Деталі та запасні частини, технічне обслуговування, сервіс та ремонт

Заміна підвісного підшипника газ 53

Карданну передачу з автомобіля ГАЗ-66 знімають шляхом від’єднання фланців карданів від фланців веденого валу коробки передач і валу ведучої шестерні головної передачі. На автомобілі ГАЗ-53А необхідно додатково від’єднати кронштейн проміжної опори від поперечної балки рами.

Замена подвесного подшипники на ГАЗ 3307 или ГАЗ 53.

ОГЛЯД І БАЛАНСУВАННЯ ДЕТАЛЕЙ КАРДАННОГО ПЕРЕДАЧІ

Карданні вали перевіряють у зборі з карданами на знятій з автомобіля карданній передачі. До розбирання карданного валу виміряти сумарний кутовий люфт карданних валів, що отримується за рахунок зносу шліцевого з’єднання і шипів хрестовин карданів. При перевірці люфта один з кінців карданного валу закріплюють до іншого. прикладають момент, що крутить. При дії моменту, що крутить, 70 кГ.см допускається люфт (без заміни деталей і ремонту) до 0,35 мм, заміряний на радіусі 35 мм для всіх валів автомобіля ГАЗ-66 і для проміжного карданного валу автомобіля ГАЗ-53А. На тому ж радіусі для заднього валу карданного автомобіля ГАЗ-53А допускається люфт до 0,17 мм.

На нових карданних валах автомобіля ГАЗ-66 та проміжному карданному валу автомобіля ГАЗ-53А допускається люфт 0.25 мм, а на новому задньому карданному валу ГАЗ-53А або одному з карданів будь-якого валу допускається люфт до 0,12 мм. Для нового проміжного карданного валу автомобіля ГАЗ-53А та всіх валів автомобіля ГАЗ-66 биття валу у будь-якій точці по довжині труби має бути не більше 1 мм. Для нового заднього валу карданного автомобіля ГАЗ-53А допускається биття не більше 1,2 мм в будь-якій точці по довжині труби. Перевіряти биття необхідно перед балансуванням валу. Перевірити величину радіального люфта в шліцевому з’єднанні карданної передачі, викликаного зносом шліц. Для нового валу величина люфта має перевищувати 0,08 мм на радіусі 49 мм. Для визначення зазначеної величини закріпити проміжний карданний вал у лещатах і повертати вилку, що ковзає, встановивши на радіусі 49 мм ніжку індикатора.

ЗАМІНА КАРДАНОГО ПЕРЕДАЧІ

Для автомобіля ГАЗ-53А завод-виробник проводить ретельне динамічне балансування проміжного та основного карданних валів разом (у комплекті). Тому міняти карданну передачу на автомобілі ГАЗ-5ЗА можна лише цілком.

Заміна кардану.

Кардан замінюють у такій послідовності.

 • Затиснути карданний вал у лещатах.
 • Вивернути болти кріплення кришки підшипників до вилки кардана та зняти кришки підшипників.
 • На карданному валу автомобіля ГАЗ-66, де є захисні ковпаки карданів, необхідно попередньо відвернути болти стяжних хомутів захисного ковпака і зрушити ковпак по трубі.
 • Вибрати оправку, зовнішній діаметр якої трохи менший за діаметр підшипників кардана.
 • Встановити оправлення в одного з підшипників, як показано на рис. 61.
 • Легкими ударами молотка по оправці виводити обидва голчасті підшипники, розташовані на одній осі з оправкою, з вушків вилки кардана. Зняти два підшипники з хрестовини кардана.
 • Повернути хрестовину та вилку кардана на ¼ обороту до такого ж способу виштовхнути підшипники з вушків другої вилки кардана.
 • Вийняти хрестовину кардана.

Замена подвесной подшипник на автобусе пазик.

