.

Предок сучасного автомобіля на Газомоторні пальному. самохідна візок з бензиновим двигуном. працювала на світильному газі (отримується методом сухої перегонки з певних видів кам’яного вугілля). У 1894 році в німецькому містечку Дессау природний газ застосовували в якості пального для залізничного транспорту. Але транспорт на газі не отримав широкого поширення в 19 столітті.

В кінці 40-х і початку 50-х років 20-го століття в СРСР виробляли газобалонні автомобілі на метані і розвивали мережу АГНКС. Але вихідний рівень газопостачання і відносно малий в той час обсяг видобутку газу не дозволили розширити застосування такого транспорту.

Місце народження

Газові поклади про особливості їх будови діляться на 2 групи:

 • пластові. де скупчення газу приурочені до певних пластів-колекторів;
 • потужні. не підкоряються у власній локалізації певних пластів

Посеред пластових найбільш поширені склепінні поклади, які зберігаються сильної глинистої або галогенною покришкою. Підземними природними резервуарами служать:

 • для 85% газових родовищ і ГКР. пісочний, піщано-алевритові і алевритові породи, часто перешарованими глинами;
 • в 15% випадків. карбонатні породи.

Родовище. це кілька покладів, підлеглих єдиної геологічної структурі. Поклади формуються в природних пастках на шляхах пересування газу. Міграція відбувається в результаті:

 • статичної або динамічної навантаження гірських порід, вичавлюють газ,
 • при вільної дифузії газу з областей високого тиску в зони найменшого тиску.
 • внерезервуарная регіональна. через масивні товщі порід різної проникності по капілярах, порам, розламах і тріщин,
 • внутрірезервуарная локальна. всередині відмінно проникних пластів. колекторів.

Надглибокої свердловиною неподалік від м Новий Уренгой отриманий приплив газу з глибини більше 6000 метрів. У надрах газ знаходиться в мікроскопічних порожнечах (порах). Пори з’єднані між собою мікроскопічними каналами. тріщинами, по цих каналах газ надходить з пір з високим тиском в пори з більш низьким тиском до того часу, поки не виявиться в свердловині. Рух газу в пласті підпорядковується певним законам. Для розвідки газу проводять геологорозвідувальні роботи (ГРР). Для видобутку газу облаштовують нафтогазовий промисел. Газ добувають із земних надр за допомогою свердловин. Свердловини намагаються розташувати рівномірно по всій території родовища. Це робиться для рівномірного падіння пластового тиску в поклади. Інакше можливі перетікання газу між областями родовища, також раннє обводнення свердловин. Газ виходить з надр внаслідок того, що в пласті перебуває під тиском, неодноразово перевершує атмосферний.

Структура родовищ різні для складчастих і платформних критерій. У складчастих районах виділяються 2 групи структур: пов’язані з антикліналь і монокліналей. У платформних районах. 4 групи структур:

 • куполовидні і брахиантіклінальниє підняття,
 • ерозійні і рифові масиви,
 • моноклинали,
 • синклінальні прогини.

Всі газові родовища і ГКР приурочені до певного газонефтеносному осадового (осадово-породного) басейну, який представляє з себе автономні області великого і довгого занурення в сучасній структурі земної кори. Розрізняють 4 групи:

 • приурочені до внутрішньоплатформена прогину (наприклад, Мічиганський і Іллінойсскій басейн США, Волго-Уральська НГП РФ);
 • приурочені до прогнутися крайовим частинам платформ (наприклад, Зап.-Сибірський в РФ);
 • контрольовані западинами відроджених гір (басейни Скелястих гір в США, басейни Ферганській і Таджицькій западин в Таджикистані);
 • пов’язані з передгірними і внутрішніми западинами юних альпійських гірських споруд (Каліфорнійський басейн в США, сахалінський басейн в РФ).

Закуповуємо природний газ: особливості ринку, права та ризики замовника

Великими запасами природного газу володіють Росія, Іран, більшість країн Перської затоки, США, Канада. З європейських держав. Норвегія, Нідерланди. Посеред колишніх республік СРСР великими запасами газу володіє Туркменія, Азербайджан, Узбекистан також Казахстан.

