Регулювання клапанів ВАЗ 2109

Table of Contents

Порядок регулювання клапанів ВАЗ-2109

Тепер у вас є можливість за допомогою щупів виміряти зазори на першому та третьому кулачках розподільного валу. Щуп повинен проходити з легким защемленням. Якщо зазор перевищує необхідну величину або щуп неможливо навіть вставити, приступаємо до виконання наступних дій:

 • Встановлюємо механізм для затиску клапанної пружини на шпильки головки блоку.
 • За допомогою викрутки розгортаємо штовхач до себе прорізом.
 • Стискаємо за допомогою важеля пристрою пружину та фіксуємо таке положення спеціальною розпіркою.
 • За допомогою пінцета витягаємо шайбу через проріз.
 • Проводимо обчислення та встановлюємо необхідну за товщиною шайбу.

Якщо на шайбі не видно її розміру, слід виміряти товщину самостійно. за допомогою мікрометра.

Після цього необхідно провернути колінвал на 90 градусів і повторити процедуру, але вже для 2-го та 5-го кулачків. Повторивши ще раз операцію з поворотом коленвала, заміряємо та за необхідності регулюємо зазори на 8-му та 6-му клапанах, а потім. те ж саме повторюємо на 4-му та 7-му.

регулювання, клапан, ваза, 2109

Тільки таким може бути порядок регулювання клапанів ВАЗ-2109. У жодному разі не робіть виміри поспіль. вони не будуть мати сенсу, а ви просто витратите свій час марно.

Замінивши шайбу і відпустивши клапанну пружину, не забудьте за допомогою вимірювального щупа впевнитись у правильності встановленого зазору.

Для чого необхідно регулювати клапани у ВАЗ 2109?

Зазор між кулаком розподільного валу та клапанним стрижнем забезпечує компенсацію теплового розширення клапана. Причому якщо паливний зазор буде збільшено, то клапан зможе виробляти повне відкриття, а разі дуже маленького теплового зазору клапан зможе виробляти повне закриття.

Сьогодні ми спробуємо переконати вас у тому, що процес регулювання теплових проміжків на автомобілі ВАЗ 2109 абсолютно нескладний і за часом це на це потрібно не більше тридцяти хвилин.

У цій статті розміщено відповіді на такі досить поширені питання:

 • Що являє собою процес регулювання теплового зазору на автомобілі ВАЗ 2109 із двигуном типу інжектор?
 • Для чого потрібні теплові зазори на автомобілі ВАЗ 2109?

Як регулювати: технологія та порядок налаштування таблиця

У багатьох моделей ВАЗ технологія регулювання мало чим відрізняється. Тим, хто вже мав досвід такої роботи з попередніми версіями, легко розібратися. Зазори виставляються по порядку роботи циліндрів. Випускні клапани. це 1, 4, 5 і 8, якщо рахувати від ременя приводу розподільного валу. Використовуємо у роботі таку таблицю:

Використовуємо таблицю, щоб правильно визначити номер циліндра за положенням колінвала

Порада: Перед початком регулювання варто нанести додаткові мітки на шків кожні 90 градусів.

 • Перед регулюванням необхідно виставити поршень першого циліндра. Для цього повертаємо колінвал так, щоб мітки на шківі та задній кришці ременя збіглися.

Ризики на шківі та задній кришці ременя ГРМ повинні бути на одному рівні

Встановлюємо розподільний вал таким чином, щоб кулаки відійшли від штовхачів

За допомогою щупа визначаємо величину за зазору на першому циліндрі

регулювання клапанів ваз 2108 2109 2110 2111 2112 2115

При збільшених або зменшених зазорах необхідно виконати такі дії:

  Встановлюємо пристрій регулювання на корпус підшипників.

Встановлюємо пристрій для регулювання

Притискаємо штовхач за допомогою важеля та фіксуємо його у цьому положенні

За допомогою пінцета дістаємо стару регулювальну шайбу

Наступним завданням є вибір нової шайби оптимальної товщини. Розрахунок цього параметра нескладний, використовуємо наведену нижче формулу:

Встановлюємо нову шайбу та виймаємо фіксатор. Перевіряємо зазор щупом і за необхідності підбираємо іншу шайбу потрібної товщини. У готовому наборі шайб присутні вироби з кроком 0,05 мм. Таку процедуру проводять для кожного циліндра двигуна.

Як відрегулювати клапан на ВАЗ 2109 інжектор своїми руками

Регулювання клапанів на ВАЗ 21099 інжектор та карбюратор передбачає компенсацію теплового розширення. Для цього створюється зазор між розподільником і торцем. Якщо показник високий, тоді зазор не відкриється на 100%, за меншого необхідного — закриється.

Основні показники

Перед тим як приступити до регулювання клапана ВАЗ 21099 інжектор або карбюратор, необхідно врахувати, що зазор вимірюється лише на холодному двигуні. Відрегулюйте клапани за допомогою підбору товщини спеціальних шайб.

Кожен власник ВАЗу, включаючи дев’ятку карбюратор, повинен знати, що розташовані від приводу розподільного валу 1-й, 4-й, 5-й та 8-й клапани вважаються випускними, а 2-й, 3-й, 6-й та 7-й й. впускними. Регулювання клапанів дев’ятки карбюратор починається з викручування свічок запалювання. Відрегулюйте їх і потім провертайте колінвал.

Для простого та швидкого демонтажу регулювальної шайби у першому агрегаті передбачені пази. Регулюємо клапани лише після прорахунку товщини нового виробу. Цей показник можна розрахувати за такою формулою: H=BA-C, де

Допустима межа зазору 0,05 мм. Колінвал повертається за годинниковою стрілкою та виконується регулювання на дев’ятці за допомогою набору ключів, відповідної шайби та спеціального пристосування.

Поетапна робота

Регулювання клапанів 21099 карбюратор починається з відвороту гайки, яка кріпить кришку фільтра. Потім знімається шайба, від’єднується 4 затискачі. Після зняття кришки фільтр демонтується.

Затяжка хомутів послаблюється. Шланги з патрубків знімаються, а гайки відвертаються. Потім зі шпильок демонтується корпус фільтра. Від шланга від’єднується тримач, виготовлений із міцної пластмаси. Відвертається гайка, знімається кронштейн. При цьому останній агрегат має висіти на відповідному тросі. Після відвороту 2 ковпачкових гайок видаляється олія з верхньої частини ГБЦ.

Пристосування, призначене для утоплення штовхачів, встановлюється на спеціальні шпильки. Для його фіксації використовують гайки. Кришка приводу знімається після відвороту 3 болтів. Потім на 40-50 ° повертається колінвал. За допомогою щупів вимірюються зазори 1-го, 2-го, 3-го та 5-го клапанів. За відмінності цього показника від номінальної величини потрібно втопити штовхач даного агрегату, натиснувши на ручку певного пристосування.

Одночасно встановлюється фіксатор. Потім застосовуваний агрегат відводиться від штовхача за допомогою шайби. Рекомендується записати на папері її товщину. Цей показник вказано на одній із сторін деталі. Якщо він не видно, тоді потрібно виміряти шайбу за допомогою мікрометра. У штовхач встановлюється нова деталь відповідної товщини. Монтується шайба написом вниз. Потім штовхач утоплюється аналогічним пристроєм, забирається фіксатор.

Наступний крок полягає у перевірці зазору. Якщо показник відповідає номінальному значенню, тоді повертається коленвал на 1 оборот і регулюються зазори 4-го, 6-го, 7-го та 8-го клапанів у відповідному порядку. Після завершення цієї процедури у верхню частину ГБЦ заливається масло.

Заключний крок передбачає встановлення демонтованих агрегатів. Далі повертаються свічки запалювання. Вищеописану роботу можна проводити своїми руками, враховуючи схему регулювання клапанів ВАЗ 21099. В іншому випадку рекомендується звернутися за допомогою до автомеханіків.

Регулювання клапанів на ВАЗ 2109 своїми руками

Багато автовласників ВАЗ 2109 звикли звертатися за допомогою в автосервіс, навіть за такої досить нескладної операції, як регулювання теплових зазорів клапанів. Насправді ж ця робота не така вже й складна і її можна зробити своїми руками. Для цього достатньо лише мати наступний набір інструментів та пристроїв, список яких наведено нижче:

 • Ключ на 10 для зняття клапанної кришки та кожуха ременя ГРМ
 • Домкрат
 • Довгогубці або пінцет
 • Пристрій для регулювання клапанів ВАЗ 2108-09
 • Плоска та хрестова викрутки
 • Необхідні регулювальні шайби
 • Набір щупів

Порядок регулювання теплових проміжків клапанів на ВАЗ 2109-21099

Увага! Двигун автомобіля повинен бути холодним і його температура в момент проведення регулювання не повинна бути вищою за 20 градусів.

Щоб наочно продемонструвати порядок роботи з регулювання теплових зазорів, було вирішено записати спеціальний відео ролик, який все показує детально.

Якщо з представленого вище керівництва вам залишилося щось незрозумілим, то нижче все буде викладено у звичній формі.

Фото звіт проведеного технічного обслуговування

Отже, перш ніж приступати до виконання цієї операції спочатку потрібно зняти клапанну кришку, а також кожух, під яким знаходиться механізм ГРМ.

Після цього необхідно виставити газорозподільний механізм. Для цього піддомкрачуємо передню праву частину автомобіля, щоб рукою можна було прокручувати колесо для виставлення міток фаз газорозподілу.

Потім крутимо колесо до суміщення мітки на зірці розподільного валу та ризики на задній кришці ГРМ, як наочно продемонстровано на малюнку нижче:

У той же час дивимося, щоб мітка на маховику також збігалася з вирізом. Дивитися потрібно у віконце, яке розташоване праворуч від четвертого циліндра на картері КПП. Попередньо необхідно вийняти гумову заглушку:

Коли розподільний вал знаходиться в такому положенні, можна приступати до вимірювання теплових зазорів між кулачками та штовхачами 1, 2, 3 та 5-го клапанів (відлік ведеться зліва):

Для впускних клапанів номінальний зазор повинен становити 0,20 (-0,05) мм, а для випускних 0,35 (-0,05) мм. Якщо ви не знаєте розташування, то можу сказати: ліворуч по порядку: випуск-впуск, впуск-випуск і т.д.д.

Якщо при вимірі зазорів вони виходять за гранично допустимі значення, необхідно провести їх регулювання шляхом встановлення нових шайб. Для цього одягаємо планку на шпильки кришки клапанів та фіксуємо її гайками.

Тепер підводимо важіль механізму до потрібного клапана, і направляємо його як би між штовхачем і кулачком розподільного валу, і до самого кінця утоплюємо клапан:

І коли штовхач максимально притиснутий вниз, необхідно вставити фіксатор між розподільним валом та штовхачем:

Варто зазначити, що виріз на штовхачі повинен бути направлений до вас, щоб можна було зручно вийняти шайбу. Для цього дуже зручно використовувати довгогубці:

Після цього дивимося на її розмір, який вказаний на задньому боці:

Тепер вважаємо виходячи із заміряного зазору та товщини старої шайби, яка товщина нової шайби має бути, щоб досягти оптимального зазору.

Тепер можна вставляти нову шайбу на своє місце та проводити регулювання далі. Коли перші 4 клапани готові, можна повернути колінчастий вал на один оборот і провести аналогічну процедуру з рештою 4, 6, 7 та 8 клапанів.

ВАЗ 21099 | Регулювання зазорів у приводі клапанів LADA

Для компенсації теплового розширення клапана конструктивно визначається зазор між торцем стрижня клапана і кулачком розподільного валу. При збільшеному зазорі клапан не повністю відкриватиметься, при зменшеному – повністю закриватиметься.

Зазор вимірюється на холодному двигуні (при 20 °С) між кулачком розподільного валу (кулачок повинен бути спрямований вгору від штовхача) та регулювальною шайбою штовхача клапана.

Номінальний зазор для впускного клапана становить (0,2±0,05) мм, для випускного – (0,35±0,05) мм. Зазори регулюються підбором товщини шайб. Як запасні частини поставляються шайби товщиною від 3 до 4,5 мм через 0,05 мм.

READ  Велика витрата палива ВАЗ 2109 карбюратор причини

Вважаючи від приводу розподільного валу, перший, четвертий, п’ятий та восьмий клапани – випускні; другий, третій, шостий та сьомий – впускні.

Рекомендується викрутити свічки запалювання, щоб легше провертати колінчастий вал.

1 – зубчасте колесо розподільного валу 2 – шків генератора 3 – шків колінчастого валу

Фіксатор повинен бути встановлений між розподільним валом та краєм штовхача.

Для того щоб легше вийняти регулювальну шайбу, у штовхачі проточено два пази. Поверніть штовхач так, щоб було зручніше підчепити шайбу.

Товщина нової шайби розраховується за такою формулою: H = B A – C. де A – виміряний зазор, мм; B. Товщина старої шайби, мм; C – номінальний зазор, мм; H – товщина нової шайби, мм.

Приклад (для впускного клапана): A = 0,26 мм, B = 3,75 мм, C = 0,2 мм, тоді H = 3,75 0,26. 0,2 = 3,81 (мм).

У межах допуску зазору ±0,05 мм підбираємо найближчу за товщиною шайбу (3,8 мм).

Повертайте колінчастий вал за годинниковою стрілкою ключем за болт кріплення шківа колінчастого валу або за болт кріплення шківа генератора. Забороняється провертати колінчастий вал за болт кріплення шківа розподільного валу.

Регулювання теплових зазорів клапанів

Влаштування двигуна на автомобілях ВАЗ 2109-2108 таке, що доводиться іноді, хоч і не часто, регулювати зазори клапанів. Звичайно, ця процедура трохи відрізняється від моделей ВАЗ «класика», тому що в даному випадку необхідно підбирати по товщині шайби. Саме через це ця операція трохи більш трудомістка. Також, для виконання даного типу обслуговування, знадобиться спеціальний пристрій, так звана рейка. Більш повний перелік необхідних інструментів наведено нижче:

 • пристосування для регулювання
 • тріскачка та головка на 10
 • довгогубці або пінцет
 • викрутка хрестова
 • набір плоских щупів
 • регулювальні шайби

Перш ніж приступати до виконання цієї процедури, необхідно виконати такі підготовчі роботи:

Варто також на увазі, що описані регулювальні роботи обов’язково повинні проводитися при температурі двигуна не більше 20-25 градусів, тобто на повністю холодному (в літній час).

А для тих власників, хто звик до текстової інформації, нижче все описано саме таким чином із поясненням у картинках за принципом багатьох офіційних інструкцій з ремонту та експлуатації.

Отже, коли кришка знята та мітки ГРМ виставлені, то в цей момент можна вимірювати теплові зазори між штовхачем та клапанами: 1, 2, 3, 5. Переконайтеся, що на всіх клапанах кулачки розподільного валу дивляться нагору. Зазор на впускних клапанах вважається номінальним при величині 0,20 (-0,05) мм, але в випускних 0,35 (-0,05) мм. Якщо дивитися на двигун з боку передньої частини автомобіля, то клапани розташовуються так: випуск-впуск-впуск-випуск, і так далі.

Якщо зазор відрізняється від оптимального значення, необхідно підібрати потрібну за величиною шайбу. Тобто, простіше кажучи, якщо шайба була з розміром 3, 45 мм, а зазор для впускного клапана становив 0,30 мм, то нова шайба має бути товще на 0,10 мм, тобто виходить = 3,55 мм. Думаю, що сенс зрозумілий!

Тепер більш детально про те, як витягти шайбу з штовхача. Для цього встановлюємо спеціальну рейку на шпильки кріплення клапанної кришки та фіксуємо її гайками. Наочно це показано на фото нижче:

Тепер важелів притискаємо клапан вниз і підставляємо упор, що йде з рейкою в комплекті, щоб зафіксувати штовхач у притисненому стані:

Після чого можна пінцетом чи довгогубцями виймати регулювальну шайбу:

І підбираємо необхідну за товщиною за тією методикою, яка описана вище у статті. Після того, як всі 4 клапани відрегульовані, то можна приступати до решти чотирьох. Для цього необхідно провернути колінчастий вал ВАЗ 2109-2108 на один повний оборот. Це можна подивитися за міткою на маховику через отвір у картері КПП. Провертати колінвал зручно наступним чином:

 • вивішуємо переднє колесо
 • ставимо важіль КПП на четверту передачу
 • і рукою (можна навіть ногою) прокручуємо колесо, дивлячись при цьому на мітку на маховику

Коли колінчастий вал зробив один оборот, то можна приступати до регулювання 4, 6, 7 та 8 клапана. Все робимо за аналогією. Після закінчення встановлюємо всі зняті деталі на місце, і заводимо двигун. Обов’язково чекаємо, поки він прогріється, і слухаємо, чи немає сторонніх стуків. Якщо все в нормі, машина добре заводиться, немає проблем у роботі двигуна, стуків не виявлено, отже робота виконана успішно!

ВАЗ 21099 | Регулювання зазорів у приводі клапанів

Для компенсації теплового розширення клапана конструктивно задається проміжок між торцем стрижня клапана та кулачком розподільного валу. При збільшеному зазорі клапан не повністю відкриватиметься, при зменшеному – повністю закриватиметься.

Зазор вимірюється на холодному двигуні (при 20 ° С) між кулачком розподільчого валу (кулачок повинен бути спрямований вгору від штовхача) та регулювальною шайбою штовхача клапана.

Номінальний зазор для впускного клапана становить (0,2±0,05) мм для випускного – (0,35±0,05) мм. Зазори регулюються підбором товщини шайб. Як запасні частини поставляються шайби товщиною від 3 до 4,5 мм через 0,05 мм.

Вважаючи від приводу розподільного валу, перший, четвертий, п’ятий і восьмий клапани – випускні; другий, третій, шостий та сьомий – впускні.

Рекомендується викрутити свічки запалювання, щоб легше провертати колінчастий вал.

1 – зубчасте колесо розподільного валу2 – шків генератора3 – шків колінчастого валу

Фіксатор повинен бути встановлений між розподільним валом та краєм штовхача.

Для того, щоб легше вийняти регулювальну шайбу, в штовхачі проточені два пази. Поверніть штовхач так, щоб було зручніше підчепити шайбу.

Товщина нової шайби розраховується за такою формулою: H = B A – C. де A – виміряний зазор, мм; B. Товщина старої шайби, мм; C – номінальний зазор, мм; H – товщина нової шайби, мм.

Приклад (для впускного клапана): A = 0,26 мм, B = 3,75 мм, C = 0,2 мм, тоді H = 3,75 0,26. 0,2 = 3,81 (мм).

У межах допуску зазору ±0,05 мм підбираємо найближчу за товщиною шайбу (3,8 мм).

Повертайте колінчастий вал за годинниковою стрілкою ключем за болт кріплення шківа колінчастого валу або за болт кріплення шківа генератора. Забороняється провертати колінчастий вал за болт кріплення шківа розподільного валу.

Як робиться регулювання клапанів на ВАЗ2109

“Жигулі” моделі 2109, які випускалися першими, були оснащені ланцюговим приводом розподільного валу. Така конструкція вважалася надійною, і деякі вважають, що вона була кращою, ніж сучасна. Проте через підвищений шум і потребу в регулярній зміні натягу ланцюга через його знос автомобіль був оснащений ремінним приводом розподільного валу. Завдяки цьому суттєво зменшився рівень шуму, а також зникла потреба регулювати натягувач.

Водночас виникла інша проблема – через низький ресурс роботи приводних ременів, а також при недотриманні терміну технічного обслуговування стало причиною обривів ременя. Це провокувало суттєві порушення у роботі двигуна, а також могло повністю його зруйнувати зустрічний рух клапанів та поршнів. Щоб вирішити таку проблему, довелося змінити форму поршня, а саме її верхню частину, та застосувати заглиблення під кожен клапан. Займаючись ремонтом двигуна автомобіля, слід розрізняти особливості будівель двигунів старого та нового зразка.

Порядок регулювання клапанів ВАЗ 2109

Регулювання розмірів проміжків клапанів автомобіля ВАЗ 2109, 2108 проводиться в обов’язковому порядку. Пов’язана потреба виконання цієї операції з метою забезпечення коректної роботи механізму газорозподілу.

Передбачено чітко визначений порядок виконання робіт з регулювання клапанів. Але в окремих книгах можна зустріти згадку про те, що відповідний порядок не має жодного значення. Нижче пропонується розглянути процес, дати важливі рекомендації щодо його виконання.

Схема 1. Газорозподільний механізм ВАЗ 2109, 2108 Схема 2. Газорозподільний механізм ВАЗ 2109, 2108

Регулювання зазорів клапанів ВАЗ 2109, 2108

Для виконання регулювання зазорів клапанів ВАЗ 2109, 2108 потрібно:

 • Наявність спеціального комплекту щупів, значення 0.10-0.50 міліметрів.
 • Інструмент, призначений для виконання робіт із заміни комплекту шайб.
 • Безпосередньо сам комплект змінних шайб відповідно до конфігурації двигуна, регламентованого паспортними даними.

Спочатку необхідно відзначити, що двигун моделі автомобіля має 8 клапанів. Згідно з регламентом експлуатації транспортного засобу, операція виконується через кожні 20000-30000 кілометрів.

Робиться все гранично просто, необхідно лише:

 • Встановити спеціальне ВМТ або провести мітки.
 • Перевірити положення у двигуні першого циліндра, що виконується за допомогою провороту розподільного валу на 90 градусів за годинниковою стрілкою.
 • Надалі необхідно аналогічним чином виконати перевірку третього циліндра, після четвертого та нарешті другого.

Взаємодія деталей газорозподільного механізму ВАЗ 2109, 2108

Дуже важливо попередньо переглянути вимоги до показників роботи двигуна. Значення його проміжків та інших показників взаємодії деталей газорозподільного механізму ВАЗ 2109, 2108.

На холодному двигуні встановлюються значення конкретних зазорів між штовхачем і розподільним валом. Складає показник 0,20 міліметрів (допускається значення відхилення 0,05 міліметрів у різні боки), що є актуальним для впускних клапанів. Для випускних клапанів значення зазору встановлюється в межах 0,35 міліметра з тим самим допуском. Тут потрібні конкретні комплекти щупів, які можуть поміряти зазори в межах 0,30-0,40 мм.

У тому випадку, якщо в отвір проходить максимальний щуп, значить потрібно підібрати відповідну шайбу трохи товщі за розміром, після чого замінити її.

У тому ж випадку, коли значення зазору буде менше, клапан може запросто закриватися на попередньо прогрітому двигуні. Насправді це дуже небезпечно, адже подібне значення може призвести до того, що клапан та сідла прогорають. Отже, спостерігається різка втрата тиску, виникнення компресії та падіння рівня потужності.

Зрештою, це обов’язково призводить до того, що необхідно буде виконувати повний ремонт ГБЦ, який буде надто високий за вартістю. Діагностувати це можна без проблем. Адже в тому випадку, коли зазор буде збільшеним, відзначається відповідний стукіт у двигуні.

Як кажуть численні майстри, це вказує на те, що є ситуація з підвищеним зносом розподільного валу. На нього виявляються зайві ударні навантаження. Це вже само собою не є приємним моментом. Саме в даному випадку важливо своєчасно виконати процес регулювання зазорів у певний час.

Особливо актуальним буде таке рішення у тому випадку, коли транспортний засіб їздить на газ, тим самим встановлюється підвищений знос шайб. Отже, величина зазору постійно змінюватиметься.

Дії з колінвалом при регулюванні клапанів ВАЗ 2109, 2108

Роботи з колінчастим валом з регулювання клапанів ВАЗ 2109, 2108 виконуються без проблем. Щоб було зручно працювати, необхідно викрутити свічки запалювання. Це дозволить легше маніпулювати валами та іншими механізмами, задіяними у процесі. Скористайтеся малюнком нижче, щоб зрозуміти суть процесу.

 • Провертати колінчастий вал потрібно таким чином, щоб мітка на шківі розподільного валу збігалася з міткою на кришці зубчастого валу. Інші мітки повинні розташовуватися строго на своїх місцях. Орієнтуватися потрібно на те, що поршень циліндра має стати у положенні верхньої мертвої точки.
 • Після цього здійснюється проворот коленвала на 40-50 градусів, щоб відвести кулачки від штовхачів. Майстром здійснюється замір зазорів в 1, 2, 3, 5 клапанів. Зазори на клапані 2 та 3 повинні бути 0,2-0,05мм. А на клапанах 1 та 5 зазор відповідно 0,35-0,05мм. Якщо зазори не відповідають необхідним значенням, їх необхідно відрегулювати.
 • Після цього, провертається колінвал на 360 градусів, і перевіряються аналогічні значення зазорів, тільки щодо 4, 6, 7, 8 клапанів. У разі, коли є відхилення в зазорах, їх також потрібно відрегулювати з використанням змінного комплекту шайб.

Як показує практика, немає потреби виконувати самостійно ремонт. У такому разі це може призвести до того, що навіть при економії немає ймовірності, що встановлення шайб призведе до позитивного результату. Буде витрачено значну кількість зусиль та часу.

Фахівці сервісного центру виконають усі роботи в оперативному режимі. Це дозволить заощадити свій час та ресурси, забезпечити собі ідеальні умови для експлуатації транспортного засобу.

ВАЖЛИВО! Обов’язково врахуйте, що попередньо проводиться діагностування обладнання, після чого встановлюється потреба регулювання зазорів. Скористайтеся даною пропозицією, що дозволить гарантовано отримати найкращі умови для роботи.

Інструмент для регулювання клапанів

Для роботи своїми руками можна придбати набір спецінструменту для регулювання (його ). У нього входять розпірка, штовхач та фіксатор пружини. Купівля набору спростить процес регулювання. Якщо магазину під рукою чи бажання витрачати гроші на зручності немає, можна обійтися звичайною довгою шліцевою викруткою та пінцетом для заміни шайб.

READ  Заміна фільтра салону Opel Astra g

Також знадобиться набір щупів (0,15 – 0,2 – 0,25 використовуються для впускних клапанів, а 0,3 – 0,35 – 0,4 для випускних).

Регулювання клапанів на автомобілях ВАЗ 2109 полягає у заміні шайб одного розміру іншим. Шайби – це кружки з металу завтовшки 3,0 – 4,5 мм з кроком 0,02 – 0,05 мм. Продаються наборами або поштучно. Недолік покупки поштучно в тому, що наперед підібрати шайби не вдасться. Розмір можна підрахувати лише після розбору ГБЦ.

Перевірка теплових зазорів клапанів на двигунах автомобілів ВАЗ 2108, 2109, 21099

Регулювання розмірів проміжків клапанів автомобіля ВАЗ 2109, 2108 проводиться в обов’язковому порядку. Пов’язана потреба виконання цієї операції з метою забезпечення коректної роботи механізму газорозподілу.

Передбачено чітко визначений порядок виконання робіт з регулювання клапанів. Але в окремих книгах можна зустріти згадку про те, що відповідний порядок не має жодного значення. Нижче пропонується розглянути процес, дати важливі рекомендації щодо його виконання.

Схема 1. Газорозподільний механізм ВАЗ 2109, 2108

Схема 2. Газорозподільний механізм ВАЗ 2109, 2108

Періодичність регулювання

Якщо ви експлуатуєте автомобіль у штатному режимі, перевірка зазорів та, у разі потреби, регулювання клапанів ВАЗ-2109 повинні відбуватися кожні 30 тис. пробігу. Величина зазору між кулачком розподільного валу та клапанним штовхачем повинна бути такою:

Максимальне відхилення даних величин допускається не більше 0,05 мм у будь-який бік. При виявленні відхилення цих розмірів необхідно відрегулювати зазори.

Робиться це за допомогою спеціальних шайб, які розташовуються у поглибленні штовхача. Кожна регулювальна шайба має свою товщину, величина якої для зручності вибита на поверхні шайби.

Для чого регулюються клапани

Занадто малий зазор між кулачками і штовхачем клапана не дозволяє йому повністю закрити порожнину циліндра. це призводить до зниження компресії і може спричинити прогар клапана. Зазор більше номінального ускладнює наповнення порожнини циліндра паливною сумішшю та видалення вихлопних газів, що призводить до втрати потужності двигуна.

Для правильного регулювання клапанів вимір та регулювання слід проводити на остиглому двигуні (температура нижче 20 градусів).

Що треба мати під рукою

Як ви вже зрозуміли, вам необхідно мати набір шайб різної товщини. Можна купити спеціальні набори або спочатку зробити всі виміри, виконати розрахунки та придбати ті шайби, які вам потрібні.

Крім того, регулювання клапанів ВАЗ-2109 вимагатиме від вас наявності спеціального пристосування, що стискає пружину клапана, невеликої металевої розпірки та штанги штовхача. Не зайвим буде пінцет і мікрометр для виміру товщини шайб (при відсутності маркування). Вам також знадобиться набір пластинчастих щупів для вимірювання зазору та пінцет для зручного вилучення шайби.

Інструменти

А тепер про те, що вам знадобиться у разі, коли проводиться заміна маслознімних ковпачків ВАЗ-2109. Звичайно, необхідно придбати деякі інструменти. Зі спеціальних потрібні розсмоктувач для клапанів. Без нього обійтися досить складно. При знятті маслознімних ковпачків можна використовувати і плоскогубці. Краще, звичайно, застосувати для цього спеціальну цангу. Крім того, вам знадобиться наявність головок і ключів, невеликий молоток, пінцет, а також невелика оправка, яка допоможе запресувати нові ковпачки. Також потрібен невеликий пруток із м’якого металу. Його діаметр має бути 8 міліметрів. Обов’язково наявність ганчірки, щоб витирати демонтовані елементи та руки. Не викличе труднощів зняття маслознімних ковпачків. Без зняття голівки можна їх дуже швидко поміняти. Отже, не потрібно встановлювати нову прокладку.

Підготовчі роботи

Двигун повинен охолонути до температури навколишнього середовища. На гарячому двигуні вимірювання теплових зазорів проводити не рекомендується, оскільки вони не будуть відповідати встановленим нормам через розширення металу. Після зупинки двигуна у вас буде щонайменше 30-40 вільних хвилин до початку вимірів.

Цього часу вистачить, щоб зняти деякі деталі двигуна.

Вам буде заважати паркан холодного повітря, що веде до фільтру, шланг вентиляції картера і два тонкі шланги, що йдуть до карбюратора. Зніміть ці деталі з автомобіля. Після цього вам потрібно розкрити верхню кришку головки блоку і вивісити переднє праве колесо. З заглиблень у голівці необхідно видалити моторне масло, яке приховує регулювальні шайби. Робити це найкраще невеликою гумовою грушею. У крайньому випадку. з використанням ганчірки.

Після цього, обертаючи переднє праве колесо (має бути включена коробка передач) за годинниковою стрілкою, поєднуємо мітку, розташовану на шківі розподільного валу з міткою, нанесеною на кришці ременя. Щоб встановити правильне положення першого циліндра, необхідно прокрутити колесо так, щоб мітка на шківі пішла вперед на 3 зуби від виставленого положення.

Як дізнатися, що час міняти

Зношені ковпачки автомобіля ВАЗ 2109 Все просто: якщо з вихлопної труби машини йде густий сизий дим, значить, пора міняти ковпачки. Як правило, цей дим з’являється лише при запуску мотора та при його зупинці. Але якщо ковпачки зношені дуже сильно, густий дим із труби йде постійно. Однак дим — не єдина ознака необхідності термінової заміни ковпачків. Іноді диму практично не видно, але витрата олії в машині підвищується в кілька разів, при цьому жодних зовнішніх течій олії (через різні сальники та прокладки) не спостерігається. Все це теж говорить про те, що час міняти ковпачки.

Порядок регулювання клапанів ВАЗ-2109

Тепер у вас є можливість за допомогою щупів виміряти зазори на першому та третьому кулачках розподільного валу. Щуп повинен проходити з легким защемленням. Якщо зазор перевищує необхідну величину або щуп неможливо навіть вставити, приступаємо до виконання наступних дій:

 • Встановлюємо механізм для затиску клапанної пружини на шпильки головки блоку.
 • За допомогою викрутки розгортаємо штовхач до себе прорізом.
 • Стискаємо за допомогою важеля пристрою пружину та фіксуємо таке положення спеціальною розпіркою.
 • За допомогою пінцета витягаємо шайбу через проріз.
 • Проводимо обчислення та встановлюємо необхідну за товщиною шайбу.

Якщо на шайбі не видно її розміру, слід виміряти товщину самостійно. за допомогою мікрометра.

Просте регулювання клапанів Ваз 2109.

Після цього необхідно провернути колінвал на 90 градусів і повторити процедуру, але вже для 2-го та 5-го кулачків. Повторивши ще раз операцію з поворотом коленвала, заміряємо і за необхідності регулюємо зазори на 8-му та 6-му клапанах, а потім. те ж саме повторюємо на 4-му і 7-му.

Тільки таким може бути порядок регулювання клапанів ВАЗ-2109. У жодному разі не робіть виміри поспіль. вони не будуть мати сенсу, а ви просто витратите свій час даремно.

Замінивши шайбу і відпустивши клапанну пружину, не забудьте за допомогою вимірювального щупа впевнитись у правильності встановленого зазору.

Дим із глушника – до капітальки чи ні?

Так, дуже часто причиною того, що двигуну потрібен капітальний ремонт, є дим, що йде з глушника. Але не варто панікувати, тому що причин для появи такого симптому досить багато. Звичайно, часто зношуються маслознімні кільця, компресійні. В результаті цього в камери згоряння йде масло. Але таке відбувається на автомобілях, двигуни яких мають значний пробіг. Проведіть діагностику перед тим, як поміняти маслознімні ковпачки на ВАЗ-2109.

Але якщо ваш автомобіль експлуатується в щадному режимі, пробіг у двигуна невеликий, то задумайтеся, чи справді поршневі кільця стали непридатними. Найчастіше зношуються маслознімні ковпачки, встановлені на клапанах. Вони ще називаються масловідбивними, що теж вірно. Адже з їх допомогою не допускається подача змащувального матеріалу в камери згоряння. Зверніть увагу на те, що досить просто проводиться зняття олійних ковпачків. Без зняття голівки навіть можна здійснити заміну.

Тому вам потрібно тільки замінити маслознімні ковпачки. Зробити цю роботу можна самостійно. Не потрібно мати навички автослюсаря, щоб провести цю нескладну процедуру. Крім того, вам знадобиться невелика кількість спецінструменту. А якщо порівнювати заміну ковпачків та капітальний ремонт двигуна, то вартість цих процедур суттєво відрізняється. Особливо це актуально у випадку, якщо ви знайомі з пристроєм двигуна внутрішнього згоряння. Буквально за кілька десятків хвилин ви відремонтуєте свій двигун і позбавитеся від злощасного диму з глушника. Але перед тим як поміняти маслознімні ковпачки на ВАЗ-2109, вам знадобиться дізнатися, що для цього знадобиться.

Особливості регулювання для інжекторного двигуна

Описане вище регулювання клапанів ВАЗ-2109 (карбюратор) також підходить і для інжекторного двигуна. Єдина відмінність полягає у підготовчому процесі. При підготовці до роботи потрібно виконання інших дій, а саме:

Тепер ви знаєте, як правильно робиться регулювання клапанів ВАЗ-2109. Інжектор або карбюратор живить двигун. це не відіграє істотної ролі, тому що конструкція самого двигуна залишається колишньою.

Сама процедура вимірювання зазору та регулювання дуже проста і вимагає від власника правильного порядку виконання. За часом вся процедура може зайняти трохи більше 30 хвилин.

Сподіваємося, що за допомогою цієї статті ви зможете самостійно виконати регулювання, а заощаджені кошти стануть гідним бонусом за ваші зусилля.

Установка ковпачків

Зверніть увагу на те, що пружинки на нових ковпачках необхідно знімати перед тим, як встановити їх на клапани. Обов’язково також потрібно обробити маслом ті ковпачки, які монтуватимуться. За допомогою невеликої оправки необхідно запресовувати нові ковпачки у тарілку. Тільки після цього можна поставити на місце маленьку пружинку. Потім необхідно нанести по сухарях різкі удари. Це дозволить щільніше їх посадити на свої місця. За такою ж схемою змінюються масловідбивні ковпачки на інших клапанах двигуна внутрішнього згоряння. Внаслідок такого нескладного ремонту почне ідеально працювати двигун. Заміна маслознімних ковпачків дасть позитивний ефект.

Регламент налаштування

Кожен автовласник може звернутися до регламенту мануалу. Варто сказати, що номінальне встановлення клапанів на ВАЗ 2110 8 клапанів інжектор відбувається на заводі. Згідно з інструкцією з експлуатації, рекомендується здійснити перше налаштування на пробігу 10 000 км. Цей режим називається обкатка. А потім, слід налаштовувати, через кожні 45 000 км. У деяких випадках двигуни справно працюють до 80 000 км пробігу.

Для довідки! Установка шайб штовхачів клапанів на автомобілях ВАЗ 2110-12 (8 клапанів), з інжекторним та карбюраторним мотором – повністю ідентична.

Які пристрої для регулювання краще вибрати

Звичайний інструмент не підходить для точного та швидкого регулювання. Використовуються спеціальні пристрої, за допомогою яких можна зафіксувати штовхач і провести інші роботи. Сьогодні у продажу є спеціальні набори для регулювання, їхня вартість невелика. Придбати такий комплект буде вигідніше, ніж намагатись зробити пристрої з підручних засобів. Не всі зможуть знайти підходящі матеріали та правильно зробити щуп або фіксатор, а у разі неякісного ремонту робота двигуна може стати ще гіршою.

Регулювання клапанів на ВАЗ-2109 (карбюратор, інжектор): покрокова інструкція

“Жигулі” моделі 2109, які випускалися першими, були оснащені ланцюговим приводом розподільного валу. Така конструкція вважалася надійною, і деякі вважають, що вона була кращою, ніж сучасна. Проте через підвищений шум і потребу в регулярній зміні натягу ланцюга через його знос автомобіль був оснащений ремінним приводом розподільного валу. Завдяки цьому суттєво зменшився рівень шуму, а також зникла потреба регулювати натягувач.

Водночас виникла інша проблема – через низький ресурс роботи приводних ременів, а також при недотриманні терміну технічного обслуговування стало причиною обривів ременя. Це провокувало суттєві порушення у роботі двигуна, а також могло повністю його зруйнувати зустрічний рух клапанів та поршнів. Щоб вирішити таку проблему, довелося змінити форму поршня, а саме її верхню частину, та застосувати заглиблення під кожен клапан. Займаючись ремонтом двигуна автомобіля, слід розрізняти особливості будівель двигунів старого та нового зразка.

Коли потрібно регулювати клапани

Зазвичай власники автомобілів ВАЗ-2109 проводять регулювання клапанів при виявленні характерного звуку або після повного ремонту двигуна. Фахівці наполягають на необхідності проводити регулювання після того, як автомобіль проходить 30 тис. км. Такий вид робіт можуть провести в сервісному центрі, але багато власників автомобілів вважають за краще робити все самостійно.

READ  Не працює вентилятор пічки Ford Focus 2

Навіщо потрібно регулювати клапани

Щоб компенсувати термічні розширення клапанів, у них має бути зазор 0,2 мм для впускних, 0,35 мм – для випускних. Допускається похибка не більше 0,05 мм. За відсутності зазорів або їх недостатньому розмірі клапан не зможе закрити циліндр.

Це викликає зниження компресії або навіть прогар. При надто великому зазорі двигун втратить свою потужність.

Підготовка до регулювання

Перш ніж починати ремонтні роботи, необхідно дати охолонути двигуну. Температура для регулювання клапанів має бути не біль 20 градусів.

Для роботи вам знадобляться такі інструменти:

Встановіть автомобіль на ручне гальмо, вивісіть одне з передніх коліс за допомогою домкрата – це дасть можливість повертати колінвал, а потім увімкніть 5-у передачу.

Після цього виконайте послідовність дій:

 • Патрубки від’єднайте від кришки клапанів, демонтуйте очищувач повітря. Потім роз’єднайте троси приводів заслінок від карбюратора.
 • Відкрутіть дві гайки, зніміть кришку та видаліть залишки олії. Демонтуйте кришку ременя ГРМ.
 • Поставте поршень циліндра у ВМТ такт стиснення.

Методика регулювання клапанів

Після того, як ви провели підготовчі роботи, можна приступати до регулювання. Якщо ви вже займалися ремонтними роботами в автомобілі, то порядок регулювання вам не буде складним.

Проводити регулювання необхідно по порядку циліндрів. Слід пам’ятати, що клапани 2, 3, 6, 7 – це впускні, інші номери випускні.

Щоб полегшити роботу, можна розмітити шків розподільного валу спеціальними мітками по колу з відстанню 90 градусів. Коли здійснюється поворот розподільного валу на 90 градусів, оборот колінвалу становитиме 180 градусів.

Поєднайте позначки на шківі та на панелі кожуха ременя, після цього зробіть поворот за годинниковою стрілкою ще на 2 зубці. Ця схема дозволить відсунути кулачки.

Заміряйте зазор за допомогою щупа. Якщо він рухається між штовхачами та кулачками з невеликим зусиллям, все вірно.

У разі коли зазори не збігатимуться з номінальними, вимагає зробити таке:

 • встановіть на шпильки підшипників інструмент регулювання зазора;
 • розверніть штовхач, щоб отвір був у ваш бік. За допомогою важеля пересуньте до упору штовхач, а потім зафіксуйте;
 • вийміть шайбу за допомогою пінцету, на ній ви знайдете позначку про товщину.

Для зручності підбору нової шайби вам знадобиться спеціальна формула, за якою можна розрахувати товщину: Н = А (В – С).

Коли ви обчислите необхідну товщину шайби та встановіть її, необхідно знову зробити замір зазору. Повторюйте цю дію, доки не отримаєте потрібний розмір. Для інших циліндрів регулюйте в тому ж порядку.

Коли необхідне регулювання клапанів?

Вдатися до регулювання необхідно в тому випадку, якщо двигун автомобіля став нестабільно працювати. З’явився характерний стукіт під час роботи двигуна. Досвідчені водії визначають необхідність проведення регулювальних робіт за такими симптомами:

 • різко збільшився рівень витрат палива автомобілем;
 • з’явився стукіт під час роботи авто;
 • на неодруженому ходу силовий агрегат нестабільно працює;

Регулювати клапан потрібно раз в 25-30 тисяч кілометрів. Це оптимальний термін, цей час конструктивні зазори збільшуються з зносу деяких деталей. Далі розповім про порядок проведення регулювальних робіт.

Регулювання клапанів ВАЗ 2109-2114(8 клапанів): зазори, порядок

Навколо такої необхідної процедури, як регулювання клапанів на ВАЗ 2109, 2114 та 2108, виникло безліч міфів та легенд. Першим карбюратором став інжектор, але конструкція ГРМ не змінилася. До 2011 року випуску навіть дорожній просвіт залишався колишнім. Тільки з появою полегшеної системи газорозподілу ГБЦ зазори стали трохи більшими. Сідла тепер виготовлені з металокераміки, а поршні легші. Частота регулювання клапанів залишилася незмінною при пробігу 30000 км.

На новій машині клапани потрібно регулювати спочатку на 3000 км, потім на 15 000 і кожні 30 000 км. При недотриманні періодичності клапани можуть перегоріти та посадкові місця в головці звисати. До того ж губиться тяга і збільшується витрата палива. Температурні інтервали на ВАЗ 2108, 21083, 2109, 21099, 2110, 21102, 2111, 21114, 2112, 2113, 2114, 2115, 1113, 11

Теплові зазори на нових модифікаціях з 2011 р. на ВАЗ 8-ми клапанний Lada granda, kalina 2, priora, з двигуном 21116

Розрахунок зазору

Для того, щоб дізнатися про розміри шайб, існує нормативна формула:

Перевірте зазори за допомогою щупа. Бажано їх кілька з кроком 0,02 0,03 мм.

Правильне регулювання клапана ключ до тривалого терміну служби двигуна.

Навіщо потрібно регулювати клапан

Металевий шток клапана має тенденцію розтягуватися та стискатися під час руху. Сідла в головці блоку циліндрів прогинаються, що змінює тепловий зазор. І фізично йому потрібна певна за 30 000 км не така вже й відчутна.

При правильно виставленому зазорі машина рухатиметься вільно, без втрати тяги, витрачаючи менше пального. Нагрів не можна регулювати за жодних обставин. Тільки остудіть двигун до 30-40 градусів. Інакше можна помилитися та закрутити вентилі.

Бувають випадки, коли клапани відрегулювали, а стукіт все одно залишається. Причина може бути не у просвітах. На холодному двигуні можуть стукати головки поршнів, втулки-штовхачі в корпусі головки. Причин може бути багато, тому поспішати з висновками і все ретельно перевіряти не варто. Є спеціальний прилад стетоскоп, за допомогою якого можна легко прослухати звуки працюючого двигуна.

Порядок регулювання

Порядок регулювання клапанів у всіх модифікаціях 8-клапанного ваза однаковий. Єдині відмінності полягають в автомобілях Granta Fuel Injection, Kalina 2 з двигуном Granta. Вони мають більш легку поршневу групу та керамічні / металеві сідла. Відповідно, зазори відрізняються вгору на 0,05 мм. Знаючи послідовність та схему регулювання, можна вручну регулювати клапани. Мінус у відсутності комплекту регулювальних шайб та набору. Іти до них щоразу на ринок дороге задоволення, та ще й купувати весь асортимент.

Ось докладна схема регулювання клапанів ВАЗ 2108, 2109, 2114, 2115.

 • Спочатку необхідно остудити двигун. Можна використовувати додатковий вентилятор охолодження кожного автомобіля ВАЗ. Помістіть його зверху, щоб повітря дуло у бік мотора, і увімкніть живлення 12 В;
 • При налаштуванні 8-клапанні двигуни (11186, 11113, 1118, 1111) з механічним дросельним вузлом відкручують трос дросельної заслінки від гнізда у впускному колекторі;
 • Знімаємо клапанну кришку, бічну кришку ременя ГРМ. Від’єднайте великий та малий випускний трубопровід від сопла дросельної заслінки;
 • За допомогою шприца або балончика відкачайте масло біля тарілок клапана. Найкраще використовувати стандартний медичний шприц із білою силіконовою трубкою на кінчику;
 • Встановити регулюючий пристрій рейку для притискання клапана, також звану лінійкою;
 • Встановіть його у перше положення для регулювання. Поверніть розподільний вал за годинниковою стрілкою до позначки та поверніть на 2–3 зубці. На автомобілях з легкою поршневою групою (Granta, Kalina 2, Priora) колінчастий вал наглухо провертається на колінвалі. При провертанні розподільного валу ремінь ГРМ може прослизати, і якщо цього не помітити і запустити двигун, клапани можуть погнути;
 • Відрегулюйте в наступному порядку: 1 випускний клапан та 3 впускні клапани;
 • Поверніть розподільний вал на 90 градусів. Відрегулюйте 5 випускних та 2 впускних фіксатора;
 • Поверніть на 90 градусів. Відрегулюйте 8 випускних та 6 впускних затискачів;
 • Зробіть останній поворот на 90 градусів і відрегулюйте 4 випускні та 7 впускні затискачі;
 • Зберіть у зворотному порядку. Встановіть нову прокладку під кришку клапана, щоб уникнути витоку олії.
 • На карбюраторних двигунах всі дії необхідно виконувати в тому самому порядку. Спочатку відкручуємо корпус фільтра та всмоктувальний шланг. Частота така сама, як на форсунці 30 000 км.

У двигунах, що мають 16 клапанів, регулювання не потрібне, оскільки теплові зазори підбираються в автоматичному режимі завдяки гідрокомпенсаторам.

Регулювання зазорів клапанів 2108 2109 21099 2110 2111 2113 21142115

На 16-клапанних двигунах регулювання не потрібне, оскільки теплові зазори автоматично вибираються компенсаційними шестернями.

Підготовчі роботи

Перед початком робіт з регулювання клапанів на Дев’ятці власноруч необхідно приготувати всі необхідні інструменти. При цьому не вийде обійтися без:

 • набору гайкових ключів, викрутки та пінцета;
 • вимірювального щупа;
 • регулювальних шайб;
 • спеціального пристрою для регулювання клапанів;
 • прокладання кришки клапанів або герметика.

Підготовчі роботи перед регулюванням клапанів.

Автомобіль необхідно встановити на ручне гальмо. Для можливості провертати коленвал вивісити за допомогою домкрата одне з передніх коліс та включити передачу (4-ю. 3-ю. але найкраще 5-ю ).

 • Від’єднати від кришки клапанів усі патрубки. Демонтувати корпус очищувача повітря, від’єднати від карбюратора тросики приводів заслінок. Для полегшення провертання колінвалу викрутити свічки.
 • Відвернути 2 гайки, демонтувати кришку та очистити верхню частину ГБЦ від залишків олії.
 • Зняти передню кришку ременя ГРМ.
 • Виставити поршень 1-го циліндра у ВМТ такту стиснення. Для цього потрібно провернути вивішене колесо, поєднуючи мітку на шківі розподільного валу з міткою на задній кришці плоскозубого ременя.

Контроль правильності установки поршня в потрібне положення здійснюється через оглядове вікно картера зчеплення.

Регулювання клапанів на ВАЗ 2108, ВАЗ 2109, ВАЗ 21099

Ласкаво просимо! Зазор клапанів обов’язково повинен бути, але мінімальний, інакше, за відсутності зазору клапана не зможуть закриватися надійно. В цьому випадку з’явиться розгерметизація в циліндрах і потужність впаде, а випускні клапани почнуть прогорати. З іншого боку, зазор збільшений не зможуть повністю відкриватися клапана під час роботи двигуна, тим самим потужність знову ж таки впаде, тому що двигун не зможе запитати в себе паливно-повітряну суміш, т.до. клапана відкриваються не повністю. Більш того, клапани можуть гриміти при великому зазорі, а після їх регулювання, коли заведете мотор, відразу ж відчуєте, як він тихіше стане працювати і вже в майбутньому розумітимете, коли настав час для регулювання клапанів на автомобілі.

Примітка! Вам знадобляться наступні інструменти: пінцет, викрутка, набір усіляких ключів (гайкових, накидних тощо).д.), набір щупів (придбається в автомагазині або на авторинку) та мікрометр.

Місцезнаходження клапанів

Так просто ви їх побачити не зможете, доведеться зняти головку блоку циліндрів з автомобіля, після зняття перед вами з’явиться розподільний вал і його кулачки, під кулачками розподільного валу знаходяться вісім клапанів (вірніше їх регулювальні шайби, а під ними знаходяться штовхачі, і під штовхачами самі клапана ), які вам і потрібно відрегулювати. Кулачки валу та шайби клапанів, за рахунок яких здійснюється регулювання зазору, вказані стрілками. Під кожною стрілкою стоїть цифра, що позначає номер клапана, за цими номерами ви й регулюватимете їх, тому не забувайте про це фото в міру прочитання статті.

Коли регулювати клапан?

Зазор у них збільшується в міру того, як ви керуєте авто, наприклад, жорстка манера їзди вимагатиме регулювання вже через тисяч 30, спокійна їзда тисяч через 40 потрібно буде замислюватися про регулювання. Обов’язково проводити регулювання купивши Б/У автомобіль (небагато регулює клапан перед продажем), особливо, почувши гучний звук роботи двигуна (клапана стукають). Взагалі, найпростіше зрозуміти чи треба регулювати клапан перевірити їх зазор: достатньо зняти кришку головки блоку циліндрів з двигуна автомобіля та за допомогою наборів щупів перевірити у всіх клапанів на автомобілі зазор.

Регулювання теплових зазорів клапанів

Влаштування двигуна на автомобілях ВАЗ 2109-2108 таке, що доводиться іноді, хоч і не часто, регулювати зазори клапанів. Звичайно, ця процедура трохи відрізняється від моделей ВАЗкласика. Саме через це ця операція трохи більш трудомістка. Також, для виконання даного типу обслуговування, знадобиться спеціальний пристрій, так звана рейка. Більш повний перелік необхідних інструментів наведено нижче:

 • пристосування для регулювання
 • тріскачка та головка на 10
 • довгогубці або пінцет
 • викрутка хрестова
 • набір плоских щупів
 • регулювальні шайби

Перш ніж приступати до виконання цієї процедури, необхідно виконати такі підготовчі роботи:

Варто також на увазі, що описані регулювальні роботи обов’язково повинні проводитися при температурі двигуна не більше 20-25 градусів, тобто на повністю холодному (в літній час).

| Denial of responsibility | Contacts |RSS