На що впливає лямбда зонд

Кисневі датчики: докладний посібник

Введіть назву продукту, який ви шукаєте, і ми надамо необхідну інформацію.

Кисневі датчики: докладний посібник

Ви напевно знаєте, що у вашому автомобілі встановлений кисневий датчик (або навіть два!) Але навіщо він потрібен і як він працює? На запитання й відповіді відповідає Стефан Верхоеф (Stefan Verhoef), менеджер DENSO по продукту (кисневі датчики).

B: Яку роботу виконує датчик кисню в автомобілі? O: Датчики кисню (також звані лямбда-зондами) допомагають контролювати витрату палива вашого автомобіля, що сприяє зниженню обсягу шкідливих викидів. Датчик безперервно вимірює об’єм несгоревшего кисню у вихлопних газах і передає ці дані в електронний блок управління (ЕБУ). На підставі цих даних ЕБУ регулює співвідношення палива і повітря в паливо-повітряної суміші, що надходить у двигун, що допомагає каталітичного нейтралізатора (каталізатору) працювати більш ефективно і зменшувати кількість шкідливих часток у вихлопних газах.

B: Де знаходиться датчик кисню? O: Кожен новий автомобіль і більшість автомобілів, випущених після 1980 р оснащені датчиком кисню. Зазвичай датчик встановлений у вихлопній трубі перед каталітичним нейтралізатором. Точне місце розташування датчика кисню залежить від типу двигуна (V-образне або рядне розташування циліндрів), а також від марки і моделі автомобіля. Для того щоб визначити, де розташований датчик кисню в вашому автомобілі, зверніться до керівництва по експлуатації.

В: Чому склад паливо-повітряної суміші потрібно постійно регулювати? O: Співвідношення «повітря. паливо» вкрай важливо, оскільки воно впливає на ефективність роботи каталітичного нейтралізатора, який знижує оксиду вуглецю (CO), незгорілих вуглеводнів (CH) і оксиду азоту (NOx) в вихлопних газах. Для його ефективної роботи необхідна наявність певної кількості кисню у вихлопних газах. Датчик кисню допомагає ЕБУ визначити точне співвідношення «повітря. паливо» в суміші, що надходить у двигун, передаючи в ЕБУ швидкоплинних сигнал напруги, який змінюється відповідно до м кисню в суміші: занадто високого (бідна суміш) або занадто низького (багата суміш). ЕБУ реагує на сигнал і змінює склад паливо-повітряної суміші, що надходить у двигун. Коли суміш занадто багата, впорскування палива зменшується. Коли суміш занадто бідна. збільшується. Оптимальне співвідношення «повітря. паливо» забезпечує повне згорання палива і використовує майже весь кисень з повітря. Що залишився кисень вступає в хімічну реакцію з токсичними газами, в результаті якої з нейтралізатора виходять вже нешкідливі гази.

В: Чому на деяких автомобілях встановлюються два кисневих датчика? O: Багато сучасних автомобілів додатково крім датчика кисню, розташованого перед каталізатором, оснащуються і другим датчиком, встановленим після нього. Перший датчик є основним і допомагає електронного блоку управління регулювати склад паливо-повітряної суміші. Другий датчик, встановлений після каталізатора, контролює ефективність роботи каталізатора, вимірюючи кисню у вихлопних газах на виході. Якщо весь кисень поглинається хімічною реакцією, яка відбувається між киснем і шкідливими речовинами, то датчик видає сигнал високої напруги. Це означає, що каталізатор працює нормально. У міру зношування каталітичного нейтралізатора деяку кількість шкідливих газів і кисню перестає брати участь в реакції і виходить з нього без змін, що відбивається на сигналі напруги. Коли сигнали стануть однаковими, це буде вказувати на вихід з ладу каталізатора.

В: Які бувають датчики? В: Існує три основних типи лямбда-сенсорів: цирконієві датчики, датчики співвідношення «повітря. паливо» і титанові датчики. Всі вони виконують одні і ті ж функції, але використовують при цьому різні способи визначення співвідношення «повітря. паливо» і різні вихідні сигнали для передачі результатів вимірювань.

Найбільшого поширення набула технологія на основі використання цирконієво-оксидних датчиків (як циліндричного, так і плоского типів). Ці датчики можуть визначати тільки відносне значення коефіцієнта: вище або нижче співвідношення «паливо. повітря» коефіцієнта лямбда 1.00 (ідеальне стехиометрическое співвідношення). У відповідь ЕБУ двигуна поступово змінює кількість палива, що впорскується до тих пір, поки датчик не почне показувати, що співвідношення змінилося на протилежне. З цього моменту ЕБУ знову починає коригувати подачу палива в іншому напрямку. Цей спосіб забезпечує повільне і безперервне «плавання» навколо коефіцієнта лямбда 1.00, не дозволяючи при цьому підтримувати точний коефіцієнт 1.00. У підсумку в умовах, що змінюються, таких як різке прискорення або гальмування, в системах з цирконієво-оксидним датчиком подається недостатня або надмірна кількість палива, що призводить до зниження ефективності каталітичного нейтралізатора.

Датчик співвідношення «повітря. паливо» показує точне співвідношення палива і повітря в суміші. Це означає, що ЕБУ двигуна точно знає, наскільки це співвідношення відрізняється від коефіцієнта лямбда 1.00 і, відповідно, наскільки потрібно коригувати подачу палива, що дозволяє ЕБУ змінювати кількість палива, що впорскується і отримувати коефіцієнт лямбда 1.00 практично миттєво.

Лямбда зонд. Зачем нужен? Как работает? Где стоит? НАГЛЯДНО!

Датчики співвідношення «повітря. паливо» (циліндричні і плоскі) вперше були розроблені DENSO для того, щоб забезпечити відповідність автомобілів суворим стандартам токсичності викидів. Ці датчики більш чутливі і ефективні в порівнянні з цирконієво-оксидними датчиками. Датчики співвідношення «повітря. паливо» передають лінійний електронний сигнал про точному співвідношенні повітря і палива в суміші. На підставі значення отриманого сигналу ЕБУ аналізує відхилення співвідношення «повітря. паливо» від стехіометричного (тобто Лямбда 1) і коригує уприскування палива. Це дозволяє ЕБУ гранично точно коригувати кількість палива, що впорскується, моментально досягаючи стехиометрического співвідношення повітря і палива в суміші і підтримуючи його. Системи, що використовують датчики співвідношення «повітря. паливо», мінімізують можливість подачі недостатнього або надлишкового кількості палива, що веде до зменшення кількості шкідливих викидів в атмосферу, зниження витрати палива, кращої керованості автомобіля.

Титанові датчики багато в чому схожі на цирконієво-оксидні датчики, але титановим датчикам для роботи не потрібно атмосферне повітря. Таким чином, титанові датчики є оптимальним рішенням для автомобілів, яким необхідно перетинати глибокий брід, наприклад повнопривідних позашляховиків, так як титанові датчики здатні працювати при зануренні у воду. Ще однією відмінністю титанових датчиків від інших є переданий ними сигнал, який залежить від електричного опору титанового елемента, а не від напруги або сили струму. З урахуванням даних особливостей титанові датчики можуть бути замінені тільки аналогічними і інші типи лямбда-зондів не можуть бути використані.

П: Що відрізняє спеціальні і універсальні датчики? O: Ці датчики мають різні способи установки. Спеціальні датчики вже мають контактний роз’єм в комплекті і готові до установки. Універсальні датчики можуть не комплектуватися роз’ємом, тому потрібно використовувати роз’єм старого датчика.

B: Що станеться, якщо вийде з ладу датчик кисню? O: У разі виходу з ладу датчика кисню ЕБУ не отримає сигналу про співвідношення палива і повітря в суміші, тому він буде задавати кількість подачі палива довільно. Це може привести до менш ефективного використання палива і, як наслідок, збільшення його витрати. Це також може стати причиною зниження ефективності каталізатора і підвищення рівня токсичності викидів.

B: Як часто необхідно міняти датчик кисню? O: DENSO рекомендує замінювати датчик згідно з вказівками автовиробника. Проте слід перевіряти ефективність роботи датчика кисню при кожному техобслуговуванні автомобіля. Для двигунів з тривалим терміном експлуатації або при наявності ознак підвищеної витрати масла інтервали між замінами датчика слід скоротити.

Асортимент кисневих датчиків

412 каталожних номерів покривають 5394 застосування, що відповідає 68% європейського автопарку. Кисневі датчики з підігрівом і без (перемикається типу), датчики співвідношення «повітря. паливо» (лінійного типу), датчики збідненого суміші та титанові датчики; двох типів: універсальні і спеціальні. Регулюючі датчики (встановлюються перед каталізатором) і діагностичні (встановлюються після каталізатора). Лазерне зварювання і багатоетапний контроль гарантують точну відповідність всіх характеристик специфікаціям оригінального устаткування, що дозволяє забезпечити ефективність роботи і надійність при тривалій експлуатації.