Найбільш великими родовищами в РФ є:

 • Уренгойское. 4 трлн м 3. Заполярное. 1,5 трлн м 3. приурочені до крейдяних відкладень Західно-Сибірського басейну,
 • Вуктильское. 750 мільярдів м 3. Оренбурзьке. 650 мільярдів м 3. в Волго-Уральської НГП,
 • Ставропольське. 220 мільярдів м 3 на Північному Кавказі.

Газли. 445 мільярдів м 3 в Середній Азії; Шебелинське. 390 мільярдів м 3 на Україні. США. 8,3 млрд м 3. Алжир. 4,0 трлн м 3. Іран. 3,1 трлн м 3. Нідерланди. 2,3трлн м 3;

Хімічний склад природного газу

Основним компонентом природного газу є метан (CH4). його варіюється в діапазоні 70. 98%. Крім нього до складу можуть входити більш важкі насичені вуглеводні. гомологи метану:

 • етан
 • пропан
 • бутан

Крім вуглеводневої складової, природний газ може містити неорганічні газоподібні сполуки:

 • водень
 • сірководень
 • вуглекислий газ
 • азот
 • інертні гази (переважно гелій)

Використання хімічних реакцій

При хіміко-каталітичної переробки відбуваються процеси, пов’язані з переходом метану в синтезований газ, з подальшою переробкою. Хімічні способи мають на увазі використання двох методів:

 • парова, углекислотная конверсія;
 • парціальний окислення.

Останній спосіб є найбільш енергозберігаючим і зручним, оскільки швидкість хімічної реакції при парціальному окисленні досить висока, відпадає необхідність використовувати додаткові каталізатори.

Використання в якості інструменту впливу на викопне сировина високих і низьких температур називають термохимическим способом переробки природного газу. При температурному впливі на дану сировину утворюються такі хімічні сполуки, як етилен, пропилен та ін. Складність такого виду переробки полягає в використанні обладнання здатного видати нагрів до 11 тис. Градусів при одночасному збільшенні тиску до трьох атмосфер.

Сучасні технології для переробки природного газу використовують додатковий синтез метану, що дозволяє подвоїти кількість виробленого водню. Водень є натуральна сировина, з якого виділяють аміак, який є матеріалом для отримання азотної кислоти, компонентів амонію, аніліну та ін.

Термоламп і перший газ в Росії

Історія російської газової промисловості починається в 1811 році. Тоді винахідник Петро Соболевський створив першу установку для отримання штучного газу. термоламп. Виступивши з доповіддю про це на засіданні Всеросійського товариства любителів словесності, наук і мистецтв, за указом Олександра I Соболевський був нагороджений орденом за свій винахід. А кількома роками пізніше, в 1819 році, на Аптекарському острові в Санкт-Петербурзі засвітилися перші газові ліхтарі. Таким чином, історія газової промисловості в Росії почалася майже 200 років тому. в 2011 році у неї був ювілей.

В середині 20-х років XX століття у всьому СРСР було видобуто 227,7 млн ​​кубометрів газу. У 2010 році Групою «Газпром» було видобуто 508,6 млрд кубометрів газу.

Росія займає перше місце в світі за обсягом запасів природного газу. Частка «Газпрому» в цих запасах становить близько 70%. Таким чином, «Газпром» має найбагатші у світі запаси природного газу.

З настанням XX століття почався активний розвиток російської газової промисловості: вперше розроблялися газові родовища, утилізували попутний (нафтової) газ.

Вуглекислий газ (діоксид вуглецю)

Він не придатний для підтримки життя. Однак саме їм «харчуються» рослини, перетворюючи його в органічні речовини. До того ж він є своєрідним «ковдрою» Землі. Якщо цей газ раптом зникне з атмосфери, на Землі стане набагато прохолодніше, а дощі практично зникнуть.