Кут установки коліс автомобіля розвал

Table of Contents

Які мають бути кути розвалу сходження коліс на Lada 4×4

автомобіля, розвал

Кут розвалу колеса. це кут між центральною площиною колеса та перпендикуляром до поверхні дороги. Правильний кут розвалу коліс забезпечує гарне зчеплення з дорогою та стабільність керування автомобілем. Неправильне встановлення розвалу може спричинити нерівномірне зношування покришок і проблеми з керуванням. А ви знаєте, які мають бути кути розвалу сходження коліс на позашляховику Lada 4×4 (раніше Niva)?

Для перевірки та регулювання кутів установки коліс рекомендується використовувати стенди, характеристики яких відповідають вимогам ГОСТ Р 51709-2001.

Перед перевіркою та регулюванням кутів установки коліс технічний стан автомобіля повинен відповідати таким вимогам:

 • сумарний люфт у рульовому управлінні не повинен перевищувати 10 °;
 • осьовий зазор у підшипниках маточок передніх коліс для задньопривідних та повнопривідних автомобілів не повинен бути більше 0,15 мм;
 • зазор у кульковому пальці (верхньому для задньопривідних і повнопривідних автомобілів) передньої підвіски не повинен бути більше 0,7 мм;
 • не допускаються вм’ятини та деформація ободів коліс, деформація та тріщини важелів, розтяжок та шарнірів передньої та задньої підвісок (огляд візуальний);
 • тиск повітря в шинах має відповідати нормі.

При перевірці під навантаженням, накладання, що прикладається, повинно бути 320 ± 5 кгс.

Lada 4×4 повинна відповідати ряду технічних вимог, серед яких параметри кутів установки передніх коліс автомобіля:

Ознаки, які явно говорять про те, що вашому авто необхідно перевірити розвал-сходження:

 • Після повороту керма колеса не одразу підкоряються команді.
 • На вигляд гума виглядає зношеною та старою.
 • У процесі гальмування автомобіль погано слухається, його хилить убік.

Сервісні центри LADA рекомендують проводити діагностику розвалу-сходження коліс автомобіля в наступних випадках:

 • Через 10-15 тис. км пробігу.
 • Після закінчення робіт з ремонту ходової частини.
 • При заміні автопокришок, їх швидкому або нерівномірному стиранні.
 • При зміні кліренсу автомобіля.
 • Якщо автомобіль веде в бік під час руху по прямій або після удару колеса про перешкоду.
 • Якщо автомобіль погано тримає дорогу, а кермо під час руху прямою ділянкою змінило положення.
 • Якщо деформовані диски або пробито підвіску після наїзду на перешкоду.

А як часто ви виконуєте регулювання кутів встановлення коліс на своєму автомобілі?

Як зробити сходження на газелі правильно

Насамперед, не варто боятися цієї процедури. Для того, щоб все зробити правильно знадобиться пряма штанга, шматок крейди, кілька ключів, розуміння що треба зробити і можливість підняти кабіну (разом із колесами). Почнемо з того, що відзначимо крейдою, за допомогою штанги положення коліс (позначки краще робити і на шині і на обід колеса), після чого треба відкрутити стопорні гайки (які саме – можна знайти в будь-якому описі ходової частини). Переконається, що колесо можна рухати як по вертикалі, так і по горизонталі. Після цього перевіряємо затягування тяг, які виробник зазвичай затягує зліва до упору. Відкручуємо та вирівнюємо. Цю операцію після відкручування гайок можна зробити руками – переконавшись у рівномірному ході ліворуч – праворуч. Тяги фіксуємо, і провертаємо колеса на 180 градусів. Також ставимо мітки, переконуємося, що колеса займають правильне положення (це видно візуально), підтягуємо гайки і знову провертаємо колеса у вихідне положення.

Кути нахилів описані в посібнику, або їх можна знайти в інтернеті, правда тут є одне зауваження. якщо робилося подовження рами «ГАЗель», то необхідно в кути установки коліс внести поправки. Ці поправки обов’язково має надати компанія, яка проводила модернізацію газелі. Якщо модернізації не було – переконуємось у тому, що кути поставлені правильно, після чого затягуємо всі гайки, та їдемо покататися.

Після прокатки, під час якої звертаємо особливу увагу на відведення керма, биття коліс та інші особливості рулювання, заганяємо машину назад та доводимо процедуру до кінця. Наприклад, при виводі машини вліво, збільшуємо кут розвалу лівого колеса та сходу правого. Навіть не фахівець своїми руками може за пару годин правильно виставити необхідні кути сходження та розвалу, тим самим не тільки заощадивши гуму, але й підвищивши безпеку керування власною газелі.

Кут установки коліс автомобіля розвал

У широкому значенні цей термін означає положення установки коліс відносно один одного та дорожнього покриття.

Розвалом вважається кут нахилу коліс до площини (у звичному розумінні. дороги) і вимірюється у градусах. При позитивному розвалі колеса відхилені назовні, а за негативного. у центр.

Сходження означає різницю відстані між передньою та задньою кромками коліс по горизонталі. Вимірюється у градусах або міліметрах. Коли передні колеса знаходяться ближче один до одного, ніж задні, це свідчить про позитивне сходження. У зворотному випадку, коли задні ближче передніх. негативне. При паралельному співвідношенні коліс відзначається нульове сходження.

Варто зазначити, що через неправильне сходження спостерігається набагато більший знос шин, ніж від неправильного розвалу.

Автосервіс «Мигом» використовує для діагностики стенд фірми Hunter Engineering (США). Цей пристрій оснащений найсучаснішою технологією 3D-моделювання та забезпечує миттєві та високоточні вимірювання.

Регулюючи кут нахилу Вашого автомобіля разом з нами, Ви можете бути впевнені у безумовній якості виконаної роботи. Наші фахівці мають великий досвід роботи з автомобілями різної складності та регулярно підвищують свою кваліфікацію.

Яким може бути кастор

Збільшує повертаність при накаті та гальмуванні на повороті. Від ступеня вертикальності кута залежить різкість заходу на поворот.

Підвищує ефективність підвіски. Чим ближче до вертикалі кут повороту коліс, тим надійніше передня підвіска захищена від зайвого тертя під час руху нерівною дорогою.

Зменшує обертання при прискоренні на виході з повороту. Вертикально орієнтований кут викликає меншу зміну розвалу коліс.

Знижує самоцентрування коліс. Регулюючи схід-розвал, слід пам’ятати, що вертикальний кастер нестабільний через відсутність сили, що змушує колеса підтримувати прямий напрямок.

Знижує повертаність при накаті та гальмуванні на вході в поворот. Що більше кут, то менше відхиляються колеса.

Збільшує обертання при прискоренні на виході з повороту. Великий нахил кута кастера викликає ефективніший розвал при повороті передніх коліс. Якщо сход-розвал передбачає пологий кут кластера, підвищиться опірність відцентровій силі.

Збільшує самоцентрування коліс. При цьому збільшується стабільність на прямих ділянках.

Розвал-сходження: що це, як виставити правильно, і що буде, якщо його не робити

Напевно ви стикалися з тим, що автомобіль при відпущеному кермі їде вбік або хтось із знайомих скаржився, щопора б мені вже з’їздити перевірити розвал, хоча при цьому був категорично не правий. Те, що в народі звично називають “розвал-сходження”. це замір та виставлення кутів установки коліс. Причому крім власне кута розвалу і кута сходжень є ще й третій кут, не менш важливий.

Що таке кути установки коліс?

Кожен автовиробник для покращення стійкості та керованості передбачає для конкретної моделі автомобіля певне положення передніх (і задніх) коліс щодо один одного та площини дороги. Параметри розвалу, сходження та кастера прийнято називати кутами установки коліс.

Під розвалом розуміють кут нахилу коліс до перпендикулярної площини (у звичайному випадку — до дороги). При негативному розвалі колеса візуально стають нібибудиночком, при позитивному куті розвалу верхня частина колеса нахиляється назовні відносно нижньої.

При негативному розвалі (ліворуч) колеса стоять «будиночком»

При негативному розвалі (ліворуч) колеса стоять «будиночком»

Сходження. це сума кутів між площиною, яка проходить через центри коліс та поздовжньою віссю автомобіля. Звучить трохи незрозуміло, але насправді все просто: якщо воно позитивне, то площини обертання коліс перетинаються попереду автомобіля немовзбігаючись назустріч один одному, при негативному. десь позаду (розбіжність).

Позитивне сходження (ліворуч) – це саме сходження коліс назустріч один одному попереду автомобіля

Позитивне сходження (ліворуч) – це саме сходження коліс назустріч один одному попереду автомобіля

Кастер (іноді кажуть кастор) від англ. Caster angle (кут поздовжнього нахилу) це кут, утворений вертикаллю та проекцією осі повороту колеса на поздовжню площину автомобіля. При позитивному кастері вісь повороту колеса нахилена назад щодо напрямку руху, а при негативному. навпаки, дивиться вперед.

Негативний кастер (ліворуч) призводить до нахилу стійки вперед

Негативний кастер (ліворуч) призводить до нахилу стійки вперед

Чому на різних машинах кути бувають різними?

Почнемо з розвалу. При його нульових значеннях автомобіль найбільш стабільний до тих пір, поки їде по прямій. І тільки в тому випадку, якщо підвіска досить жорстка: не просто так на старих автомобілях колеса мали позитивний розвал, тобто «будиночком навпаки», що певною мірою компенсувало м’якість амортизаторів та нестабільність кутів під навантаженням.

На автомобілях з м’якою підвіскою кути установки коліс у поворотах відверто «йдуть»

Однак згодом від позитивного розвалу конструктори почали йти у бік негативних значень (щоправда, все одно не завалюючи колеса на кілька градусів, як це роблять в автоспорті). Це дозволило покращити стійкість автомобіля в поворотах, оскільки колесо «не підламується» і чіпляється за дорогу краще через більшу пляму контакту.

Розвал «будиночком» покращує стійкість автомобіля при швидкісному проходженні поворотів

Stance, baby: яскраво виражений негативний розвал коліс є невід’ємним атрибутом деяких автомобільних субкультур

Тому навколонульові налаштування в теорії позитивно впливають на стійкість, а «мінусовий розвал» дозволяє «ввалювати» в повороти ще краще, але вже здатний привести до прискореного зношування внутрішніх доріжок шин. Саме тому, на відміну від спортсменів, і конструктори автомобілів, і звичайні «розвальники» віддають перевагу навколонульовим значенням.

Однак залежно від конструкції та кінематики підвіски, жорсткості пружних елементів, ширини колії, вильоту коліс та багатьох інших факторів кути установки коліс на різних машинах помітно відрізняються. Більше того, вони можуть змінюватися навіть у межах однієї моделі залежно від типу підвіски (звичайна або спортивна) та розмірності шин.

Як регулюються кути установки коліс?

На багатьох сучасних передньопривідних автомобілях кути розвалу передніх коліс задані конструктивно, та й кастер (кут поздовжнього нахилу стійки) не регулюється, тому все налаштування зводиться до перевірки та регулювання сходження.

Однак так було не завжди — на тій же вісімці, з якою виросли всі інші автомобілі цієї платформи. регулювалися не лише сходження з розвалом, а й кастер. Цікаво, що допуски при цьому були досить великими, а ремонтники при регулюванні далеко не завжди змінювали всі кути, воліючи в багатьох випадках не чіпати кастер. мовляв, метушні багато і толку особливо ніякого.

Заводські параметри кутів Самари виглядають так: розвал передніх коліс = 0°±30′, сходження = 0°15′ ± 10′ і кастер = 0°20±30’0. Як видно, допуски дійсно досить великі. розвал за заводськими нормативами може гуляти в межах одного градуса, а кастер з п’ятдесяти плюсових хвилин має законне право йти в мінус 34;.

Передня підвіска ВАЗ-2108 – класичний Mac-Ферсон без підрамника

Допуски виробника на Самарі досить великі, тому «середньостатистичний» результат відвідин стенду виглядає приблизно так. Як видно, всі параметри укладаються в зелений діапазон

Деякі автомобілісти стверджують, що відхилення за хвилини (!) вони способи помітити без жодного стенду. просто уважно глянувши на авто спереду.

На що впливає кастер?

З кастером ситуація не менш цікава. Трохи вище ми згадали, що при нульовому куті нахилу стійка стоїть строго вертикально. тобто колесо зі маточкою нікуди не зміщується щодо вертикалі. При негативному кастері стійка у верхній частині ніби нахиляється вперед, а колесо відповідно йде назад. При позитивному – навпаки.

На передньопривідних ВАЗах, наприклад, параметр кастера змінюється за допомогою регулювальних шайб, що підкладаються під елементи передньої підвіски – кронштейни поздовжніх важелів (розтяжок).

Кастер на Самарі задається за допомогою кількох шайб

Прибравши шайби, стійку можна «завалити» назад у межах градуса, а колесо – навпаки, змістити відносно центру арки у бік переднього бампера. Насправді, правда, спостерігається зазвичай зворотна картина – на багатьох «літніх» Самарах, «десятках», Пріорах і Kalina колесо «їде» у бік передніх дверей через удари та втому металу, причому повернути його на місце виходить далеко не завжди, навіть якщо прибрати усі шайби.

Так виглядає нульовий кастер: колесо стоїть у колісній арці симетрично до бампера і крила

Це вже не кастер, а вирок передній підвісці та навіть кузову. Повернути колесо на місце «малою кров’ю» не вийде

Чим більший кут нахилу стійки, тим передньопривідний (і не тільки) автомобіль стабільніше веде себе на високих швидкостях. Позитивний кастер сприяє меншому «вилянню» машини, яка стає не такою чутливою до колій та нерівностей.

Кастер важливий не тільки своїм прямим впливом на швидкісні якості автомобіля, але й тим, що він впливає на кути сходження та розвалу, які змінюються залежно від нахилу стійки. Тому починати регулювання кутів передніх коліс потрібно саме з кастера. Потім слідує регулювання розвалу, а в останню чергу необхідно налаштовувати сходження, пам’ятаючи про взаємопов’язаність цих параметрів між собою.

При зміні кастера слід розкручувати поздовжні розтяжки підвіски. Це вимагає часу та сил – особливо, якщо автомобіль старий

Які вибрати кути?

Зазвичай вибір кутів установки коліс із допустимого діапазону є прерогативою самого «розвальника». І це не завжди добре, оскільки багато хто з них, роками займаючись своєю роботою, керуються якимись внутрішніми стереотипами, які нерідко суперечать теорії, а на практиці призводять до погіршення ходових якостей автомобіля та передчасного зносу шин. Тому до підсумкових цифр роздруківки потрібно ставитись з великою увагою, а в окремих випадках – не соромитися давати рекомендації.

Який ставити кут нахилу стійки, якщо він регулюється? На стандартній підвісці і при «звичайній» манері водіння – максимально допустимий позитивний, тобто 0°50′ для передньопривідної Самари, та й на інших передньопривідниках кастер краще ставити «більше в плюс». в межах допусків, і якщо цей параметр налаштовується, звичайно. Це забезпечить автомобілю кращу курсову стійкість на високих швидкостях і призведе до «самостабілізації» керма в нульовому положенні. Допустимо і невелике відхилення від заводських допусків. наприклад, збільшення кастера до одного градуса (60-65′).

READ  Як пофарбувати крило автомобіля самому

Свої кути» можуть виглядати приблизно так

Дивно, але сучасний стенд «знає» навіть про те, що Самара випускалася у двох поколіннях!

Щоправда, за «чіткий нуль» доведеться розплатитися тим, що в поворотах кермо дещо поважчає (підсилювача ні!) і намагатиметься різкіше повернутися до попереднього положення. Однак до такої нової особливості машини можна звикнути буквально за кілька хвилин.

Що стосується розвалу, то інші «міські гонщики» часто «розвалюють в мінус» передні колеса до одного градуса і більше. Однак при цьому автомобіль стане більш «нервовим» і чутливим до ухилу дорогу, через яку кермо може буквально «рватися з рук» (особливо – на великих та широких колесах!). Ще одна плата за «спортивні амбіції» — передчасне знос внутрішніх доріжок – шини стоять «будиночком»!

Розвал передніх коліс на Самарі регулюється за допомогою ексцентрикового болта (позиція 3 на малюнку) на корпусах передніх амортизаторів

Найкраще, якщо розвал передніх коліс після регулювання матиме «легкий натяк на мінус» — тобто в межах.0 ° 5-10 ‘набік. Правда, виставляти цей параметр з такою ювелірною точністю на радянсько-російській машині не так просто, та й далеко не всі майстри згодні витрачати свій робочий час на подібні забави.

Налаштування всіх кутів установки передніх коліс на ВАЗі займає більше часу, ніж на автомобілях на зразок Renault Logan

При налаштуванні сходження на передньопривідних ВАЗах також найкраще сильно не відхилятися від принульових значень, пам’ятаючи про те, що навіть при невеликому завантаженні автомобіля (водій і пасажир) воно починає змінюватися приблизно на 5-7 хвилин, причому в яку саме сторону (в «плюс») » або в «мінус») залежить від положення «усів» кермової рейки на конкретному автомобілі.

Зверніть увагу, як змінюються кути сходження та розвалу при частковому завантаженні! (перше фото – на порожньому автомобілі, друге – з водієм вагою 65 кг)

Що буде, якщо їх не робити?

У більшості випадків перевірку кутів установки коліс рекомендують виконувати не рідше одного разу на 30 000 км і відразу ж після того, як автомобіль влучив колесом у велику яму або став учасником навіть невеликого ДТП. Адже і перше, і друге може призвести до усунення елементів підвіски, що порушить параметри сходження, кастеру або розвалу.

А що буде, якщо їх взагалі не робити взагалі? Нічого доброго, зрозуміло. Як мінімум, автомобіль буде гірше поводитися і на прямій, і в поворотах, адже відхилення будь-якого з параметрів впливає і на стійкість машини, і на її керованість. По-друге, збиті кути призведуть до того, що машину почне вести убік, тому водієві доведеться утримувати кермо з більшою силою для того, щоб зберегти прямолінійний рух.

При настільки збитому сходження лівого колеса (параметр, виділений червоним), машина їде «якось дивно», постійно нишпорячи по дорозі, а кермо просто не повертається назад! Якщо все залишити як є, протектора вистачить буквально на пару тисяч кілометрів.

Буває, що машину не просто тягне вліво або вправо, а вона під час руху весь час « нишпорить », відхиляючись туди-сюди від прямолінійної траєкторії. Крім того, що їхати на такому автомобілі буде не надто приємно, дуже швидко власник виявить, що колеса на тій осі, де порушені кути установки коліс, зношуються дуже нерівномірно і передчасно.

Зношування внутрішніх доріжок. результат великого негативного розвалу

Відомі випадки, коли через неправильний «сход-розвал» проектор майже нової шини буквально «танув на очах», зникаючи всього за 10-15 тисяч кілометрів!

Коли регулювання кутів установки коліс не допомагає?

Не завжди навіть кваліфікований спеціаліст на правильно від’юстованому стенді (а це дуже важливо!) зможе виставити кути установки коліс у заданих виробником допусках. Зазвичай цьому заважають зношені деталі підвіски, у яких виникли помітні люфти. Ловити хвилини там, де під час руху деталі «гуляють» на цілі градуси – заняття досить безглузде. Тому досвідчений «розвальник» зазвичай починає з первинної (тобто «грубою») діагностики ходової частини, уважно оглядаючи гумово-металеві елементи та перевіряючи їх на взаємне переміщення. У багатьох випадках, перш ніж заїжджати на стенд «сходу-розвалу», необхідно відвідати пост загальноремонтних робіт для заміни зношених деталей підвіски. І лише «перетрушивши ходовку» можна намагатися досягти необхідних кутів установки коліс.

Буває, що підвіска в порядку, але виставити сходження, розвал чи кастер все одно не виходить. Причина. необоротна деформація кузова, що буває після сильної аварії або внаслідок корозії силових елементів. І якщо в першому випадку ще хоча б теоретично може допомогти стапель, то на сильній «гнилий» машині малою кров’ю проблему не вирішити, а великої – немає сенсу.

Іноді навіть після того, як кути виставлені правильно, автомобіль все одно відводить убік. У цьому випадку потрібно спробувати переставити колеса місцями (а краще – змінити підозрілі пару), оскільки часто через деформацію каркаса або неоднорідності шарів брекера шина стає «кривою»

регулювання розвал-сходження та перевірка кутів установки коліс на автомобілі ВАЗ 2108, ВАЗ 2109, ВАЗ 21099

Перевірка та регулювання розвал-сходження виконуються на спеціальних стендах згідно з інструкцією з експлуатації стенда.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ Заміна або ремонт деталей підвіски на автомобілі ВАЗ 2108, ВАЗ 2109, ВАЗ 21099 можуть спричинити зміну кутів установки коліс, тому перевірка розвал-сходження коліс обов’язкова.

У нового обкатаного автомобіля ВАЗ 2108, ВАЗ 2109, ВАЗ 21099 у спорядженому стані при корисному навантаженні 3136 Н (320 кгс) (4 особи та 40 кг вантажу в багажнику) кути установки коліс повинні мати такі значення: розвал 8230; 8230; 8230; 8230; 8230; 8230; 8230; 8230; 8230; 8230; 8230; 8230; 8230;.0°±30 сходження(01) мм кут поздовжнього осі повороту ГЗО ЗО

Перед регулюванням розвал-сходження коліс перевірте: тиск повітря в шинах; — радіальне та осьове биття дисків коліс: радіальне та осьове биття дисків не повинно перевищувати осьового.1 мм, для радіального – 0,7 мм;. вільний хід (люфт) кермового колеса;. вільний хід (люфт) у підшипниках маточок передніх коліс;. технічний стан деталей та вузлів підвіски (відсутність деформацій, руйнування та зносу сайлентблоків, неприпустимого осаду верхньої опори стійки підвіски). Помічені несправності усуньте. Після установки автомобіля ВАЗ 2108, ВАЗ 2109, ВАЗ 21099 на стенд, безпосередньо перед контролем розвал-сходження, «протисніть» підвіску автомобіля, прикладаючи 2-3 рази зусилля 392-490 Н (40-50 кгс), спрямоване зверху вниз, спочатку до заднього бампера, а потім до переднього бампера. При цьому колеса автомобіля повинні розташовуватися паралельно до поздовжньої осі автомобіля. При перевірці та регулюванні розвал-сходження коліс спочатку перевіряйте та регулюйте кут поздовжнього нахилу осі повороту, потім кут розвалу коліс і в останню чергу – сходження коліс. Кут подовжнього нахилу осі повороту. Якщо кут подовжнього нахилу осі повороту не відповідає наведеним вище, змініть кількість регулювальних шайб, встановлених на обох кінцях розтяжок підвіски. Для збільшення кута поздовжнього нахилу осі повороту зменшіть кількість шайб на розтяжці у передній або задній її частині. І навпаки, для зменшення кута додайте кількість шайб, але тільки в задній частині розтяжки, оскільки попереду це виконати не завжди можливо через коротку різьбову частину розтяжки. При зміні кількості шайб на розтяжці слідкуйте за тим, щоб фаски на шайбах були звернені у бік завзятого торця розтяжки. Це правило дотримуйтесь і при встановленні внутрішньої упорної шайби сайлентблока, коли повністю видалені регулювальні шайби. При недотриманні цих вимог можливе послаблення затягування гайок кріплення розтяжок. Кількість регулювальних шайб на розтяжці не повинна бути більше двох попереду, чотирьох ззаду. Для того, щоб не змінилося положення розтяжки щодо важеля передньої підвіски при регулюванні поздовжнього нахилу осі повороту, користуйтеся спеціальним пристосуванням, яке фіксує розтяжку щодо важеля передньої підвіски, тим самим не дозволяє повертатися розтяжці від впливу зусиль при загортанні гайки кріплення розтяжки до важеля. Цю вимогу необхідно дотримуватися, щоб не допустити передчасного зносу сайлентблока та гумової подушки, на які спираються кінці розтяжки. При встановленні або вилучення однієї регулювальної шайби кут поздовжнього нахилу осі повороту змінюється приблизно на 19. Кут розвалу передніх коліс на автомобілі ВАЗ 2108, ВАЗ 2109, ВАЗ 21099. Якщо кут розвалу передніх коліс відрізняється від норми, відрегулюйте розвал. Для регулювання розвалу послабте гайки верхнього та нижнього болтів і, повертаючи верхній регулювальний болт 3 (див. Рис. 6.1), встановіть необхідний кут розвалу коліс. Після закінчення регулювання кута розвалу коліс затягніть гайки моментом 88,2 Нм (9 кгс-м). Сходження передніх коліс на автомобілі ВАЗ 2108, ВАЗ 2109, ВАЗ 21099. Якщо сходження колес не відповідає нормі, послабте ключем 67.7812.9556 стяжні болти наконечників рульових тяг, обертаючи тяги 5 (см. Рис. 7.1), встановіть необхідне сходження. Потім переконайтеся, що площина шарового шарніра 2 паралельна площині D опорної поверхні поворотного важеля 3, після регулювання сходження затягніть стяжні болти наконечників рульових тяг моментом 19,1-30,9 Нм (1,95-3,15 кгс-м).