У DENSO вирішили проблему якості палива!

Ви знаєте про те, що неякісне або забруднене паливо може скоротити термін служби і погіршити ефективність роботи кисневого датчика? Паливо може бути забруднене присадками для моторних масел, присадками для бензину, герметиком на деталях двигуна і нафтовими відкладеннями після десульфуризації. При нагріванні понад 700 ° C забруднене паливо виділяє шкідливі для датчика пари. Вони впливають на роботу датчика, утворюючи відкладення або руйнуючи його електроди, що є поширеною причиною виходу датчика з ладу. DENSO пропонує вирішення цієї проблеми: керамічний елемент датчиків DENSO покритий унікальним захисним шаром оксиду алюмінію, який захищає датчик від неякісного палива, продовжуючи термін його служби і зберігаючи його робочі характеристики на необхідному рівні.

додаткова інформація

Більш детальну інформацію про асортимент кисневих датчиків DENSO можна знайти в розділі Кисневі датчики, в системі TecDoc або у представника DENSO.

Несправний лямбда-зонд: причини і ознаки

Основні причини, які призводять лямбда-зонд в несправний стан наступні:

 • перегрів;
 • Механічне пошкодження;
 • Проблеми з підключенням;
 • знос.

Як видно. всі ці причини діють на датчик кисню не відразу, через що недосвідчені водії можуть не зрозуміти причину нестабільного поведінки автомобіля і вчасно не приймуть відповідних заходів. Тому, для уникнення поширених помилок ми розповімо вам про декілька етапах виходу з ладу датчика кисню.

 • Перший етап. На початковій стадії лямбдазонд починає «барахлити». час від часу перестає надходити сигнал, дані йдуть в дуже широкому діапазоні, через що значно погіршується якість паливної суміші і погіршуються обертів холостого ходу. На цьому етапі несправності лямбда-зонда автомобіль різко смикається, двигун видає дивні хлопки і на панелі загоряється попереджає лампочка.
 • Другий етап. На другому етапі, при непрогрітому двигуні датчик і зовсім перестає працювати. При цьому буде видно ті ж самі, але ще сильніше виражені ознаки несправності. До них додасться також значне падіння потужності двигуна і уповільнене дію педалі акселератора. В одному з найгірших варіантів двигун буде дуже сильно перегріватися, що призведе до більш значним несправностей і відповідно витрат.
 • Третій етап. Третім етапом зазвичай стає поломка лямбда-зонда. У цьому випадку вас чекає ще більше зниження потужності автомобіля (особливо це буде помітно при русі на великій швидкості), а також різкий і неприємний токсичний запах з вихлопної труби.

Ознаки несправності лямбда-зонда

Що робити, коли в машині раптом падає «тяга» або вона в дуже великому темпі починає витрачати бензин? Досвідчений майстер скаже вам, що справа в лямбда-зонді і він підлягає ремонту або заміні. Особливо таку проблему схильні власники іномарок. І правда. що ж в такій ситуації робити? Адже ви і самі розумієте, що нині автозапчастини коштують недешево. Чи можна запобігти поломку лямбда-зонда, які є ознаки несправності лямбда-зонда, і що таке він із себе представляє? Давайте розберемо все по порядку.

За що відповідає лямбда зонд

Попросту кажучи, лямбда-зонд, він же О2 датчик. це датчик, що оцінює кількість не згорілого палива і кисню у вихлопній системі автомобіля. Хоча лямбда-зонди використовують також в інших областях, ми в цій статті будемо говорити суто про автомобільні датчиках кисню.

Всё-всё-всё про лямбда-зонды! Зачем нужен этот хитрый кислородный датчик?

Для чого ж потрібен цей датчик кисню? Так звані каталізатори, які зменшують частку шкідливих речовин у вихлопах, є в даний момент в кожній більш-менш сучасній машині. Лямбда-зонд контролює кількість кисню в каталізаторах, таким чином, продовжуючи термін їх дії. Також він істотно впливає на кількість споживаного вашим автомобілем палива і покращує роботу двигуна.

Якщо згадати конкретні факти, то відомо, що паливо ефективно згорає тільки при правильному співвідношенні палива і повітря в паливній суміші. В іншому випадку (якщо повітря буде менше або ж більше) будуть зношуватися і приходити в непридатність каталізатори. Тому, лямбда-зонд безпосередньо впливає на вихлопну систему автомобіля.

Як перевірити лямбда-зонд

Якщо ви помітили описані вище ознаки несправності лямбда-зонда, то вам потрібно його негайно перевірити. Виконувати перевірку лямбда-зонда найкраще на професійному обладнанні. Найчастіше перевірка проводиться за допомогою електронного осцилографа. Сам процес відбувається при працюючому двигуні, так як в іншому ж випадку, дані не можуть бути отримані. Таку порівняно недорогу послугу вам зможуть надати дуже багато СТО.

Хоча перевірити датчик можна і вольтметром в домашніх умовах, але в разі, якщо датчик буде не прогрітий, то ви можете отримати неправильні дані.

Що таке лямбда зонд в машині і як його перевірити

Для чого потрібен лямбда зонд? Екологія на сьогоднішній день є дуже гострим питанням. На нові автомобілі ставиться все більше каталізаторів, які значно знижують шкідливих речовин у вихлопних газах. Але без контролю і правильних умов ефективно працювати ця система не зможе. Для цього і потрібен лямбда зонд, який стежить за складом вихлопних газів.

Ознаки несправності лямбда зонда?

Лямбда зонд. уразливий датчик автомобіля. Його термін служби залежить від умов експлуатації двигуна автомобіля. Але в середньому ресурс лямбда зонда становить від 40 тисяч до 80 тисяч кілометрів.

 • збільшення витрат на бензин;
 • нехарактерний запах з вихлопної труби;
 • лампочка «check engine».
впливає, лямбда, зонд

Датчик вловлює велика кількість факторів, які впливають на роботу автомобіля, але особливо чутливий датчик лямбда-зонд до якості палива. Так як основна функція його пов’язана саме з вихлопними газами, а якість бензину є найпершою причиною неправильного співвідношення вуглекислого газу і кисню з паливо-повітряної суміші.

Найголовніший момент в автомобілі. впорскування палива. Саме тому несправність цього датчика впливає на витрату палива. ЕБУ автомобіля не отримує правильну інформацію про складову вихлопних газів і через це може лити більше палива. Воно не встигає повністю згоряти і просто залишається у вихлопній системі у вигляді чорного нагару. Цей наліт заважає датчику працювати. Можна використовувати рідини для чищення і самостійно протирати датчик, але чи не простіше просто проконсультуватися на найближчій СТО?

Якщо ж ЕБУ не отримує ніякої інформації від лямбда зонда, то він починає працювати по аварійній картці. Аварійна карта. це шаблон, який завантажений в «мізки» автомобіля для оперативного реагування. При цьому на приладовій панелі обов’язково повинен загорітися значок «check engine», який дасть сигнал автовласникові, що потрібно обов’язково звернутися до автомеханіка і з’ясувати причину поломки.

Є ще кілька «сигналів», які можуть свідчити про несправності лямбда зонда. Один з найпомітніших це нехарактерний запах з вихлопної труби. Значить лямбда зонд не справляється зі своїм завданням і не посилає сигнал на ЕБУ. Але ця ознака дуже «узагальнений», так як запах може означати ще й вихід з ладу свічок, котушок, каталізатора і т.д.

впливає, лямбда, зонд

У разі поломки лямбда зонда також може постраждати і EGR система. В цьому випадку вакуумний клапан системи EGR буде неправильно функціонувати.

З чого складається і який пристрій роботи лямбда зонда?

Лямбда зонд. один з важливих датчиків в автомобілях з інжекторним уприскуванням палива. Він вважає кількість кисню у вихлопних газах. ЕБУ (Електронний блок управління) системи упорскування палива приймає сигнал від датчика і, з його допомогою, може регулювати кількість палива, що подається в циліндри і виставляє кут випередження запалювання для отримання максимально продуктивною паливо-повітряної суміші.

Електронний блок спочатку отримує інформацію про обсяг повітря, який потрапив у впускний колектор від витратоміра повітря, який знаходиться за повітряним фільтром автомобіля. Ще одним «джерелом інформації» електронного блоку управління є датчик абсолютного тиску. Вакуумна трубка підключена одним кінцем до датчика абсолютного тиску, а іншим. до впускного колектора. Саме за показаннями цієї вакуумної трубки датчик абсолютного тиску відправляє сигнал на ЕБУ.

Орієнтуючись за отриманими даними, Електронний блок управління «вирішує» скільки впорснути палива в циліндр через форсунки, а по датчику лямбда зонд він вирішує потрібно лити більше або менше бензину для оптимальної роботи автомобіля. Це і є принцип роботи лямбда зонда.

У більшості автомобілів стоїть один лямбда зонд, але сьогодні можна зустріти машини і з двома датчиками. Застосування двох датчиків кисню, дозволяє посилити контроль, за вихлопними газами автомобіля. Це допоможе досягти найбільш ефективної паливо-повітряної суміші і роботи каталізатора з урахуванням всіх факторів.

Щоб розібратися, як працює лямбда зонд краще, потрібно зрозуміти, з чого він складається.

Датчик кисню. це два електроди: зовнішній і внутрішній. Зовнішній електрод датчика кисню виготовлений з металу з керамічними ізоляторами і його наконечник покритий платиною методом напилення і через це дуже чутливий до кисню. Він прораховує кількість кисню у вихлопних газах. Внутрішній електрод виготовляється з цирконію і його робоча температура до 1000 ° С, саме з цієї причини кисневі датчики оснащені підігрівниками. Це дуже допомагає лямбда зонду працювати в момент холодного запуску двигуна.

 • двоточковий датчик
 • широкосмуговий датчик.

Зовнішній вигляд конструкції датчиків майже однакова, але виконують вони свої функції по-різному.

Двоточковий датчик містить два електроди. Він підраховує коефіцієнт надлишку повітря в паливній суміші. Є певні параметри і норми. Цей коефіцієнт в ідеальних умовах дорівнює одиниці. Але через неякісного бензину і не дуже чистого кисню в наших містах він дорівнює приблизно 1,03. 1,05.

Широкосмуговий датчик. це більш нова версія лямбда зонда. У ньому знаходяться два керамічних елемента, закачує і двоточковий. Закачує елемент. фізично накачує в себе кисень з відпрацьованих газів автомобіля, з використанням певної сили струму.

Як перевірити лямбда зонд?

У всіх інжекторних автомобілів є блок управління, він дозволяє діагностувати причину поломки в певному вузлі. При несправності на приладовій панелі автомобіля обов’язково займеться лампочка “Check Engine”. Зараз автоконцерни роблять все можливе для того, щоб автовласники швидко могли зрозуміти і запобігти виходу з ладу будь-якого вузла автомобіля. Лампочка “Check Engine”. це один з головних знаків, що потрібно їхати на станцію.

Перевірити роботу датчика лямбда зонда можна при відвідуванні станції, де проведуть комп’ютерну діагностику і з’ясують причину несправностей. На станції механіки повинні будуть підключити провід в діагностичний роз’єм авто і зняти цифровий код помилки. За свідченнями комп’ютерної діагностики буде зрозуміло, що не так з вузлами автомобіля і яка причина поломки. Якщо комп’ютерна діагностика не показала помилок, тобто ще «механічна» перевірка лямбда зонда. Можна зняти датчик і перевірити чи немає там нагару через неповного згоряння палива. Тоді його можна просто почистити. Так само можна використовувати інші види перевірки. Такі як перевірити лямбда зонд тестером або підключити вольтметр. На станціях механіки міряють опір лямбда зонда, підключивши тестер, або міряють вольтметром напругу, яка лямбда зонд посилає на електронний блок управління. Перевірка датчика вольтметром. це не найточніша і продуктивна діагностика, так як вольтметр буде непереливки реальні причини поломки. Він може перевірити тільки подачу струму на «мізки» автомобіля. Але якщо на станції немає можливості перевірити за допомогою комп’ютера, то механіки використовують вольтметр.

Найкраще не займатися діагностикою і лагодженням такого складного вузла автомобіля, як лямбда зонд, самостійно, а звернутися за допомогою на СТО. Через сервіс «Autobooking» можна вибрати найзручнішу станцію техобслуговування і знайти кваліфіковану команду автомеханіків для ремонту Вашого автомобіля. Фахівці якісно і швидко зможуть зробити процедуру “заміна лямбда зонда” або підтвердити статус цього вузла.

Якщо Вам необхідно провести заміну лямбда зонда, скористайтеся формою нижче для пошуку СТО: