Пристрій та особливості

Карданна передача є сталевою пустотілою трубкою. Товщина металу трубки становить від 1 мм до 2 мм. До цієї трубки приварюються з обох боків:

 • Шліцевий наконечник;
 • Виделка шарніра.

До шліцевого наконечника підведена вилка другого шарніра і одягнена на нього. Таким чином, забезпечується шліцеве з’єднання. Це з’єднання обов’язково ущільнюється сальником, який встановлюється на вилці ковзання.

Отже, момент, що крутить, на автомобілі Niva Chevrolet передається за допомогою карданів (переднього і заднього), але нас цікавить тільки задній. На Niva Chevrolet конструкція переднього, що заднього карданів практично однакова, різниця полягає тільки в довжині пристрою.

На рестайлінгових моделях конструкція карданного вала має вдосконалений вигляд, а на моделях з 2010 року Chevrolet Niva укомплектовується валом приводу з шарнірами рівних кутових закінчень. Складові заднього кардана Chevrolet Niva моделей до 2010 року та валу ШРУС моделей з 2010 року, зображені на фото нижче.

На зображенні «А» видно сталеву основу, яка називається валом (2). З обох боків на кінцях знаходяться хрестовини, з’єднані з одного боку фланцем валу (1) та фланцем вилки ковзання (4). Також є ковзна вилка (3).

На рестайлінгових моделях вже конструкція кардану придбала відмінний зовнішній вигляд від більш ранніх модифікацій Шеві ВАЗ 2121, і є валом з шарнірами рівних кутових швидкостей (В). На зображенні видно, що вал складається з трубки (7), самого пристрою ШРУС (5) з обох боків і, звичайно ж, пильовиків.

Пильовик призначений для захисту з’єднання від попадання всередину не тільки пилу, а й води та бруду. А також утримує мастило від його витікання.

Коли потрібна заміна пристрою?

Коли конструкція пристрою, так би мовити, втрачає балансування пластин або здійснюється заміна всіх деталей виробу, то по завершенні обов’язково необхідно заново провести балансування карданного валу. Якщо після проведення балансування не усуваються проблеми несправності виробу, то здійснюється заміна валу в зборі з усіма елементами. Якщо ж не відбалансувати вал, то це призводитиме поступово до збільшення кількості вібрацій, особливо при швидкості руху 60-80 км/год.

Балансування кардану здійснюється або за допомогою відвідування СТО, де майстри виконають усі супутні роботи, або самостійно, що дозволить заощадити фінанси. Але це вже інша історія.

Зняття та заміна карданного валу

Зняття, а потім заміна кардана на комплектаціях ВАЗ 2121 Chevrolet до 2010 року проводиться в такому порядку:

 • Встановлюється транспортний засіб на естакаду. На КПП важіль ставиться в нейтральне положення, а гальмо стоянки в положення вниз. Під колеса встановлюються черевики для підстрахування.
 • Перед тим, як провести зняття, необхідно зробити насічки на торцях фланців, провідного мосту та роздатки в місцях з’єднання. Це допоможе повернути вал у початкове положення без необхідності балансування.
 • Викручується гайка кронштейна кардана, при цьому підтримуючи болт, щоб він не обертався.
 • Вигвинчуються аналогічним чином усі гайки кріплення. Їхня кількість складає чотири штуки на одній стороні. Гайки мають тефлонове покриття, призначене для захисту від самопровертання.
READ  Chevrolet Lacetti заміна фільтра салону

Після зняття, навіть якщо не проводиться заміна валу, гайки рекомендується замінити на нові.

зняти, шрус, кардан, niva
 • Виймаються три болти кріплення з одного боку, а четвертий залишаємо для фіксації виробу в початковому положенні.
 • Операції з вигвинчування гайок робимо з іншого боку кріплення. Черговість вигвинчування не має значення.
 • Витягується останній болт з одного боку та виймається кардан, при цьому зводяться його частини до шліцю.
 • Виріб вилучено, тепер проводиться його ремонт, а за неможливості здійснюється заміна на новий. Порядок встановлення – зворотний зняття.
 • Зняття зі ШРУС

  Якщо встановлений шрусовий кардан на Niva Chevrolet, тоді демонтаж відбувається таким чином:

  • Встановлюємо автомобіль на нейтралку, відключаємо гальмо стоянки опустивши його в низ
  • Підкладаємо упор під роздатку
  • У роздавальної коробки з бічних кронштейнів викручуємо всі наявні гайки, і пару гайок, які кріплять із заднього боку.
  • Опускаємо роздатку доки вона не зійде зі шпильок
  • Кардан починаємо провертати доки не від’єднаються гайки, що кріплять вал до фланця.
  • Щоб гайки викрутилися, потрібно між шрусом і фланцем встановити спеціальну лопатку. Таким чином шрус можна віджати, після чого він зрушить і його можна буде зняти
  • Беремо пару лопаток і віджимаємо шрус, доки не вийдуть шпильки зі своїх щілин
  • Знімаємо роздатку зі шпильок
  • Викручуємо кілька гайок, які кріплять вал до фланця роздатки, при цьому притримуємо вал. Можна звичайно і не притримувати його рукою, а достатньо взяти канат і прив’язати його до днища машини, або попросити знайомого щоб потримав поки ви будете проводити роботу
  • Знімаємо вал
  • Після цього можна проводити ремонт чи заміну на новий.

  Задній кардан автомобіля Niva Chevrolet: особливості, проблеми та заміна

  Будучи автомобілем із класу позашляховиків, Chevrolet Niva, відповідно, укомплектована повним приводом коліс. Але чим не карданною передачею може передаватися крутний момент від роздатки до колес. Сьогодні розглянемо повну картину заднього кардана автомобіля Niva Chevrolet, його особливості, будову, як здійснюється заміна, якщо виникли несправні поломки.

  Перевірка несправностей

  Щоб перевірити кардан необхідно загнати автомобіль на оглядову яму і включити нейтральну передачу, під колеса слід підкласти упор, після чого проробляємо наступні:

  • Оглядаємо всі з’єднувальні місця на наявність потік, затяжку болтів, а також стан пильовиків
  • Руками охоплюємо вал з боку де проводиться перевірка і починаємо його качати, якщо під час похитування є невеликий люфт, то це говорить про те, що швидше за все конструкція несправна
  • Різко навколо своєї осі починаємо обертати вал, у місці з цим необхідно утримувати вилку-фланець шарніра. Дивимося, щоб не було окружних зазорів.

  Змінюємо пильовик

  Якщо на кардані порвався пильовик або з якихось інших причин його потрібно замінити, то потрібно зробити наступне:

  • Купуємо новий пильовик,
  • Як зазначено вище, знімаємо кардан
  • У шарніра із задньої частини виймаємо заглушку
  • З шліцевої частини знімаємо стопорне кільце і виймаємо сам шарнір
  • Сторона куди одягається пильник знаходиться ще одне стопорне кільце, його так само потрібно зняти
  • Виймаємо шарнір та пильовик. Другий можна витягти шляхом обрізання
  • Промиваємо та змащуємо всі деталі
  • Встановлюються всі деталі на своє місце, в першу чергу одягається пильовик потім все інше
  • Береться хомут і одягається на пильовик
  READ  Як зняти кожух рульової колонки Renault Logan

  Аналогічним чином проводяться дії та з іншого боку

  Як бачите будь-який автовласник може зробити самостійну заміну кардану не вдаючись при цьому до допомоги фахівця, достатньо мати стандартний набір інструментів та невеликі знання.

  Задній кардан на Niva Chevrolet Посилання на основну публікацію

  Як зняти шрус з кардана Niva

  Зняття валу приводу зі ШРУСами карданного валу Niva Chevrolet

  Роботу проводимо на оглядовій канаві чи естакаді. У процесі роботи потрібно провертати вал приводу, тому слід поставити машину на нейтральну передачу і відпустити важіль гальма стоянки. Можна вивісити машину на одній стійці спереду або ззаду (залежно від того, який вал потрібно зняти). В цьому випадку не доведеться перекочувати автомобіль для провертання валу. Процедура зняття переднього та заднього валів приводу аналогічна. Встановлюємо регульований акцент під роздавальну коробку. Головкою «на 13» з подовжувачем відвертаємо чотири гайки кріплення бічних кронштейнів підвіски роздавальної коробки та дві гайки поперечки заднього кронштейна роздавальної коробки.

  Купивши в грудні 2009 року ШРУСовий кардан виробництва Саратовського заводу Серп і Молот та експлуатуючи його, набув про нього позитивної та вкрай гарної думки. Але не все так бездоганно, як хотілося б і ніщо не вічне під місяцем. У результаті в серпні 2010 року на чергових покатушках виявив, що порвано пильник ШРУСу, який кріпиться до роздатки. Причому порваний не якимось предметом ззовні, а просто сам себе перетер на вигині:

  Завдяки Dron’у (за що йому велике спасибі), були придбані та отримані поштою пильовики. І розпочався процес заміни.

  Знявши хомути і зірвавши пильовик, виявив на корпусі ШРУСа в приточці під хомут якусь чорну плівку, що щільно облягає паз приточення:

  За пластичністю схожа на замерзлу ізоленту. Швидше за все, це заводський герметик.

  Кардан на ШРУСах, самостоятельно снимаем и ремонтируем

  Далі, щоб пильовик не заважав, довелося його зрізати (все одно під заміну). І готове:

  Chevrolet Niva 4х4 Шевроле Нива 2012 года Замена шруса карданного вала

  На фото видно всі складові частини: корпус, сепаратор, серцевину (пардон, не знаю науково-розумної назви цієї частини шарніра), кульки, і незрозумілу на перший погляд шайбу з двома приточками, що вилазить із сепаратора (про неї трохи пізніше).

  Корпус, сепаратор, серцевину необхідно помітити відносно один одного, щоб потім при складанні та експлуатації не виникало проблем.

  Кришка на задній частині ШРУСа, про яку всі так дбали, що вона пам’ятається про гайку хвостовика, виймається досить просто:

  Потрібно лише різко смикнути сам ШРУС вниз, щоб її виштовхнуло віссю. При складанні я вирішив посадити її на герметик.

  Далі знімаємо сам ШРУС із осі. Беремо або щільну деревину, або металеву плоску наставку, наставляємо на ту саму незрозумілу шайбу і збиваємо так само, як звичайний зовнішній ШРУС на приводі.

  Якщо бути обережними і не намагатися розібрати систему Шрусу, можна обійтися малою кров’ю. Я ж вирішив дізнатися, для чого потрібна та сама незрозуміла шайба. Як виявилося, ця шайба виконує роль не лише обмежувача ходу шарніра, а й оберігає його від саморозбирання. А що найцікавіше, до божевілля вразила конструкторська думка та втілення її у металі. Ця шайба вільно обертається як радіально, так і діагонально і при цьому її просто так не виймеш. Для цього і потрібні приточення.

  READ  Зняти внутрішню ручку дверей Granta

  Виймається серцевина, виймаються кульки, шайба повертається по осі цих приточок на 90 градусів і вільно виймається, але якщо її засунути всередину обойми і спробувати повернути на колишнє місце, то нічого не вийде. Вона впиратиметься в сепаратор і перебуватиме в ньому на глибині від краю 3-4 міліметри. Щоб правильно встановити, треба опустити її вертикально в сепаратор приблизно на половину глибини проточки, а вже потім повертати. І тут спостерігаються дива, як у фокусників, шайба повертається, як треба, при цьому вона не провалюється всередину і не вивалюється назовні. Чудеса інженерної думки та жодного шахрайства.

  Далі міняємо пильовик і починається найцікавіше. Складання самого шарніру.

  Беремо корпус із сепаратором, вставляємо, як описано вище, незрозумілу шайбу, закладаємо кульки, а потім вставляємо серцевину. Далі, упираючи всередину пальцем зібрану конструкцію, одягаємо її на шліци, злегка підстукнувши молотком, беруть в облогу її на стопорне кільце. І так само злегка відтягуючи на себе корпус, осаджуємо до кінця серцевину на шліци. Та й фінальний етап операції. Одягаємо другу частину пильовика на корпус, стягуємо хомутами, через кришку змащуємо все мастилом. Я купив ось таку:

  Закриваємо кришку, при цьому не забуваючи посадити її на герметик, і все:)

  .4.6а Зняття та встановлення валу приводу зі ШРУСами

  Роботу проводимо на оглядовій канаві чи естакаді. У процесі роботи потрібно провертати вал приводу, тому слід поставити машину на нейтральну передачу і відпустити важіль гальма стоянки. Можна вивісити машину на одній стійці спереду або ззаду (залежно від того, який вал потрібно зняти). У цьому випадку не доведеться перекочувати автомобіль для провертання валу.

  Процедура зняття переднього та заднього валів приводу аналогічна. Встановлюємо регульований акцент під роздавальну коробку. Головкою «на 13» з подовжувачем відвертаємо чотири гайки кріплення бічних кронштейнів підвіски роздавальної коробки та дві гайки поперечки заднього кронштейна роздавальної коробки.

  Опускаємо роздавальну коробку на упорі так, щоб вона зійшла зі шпильок кріплення.

  Провертаючи вал ріжковим ключем «на 13» по черзі відвертаємо чотири гайки кріплення валу до фланця провідного мосту.

  Гайки оснащені тефлоновими вставками, призначеними для запобігання мимовільному відвертанню. Рекомендується не допускати багаторазового використання гайок та своєчасно замінювати їх на нові.

  зняти, шрус, кардан, niva

  Для зняття гайок слід вставити монтажну лопатку в щілину між ШРУСом і фланцем, після чого віджати ШРУС таким чином, щоб він злегка зрушив шліцами валу і дозволив вийняти відкручені гайки.

  Потім двома монтажними лопатками віджимаємо ШРУС таким чином, щоб шпильки кріплення вийшли з отворів у фланці провідного мосту.

  Знята зі шпильок кріплення роздавальна коробка дозволяє це зробити. Якщо не звільнити роздавальну коробку, то вільного ходу шліцевих з’єднань обох ШРУСів буде недостатньо.

  Притримуючи вал приводу вільною рукою відвертаємо чотири гайки кріплення валу до фланця роздавальної коробки.

  Встановлюємо вал приводу у зворотній послідовності.