img style=«margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; mce_style=«margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; src=«images/articles/20120205/336d165759a25fec89dc2562ba3f844a.jpg» mce_src=«images/articles/20120205/336d165759a25fec89dc2562ba3f844a.jpg» alt=«стаття про регулювання розвал-сходження та перевірка кутів установки коліс на автомобілі ВАЗ 2108, ВАЗ 2109, ВАЗ 2109, ВАЗ 2109 width=«600»

Регулювання кутів установки коліс

Максимально допустима різниця величини розвалу для правого та лівого коліс 30′. Максимально допустима різниця величини кута поздовжнього нахилу осі повороту колеса для правого та лівого коліс 30. Величини для контролю стану заднього мосту. Для автомобіля з бензиновим/дизельним двигуном.

Параметри динамічного балансування:. Одностороння [г]. ≤8. Двостороння (сумарно) [г]. ≤15

Перевірте знос шин і тиск у них. Нормальний тиск: 230 кПа.

Відрегулюйте висоту кузова до стандартного значення для отримання більш правильного результату регулювання кутів установки коліс. Стандартна висота кузова визначається як відстань від центру болта кріплення нижнього важеля підвіски до опорної поверхні колеса та має становити 295 ± 1 мм.

Зніміть кришку з регулювального болта поворотного кулака. Перевірте внутрішній кут повороту колеса А. Він повинен становити не більше 32 ° (стандартно).

Увага! При повороті колеса до упору воно не повинно стосуватися гальмівного шланга на кузові автомобіля.

Кут повороту колеса може бути відрегульований болтом на поворотному кулаку. Після регулювання перевірте кут ще раз і, якщо необхідно, замініть пошкоджені або зношені елементи рульового управління, якщо відрегулювати кут до стандартного значення не вдалося.

Регулювання розвалу колеса та поздовжнього нахилу поворотного шворня

Розвал колеса: 0 ± 30 ‘. Поздовжній нахил повротного шворня: 3 ° 30 ± 45 ‘.

Для регулювання можна додавати або прибирати регулювальні шайби на верхньому важелі. Товщина шайб: 3.0, 1.5 та 0.5 мм.

Щоб змінити розвал колеса на 7′ або поздовжній нахил шкворня на 20′, необхідно додати прокладку товщиною 1 мм

Різниця між поздовжнім нахилом шворня з лівої та правої сторін має бути в межах 30′.

Якщо не вдалося досягти необхідного значення розвалу коліс та поздовжнього нахилу шворня, відрегулюйте їх за допомогою задніх регулювальних кулачків.

Похитайте передню частку автомобіля і залиште підвіску встановити в спокійне положення.

Встановіть колеса в положення прямолінійного руху.

Позначте середину на задніх колесах і виміряйте відстань між ними.

Перемістіть автомобіль вперед так, щоб позначки ззаду на задніх шинах встановилися спереду.

Виміряйте відстань А між серединами передніх коліс.

Визначте сходження коліс, що дорівнює різниці В-А. Стандартне значення: 0-2 мм.

Якщо значення не відповідає необхідному, відрегулюйте його шляхом збільшення або зменшення довжини кермової тяги. Для цього відкрутіть контргайку, відрегулюйте довжину тяги і затягніть контргайку.

Схід-розвал. як часто робити?

Коли я навчався, нам на лекціях розповідали про розвал-сходження, сьогодні все частіше кажуть: сход-розвал. Але як би це не назвалося, а правильні кути установки коліс автомобіля, вивірені автомобільними конструкторами та випробувачами на полігонах, треба неухильно витримувати.

І для початку визначимося з термінами, а це:

 • розвал коліс (позитивний чи негативний);
 • сходження коліс (позитивне чи негативне);
 • кастер;
 • надмірна та недостатня повертаність;
 • фактори, що впливають на кути установки коліс.

І почнемо з факторів

Неправильно виставлені колеса по відношенню до дорожнього полотна формують цілий пакет цих негативних факторів, що впливають на керованість автомобіля.

По-перше, це безпека. Автомобіль, що неадекватно реагує на ваше кермування. це пряма (або, точніше, крива) дорога в кювет або на зустрічну смугу руху.

По-друге, це, як мінімум, підвищене зношування елементів підвіски, тих же підшипників у маточях, так званих «шаесів» – шарнірних з’єднань, більшості автовласників відомих як сайлент-блоки.

Але якщо перше, адекватність поведінки автомобіля на дорозі, проявляється тільки на високих швидкостях або при активному рулюванні (в автоспорті, наприклад), то друге, зношування елементів підвіски, менш помітно і не так затратно в силу «копійчаних» цін за «всі ці гумочки» » у підвісці. А ось заміна верхніх і нижніх опор (або їх підшипників) – це операція із застосуванням активних розбирально-складальних робіт, тобто вже куди більш відчутна фінансово.

А найнаочніший і набагато більший водійський смуток. це підвищений знос протектора шини, і немає більшого розчарування в очах водія, коли виникає потреба банально викинути на звалище «млинець, ще майже нове» колесо.

Регулювання сходу-розвалу (або розвалу-сходження, називайте це як хочете) рекомендується проводити хоча б один раз на рік. І це за умови вашого неспішного щоденного пересування за маршрутом будинок-робота-будинок рівними дорогами Москви. А якщо ви «різкий хлопець», і вам притаманний більш агресивний стиль їзди, то під ваші колеса набагато частіше трапляються несподівані ями-рейки, відкриті каналізаційні люки та інші міські негаразди. Втім, усе це ви й без мене знаєте.

У цьому випадку на стенд розвалу-сходження потрібно заїжджати частіше. У мене, наприклад, це відбувається саме так, я не вмію їздити повільно і розмірено, мені обов’язково потрібно когось обігнати і до наступного світлофора приїхати серед перших.

Найбільшу кількість звернень на шиномонтаж з приводу розрубаних коліс і на стенд з приводу сходу-розвалу сервісмени спостерігають напровесні, після зими, коли з-під снігу з’являються у всій своїй гранованій красі вимини, промоїни та інші ями та ямки. І особливо після такої зими, коли, як кажуть, разом зі снігом зійшов і асфальт.

А якщо раптом стався бічний удар по колесу або. колесом внаслідок занесення або зносу передньої осі, то перше місце, куди вам потрібно доїхати, це саме те, куди ви так поспішали.

READ  Заміна ременя ГРМ К4М 16 клапанів Largus

Але наступним пунктом вашого маршруту має бути той самий стенд сходу-розвалу.

Повертаність

Це спеціальний інженерний термін, і в теорії автомобіля він має два значення – надмірна повертаність та недостатня. На обертання керованих коліс впливає безліч факторів, які докладно ми розглядати не будемо. Поясню лише, і при цьому спрощено, навіть максимально просто!

При надмірній керованості внутрішнє колесо в повороті повертається на менший кут, а зовнішнє. на більший, тобто співвідношення сил, що діють на вісь, прагне автомобіль довернути ще крутіше, ніж того бажає водій. У цьому випадку автомобіль як би більш схильний до перекидання.

При недостатній повертаності, навпаки, внутрішнє колесо повертає «крутіше», а зовнішнє прагне як би «їхати пряміше».

Автомобільні інженери (і автомобільні спортсмени) надають автомобілю ті чи інші властивості керованої підвіски в залежності від завдань – потрібна більш «енергійна керованість» або, навпаки, вищий рівень безпеки проти перекидання.

Ті ж завдання налаштовувачі вирішують і шляхом «гри» з кутами установок коліс при розвалі та сходження.

Розвал

Розвал – це поперечний кут нахилу коліс по відношенню до дорожнього полотна.

Якщо верхня частина колеса нахилена до центру автомобіля (колінки разом, кісточки нарізно), такий розвал вважається негативним.

Негативні розвали “люблять” автоспортсмени “кільцевики”, коли автомобілю в асфальтових поворотах бажано залишитися в межах проїжджої частини траси, не сповзти назовні повороту і при цьому не втратити швидкість.

Якщо верхня частина колеса відхиляється від автомобіля (кавалерійська хода колінами назовні), такий розвал прийнято вважати позитивним.

Позитивні воліють учасники автокросу або ралісти на так званих «затичних» трасах, коли важливіше надмірна керованість і висока маневреність.

Сходження

Вимірюється у міліметрах (або в тих же градусах).

Якщо відстань по переднім точкам коліс менше відстані між заднім точками, тобто колеса «дивляться всередину», то говорять про позитивне сходження.

Якщо навпаки – відстань по переднім точкам коліс більша за відстань між заднім точками, тобто, колеса дивляться «в сторони», то говорять про негативне або зворотне сходження.

Для чого підвісникам потрібне позитивне або негативне сходження?

У так званих класичних, тобто задньопривідних автомобілів передні керовані колеса штовхаються вперед заднім приводом і прагнуть розвернутися «назовні автомобіля», тому в таких конструкціях застосовують позитивне сходження, тоді керовані колеса при їзді вирівнюються до нульового сходження.

У передньопривідних автомобілів керовані колеса “гребуть” і намагаються “повернутися всередину”, тому нормальним сходженням (“у стані спокою”) для таких автомобілів буде негативне. Під час руху вони також прагнутимуть нульового, (сходження вважається нульовим, якщо колеса однієї осі паралельні між собою).

Примітка

Сервісмени та водії зі стажем знають, що розвал-сходження, а також недостатня та надмірна повертаність найбільш інтенсивно працюють «проти коліс» під час розгонів та гальмування, а також у поворотах. Тому більш дбайливі автовласники і розганяються не так інтенсивно, як решта дорожнього потоку, і плавно гальмують, підкочуючись до світлофора на нейтральній, і повороти проїжджають на мінімально безпечній швидкості. Саме тому у них гума виходжує по півтора-два терміни.

Ті, хто вважає себе «реальними пацанами», стирають комплект коліс на 70-75% його розрахункового пробігу. Про автомобільних спортсменів і говорити нічого: в умовах екстремально агресивної їзди комплект гуми часом не доживає і до кінця сезону, а трапляється, що колесо перетворюється на лахміття навіть у межах одного етапу або навіть одного заїзду.

Кастер

Кастер називається кут поздовжнього нахилу осі повороту, і докладно ми його розглядати не будемо, тому що він визначається ще на стадії розробки моделі і встановлюється «назавжди» в умовах конвеєра. В автомобільних сервісах до кастера придивляються лише в процесі рихтувальних робіт після ДТП.

З особистого досвіду

На автомобілях «доінжекторної» та «раннеінжекторної» епохи виробники рекомендували відвідувати пост розвалу-сходження не більше ніж після 10-15 тис. км пробігу, сьогодні рекомендований «міжрозвалочний» пробіг становить близько 30 тис. км або один раз на рік, залежно від того, що настане раніше.

Позапланова перевірка та регулювання кутів установки, повторюся ще раз, знадобиться у таких випадках:

 • ви впіймали яму і пом’яли колісний диск;
 • після ремонту і навіть незначного втручання в геометрію підвіски або ходової частини (заміна наконечників рульових тяг, сайлентблоків і особливо у випадках заміни опор, амортизаторів та їх опор, а також важелів підвіски);
 • при виході з повороту кермо погано повертається “у нуль”;
 • автомобіль (раптом несподівано) почало відводити убік.

Примітка

Іноді так трапляється, що навіть відвідування «розвальника» автомобіль все одно тягне убік. Для початку перевірте (та й завжди, систематично перевіряйте) тиск у колесах, менш накачене колесо і буде вести підвіску у свій бік.

Наступним пунктом – поміняйте передні колеса подекуди. Якщо вести перестало або тепер веде в інший бік, то проблема не в геометрії підвіски, а в самих колесах. Перевийміть колеса з диска на диск, переверніть колеса на цих же дисках або, як мінімум, проведіть позачергове балансування, навіть якщо ви це робили зовсім недавно.

Розвал-сходження – регулювання кута установки коліс у офіційного дилера

І ще: якщо після відвідування стенду ваш автомобіль їде прямо, а бублик при цьому стоїть криво, то ви побували у розвальника-початківця.

Оптика, лазер чи комп’ютер?

Оптичні стенди розвалу-сходження більш прості, але й точність їх вимірювань у рази нижча, ніж у сучасних, тому ще потрібно постаратися, щоб знайти такий «стародавній» стенд із мірною лінійкою, розміченою «до сантиметрів» та з схилом.

Лазерні «прецизійніші», але за великим рахунком вони також є оптичними і точність установки кутів ваших коліс, насправді, залежить від – розвальника!

Втім, і на комп’ютерному стенді інший головотяп може не так налаштувати, як розладнати вашу підвіску.

Сучасний комп’ютерний стенд виявляє порушення кутів установки коліс з точністю до хвилин і секунд, і, щоб помилитися, тут ще треба зуміти. Знаючий фахівець може виявити недоліки не тільки в геометрії самої підвіски, а й у геометрії кузова. чи побував, наприклад, ваш автомобіль у ДТП?

У компанії Apollo Motors встановлено обладнання останніх поколінь, і ваш автомобіль після відвідування такого стенду отримає роздрук результатів регулювання з датою, часом і підписом механіка.

Мало того, що ви отримаєте на руки такий документ, але й у пам’яті комп’ютера залишиться “історія ваших хвороб”, де зберігатимуться всі дані:

 • кути розвалу правого та лівого коліс (для передньої та задньої підвіски);
 • кути сходження правого та лівого коліс (для передньої та задньої підвіски);
 • зміщення передньої та задньої осей автомобіля (якщо таке виявиться);
 • поздовжній та поперечний кут нахилу осі повороту колеса;
 • деякі інші параметри, які вам, як власнику, нічого не скажуть і не особливо потрібні.

Ціна такої операції, як регулювання сходу-розвалу, сьогодні не така велика в порівнянні з наслідками, про які вже я сказав вище.

УУК/Кути установки коліс/схід-розвал/шини.

Постскриптум

Додам лише, що в Apollo Motors можуть перевірити (і перевіряють, і регулюють, і ремонтують) підвіски автомобілів марок: Audi, Alfa Romeo, Bentley, BMW, Chrylser, Daimler, Ferrari, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jaguar, Kia. Lancia, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Renault, Skoda, Toyota, Volkswagen, Volvo – всі ці бренди виставлені в алфавітному порядку.

Кути установки коліс автомобіля.

Сходження та негативне сходження, як правило, є найбільш зрозумілим терміном. При вимірі сходження ми дивимося на те, як паралельні колеса по відношенню один до одного, при погляді зверху. Якщо колеса стоять ближче один до одного спереду, то сходження позитивно Якщо колеса стоять ближче один до одного ззаду, то сходження негативне (-).

Причина, чому ми маємо сходження або розбіжність у тому, що взаємне положення між колесами автомобіля в стаціонарному положенні та у русі по-різному, через деформації в підвісці та вибір люфтів під час руху автомобіля. Як правило, для заднього приводу сходження передніх коліс встановлюється з невеликим позитивним сходженням. Передньо і повнопривідні автомобілі, як правило, мають деяке негативне сходження через те, що передні колеса є тяговими, і люфти під час руху автомобіля вибираються всередину (тобто в ).

Неправильне сходження може призвести до таких наслідків:

 • Зношування по зовнішньому краю покришки. причина: надлишкове сходження;
 • Знос внутрішньої поверхні шини. надмірне негативне сходження;
 • Шашковий знос протектора шини, або так звані пір’я;
 • Неправильне положення кермового колеса;
 • Погане повернення керма при виході з повороту;
 • Підвищена витрата палива через тертя шин.

Можливі причини неправильного регулювання сходження:

 • Неправильне регулювання;
 • Неправильні дані, які використовуються при проведенні регулювання;
 • Неправильний кліренс;
 • Деформації елементів кермового управління;
 • Неправильне калібрування регулювального обладнання.

Примітка: Сходження. це завжди останній коригований кут. Негативне сходження при повороті автомобіля. Коли автомобіль повертає, колесо на внутрішній стороні повороту має більший кут повороту (менший радіус повороту). ніж колесо із зовнішнього боку. Якщо колеса в повороті мають той самий кут, вони спробують сходитися. Це могло б викликати надмірне зношування шин і погіршення керованості через недостатню повертаність. Конструктивно закладено, що внутрішнє колесо має більший кут повороту, що призведе до покращення керованості та зменшує знос шин.

Надмірне позитивне сходження може призвести до наступних наслідків:

Навіщо потрібне регулювання кутів установки коліс (розвал/сходження)?

 • Надмірне знос шин: оперення;
 • Вереск шин на поворотах, навіть на низьких швидкостях;
 • Низька реакція на кермо, т.е. недостатня повертаність;

Можливі причини надлишкового позитивного сходження:

 • Розвал позитивний ( ), коли колесо нахилене верхньою частиною поза автомобілем;
 • Розвал негативний (. ), коли колесо нахилене верхньою частиною всередину автомобіля;
 • Нульовий розвал, коли колесо вертикальне.

Розвал регулюється для передніх та задніх коліс автомобіля. Розвал необхідний для рівномірного розподілу навантаження автомобіля по всій плямі контакту шини в точці контакту, щоб звести до мінімуму зношування шин. Розвал можна також використовувати, щоб змінити керованість автомобіля, іноді за рахунок зносу шин. Негативний розвал може покращити стійкість автомобіля в поворотах, забезпечуючи хороший контакт шини з дорогою під час проходження поворотів. Неправильний розвал може викликати виводи, а також надмірне зношування шин. Як правило, різниця розвалу на одній осі (крос) має бути не більше 30 (У хвилинах).

Неправильний розвал може призвести до таких наслідків:

 • Знос внутрішньої поверхні шин:. надмірний негативний розвал;
 • Зношування на зовнішньому краю покришки:. надмірний позитивний розвал;
 • Тягне в один бік;
 • Надмірне знос підшипника колеса (через нерівномірне навантаження);
 • Незадовільна керованість автомобіля.

Можливі причини неправильного розвалу:

Поздовжній нахил шворня (або осі повороту) (CASTER). кут між вертикаллю та проекцією косильної волосіні, що проходить через центри кульових опор, на площину, паралельну поздовжній осі автомобіля. Він сприяє стабілізації передніх коліс у напрямі прямолінійного руху.

Інакше кастер це поздовжній нахил площині хитання колеса і може бути просто описаний як, нахил вперед або назад Макферсон якщо дивитися на автомобіль збоку. Позитивний рицин це коли верхня опора стійки зміщена назад і частіше використовується на сучасних автомобілях. Негативний кастер. це коли верхня опора стійки зміщена вперед. Позитивні кастер забезпечує кращу курсову стійкість та стабілізацію, ніж негативний кастер.

Якщо ви подивитеся на переднє колесо та вилку велосипеда, ви побачите, що вони утворюють позитивний кастер, і саме це дозволяє їхати на велосипеді не торкаючись керма. Чим більший позитивний кут поздовжнього нахилу, тим важче кермо. Оскільки в більшості своїй сучасні автомобілі здатні розвивати високі швидкості, позитивний кут поздовжнього нахилу необхідний для забезпечення високої стабільності під час руху. Електрогідравлічне рульове управління покликане для подолання важкого керма. Як правило, рицина на лівій і правій стороні транспортного засобу не повинен відрізнятися більш ніж на 30 (у хвилинах), інакше автомобіль може тягнути в один бік. Автомобіль тягне убік з найменшим кутом.

Неправильний кастер може призвести до таких наслідків:

 • Тяжке рульове управління. надмірний позитивний кастер;
 • Надмірна чутливість до сприйняття дорожніх нерівностей на кермі надлишковий позитивний кастер;
 • Коливання (биття) керма. : надмірний негативний кастер зусилля на рульовому колесі при лівому та правому поворотах, одностороннє зношування протектора;
 • Відсутність самостабілізації керма. : надмірний негативний кастер різні вереск шин на поворотах.

Можливі причини неправильного castеr:

 • Верхня опора. Макферсон встановлена ​​вперед або назад;
 • Поздовжній важіль підвіски або його кріплення переміщується вперед чи назад;
 • Автомобіль не встановлений на рівній поверхні під час регулювання;
 • Неправильний нахил автомобіля;
 • Колеса не блокуються під час регулювання;
 • Неправильне регулювання (якщо регулюється).

Поперечний нахил осі повороту (King pin) (кут нахилу осі повороту (НОП)).

(На малюнку β ). це кут нахилу осі повороту (шкворня) колеса (a-b) у поперечній площині побачивши спереду. Задається конструкцією поворотного кулака (на малюнку зелений) і не регулюється.

Прилеглий кут (на малюнку α β ). сумарний кут розвалу та поперечного нахилу шворня. НОП, на деяких конструкціях піддається регулюванню.НВП.це кут, який утворюється між вертикаллю та віссю Макферсон завжди нахиленою всередину якщо дивитися на автомобіль спереду. Як правило, цей кут заданий виробником і не регулюємо. Тим не менш, деякі виробники використовують зміну кута НОП на благо регулювання розвалу. НОП- завжди позитивний. НЗП разом з розвалом служить для зниження сприйняття ударів від дороги та зниження впливу нерівномірності гальмівних сил на кермовий механізм. Дорожні удари і нерівномірне гальмування будуть викликати реакцію на рульовому колесі за рахунок моменту, що виникає, на плечі А-В. що робить автомобіль нестабільним та викликає сильну реакцію на кермі. Надмірні значення кута НОП може завантажити компоненти, такі як шарові шарніри. НВП також допомагає самоцентруванню кермового управління.

Неправильний НЗП може призвести до наступного:

 • Надмірного зворотного зв’язку з дорогою;
 • Зменшити самостабілізацію кермового управління;
 • Надмірному зносу елементів підвіски;
 • Неправильний розвал;
 • Порушення прямолінійності руху на нерівностях.

Плечо обкату (Scrub Radius) це відстань по прямій між точкою, в якій вісь повороту колеса перетинається з дорожнім полотном, і центром плями контакту колеса та дороги.

Плечо обкату визначається не тільки конструкцією підвіски, а й параметрами коліс. Простіше кажучи, при плечі відмінному від нульового колесо починає діяти як важіль, впливаючи на елементи підвіски та рульового управління, виникає додатковий момент, який необхідно компенсувати кермом.

При позитивному плечі обкату випадкове підвищення сили опору одного з коліс здатне викликати поворот керма в цей же бік та порушити курсову стійкість автомобіля. При позитивному значенні зусилля на кермі при повороті коліс на місці менше. (колесо котиться при повороті керма, а не просто провертається на місці), зате при переїзді купинок будуть помітні ривки. Змінюючи діаметр колеса, не забудьте змінити виліт диска, щоб привести плече обкату в потрібні вам значення.

ліска осьового тиску (THRUST LINE). волосінь осьового тиску (напрямок тяги) можна спрощено розуміти, як перпендикуляр до задньої осі. Це дещо спрощене поняття, тому що не беруться до уваги кути установки самих задніх коліс. Кут осьового тиску або кут руху це кут між віссю симетрії автомобіля та напрямком тяги. Напрямок зусилля на задню вісь, зване осьовим навантаженням, визначається сходженням задніх коліс. ліска осьового тиску визначається різницею між поздовжньою віссю симетрії автомобіля та осьовими навантаженнями.

READ  Заміна прокладки ГБЦ ВАЗ 2110 16 клапанів

Якщо кут осьового тиску не дорівнює 0, то передні колеса прагнуть повертатися в однаковому напрямку, як і задні колеса, прагнучи виправити траєкторію руху автомобіля в пряму волосінь. Як наслідок, кузов буде прямувати під кутом до напрямку руху. Кут осьового навантаження від’ємний, коли осьове навантаження спрямоване вліво до водія, і позитивний при напрямку вправо від водія. Кут руху повинен бути рівним 0 для автомобілів з правильно відрегульованими кутами установки задніх коліс.

Кут руху (більше 20) може також говорити про порушення геометрії кузова. На більшій кількості сучасних транспортних засобів можна регулювати заднє сходження. а іноді й розвал. Якщо заднє сходження на транспортному засобі є помилковим, воно матиме вплив на керованість автомобіля. Для руху по прямій водієві доведеться підрулювати, компенсуючи виведення. Неправильне заднє сходження або несиметричне заднє сходження може негативно вплинути на кут розвороту заднього моста (кут тяги автомобіля).

Неправильний кут тяги може призвести до таких наслідків:

 • Неправильне вирівнювання керма;
 • Надмірне знос задніх покришок, оперення;
 • Ризикання;
 • Недостатню або надмірну повертаність;
 • Рух із перекосом.

Можливі причини кута розвороту заднього моста (неправильний кут тяги):

 • Заднє сходження неправильно відрегульоване, немає симетрії на всі боки;
 • Задня підвіска погнута чи пошкоджена;
 • Задній підрамник неправильно вирівняний;
 • Корпус автомобіля неправильно вирівняний;
 • Кріплення задньої підвіски зношені.

Кліренс. висота дорожнього просвіту. Рекомендується перед відвідуванням схід-розвалу переконатися, що тиск у шинах відповідає нормі, знос протектора на лівому та правому колесах приблизно однаковий, відсутній люфт у підшипниках та рульовому управлінні, колісні диски не деформовані. На автомобілях з регульованим дорожнім просвітом перевірити регулювання.

Зміщення осі (SET-BACK). це кут, утворений лінією, перпендикулярної поздовжньої косильної волосіні симетрії автомобіля і косильної волосіні, що проходить через (передню або задню) вісь, що з’єднує центри коліс. Наприклад, на передній осі воно виникає при неправильному регулюванні поздовжнього кута нахилу осі коліс (Caster-а). Зміщення осі позитивне, коли праве колесо попереду (згідно з напрямом руху) щодо лівого колеса. Воно негативне, коли праве колесо позаду (відповідно до напрямку руху) щодо лівого колеса. Зміщення заднього мосту ви могли спостерігати на Волгах, машина їде як би боком (до речі на Волзі це відбувається коли слабшає одна драбина і міст однією стороною переміщається по ресорі вперед або назад).

Як правило, ця ситуація не викличе проблем, що впливають на управління доти, доки це не стане значно.

Призначення кутів установки коліс

Коректно налаштована геометрія підвіски дозволяє автомобілю більш ефективно сприймати сили та моменти, що виникають у плямі контакту колеса з дорожньою поверхнею під час різних режимів руху. Цим забезпечується передбачувана поведінка автомобіля, а саме: стабільність руху по прямій, стійкість у поворотах, стабілізація при розгонах та гальмуванні. Також завдяки відсутності зайвого опору коченню коліс відбувається більш рівномірне зношування шин, що дозволяє збільшити термін їх служби.

Задані виробником значення кутів установки коліс є оптимальними для конкретного автомобіля та відповідають його призначенню та особливостям налаштування підвіски. Однак, у разі потреби, конструктивно передбачено можливість їх зміни або регулювання. Кількість параметрів, які можна регулювати для кожного автомобіля, індивідуально.

Призначення кутів установки коліс

Правильно відрегульована геометрія підвіски дозволяє автомобілю більш ефективно відчувати сили та моменти, що виникають у плямі контакту колеса з дорожнім покриттям за різних режимів руху. Це забезпечує передбачувану поведінку автомобіля, а саме: стійкість на прямий, стійкість у поворотах, стабілізацію при розгоні та гальмуванні. Крім того, за рахунок відсутності надмірного опору коченню коліс відбувається більш рівномірне зношування шин, що дозволяє збільшити термін їх експлуатації.

Зазначені заводом-виробником значення схід-розвалу оптимальні для конкретного автомобіля та відповідають його призначенню та налаштуванням підвіски. Однак при необхідності конструктивно передбачено можливість його зміни або регулювання. Кількість параметрів, які можна налаштувати для кожного автомобіля індивідуально.

Кути установки коліс та їх вплив на керованість автомобіля

Для початку розберемося в основних поняттях про кути установки коліс.

можливо. найпростіший для розуміння параметр із трьох.

Розвал це кут установки коліс по відношенню до поверхні дороги при погляді на автомобіль спереду. Якщо провести уявну волосінь через центр колеса перпендикулярно до дороги. то це буде нульовий розвал.

Якщо колеса верхньою стороною спрямовані всередину (будиночок) це негативний кут розвалу.

Якщо колеса верхньою стороною спрямовані назовні, це позитивний кут розвалу.

ВПЛИВ РОЗВАЛУ НА ПОВЕДІНКУ АВТОМОБІЛЯ

Значення розвалу для спортивних автомобілів зазвичай знаходяться в межах

Негативний розвал має свої мінуси:

Виходячи з усього вищесказаного. інженери шукають компроміс і намагаються утримати розвал навколо.0.5 градусів під час повороту при стиснутій підвісці.

Ідеальним варіантом було б мати колеса. встановлені перпендикулярно до дороги за будь-яких умов. Але. в порівнянні з гоночними. на звичайних цивільних автомобілях цього складніше досягти через більш м’яку підвіску з великими ходами, що створює великі крени при поворотах. Так само велику роль відіграє знос шин для звичайного автомобіля, він повинен бути економічним. а гонщики можуть дозволити собі купувати покришки частіше (принаймні хотілося б. щоб це було так 🙂 )

КАСТЕР. це поздовжній кут нахилу осі повороту колеса.

Це волосінь, що проходить найчастіше через верхню і нижню точки кріплення стійки.

Позитивний кастер коли вісь повороту колеса завалена у бік задньої частини машини. при погляді на автомобіль збоку. Така конфігурація створює стабілізуючий момент. повертає колеса у вихідне положення та сприяє прямолінійному руху автомобіля.

ЯК КАСТЕР ВЛЯЄ НА КЕРУВАННЯ

Чим більше кастер зміщений у бік позитивного. тим більше стабільна машина буде на прямій. але тим більше збільшиться зусилля на кермі при повороті.

Крім того. при повороті внутрішнє колесо підніматиме машину. а зовнішнє опускати. тим самим створюючи бічний крен. який зовсім не бажаний.

Впливає головним чином на 3 параметри знос шин. стабільність прямолінійного руху та керованість на вході в поворот.

Подібність це кут/відстань між напрямком руху та площиною обертання колеса.

Негативним вважається сходження. коли колеса дивляться в різні боки по ходу руху.

ВПЛИВ ПОХОДЖЕННЯ НА КЕРУВАННЯ

У цивільних автомобілях за допомогою сходження компенсують ефект криволінійного кочення колеса при кутах розвалу. відмінних від 0, щоб знос гуми був мінімальний.

Для спортивних автомобілів допустимо грати сходженням з метою зміни характеру керованості автомобіля. Наприклад. можна додати трохи негативного сходження для передньопривідного автомобіля. це допоможе компенсувати його тенденцію до недостатньої повертаності.

Варто уникати надмірних значень сходження. т.до. при сильно негативному сходження будуть зношуватися внутрішні кромки шин. і навпаки при дуже позитивному сильно навантажені будуть зовнішні кромки шини.

Іноді ефект тертя гуми від надмірного сходження використовують для того. щоб підтримувати робочу температуру шини. Якщо сліки недостатньо прогріваються в поворотах і остигають на прямій. для забезпечення кращого зчеплення та досягнення хорошого результату доводиться жертвувати ресурсом гуми.

Ще один позитивний ефект від цього через постійне тертя шини залишаються чистішими. забезпечуючи найкраще зчеплення на гальмуванні та в повороті.

Так само сходження може налаштовуватись і на задніх колесах. Ефект від цього. зазвичай такий самий як і на передній осі.

Сходження буває статичне та динамічне.

Справа в тому. що в русі кути установки коліс можуть змінюватися це залежить від кінематики підвіски та податливості сполучних шарнірів.

Наприклад, при розгоні провідні колеса будуть відштовхуватися від поверхні дороги і прагнути вперед. до позитивного сходження. На цивільних машинах для комфорту використовується більш м’яка гума у ​​втулках/сайлентблоках, тому значення відхилень більше ніж на спортивних машинах.

Як бачимо. кути установки коліс мають найважливіше значення для керованості вашого автомобіля та безпечної їзди. Тому. якщо можливо. ми рекомендуємо використовувати заводські налаштування або ті. які вами перевірені як точку відліку для подальшого налаштування керованості після встановлення підвіски. Вкласти гроші в нову якісну підвіску і не зробити точне регулювання кутів установки коліс означає витратити гроші даремно. адже так ви не зможете відчути всієї різниці.

В арсеналі КМС є необхідне обладнання для тонкої роботи з кутами установки коліс. ми можемо запропонувати послуги з регулювання всім сучасним клієнтам. охочим скинути ще додаткові секунди з часу кола.

Негативний розвал коліс, що це і для чого він потрібний?

Після будь-якого втручання в ходову частину автомобіля, коли було порушено різьбове з’єднання, необхідно звернутися до пункту сход-розвал для відновлення заводських параметрів ходової частини.

Під параметром розвал розуміється певний кут установки коліс, що безпосередньо впливає на керування автомобіля, знос гуми та безпеку руху. Конструкції автомобілів різні і тому різні і кути установки коліс. Під кутом розвалу приймається кут установки коліс щодо дорожнього полотна, якщо дивитися на автомобіль спереду.

Нульовому значенню кута розвалу відповідатиме уявна перпендикулярна волосінь, що проходить через цент колеса.

Позитивний кут розвалу верхній край коліс спрямований назовні

Негативне значення кута розвалу – верхній край коліс спрямований до центру автомобіля.

Найбільша площа контакту колеса з поверхнею дорожньої частини можлива за його перпендикулярного положення, тобто за нульового вугілля розвалу. Було б ідеальним, щоб шина на 100% використовувала всю пляму контакту за будь-яких умов руху. Однак на практиці це можливо лише при русі прямою на рівній дорозі. При проходженні повороту на колеса автомобіля починають діяти сили, що намагаються вивернути колесо від його перпендикулярного положення або навіть відірвати від дороги. Величина крену стає критичною і намагається підломити профіль шини, сильно навантажуючи її зовнішній край.

Для цього розвал керованих коліс на звичайних автомобілях стає спочатку або нульовим, або з невеликим негативним значенням (стійки МакФерсон) або позитивним, порядку від 0′ до 45′.

На спортивних автомобілях, при дріфті, а особливо на кільцевих перегонах, кут розвалу коліс спочатку виставляється негативним. Цим забезпечується найкраща пляма контакту коліс із дорожнім покриттям. Середні значення кута розвалу для спортивних автомобілів складають.0,5 5,5 градуси.

Для кільцевих перегонів цей показник розвалу дорівнює 2-3 градуси мінус попереду і близько 1,5 градуси ззаду. Передня вісь сприймає великі навантаження і тому у неї більший негативний кут розвалу. Автомобіль з таким розвалом має найкраще зчеплення з дорогою і різче в управлінні. При проходженні повороту спостерігається крен кузова, що провокує позитивний розвал, що призводить до зменшення площі контакту колеса з дорогою. Негативний розвал компенсує дію крену, зберігаючи максимально можливе зчеплення, що дозволяє стабільно проходити черговий віраж.

Проходячи поворот, внутрішнє колесо іноді розвантажується навіть з відривом від поверхні дороги, що дає можливість опорному зовнішньому колесу сильніше заводити машину всередину повороту.

Це позитивні якості установки негативного кута нахилу коліс, але є негативні і головне, це:

Гонщики можуть собі це дозволити часту зміну гуми, домагаючись перемоги у змаганнях, а от водієві звичайного автомобіля це навряд чи по кишені і не зовсім виправдано.

Якщо ж власник авто вирішив зробити собі негативний кут розвалу, як любитель екстремального водіння або для будь-яких інших цілей, то на двоважільній підвісці цей кут можна виставити шляхом регулювання розвалу на деякий кут, а ззаду негативний розвал можна зробити шляхом встановлення спеціального комплекту проставок. Через відсутність вставок використовують пластини або шайби. Пластини або шайби встановлюються під нижні болти кріплення півосі із зовнішнього боку барабана.

На стійках МакФерсон на керованій осі кут бажано більш негативний, як схильний до кренів. У підвісці МакФерсон для цих цілей застосовують установку верхніх опорних елементів, де можна змінювати кут кріплення штока амортизатора (у народі camber plates), де точка кріплення може пересуватися та фіксуватися в межах свого паза.

Хороші результати для негативного розвалу дають важелі, що регулюються. що дозволяють за запевненнями виробників добиватися розвалу – 4 градуси.

Розвал коліс

Розвалом вважається кут між вертикальною віссю та площиною обертання самого колеса. Розвал є позитивним, якщо колеса своєю верхньою частиною вивалюються назовні від вертикальної осі та поздовжньої осі автомобіля. Позитивний розвал можна порівняти з кавалерійською або моряцькою ходою.

А при негативному розвалі (його ще називають звал) колеса нахилені верхньою стороною всередину.

При конструюванні сучасних автомобілів у переважній більшості випадків застосовують позитивний розвал, тоді при завантаженні автомобіля колеса вирівнюються по відношенню до дорожнього полотна. Але в деяких моделях бізнес- та люкс-сегменту світового автопрому має місце також і розвал задніх коліс, а в спортивних моделях він ще й негативний. Тобто, дивляться верхніми частинами всередину, немов упираються назовні, звідси і стійкість такого автомобіля на високих і дуже високих швидкостях. Виробники обов’язково вказують дані значень кутів установки коліс у технологічних картах для фірмових сервісів по всіх регіонах світу, та за всіма своїми моделями та їх модифікаціями.

Правильно виставлені кути розвалу коліс:

збільшують коефіцієнт та силу зчеплення коліс з дорожнім покриттям;

максимізують пляму контакту покришки з дорожнім полотном

підвищують ефективність керування автомобілем на різних покриттях;

збільшують стійкість автомобіля при маневруванні.

Цей параметр грає свою роль на малих швидкостях для самовирівнювання коліс – у таких режимах кастер ще не впливає на стабілізацію. Через поперечний кут нахилу осі повороту можна спостерігати, як при повороті коліс передня частина машини трохи піднімається. Особливо це помітно із салону при обертанні керма. Але варто рушити з місця і передні колеса під вагою автомобіля почнуть прагнути до прямолінійного положення. Цей параметр конструктивно запрограмований і не регулюється.

Переважно вибирати кути установки керованих коліс, рекомендовані заводом-виробником, тому для більшості автовласників найприйнятнішим буде другий варіант. «Спортивні» параметри в повсякденному житті навряд чи виправдають, тому їх можна рекомендувати лише навколоспортивній публіці, яка любить ставити експерименти над автомобілями.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS