Заміна ГРМ LADA Granta 8 клапанів, схема та мітки ГРМ

ременя, granta, клапан

Заміна ГРМ LADA Granta 8 клапанів потрібна раз на 75 тисяч кілометрів пробігу. Якщо ігнорувати планову заміну ременя, натяжного ролика та іноді помпи (насоса рідини, що охолоджує), то можна нарватися на серйозний ремонт двигуна Lada Granta. Адже обрив ременя газорозподільного механізму практично завжди призводить до пошкодження клапанів, сідел клапанів і навіть поршнів. Тому до приводу ГРМ слід ставитися дуже уважно. Раз 15 тисяч необхідно обов’язково оглядати ремінь щодо розривів, тріщин, відшарувань чи замаслювання. Детальна схема приводу ГРМ LADA Granta далі.

 • 1. зубчастий шків колінчастого валу
 • 2. зубчастий шків насоса охолоджуючої рідини
 • 3. натяжний ролик
 • 4. задня захисна кришка
 • 5. зубчастий шків розподільчого валу
 • 6. зубчастий ремінь ГРМ
 • А. приплив на задній захисній кришці
 • В. мітка на шківі розподільчого валу
 • С — мітка на кришці масляного насоса
 • D — мітка на шківі колінчастого валу.

замена ремня грм 16 кл приора калина гранта

Для заміни ременя приводу газорозподільного механізму слід демонтувати ремінь приводу генератора або ремінь приводу допоміжних агрегатів для Granta з кондиціонером. Шестигранником «на 5» відвертаємо чотири гвинти кріплення передньої верхньої кришки приводу ГРМ та знімаємо пластиковий кожух.

Щоб уникнути пошкодження датчика положення колінчастого валу, необхідно зняти його. При вимкненому запаленні віджимаємо фіксатор колодки джгута проводів та від’єднуємо колодку від роз’єму датчика. Головкою «на 10» відвертаємо болт кріплення датчика.

Виймаємо датчик з отвору припливу кришки масляного насоса і відкладаємо його на місце, де немає сталевої тирси, яка може згодом порушити роботу датчика.

Перед демонтажем ременя необхідно перевірити фази газорозподілу двигуна. встановити поршень одного циліндра в положення ВМТ (верхньої мертвої точки) такту стиснення. Головкою «на 17» провертаємо колінчастий вал за годинниковою стрілкою за болт кріплення шківа приводу генератора до моменту суміщення мітки 1 на зубчастому шківі розподільного валу з припливом 2 на задній кришці приводу ГРМ.

Щоб переконатися у правильному положенні колінчастого валу, виймаємо гумову заглушку оглядового вікна у верхній частині зчеплення картера. Ризик 2 на маховику повинен розташовуватися навпроти прорізу 1 шкали, яка видно у вікні кришки картера зчеплення.

Перед відвертанням болта кріплення шківа приводу генератора просимо помічника зафіксувати колінчастий вал від провертання, вставивши через вікно в картері зчеплення викрутку між зубами маховика.

Головкою «на 17» відвертаємо болт кріплення шківа приводу генератора знімаємо шків та шайбу.

Шестигранником «на 5» відвертаємо три гвинти кріплення передньої нижньої кришки приводу ГРМ. Знімаємо кришку.

Накидним ключем «на 15» послаблюємо затягування болта кріплення натяжного ролика.

При цьому натяжний ролик повернеться і натяг ременя ослабне. Знімаємо ремінь приводу ГРМ зі шківів колінчастого та розподільчого валів. Виймаємо ремінь із моторного відсіку Granta.

Увага! Після зняття ременя приводу ГРМ не можна провертати колінчастий і розподільний вали, щоб уникнути втикання поршнів у клапани. Розміри зубчастого ременя приводу ГРМ Lada Granta з двигуном 8 клапанів. ширина 17 мм, число зубів 113.

Для зняття натяжного ролика ременя ГРМ відвертаємо болт його кріплення та знімаємо натяжний ролик разом із болтом.

Обертаємо пластмасову обойму ролика, утримуючи його за ексцентрик. Ролик повинен обертатися безшумно, рівномірно та без заїдань. В іншому випадку ролик необхідно замінити.

Заодно можна перевірити справність насоса рідини, що охолоджує, покрутивши і похитнувши його за шків. Встановлюємо натяжний ролик на місце, не затягуючи болт його кріплення. Для різних модифікацій двигуна в головці блоку циліндрів виконані два різьбові отвори під болт кріплення натяжного ролика. Болт кріплення ролика повертаємо у верхній отвір головки блоку циліндрів. На фото нижче отвір позначений червоною стрілкою.

READ  Як поміняти замок запалювання на Kalina

Встановлюємо ремінь приводу ГРМ Granta у зворотній послідовності. Перед установкою ременя переконуємося у поєднанні настановних міток колінчастого та розподільчого валів. Надягаємо ремінь на зубчастий шків колінчастого валу, потім натягуючи обидві гілки ременя, надягаємо задню гілку на шків насоса охолоджуючої рідини і заводимо її за натяжний ролик, а передню. надягаємо на шків розподільчого валу.

При необхідності довертаємо шків розподільного валу у бік найменшого ходу до збігу зубів ременя з западинами шківа. Для натягу ременя необхідно повернути натяжний ролик проти годинникової стрілки. Для цього вставляємо в пази зовнішнього диска ролика стрижні (діаметр 4 мм, відстань між стрижнями 18 мм) спеціального ключа (для наочності показано на знятому ролику).

Також для регулювання натягу ременя ГРМ LADA Granta можна використовувати щипці для зняття стопорних кілець. Натягуємо ремінь, повертаючи натяжний ролик ременя проти годинникової стрілки до моменту збігу вирізу зовнішнього диска ролика з прямокутним виступом внутрішньої втулки, і затягуємо болт кріплення ролика моментом 34-41 Нм.

Надмірний натяг ременя знижує термін його служби, а також термін служби підшипників насоса рідини, що охолоджує, і натяжного ролика. Недостатнє натяг ременя теж призводить до його передчасного виходу з ладу і може спричинити порушення фаз газорозподілу. Провертаємо колінчастий вал на два оберти за годинниковою стрілкою. Перевіряємо натяг ременя та збіг настановних міток колінчастого та розподільчого валів. При знятому шківі приводу генератора правильне положення колінчастого валу зручно контролювати суміщення мітки 1 на зубчастому шківі колінчастого валу з ребром 2 кришки масляного насоса. Фото для наочності далі.

Замена ремня ГРМ и помпы Лада Гранта на автомате

Якщо ви не впевнені у своїх силах, то можете довірити роботу із заміни ременя на LADA Granta на автосервіс. Для двигуна з 8-клапанним механізмом ГРМ це виходить дешевше, ніж для версії з 16 клапанним двигуном.

Конструктивні особливості приводу різних двигунів

Щоб зрозуміти, як виконуються роботи з приводом ГРМ, розглянемо спочатку його конструкцію.

Отже, привод газорозподільного механізму здійснюється від колінчастого валу. При цьому фази газорозподілу в циліндрах двигуна мають 4 цикли і виконуються вони за два повні обороти колінчастого валу.

Але 2 з цих циклів відбуваються при закритих клапанах, тому розподільний вал повинен за всі 4 цикли забезпечити тільки разове закриття та відкриття клапанів.

Тому за два обороти колінчастого валу здійснюється лише один оборот розподільного валу. Причому досягається це досить просто – за рахунок різного діаметра приводних зубчастих шківів.

Ремінь має зубчасту робочу поверхню, що виключає його прослизання на шківах. Крім передачі зусилля від колінчастого валу ремінь виконує ще одну функцію. надає руху помпу системи охолодження.

При цьому привід повинен бути натягнутим, щоб виключити перескакування зубів на шківах, тому в його конструкцію включений натяжний ролик.

Це і вся конструкція приводу, тобто включає в себе всього лише два зубчасті шківи (колінчастого і розподільного валів), шестерню помпи, натяжний ролик і сам ремінь.

Все це знаходиться збоку двигуна, а не всередині. Але щоб унеможливити попадання бруду та технічних рідин, які можуть завдати шкоди ременю, всі елементи прикриті захисними щитками.

Але це описано конструкцію газорозподільного механізму на 8 клапанів, для приводу якого використовується лише один розподільчий вал.

Але деякі моделі LADA Granta укомплектовуються двигунами з 16-клапанним розподільчим механізмом та двома розподільними валами. Але через це конструкція приводу не сильно змінюється.

На відміну від 8-клапанного, є не один, а розподільних валів і відповідно – два зубчасті шківи, ​​а також у конструкцію доданий ще один ролик – обвідний, він же опорний. На цьому всі відмінності закінчилися.

Складання, перевірка

Складання приводу виконується у зворотній послідовності, але з дотриманням певних нюансів. Спочатку ставимо на місце натяжний ролик і наживляємо болт його кріплення, але не затягуємо.

READ  Chevrolet Cruze заміна лампочки ближнього світла

У 16-клапанному двигуні перед надяганням ременя ставимо на місце обидва ролики, але на відміну від натяжного обвідного можна відразу затягувати.

Ремінь одягається знизу вгору. Тобто, спочатку зубці ременя встановлюються на зубчастий шків колінчастого валу, потім він накидається на помпу, потім заводиться за ролики, і тільки потім надівається на шків розподільного валу.

Після встановлення ременя виконується його натяжка. Для цього спеціальний ключ або круглогубці встановлюються у спеціальні отвори у зовнішній обоймі натяжного ролика, після чого вона провертається за годинниковою стрілкою до поєднання вирізу на цій обоймі з прямокутною вибіркою на внутрішній втулці.

Утримуючи в такому положенні ролик, затягується болт його кріплення.

Закінчивши із затяжкою, встановлюємо на місце нижню захисну кришку, шайбу та шків приводу генератора. Після цього перевіряємо правильність виконання робіт.

Щоб це зробити спочатку перевіряємо збіг всіх міток, потім провертаємо колінчастий вал на кілька обертів, після чого знову поєднуємо всі мітки. Якщо вони сходяться – робота із заміни виконана правильно і можна проводити складання далі. Тут зазначимо, що допускається невелике відхилення на будь-яких мітках, але не більше ніж на пару міліметрів.

При перевірці збігу міток на 16-клапанному моторі цій дії потрібно приділити більше уваги, оскільки розподільних валів – два, і розбіжність міток на якомусь з них може призвести до значних перебоїв у роботі мотора.

І тільки після такої перевірки все збирається далі. встановлюється привід генератора, верхня захисна кришка, проводка датчика положення колінчастого валу.

Що знадобиться для заміни ременя

Далі розглянемо, як проводиться заміна приводу ГРМ на автомобілі LADA Granta. Повну послідовність робіт буде описано для 8-клапанного мотора. Для 16-клапанного двигуна вкажемо лише нюанси.

Отже, для виконання робіт буде потрібний такий інструмент, пристосування:

 • Набір ріжкових та накидних ключів найпоширеніших розмірів;
 • Набір шестигранників;
 • Потужна викрутка чи монтажна лопатка, монтування;
 • Спеціальний ключ для натяжки натяжного ролика або принаймні круглогубці для зняття стопорних кілець;
 • Маркер;
 • Ветоші.

Природно, знадобиться новий ремінь відповідного розміру, а також новий натяжний ролик, оскільки він підлягає заміні разом із ременем. Підготувавши все це можна приступати до розбирання.

Особливості розбирання 16-клапанного двигуна

Що стосується 16-клапанного двигуна, то послідовно розбирання повністю ідентична описаній, за винятком одного моменту. установки міток. Оскільки у цього двигуна використовується два розподільні вали, то мітки необхідно поєднувати на обох, при цьому не варто забувати і про позначки на маховику.

Також під час розбирання доведеться окрім натяжного ролика демонтувати і обвідний, оскільки він теж підлягає заміні.

Після зняття ременя слід перевірити люфт підшипників на помпі. Якщо він значний, краще відразу замінити її. В іншому випадку можливий швидкий її вихід з ладу після заміни ременя і необхідність повторного розбирання приводу, оскільки помпа змінюється тільки після демонтажу приводу.

Зазначимо, що після зняття ременя важливо стежити за тим, щоб випадково не провернути один із валів під час встановлення нового.

Замена ремня ГРМ Лада гранта 16 клапанный двигатель.

Розбирання

 • Автомобіль встановлюємо на рівний майданчик, або ж у гаражі. З АКБ знімається мінусова клема;
 • Праве переднє колесо видомкрачуємо та знімаємо з авто. З датчика положення колінчастого валу від’єднуємо проводка. Якщо є захисні накладки на підкрилці, що заважають доступу до шківа колінного валу, їх також демонтуємо. Загалом знімаємо все, що може перешкодити доступу;
 • Шестигранником на 5 відкручуємо болти кріплення верхньої захисної кришки приводу ГРМ та знімаємо її. Послаблюємо кріплення та натяжку генератора, зміщуємо його у бік двигуна та знімаємо приводний ремінь;
 • Щоб було краще видно мітки на шківі розподільчого валу, наносимо на неї додатково мітку маркером;
 • За болт кріплення приводного шківа генератора обертаємо колінчастий вал доти, доки не поєднатися мітка на зубчастому шківі розподільного валу з міткою, нанесеною на виступі ГБЦ. Після цього знімаємо гумову заглушку оглядового лючка, розташованого на картері маховика. На спеціальному виступі та самому маховику теж є мітки. І якщо після поєднання позначок на шківі розподвала через лючок помітно, що вони збіглися і на маховику, то можна продовжувати подальшу роботу, оскільки це вказує на те, що було виконано встановлення поршня 1-го циліндра в ВМТ. Але якщо мітки на маховику не співпали, необхідно провернути колінчастий вал ще на 2 обороти, головне, щоб усі настановні мітки були поєднані;
 • Відкручуємо болт кріплення шківа приводу генератора. При цьому важливо не допустити навіть найменшого прокручування колінчастого валу та зміщення міток. Щоб відвернути болт, можна скористатися монтуванням або потужним викруткою. Її заганяємо в оглядовий лючок між зубами маховика і упираємося в картер, тим самим блокувавши колінчастий вал. Можна вчинити і по-іншому: попросити помічника включити на КПП 4 або 5 швидкість, а також видати педаль гальма, тим самим за допомогою трансмісії виключити проворот колінчастого валу під час відкручування болта;
 • Після повного відкручування болта акуратно знімаємо шків приводу генератора та шайбу, встановлену під ним;
 • Шестигранником відкручуємо болти кріплення нижньої захисної кришки. Забезпечивши повний доступ до ременя;
 • Ключем послаблюємо болт кріплення натяжного ролика, після чого він послабить натяг ременя. Перед його зняттям ще раз перевіряємо збіг усіх настановних міток;
 • Ремінь акуратно знімаємо спочатку з натяжного ролика, а потім уже з зубів розподільного валу, помпи та колінчастого валу. Після цього повністю відкручуємо кріплення натяжного ролика та знімаємо його. На цьому розбирання завершено.
READ  Заміна ременя ГРМ Skoda Octavia а7

Періодичність заміни

У техдокументації виробника вказується, що на LADA Granta ремінь ГРМ підлягає обов’язковій заміні кожні 60 тис. км.

Але тут варто зазначити, що це граничне значення і краще провести заміну до досягнення такого пробігу, орієнтовно – на 50 тис. км, але трапляються випадки, коли привід вимагає заміни на 40, а то й 30 тис. км, все залежить від якості ременя та його робочих умов.

У будь-якому випадку краще періодично перевіряти стан приводу (рекомендується кожні 15 тис. км) та при виявленні слідів зношування, відразу ж його замінювати.

Якщо цього не зробити, то можливий його обрив, що загрожує серйозними наслідками – поршні двигуна зіткнутися з відкритими клапанами, призвівши до їх пошкодження та подальшого дорогого ремонту.

Перевірка стану та натяжки

Як уже зазначено, щоб обрив ременя не призвів до серйозних проблем, періодично необхідно перевіряти його стан і натяжку.

Перевірка стану ременя виконується досить просто і можна її зробити самому.

Для цього необхідно відкрутити та зняти захисні кришки приводу, видомкратити переднє праве колесо, увімкнути підвищену передачу та покрутити колесо.

Включена передача забезпечить через КПП обертання колінчастого валу та приводу ГРМ.

При обертанні необхідно уважно оглянути ремінь. Якщо на ньому помічені якісь дефекти або сліди зношування – вирвані зуби, відшарування гуми від ниток, тріщини, значні потертості, то ремінь необхідно міняти незалежно від пробігу.

Додатково під час перевірки стану приводу слід оцінити та його натяжку.

Хоч на Granta і застосовується ролик з автоматичною натяжкою, але сподіватися на те, що він працює нормально не можна і краще все ж таки перевірити натяжку, тим більше виконується вона дуже просто.

Ремінь необхідно взяти двома пальцями посередині ділянки, протилежної натяжному ролику, тобто на прольоті між шківами валів і повернути його за годинниковою стрілкою.

При цьому навіть якщо при значному зусиллі його неможливо скрутити на кут більше 90 град, то ремінь натягнутий нормально. Якщо ж він скручується на більший кут, необхідно відрегулювати його натяжку.