При розбиранні кардан слід встановити, чи всі підшипники змащені і чи немає в мастилі бруду, чи не засмічені канали хрестовини (має бути наскрізний отвір). Якщо окремі шипи сухі, а підшипники і сальники не зруйновані, перевірити, чи мастило надходить до всіх підшипників. Для цього промити хрестовину та протерти підшипники. Надягти два підшипники на протилежні шипи. Затиснути торці підшипників у лещатах так, щоб хрестовина легко оберталася у нерухомих підшипниках. Надіти два підшипники, що залишилися, і затиснути їх струбциною. Перевірити легкість обертання шипів у підшипниках. Змастити шприцом маслянку до повного відкриття клапана. Клапан повинен відкриватися повністю при тиску не нижче 1 кг/см 2. Якщо клапан відкривається при нижчому тиску, масло не надходитиме у всі підшипники нового шарніра. При тиску більше 3,5 кг/см 2 мастило може надходити через корковий сальник, порушуючи тим самим його герметичність. Щоб перевірити клапан під тиском, потрібно ввернути його в трійник, до якого ввернуть манометр і підведений шприц зі змащенням. Якщо клапан не піддається виправленню, його слід замінити.

Оглянути шипи хрестовини. Якщо на них є відбитки. сліди від голок, але сумарний люфт валу не перевищує норми і при їзді немає вібрацій та стукоту, хрестовину можна залишити. Глибина вм’ятини має перевищувати 0,1 мм. Якщо ж підшипники гойдаються на шипі або шип зносився до діаметра менше 21,96 мм (номінал 21,986. 22,000 мм), то слід замінити хрестовину з підшипниками в зборі. або зім’яте кільце, в яке запресовано сальник. При деформації окремих голок або втрати хоча б однієї з них слід замінити підшипник. При значній усадці та втраті еластичності пробковими сальниками їх необхідно замінити. Допускається зношування отворів під підшипники у вилках до діаметра 35,05 мм. Збирають кардан у послідовності, зворотній розбиранні. Після складання кардан змастити через прес-маслю в хрестовині до появи мастила через контрольний клапан.

ЗАМІНА ПІДШИПНИКА І САЛЬНИКІВ ПРОМІЖНОЇ ОПОРИ (ТІЛЬКИ НА ГАЗ-53)

Для заміни підшипника та сальників проміжної опори карданного валу попередньо зняти карданну передачу з автомобіля. Підшипник і сальник проміжної опори замінюють у такій послідовності;

 • відвернути обойму сальників шліцевої сполуки;
 • роз’єднати шліцеве з’єднання;
 • зняти кронштейн опори із гумової подушки;
 • зняти гумову подушку та чотири дужки кришок підшипника;
 • затиснути проміжний вал у лещатах;
 • відігнути з пазів гайки стопорні вусики відбивної шайби;
 • відвернути гайку і зняти відбивну шайбу сальника;
 • зняти підшипник у зборі з обоймами, сальниками та задньою розпірною втулкою;
 • легким постукуванням оправки спочатку зняти задню обойму сальника з підшипника, а потім передню;
 • вийняти повстяні сальники з гнізд обойм сальників підшипника.

Для визначення технічного стану після розбирання всі деталі опори карданного валу промити, а потім зовнішнім оглядом встановити: стан підшипника (його знос), чи виступали штампованих обойм сальників в одній площині і чи було повне напресування обойм на зовнішнє кільце підшипників. Водночас встановити, чи немає наскрізного зносу обійм сальників від дужок. Перевірити, чи є натяг повстяних сальників на поверхні втулок, за якими вони працюють, чи є усадка сальника. Для цього, не виймаючи сальник із обойми, посадити його на зняту втулку. При справному підшипнику, виявивши зазначені вище відхилення по взаємному розташуванню обойм, поєднати виступи обойм, перепресувавши одну з них заново. Якщо необхідно, слід допресувати обої сальників до відмови на зовнішнє кільце підшипника. За наявності великих зносів у обойм сальників підшипника їх замінюють новими. Перед встановленням повстяних сальників в обойми обов’язково просочити сальники в теплій олії (для двигунів) протягом 15 хв. Проміжну опору та карданний вал автомобіля ГАЗ-53А збирають у послідовності, зворотній розбиранні. У цьому слід пам’ятати і обов’язково виконувати такі умови.

 • При напресовуванні обойм сальників на підшипник виступи обох обойм повинні бути розташовані в волосіні.
 • При встановленні гумової подушки на підшипник мати на увазі, що прес-масля має потрапити в проріз подушки.
 • Сполучаючи шліцеве з’єднання карданного валу, забезпечити положення в одній площині вушків ковзної вилки з вушками приварної вилки переднього кардана проміжного валу. Допускається відхилення за положенням зазначених виделок в одній площині не більше 2°.
 • При складанні валів ця умова забезпечується суміщенням в одну площину міток, що є на шліцевій втулці та шліцьовій вилці. Ці мітки вибивають на деталях при виготовленні валів на заводі.
підвісного, підшипника

Після збирання проміжної опори її змащують через прес-масляку. Можна закласти мастило в опору і в процесі збирання опори.

READ  Як міняти сайлентблоки на ВАЗ 2107

ЗАМІНА САЛЬНИКІВ ШЛИЦЕВОГО З’ЄДНАННЯ

Для заміни сальників шліцевого з’єднання карданного валу зробити наступні операції.

 • Відвернути обойму сальників.
 • Роз’єднати фланець кардана з фланцем валу провідної шестерні головної передачі.
 • Роз’єднати шліцеве з’єднання.
 • Зняти сальники зі ковзної вилки.
 • Зовнішнім оглядом стану сальників і кількості мастила, що знаходиться в шліцевому з’єднанні, визначити придатність сальників до подальшої роботи.

Збирають вал у послідовності, зворотній розбиранні. Шлицеве ​​з’єднання збирають за мітками, що є на шліцевій втулці та шліцьовій вилці. Навертати обойму сальника рукою до положення, коли не вистачає зусилля руки. Номінальні та допустимі без ремонту розміри деталей карданної передачі наведені у табл. 11.

Демонтаж та встановлення

Щоб зняти зношений підшипник, необхідно від’єднати передній карданний вал. За допомогою спеціального інструменту підшипник знімають, на його місце встановлюють новий.

Операція із заміни досить проста, але має деякі нюанси:

 • Зношений підшипник можна видалити лише за допомогою пристроїв.
 • При встановленні карданного валу в систему трансмісії необхідно дотримуватися центрування.
 • Остаточно фіксувати кріпильну скобу можна лише після того, як труба поміщена у всі з’єднання.

У практиці автомеханіків були непоодинокі випадки, коли автовласник звертався до сервісу за повторною заміною опорного підшипника після самостійного ремонту.

Крім діагностики та встановлення нового опорного підшипника механіки проведуть балансування карданного валу та його фарбування.

Ознаки та причини зносу

Деформація гумового ущільнювача відбувається з кількох причин:

 • Природний знос. утворюється через 200 000 км пробігу.
 • Вплив перепадів температур: різка зміна заморозків на відлизі. При сильному морозі втулка твердне, набуваючи властивостей пластмаси, що не дає їй виконувати своє призначення: замість того, щоб плавно повертатися у вихідне положення по осі, труба кардана ударяється про затверділу втулку підшипника, згодом призводячи до її руйнування – тріщин. Коли настає тепло, втулка розм’якшується і рветься цими тріщинами.
 • У зимовий період на гумовий ущільнювач впливають реагенти, які роз’їдають і оплавляють матеріал. Тут гума надмірно розм’якшується, втрачає властивості, що демпфують, і деформується, тобто карданний вал може просто провиснути в цьому з’єднанні.
 • Бруд, потрапляючи в підвісний підшипник, не тільки робить мастильний матеріал у ньому густішим, але й діє на деталі як абразив, особливо сильно стираючи гумову частину, аж до розриву.
 • Несправності в інших з’єднаннях карданних валів: у хрестовині або шліцевих з’єднаннях додають навантаження на частину стінки підшипника, що призводить до його деформації та швидкого зношування. Як правило, якщо змінюють хрестовину (у випадку з BMW E53 вона змінюється у зборі із заднім карданним валом), то встановлюють і новий опорний підшипник.

Що таке підвісний підшипник

Ця деталь складається з двох металевих гільз та однієї гумової втулки. Внутрішня гільза щільно стикається з трубою карданного валу, гумовий елемент служить демпфером, що запобігає великій амплітуді кочення, а зовнішня частина з’єднана з скобою. Таким чином, карданний вал вільно обертається і при цьому утримується в горизонтальному положенні.

Заміна підвісного підшипника BMW E53

Перш ніж приступати до розбирання карданного валу та демонтажу підшипника, автомеханік повинен переконатися, що в цьому підшипнику є знос.

Наслідки експлуатації авто з несправним підшипником

Як хрестовина і шліцеві з’єднання при несправності впливають на опорний підшипник, так і підшипник у разі сильного зносу на них негативно впливає:

 • У хрестовині теж є підшипники, вони обертаються вільно, доки вали суворо відповідають горизонтальній осі. Як тільки з’являється невідповідність положень цих валів щодо один одного, підшипники починають відчувати підвищені навантаження, відповідно зношуються швидше.
 • У шлицах починають стиратися зуби, оскільки у тому з’єднанні також має бути нахилу по осі. У разі зношування карданний вал змінюють разом зі шліцем, але ось роздавальну коробку з цим же з’єднанням поміняти буде дуже накладно.

Передній кардан BMW X5 E53

Труба переднього карданного валу з’єднана з роздавальною коробкою з шліцами. У автомобілях BMW E53 таке з’єднання вважається не надто надійним. І якщо при його критичному зносі на автомобілях після рестайлінгу водій ще зможе самостійно дістатися до СТО, то для старших моделей знадобиться евакуатор.

До появи таких удосконалених карданних валів доводилося встановлювати нові стандартні, що вирішувало проблему ненадовго, оскільки шліци в роздавальній коробці поміняти неможливо, а робота з пошкодженими знову призводила до прослизання в поєднанні та прискореного стирання шліців нового кардана.

Якісна заміна підвісного підшипника BMW E53

Карданні вали є трубами, з’єднаними рухомим кріпленням – хрестовиною, але так як ці труби проходять по довжині всього автомобіля, то їм необхідна додаткова фіксація у вигляді опорного підшипника, який служить для запобігання провисанню конструкції.

Діагностика

Для початку майстер вислухає розповідь автовласника про всі помічені ознаки поломки, потім машину встановлять на витяг, і механік оцінить стан з’єднання:

 • положення гумового ущільнювача та наявність деформації на ньому;
 • визначить наявність люфту карданного валу;
 • додатково огляне хрестовину та шліци, тобто визначить, наскільки масштабна поломка.

Конструкція та ремонт карданної передачі ГАЗ-66, ГАЗ-53

Карданна передача автомобіля ГАЗ-53А складається з двох валів: 13 проміжного і основного 10.

READ  LADA Granta заміна підшипника задньої маточини

Проміжний карданний вал є тонкостінною трубою (внутрішній діаметр 71 мм, товщина стінки 2,1 мм), з переднього кінця якої розташований кардан, що закінчується фланцем, а заднього. шліцева втулка. Кріплять про проміжний вал на автомобілі болтами спереду фланцем кардана до фланця веденого валу коробки передач, ззаду. кронштейном проміжної опори до поперечної балки рами, Задній кінець проміжного валу обертається в кульковому підшипнику 12 (ГПЗ-й14 навантаження від карданної передачі.

Основний карданний вал є тонкостінною трубою, з переднього кінця якої є кардан, що закінчується ковзною шліцьовою вилкою, з заднього — кардан, що закінчується фланцем. Кріплять основний вал наступним чином: передній кінець за допомогою шліцьової вилки входить у зачеплення з шліцьовою втулкою проміжного валу, а задній кінець. болтовим з’єднанням фланця кардану до фланця валу провідної шестерні головної передачі заднього моста.

Карданна передача автомобіля ГАЗ-66 складається з трьох валів: проміжного, переднього та заднього. Передній і задній вали ГАЗ-66 абсолютно однакові і відрізняються лише довжиною між карданами при встановленні на автомобілі за рахунок шліцевого з’єднання, що ковзає.

Кардани, розташовані з боку провідних мостів, на автомобілі ГАЗ-66 мають захисні штамповані ковпаки 11 і 19, що оберігають кардани від попадання в них бруду та води.

Всі деталі, що знімаються або зношуються, з яких складаються карданні передачі автомобілів ГАЗ-6б і ГАЗ-53А, взаємозамінні. До них відносяться хрестовини, голчасті підшипники ГПЗ-804704К, фланці, шліцева та ковзна втулки, обойма сальників, сальники та ін.

Проміжна опора карданного валу автомобіля ГАЗ-53А (підшипник, гумова подушка, повстяні сальники) уніфікована з автомобілем ЗІЛ-1З0.

Технічне обслуговування карданної передачі

Обслуговування карданної передачі полягає у:

перевірці люфтів у карданах, шліцевому з’єднанні та підшипнику проміжної опори (тільки на ГАЗ-53А);

Голчасті підшипники карданів змащувати через прес-маслята, вкручені в хрестовини тільки трансмісійною олією. Змащувати їх консистентними мастилами (типу солідолу) неприпустимо.

Підшипник проміжної опори карданного валу ГАЗ-53А змащувати консистентним мастилом через прес-маслю, розташовану ззаду в нижній частині опори.

Особливої ​​уваги вимагають коркові сальники хрестовини кардана та повстяні сальники проміжної опори на автомобілі ГАЗ-53А. При значній усадці та втраті еластичності, а також при поломці коркових сальників голчастих підшипників відбувається швидке витікання мастила через сальники хрестовини, тому їх слід одразу замінювати новими.

Підшипник проміжної опори карданного валу на автомобілі ГАЗ-53А швидко зношується, якщо вчасно не виявити втрату ущільнюючих якостей повстяних сальників опори та не замінити зношені чи зруйновані сальники.

Для змащення шліцевого з’єднання карданних валів необхідно зняти карданний вал з автомобіля, розібрати, промити, змастити та зібрати шліцеве з’єднання в такій послідовності:

Необхідно також звертати особливу увагу на кріплення голчастих підшипників карданів і затягування болтів кріплення приєднувальних фланців карданних валів. Поява зазорів у з’єднанні фланців призводить до швидкої розробки отворів у фланцях або поломки болтів. Для більшої надійності зазначеного з’єднання болти кріплення карданів мають щільну посадку в отворах фланців, що сполучаються, а самі болти піддані термічній обробці з метою виключення можливості їх подовження.

Люфти в карданах, шліцевому з’єднанні та підшипнику проміжної опори (тільки на ГАЗ-53А) можна перевіряти, не знімаючи валу з автомобіля, похитуванням валу рукою або навколо осі валу, або у вертикальній площині. При виявленні значних люфтів зняти вал з автомобіля та відремонтувати.

Несправності карданної передачі та способи їх усунення

Вібрація карданних валів і як наслідок вібрація всього автомобіля

Перевірити, чи немає прогину валів та вм’ятин на трубах,

чи правильно встановлені вилки карданних валів.

Правильне встановлення необхідно проводити за мітками (див. рис. 1 і 2),

надмірного зносу ковзного шліцевого з’єднання або в карданах,

а також перевірити надійність кріплення фланців карданних валів та

Замінити деформовані або вигнуті деталі,

зробити динамічне балансування карданних валів.

Допустимий дисбаланс не більше 50 кГсм у місцях балансування карданних валів.

Неправильні кути між вилками карданів

Карданну передачу автомобіля ГАЗ-5ЗА балансувати повністю

(тобто проміжний та основний вали разом) на спеціальному верстаті.

Карданні вали автомобіля ГАЗ-66 балансувати кожен окремо

Привести кути між вилками карданів у відповідність до рис. 3 та 4

(Значення кутів дано для повністю завантаженого автомобіля в статичному стані) за рахунок заміни зношених деталей. гумових подушок підвіски двигуна,

гумової подушки проміжної опори (тільки на ГАЗ-53А),

Свист підшипника опори проміжного карданного валу ГАЗ-53А

Змастити підшипник через прес-маслянку

Замінити зношені повстяні сальники

Провертання підшипника в гумовій подушці

Замінити підшипник у зборі з гумовою подушкою

Стук при торканні автомобіля з місця або при розгоні на передачах

Ослаблення кріплення карданних валів на автомобілі

Підтягнути болти кріплення карданної передачі

Підвищений знос шліцевого ковзного з’єднання або карданного шарніра

Замінити зношені деталі шліцевої сполуки або кардану

Течія мастила з карданів, шліцевого з’єднання та проміжної опори (тільки на ГАЗ-53А)

Замінити зношені сальники карданів та проміжної опори.

Підтягнути обойму сальників ковзної вилки

Ремонт карданної передачі

Карданну передачу з автомобіля ГАЗ-66 знімають шляхом від’єднання фланців карданів від фланців веденого валу коробки передач і валу ведучої шестерні головної передачі. На автомобілі ГАЗ-53А необхідно додатково від’єднати кронштейн проміжної опори від поперечної балки рами.

Огляд та балансування деталей. Карданні вали перевіряють у зборі з карданами на знятій з автомобіля карданній передачі.

До розбирання карданного валу виміряти сумарний кутовий люфт карданних валів, що отримується за рахунок зносу шліцевого з’єднання і шипів хрестовин карданів. При перевірці люфта один з кінців карданного валу закріплюють до іншого. прикладають момент, що крутить. При дії моменту, що крутить, 70 кгсм допускається люфт (без заміни деталей і ремонту) до 0,35 мм, заміряний на радіусі 35 мм для всіх валів автомобіля ГАЗ-66 і для проміжного карданного валу автомобіля ГАЗ-53А. На тому ж радіусі для заднього валу карданного автомобіля ГАЗ-53А допускається люфт до 0,17 мм.

На нових карданних валах автомобіля ГАЗ-66 та проміжному карданному валу автомобіля ГАЗ-53А допускається люфт 0,25 мм, а на новому задньому карданному валу ГАЗ-53А або одному з карданів будь-якого валу допускається люфт до 0,12 мм.

READ  Заміна підшипника ступичного Mazda 6 gh

Газ3309 замена подвесного подшипника карданного вала

Для нового проміжного карданного валу автомобіля ГАЗ-53А та всіх валів автомобіля ГАЗ-66 биття валу у будь-якій точці по довжині труби має бути не більше 1 мм. Для нового заднього валу карданного автомобіля ГАЗ-53А допускається биття не більше 1,2 мм в будь-якій точці по довжині труби. Перевіряти биття необхідно перед балансуванням валу.

Перевірити величину радіального люфта в шліцевому з’єднанні карданної передачі, викликаного зносом шліц. Для нового валу величина люфта не повинна перевищувати 0,08 мм на радіусі 49 мм.

Для визначення зазначеної величини закріпити проміжний карданний вал у лещатах і повертати вилку, що ковзає, встановивши на радіусі 49 мм ніжку індикатора.

підвісного, підшипника

Заміна карданної передачі. Для автомобіля ГАЗ-53А завод-виробник проводить ретельне динамічне балансування проміжного та основного карданних валів разом (у комплекті). Тому міняти карданну передачу на автомобілі ГАЗ-53А можна лише цілком.

Заміна кардана. Кардан замінюють у такій послідовності.

Вивернути болти кріплення кришок підшипників до вилки кардана та зняти кришки підшипників.

На карданному валу автомобіля ГАЗ-6б, де є захисні ковпаки карданів, необхідно попередньо відвернути болти стяжних хомутів захисного ковпака і зрушити ковпак по трубі.

Вибрати оправку, зовнішній діаметр якої трохи менший за діаметр підшипників кардана.

Встановити оправлення в одного з підшипників, як показано на рис. 7. Легкими ударами молотка по оправці виводити обидва голчасті підшипники, розташовані на одній осі з оправкою, з вушків вилки кардана. Зняти два підшипники з хрестовини кардана.

Повернути хрестовину та вилку кардана на ¼ обороту і таким же способом виштовхнути підшипники з вушків другої вилки кардана.

При розбиранні кардана слід встановити, чи всі підшипники змащені і чи немає в мастилі бруду, чи не засмічені канали хрестовини (має бути наскрізний отвір),

Якщо окремі шипи сухі, а підшипники і сальники не зруйновані, перевірити, чи мастило надходить до всіх підшипників. Для цього промити хрестовину та протерти підшипники. Надягти два підшипники на протилежні шипи. Затиснути торці підшипників у лещатах так, щоб хрестовина легко оберталася у нерухомих підшипниках. Одягти два підшипники, що залишилися, і затиснути їх струбциною.

Перевірити легкість обертання шипів у підшипниках. Змастити шприцом маслю до повного відкриття клапана. Клапан повинен відкриватися повністю при тиску не нижче 1 кг/см 2. Якщо клапан відкривається при нижчому тиску, масло не надходитиме у всі підшипники нового шарніра.

При тиску більше 3,5 кг/см 2 мастило може надходити через корковий сальник, порушуючи тим самим його герметичність. Щоб перевірити клапан під тиском, потрібно ввернути його в трійник, до якого ввернуть манометр і підведений шприц зі змащенням.

Якщо клапан не піддається виправленню, його слід замінити.

Оглянути шипи хрестовини. Якщо на них є відбитки – сліди від голок, але сумарний люфт валу не перевищує норми, і при їзді немає вібрацій та стукоту, хрестовину можна залишити. Глибина вм’ятини має перевищувати 0,1 мм. Якщо ж підшипники гойдаються на шипі або шип зносився до діаметра менше 21,96 мм (номінал 21,986-22,000 мм), слід замінити хрестовину з підшипниками в зборі.

Допускається заміна окремих підшипників із збереженням хрестовини, коли пошкоджено лише підшипник, ковпачок підшипника, сальник або зім’яте кільце, в яке запресовано сальник.

При деформації окремих голок або втрати хоча б однієї з них слід замінити підшипник. При значній усадці та втраті еластичності пробковими сальниками їх необхідно замінити. Допускається зношування під підшипники у вилках до діаметру 35,05 мм.

Збирають кардан у послідовності, зворотному розбиранні

Після складання кардан змастити через прес-маслю в хрестовині до появи мастила через контрольний клапан.

Заміна підшипника та сальників проміжної опори карданного валу (тільки на ГАЗ-53А). Для заміни підшипника та сальників проміжної опори карданного валу попередньо зняти карданну передачу з автомобіля.

Підшипник та сальник проміжної опори замінюють у такій послідовності:

Для визначення технічного стану після розбирання всі деталі опори карданного валу промити, а потім зовнішнім оглядом встановити: стан підшипника (його знос), чи виступали штампованих обойм сальників в одній площині, і чи було повне напресування обойм на зовнішнє кільце підшипників. Водночас встановити, чи немає наскрізного зносу обійм сальників від дужок.

Перевірити, чи є натяг повстяних сальників на поверхні втулок, за якими вони працюють, чи є усадка сальника. Для цього, не вичавлюючи сальник з обойми, посадити його на зняту втулку.

При справному підшипнику, виявивши зазначені вище відхилення по взаємному розташуванню обойм, поєднати виступи обойм, перепресувавши одну з них заново.

Якщо необхідно, слід допресувати обойми сальників до відмови на зовнішнє кільце підшипника.

За наявності великих зносів у обойм сальників підшипника їх замінюють новими.

Перед встановленням повстяних сальників в обойми обов’язково просочити сальники в теплій олії (для двигунів) протягом 15 хв.

Проміжну опору та карданний вал автомобіля ГАЗ-53А збирають у послідовності, зворотній розбиранні. У цьому слід пам’ятати і обов’язково виконувати такі умови.

При напресовуванні обойм сальників на підшипник виступи обох обойм повинні бути розташовані в волосіні.

При встановленні гумової подушки на підшипник мати на увазі, що прес-масля має потрапити в проріз подушки.

Сполучаючи шліцеве з’єднання карданного валу, забезпечити положення в одній площині вушків ковзної вилки з вушками приварної вилки переднього кардана проміжного валу. Допускається відхилення за положенням зазначених виделок в одній площині не більше 2º.

При складанні валів ця умова забезпечується суміщенням в одну площину міток, що є на шліцевій втулці та шліцьовій вилці. Ці мітки вибивають на деталях під час виготовлення валів на заводі.

Після збирання проміжної опори її змащують через прес-масляку. Можна закласти мастило в опору в процесі збирання опори.

Заміна сальників шліцевої сполуки. Для заміни сальників шліцевого з’єднання карданного валу зробити наступні операції.

Роз’єднати фланець кардана з фланцем валу провідної шестерні головної передачі.

Зовнішнім оглядом перевірити стан сальників і кількості мастила, що знаходиться в шліцевому з’єднанні, визначити придатність сальників до подальшої роботи.

Збирають вал у послідовності, зворотній розбиранні. Шлицеве ​​з’єднання збирають за мітками, що є на шліцевій втулці та шліцьовій вилці. Навертати обойму сальника рукою до положення, при якому не вистачає зусилля руки.