Заміна ременя ГРМ Accent 16 клапанів

підготовчі операції

Домкрачувати автомобіль, встановлюємо упори під задні колеса, знімаємо переднє праве колесо і пластиковий бризговики. Якщо ви все ж вирішили замінити помпу то даємо двигуну охолонути і зливаємо антифриз. Оскільки опору двигуна знімати непотрібно, захист картера ми не знімаємо, вона не завадить.

Покрокова інструкція

Що б шків помпи НЕ провертався включите п’яту передачу.

 • Послаблюємо кріплення насоса ГУР. Верхній болт можна відкрутити двома способами:
 • ріжковим ключем на 12 зверху.

Кріплення насоса ГУР.

 • головкою на 12 через вікно в шківі насоса ГУР.
 • Так само послаблюємо кріплення знизу і зрушує ГУР до блоку циліндрів, тим самим послаблюючи натяжку ременя.

Насос гідропідсилювача.

 • Послаблюємо контрящім болт механізму натягу ременя генератора і викручуємо на максимум регулювальний. Ключ на 12. Зрушуємо генератор до двигуна. Знімаємо приводний ремінь.

Натяжна механізм генератора.

 • Послаблюємо гайку натяжної ролика ременя компресора кондиціонера і викручуємо регулювальний болт. Головка 14 і 12.

Натяжна ролик кондиціонера.

 • Знімаємо шків помпи. Чотири болта на 10.
 • Демонтуємо верхньою захисну кришку ГРМ, відкрутивши чотири болта. Головка на 10.

Верхня кришка ГРМ.

Виставляємо верхньою мертву точку (ВМТ)

Важливо! Повертайте колінвал тільки по годинникової стрілки в іншому випадку буде докладено підвищене зусилля до вузлів механізму газорозподілу.

 • Блокуємо колінвал і відкручуємо болт шківа допоміжних агрегатів, він же шків коленвала.

замена ремня ГРМ Hyundai Accent 1.6

Для блокування колінчастого вала включаємо п’яту передачу, встановлюємо викрутку в вентиляційний отвір гальмівного диска переднього колеса нижче супорта.

 • Відкручуємо кріплення нижньої захисної кришки ГРМ і знімаємо її. Головка на 10.

Нижня кришка ГРМ.

 • На зубчастому шківі коленвала і масляному насосі мітки так само повинні співпасти. Якщо це не так можна підвести їх крутячи гальмівний диск не вимикаючи п’ятої передачі.

Мітки клонували.

 • Послаблюємо контрящім болт натяжної ролика і піднімаємо його по максимуму вгору і затягуємо його в такому положенні.
 • Знімаємо ремінь ГРМ і натяжний ролик.

Швидка заміна ременя ГРМ на автомобілі Hyundai Акцент з двигуном 1,5 16 клапанів

Раннє осінній ранок почалося з кавою і повної відсутності бажання попрацювати. Але! На порозі раптом виник клієнт і зруйнував всі наші плани. Отже, Hyundai Accent з двигуном 1,5 16 клапанів, заміна ременя ГРМ і натяжного ролика, помпу міняти відмовився так як вона пройшла всього 50 тисяч км з минулого заміни. Процедура заміни дуже проста, будь-хто хоч раз тримав клаптями своїми руками впорається без праці.

Важливо! При обриві зубчастого ременя газорозподільного механізму на двигуні 1,5 гніт все клапана.

Періодичність заміни від виробника встановлена ​​60 тисяч кілометрів пробігу, але краще замінити трохи раніше, оптимально на 50. 55 тисячах або раз в 4 роки, в залежності від того що настане раніше.

Інструмент пристосування і матеріали

Нам знадобиться стандартний набір ключів і головок. З матеріалів: ремінь ГРМ, натяжний ролик, приводний ремінь генератора, гідропідсилювача і кондиціонера. Клієнт привіз оригінал, оскільки різниця з аналогами була незначна.

ременя, accent, клапан

Ремінь ГРМ і приводні ремені.

Установка нового ременя ГРМ

Стежимо за тим що б спадна гілка ременя, між шківом коленвала і распредвала, була натягнута.

Заміна ременя ГРМ Hyundai Accent своїми силами

Регламентна заміна ременя газорозподільного механізму Hyundai Accent проводиться у чітко встановлені виробником терміни. Заміна ременя ГРМ Hyundai Accent має ряд своїх особливостей, про які ви повинні дізнатися перш ніж почнете розбирати привід газорозподільного механізму. Заміну ременя Hyundai Accent двигуна DOHC 16V необхідно проводити раз в 50 тисяч кілометрів. Це офіційний пробіг, який виробник вказує при регламентних роботах при ТО. Власне наша сьогоднішня стаття буде присвячена саме заміні ременя на 16 клапанної версії двигуна Accent.

Для початку давайте розглянемо схему ременя ГРМ і розташування настановних міток. Дивимося фото далі.

Це не помилка у 16-клапанного двигуна Hyundai Accent дійсно один шків распредвала. Але самих розподілвалів два. Другий распредвал обертається завдяки двом зірочкам і ланцюги, які знаходяться під клапанною кришкою. До речі у ниж є так само мітки ГРМ. Але при заміні ременя ви їх не побачите.

Заміна ременя має на увазі одночасну заміну обвідного і натяжної ролика.

Основна увага при знятті і установці нового ременя ГРМ Accent необхідно приділити механізму натягу і пружині, яку на фото ми позначили стрілкою.

Дана пружина автоматично натягує ремінь ГРМ з допомогою натяжної ролика. Кінці пружини впираються у виступ блоку циліндра знизу і кронштейн натяжної ролика зверху. По суті вам залишається тільки поєднати мітки, натягнути ремінь, ще раз перевірити мітки і все.

При суміщенні міток распредвала необхідно орієнтуватися на отвір в шківі распредвала. Мітка на коленвале повинна бути поєднана на припливі (невеликому виступі) на корпусі блоку циліндрів. Для доступу до шківа коленвала вам доведеться знімати праве колесо і подкрилок. Зняття приводних ременів Hyundai Accent також обов’язкова процедура. Для роботи знадобиться стандартний набір інструментів.

З запасних частин вам знадобляться. Ремінь зубчастий ГРМ Hyundai Accent під оригінальним номером 24312-26050, натяжна ролик ременя ГРМ (24410-26000) і обвідний ролик ГРМ (24810-26020).

Порядок проведення роботи:

 • Відкрити капот і демонтувати приводні ремені (генератора, Гура і кондиціонера).
 • Відмінити закріплення бачок Гура і зрушити його так, щоб в подальшій роботі пристрій не завадило.
 • Прибрати захисний кожух з того місця, де знаходиться ГРМ.
 • Одягти комірець з торцевою голівкою на болт в центральній частині клонували і Встромити в лонжерон.
 • Відмінити закріплення від котушки низьковольтні роз’єми.
 • Стартер провертати за годинниковою, поки не зірветься болт валу. Кріплення повертається, поки мітки шківа коленвала не сумісний. Після можна видалити кріплення, зняти шківи і платівку.
 • Викрутити кріплення ролика натяжителя (щоб не зірвалася різьба, ролик необхідно притримувати).
 • На цьому розбір закінчений. можна демонтувати ремінь і замінити обвідний ролик.
 • Розмістити новий ремінь так, щоб мітки шківів валів збіглися з мітками на кожусі.
 • Поставити натяжна ролик, утримуючи пружину. можна використовувати довгу викрутку, необхідне натягнення ременя визначиться саме за рахунок дії пружини.
 • Закрутити болт регулювання натяжної ролика, потім основний болт, щоб натягнути ремінь.
 • Розмістити шків коленвала і затягнути кріплення.
 • Повернути колінвал на 2 обороту і перевірити, чи збіглися мітки.
 • Зібрати всі залишилися деталі. Щоб затягнути болт коленвала, необхідно використовувати молоток або гайковерт. кріплення закручується проти годинникової стрілки!

Тепер ви знаєте, як поміняти ремінь ГРМ самостійно. Нижче дані корисні поради та інструкція по установці і перевірці міток.

Заміна ременя ГРМ

Нічого складного в процедурі заміни ременя ГРМ немає, проте, слід бути гранично уважним і чітко дотримуватися технологію, всі рекомендації і певну послідовність. Проконтролюйте, щоб все мітки при заміні збігалися і при знятому ремені не крутите колінвал і розподільні вали, є й інші рекомендації, але про них трохи нижче.

Важливі поради:

 • Процедура проводиться тільки на холодному моторі.
 • Після зняття ременя повертати вали заборонено!
 • Якщо заміна здійснюється після 50 тис.км пробігу, слід також замінити приводні ремені.
 • Одночасно зручно міняти свічки, масляний фільтр і масло. так не доведеться кілька разів розбирати і збирати автомобіль.

Комплект ГРМ:

 • ролик натяжна 16 клапанів DOHC і 12 клапанів SOHC. 2441026000;
 • ролик проміжний 16кл DOHC. 2481026020;
 • комплект ГРМ 16кл (ремінь 2 ролика). AMDKITBR6.

Заміна ременя ГРМ Accent 16-клапанів

При всіх своїх перевагах вона теж має і свої недоліки, але тут мова йтиме саме про заміну ременя. Не забувайте через 15 кілометрів здійснювати діагностику ременя. Його ресурс закінчиться через 60 км, але відбутися це може і раніше.

Причиною цього може стати непрофесійне водіння, специфіка російських доріг, погодні умови та інше. А тепер давайте поговоримо про те, які можуть бути ознаки зносу пасової частини: Якщо ремінь повністю виробив свій ресурс, то під час роботи двигуна можна чути характерні шуми, що відрізняються від шурхоту, видаваного справним механізмом.

Мотор може погано запускатися. Звичайно, в цьому випадку причина може бути і зовсім в іншому, але ремені ГРМ на Hyundai Accent знос ременя теж не варто виключати. Якщо антифриз почав швидко перегріватися, це теж може говорити про знос ременя.

Приготуйте всі необхідні ключі і головки. Переконайтеся, що домкрат знаходиться поруч, ставте машину на естакаду, якщо вона є, звичайно, і миєте приступати до ремонту. Перевищувати його ні. Обрив може трапитися в будь-який момент, навіть при рівномірному русі. Мотор зупиняється і не заводиться, стартер обертається зі швидкістю, більшою, ніж звичайна.

Скільки Ременів На Hyundai Accent

Як це ремені ГРМ на Hyundai Accent Далі, поступово прокручуючи болт шківа, стежити за її станом. Як тільки її кінчик досягне верхнього положення, це і буде ВМТ циліндра. Потім встановлюємо механізм натягу, а саме: Натяжна ролик. Розпірну втулку. Після установки ременя витягуємо болт. Буде чути виразний клацання. Таким чином ремінь автоматично натягнеться. Ще раз перевіряємо збіг всіх міток. Саме для них і написана ця інструкція.

Якщо слідувати їй в точності, то проблем під час заміни бути не. Поради по заміні Отже, давайте спочатку визначимо, що таке ремінь ГРМ і для чого він, власне, потрібен машині.

З його допомогою здійснюється зв’язка колінчастого і розподільного валів, без якої рух машини неможливо. Коли двигун запущено, розподільний і колінчастий вали приходять в рух, що стає можливим завдяки пасової передачі.

У деяких марках автомобілів як передачі використовується ланцюг.

Заміна ременя ГРМ Hyundai Accent 16 клапанів своїми руками на відео

Далі відкручуємо пластиковий кожух, під яким ховається ремінь ГРМ. Будьте уважні. він закручений з великим зусиллям.

Зрушуємо ролик натяжителя ГРМ в сторону до помпи і фіксуємо його в даному положенні. Відкручуємо болт шківа розподільного валу і витягаємо сам шків. Після цього потрібно послабити болти кріплення старого ролика.

Останній потрібно притримувати, щоб не злизати різьблення на пружині.

Заміна ременя Тепер можна сміливо витягувати ремені ГРМ на Hyundai Accent елемент назовні. Повне керівництво буде описано нижче. Після демонтажу зношеного приводу виробляємо заміну натяжної і обвідного ролика. Вони змінюються в разі появи свисту або інших шумів при обертанні.

Зазвичай вони мають однаковий з ременем ресурс. Далі ставимо на місце шків колінчастого вала. Заміна ГРМ і ременя ланцюга ГРМ на Skoda Octavia. Краще встановлювати його з динамометричним ключем. Момент затягування даного болта. від 90 до Нм. Доведеться докласти максимум зусиль, щоб його закриття. Ні в якому разі не використовуйте ріжковий ключ. Так ви можете злизати всі грані.

Болт коленвала закручується тільки шестигранною головкою. Ремені ГРМ на Hyundai Accent встановлюється направляючий ролик. Після цього потрібно поєднати мітки, що є на розподільному і колінчастому валу.

При цьому поршень першого циліндра повинен перебувати у верхній мертвій точці.

Заміна ременя ГРМ Hyundai Accent 12 клапанів

Процедура заміни ременя Потрібно обов’язково придбати новий ремінь ГРМ, натяжний і проміжний ролики. Бажано відразу міняти все комплектом. В іншому випадку через пару місяців почне шуміти ролик, знову проводити ремонт. це накладно. А якщо ролик заклинить, то обриву ременя не уникнути.

Процес зміни ременя приводу виглядає наступним чином: Зніміть всі ремені приводу додаткових механізмів компресора кондиціонера, гідропідсилювача керма, генератора. Відпустіть кріплення бачка гідропідсилювача і зрушити його, щоб не заважало проведенню ремонту. Зніміть захисний пластиковий кожух, викрутивши чотири болта. На болт колінчастого вала одягніть комірець з головкою, впріть в лонжерон. Щоб не пошкодити, вимкніть від котушки запалювання всю низьковольтну частина. Проверните колінчастий вал ремені ГРМ на Hyundai Accent, щоб зірвати болт.

Можна включити п’яту швидкість, вичавити гальма і пробувати викрутити комірчиком болт. Зніміть пластину і шківи. Відпустіть і викрутити кріплення натяжної ролика.

заміна ременя

Відвертаємо гвинти кріплення помпи. Їх 4 штуки. Після цього проводимо демонтаж приводних ремінців.

Hyundai Accent 2. Замена ремня ГРМ и Помпы

ременя, accent, клапан

Головкою на 14 відвертаємо гвинт обвідного ролика. Потім приступаємо до безпосереднього демонтажу пасової передачі.

Тепер відвертаємо гвинти, що кріплять натяжна ролик. Сам ролик необхідно зняти і зробити його візуальний огляд. У разі необхідності його теж потрібно буде замінити. Краще це все-таки зробити, так як ця деталь також зношується, і якщо це ще не відбулося на момент заміни ременя, то може статися в найближчому майбутньому, що послужить причиною розбору всього механізму. А так не захочеться робити цього через одного ролика!

Тепер колінвал прокручуємо 2 рази вправо. Після цього перевіряємо збіг міток. Якщо вони не зійшлися, то ремінь доведеться зняти і встановити заново. Обов’язково перевірте натяжку ременя. Всі інші вузли монтуються в порядку, зворотному демонтажу.

Як бачите, нічого особливого складного тут немає, і замінити привід ГРМ цілком зможе кожен автолюбитель. Потрібно лише проявити трішки старання і слідувати запропонованої інструкції. Багато автолюбителів міняють ремінну передачу самі, у вас теж обов’язково вийде.

ременя, accent, клапан

Виставлення міток

Найбільше проблем виникає з правильним виставленням міток. Фактично, щоб зробити все правильно, необхідно спочатку зняти нижній шків, потім послабити натяжна, демонтувати ремінь, виставити мітки і зібрати механізм. Далі, для перевірки, потрібно прокрутити вали кілька разів і подивитися, чи збігаються мітки. В результаті прокрутки валів відбувається натяжка ременя.

Поради по заміні

Отже, давайте спочатку визначимо, що таке ремінь ГРМ і для чого він, власне, потрібен машині. З його допомогою здійснюється зв’язка колінчастого і розподільного валів, без якої рух машини неможливо. Коли двигун запущено, розподільний і колінчастий вали приходять в рух, що стає можливим завдяки пасової передачі. У деяких марках автомобілів як передачі використовується ланцюг. При всіх своїх перевагах вона теж має і свої недоліки, але тут мова йтиме саме про заміну ременя.

Не забувайте через 15 000-20 000 кілометрів здійснювати діагностику ременя. Його ресурс закінчиться через 60 000 км, але відбутися це може і раніше. Причиною цього може стати непрофесійне водіння, специфіка російських доріг, погодні умови та інше. А тепер давайте поговоримо про те, які можуть бути ознаки зносу пасової частини:

 • Якщо ремінь повністю виробив свій ресурс, то під час роботи двигуна можна чути характерні шуми, що відрізняються від шурхоту, видаваного справним механізмом.
 • Мотор може погано запускатися. Звичайно, в цьому випадку причина може бути і зовсім в іншому, але і знос ременя теж не варто виключати.
 • Якщо антифриз почав швидко перегріватися, це теж може говорити про знос ременя.
 • Візуально знос можна визначити за наявністю на поверхні ременя тріщин, опуклостей і западин. Явною ознакою зносу є разлохмачіванію торців, коли стають видні окремі нитки.

Зубчастий ремінь

Не стискаючи сильно ремінь ГРМ і не міняйте напрям його обертання. Прослідкуйте щоб масло або мастильний матеріал не входив в контакт з ременем ГРМ, так як це може призвести до його руйнування.

вартість

за оригінал (артикул 2431226050). Купити аналог можна за 500 рублів. це ремені фірм CONTITECH (номер CT942), DAYCO (94660), DONGIL (105RU22), AMIWA (2914035) або інших.

Дорожче будуть коштувати ремкомплекти від GATES (K015479XS, K015479XS), INA (530042710) або JP GROUP (3512100919).

Основні відомості про ГРМ Hyundai Accent

Ресурс у ременя обмежений. рекомендується проводити заміну кожні 60 тис. Км. Але потрібно враховувати знос двигуна і його агрегатів. Тому дешевше буде ставити новий ремінь кожні 45-50 тис. Км. пробігу. А обрив може закінчитися плачевно. погнуться клапана, з’являться тріщини в голівці блоку, і багато інших неприємностей. Можна зробити висновок, що заміна ременя ГРМ потрібно в двох випадках:

 • При досягненні максимального пробігу в 45-60 тис. Км.
 • При обриві або пошкодженні.
 • Оригінальний арт. 243 122 60 50. понад 2000 рублів.
 • Аналог виробництва CONTITECH №СТ942. 500.600 рублів.
 • Аналог виробництва DAYCO 4660. близько 500 рублів.
 • Аналог AMIWA арт. 29 14 035. 500 рублів.
 • Аналог DONGIL арт. 105RU22. 450-500 рублів.
 • Комплекти для ремонту GATES, INA або JP GROUP обійдуться в 1000-3000 рублів. Каталожні номери K015479XS, 530042710 і 3512100919 відповідно.

Обов’язково звертайте увагу на рекомендований виробником ременя термін заміни. Перевищувати його не потрібно. Обрив може трапитися в будь-який момент, навіть при рівномірному русі. Мотор зупиняється і не заводиться, стартер обертається зі швидкістю, більшою, ніж звичайна. Тому краще поміняти весь привід, не чекаючи, коли ремінь сам порветься.

 • Натяжна (для DOHC 16-ти і SOHC 12-тіклапанних). 244 102 6000.
 • Проміжний для DOHC 16-тіклапанних моторів. 248 102 6020.

Основні відомості про ГРМ Hyundai Accent

Ресурс у ременя обмежений. рекомендується проводити заміну кожні 60 тис. Км. Але потрібно враховувати знос двигуна і його агрегатів. Тому дешевше буде ставити новий ремінь кожні 45-50 тис. Км. пробігу. А обрив може закінчитися плачевно. погнуться клапана, з’являться тріщини в голівці блоку, і багато інших неприємностей. Можна зробити висновок, що заміна ременя ГРМ потрібно в двох випадках:

 • При досягненні максимального пробігу в 45-60 тис. Км.
 • При обриві або пошкодженні.
 • Оригінальний арт. 243 122 60 50. понад 2000 рублів.
 • Аналог виробництва CONTITECH №СТ942. 500.600 рублів.
 • Аналог виробництва DAYCO 4660. близько 500 рублів.
 • Аналог AMIWA арт. 29 14 035. 500 рублів.
 • Аналог DONGIL арт. 105RU22. 450-500 рублів.
 • Комплекти для ремонту GATES, INA або JP GROUP обійдуться в 1000-3000 рублів. Каталожні номери K015479XS, 530042710 і 3512100919 відповідно.

Обов’язково звертайте увагу на рекомендований виробником ременя термін заміни. Перевищувати його не потрібно. Обрив може трапитися в будь-який момент, навіть при рівномірному русі. Мотор зупиняється і не заводиться, стартер обертається зі швидкістю, більшою, ніж звичайна. Тому краще поміняти весь привід, не чекаючи, коли ремінь сам порветься.

 • Натяжна (для DOHC 16-ти і SOHC 12-тіклапанних). 244 102 6000.
 • Проміжний для DOHC 16-тіклапанних моторів. 248 102 6020.

Заміна ременя і роликів ГРМ Hyundai Accent своїми руками

Ремінь ГРМ Hyundai Accent служить сполучною ланкою між колінчастим і розподільним валами. Відмінностей у ременів для 8-міклапанних і 16-тіклапанних моторів мало. останні мають всього на 2 зуба більше. Перед покупкою обов’язково перевірте сумісність. Потрібно ще згадати про маленьку особливості Акцентів. шків распредвала у нього один. Але всередині ГБЦ знаходиться у 16-тіклапанних двигунів два зубчастих шківа, пов’язаних металевим ланцюгом, яка змащується моторним маслом. Це значно полегшує настройку механізму газорозподілу, так як два розподільних вала в будь-якому випадку будуть працювати синхронно.

Процедура заміни ременя

Потрібно обов’язково придбати новий ремінь ГРМ, натяжний і проміжний ролики. Бажано відразу міняти все комплектом. В іншому випадку через пару місяців почне шуміти ролик, знову проводити ремонт. це накладно. А якщо ролик заклинить, то обриву ременя не уникнути. Процес зміни ременя приводу виглядає наступним чином:

 • Зніміть всі ремені приводу додаткових механізмів (компресора кондиціонера, гідропідсилювача керма, генератора).
 • Відпустіть кріплення бачка гідропідсилювача і зрушити його, щоб не заважало проведенню ремонту.
 • Зніміть захисний пластиковий кожух, викрутивши чотири болта.
 • На болт колінчастого вала одягніть комірець з головкою, впріть в лонжерон.
 • Щоб не пошкодити, вимкніть від котушки запалювання всю низьковольтну частина.
 • Проверните колінчастий вал стартером, щоб зірвати болт. Можна включити п’яту швидкість, вичавити гальма і пробувати викрутити комірчиком болт.
 • Зніміть пластину і шківи.
 • Відпустіть і викрутити кріплення натяжної ролика. Притримуйте його, щоб не зірвати різьбу.
 • Зніміть ремінь.

Тепер потрібно встановити новий, причому так, щоб не порушити синхронізацію валів на Hyundai Accent 16 клапанів. Для цього:

 • Замініть проміжний ролик.
 • встановіть ремінь.
 • Зіставте мітки на шківах з ризиками на кожусі.
 • Встановіть ролик натяжителя, притримуйте при цьому пружину довгою викруткою. Коригувати натяг ременя не потрібно. пружина все зробить сама.
 • Затягніть болт ролика.
 • Затягніть основний болт.
 • Встановіть шків на колінчастий вал і затягніть болт.
 • Проверните на кілька оборотів колінчастий вал і переконайтеся в тому, що позначки не змістилися.
 • Зберіть залишилися елементи.

Зверніть увагу на те, що затягування болта колінчастого вала виробляється проти годинникової стрілки. У нього зворотна (ліва) різьблення.

Мітка шківа коленвала мітка у вигляді букви “Т” на платівці

Кілька порад допоможуть вам швидше впоратися із заміною ременя газорозподільного механізму:

 • Двигуну потрібно дати охолонути.
 • Чи не провертати вали після демонтажу ременя.
 • Бажано міняти і ремені приводу допоміжних агрегатів.
 • Не полінуйтеся і замініть масло з фільтром, свічки, якщо їм залишилося недовго ходити.

Найнеприємніше в цій справі. це установка міток. На Ладі, правда, це робити складніше. там потрібно синхронізувати три вала. На Hyundai всього два. Під верхньою бічною кришкою знаходиться шків розподілвалів. На ньому, ближче до болта, є мітка. Вона повинна розташовуватися напроти ризики в верхній частині ГБЦ. На шківі колінчастого вала є виїмка, яка повинна бути поєднана з буквою «Т» на пластині. Якщо ці мітки нікуди не «втечуть», то проблем з налаштуванням механізму газорозподілу не виникне, двигун буде працювати як годинник. І невелике відео від класного і пізнавального каналу “Зроблено в гаражі” на тему заміни ременя ГРМ і помпи: