Різновиди датчиків температури охолоджувальної рідини

Найчастіше як робочий інструмент ДТОЖ виступає терморезистор. Він здатний змінювати опір в електроланцюзі при змінах температури середовища, в якому знаходиться. Зазвичай використовуються матеріали, в яких електричний опір знижується, якщо нагрівається рідина.

датчик, температури, рідини, охолоджує, priora, ознаки

Як викрутити ДТОЖ

Коли відбувається її охолодження, то опір датчика температури рідини, що охолоджує, істотно зростає. На підставі цих показань вибудовуються сигнали, що вирушають до ЕБУ.

Як приклади розглянемо датчики General Motors. При температурі 0 С він має опір на рівні 10 кОм. Якщо ж рідина, що охолоджується, в процесі роботи двигуна прогрівається приблизно до 93 С, то показник терморезистора знижується до 0,2 кОм. У компанії Ford ДТОЖ при ОС має параметр в 95 ком. При виході на робочий температурний режим силової установки від 93 С рівень опору сягає 2,3 кОм.

Потрібно знати, що вимірювач термодатчик для охолоджувальної рідини повинен безпосередньо торкатися хладогену.

Знаходиться ДТОЖ, як правило, у впускному колекторі неподалік встановленого там же термостата. Рідше конструктори встановлюють цей датчик ближче до голівки циліндрів. При V-подібному розташуванні циліндрів інженери монтують пару ДТЗ на кожен ряд камер згоряння. Пара датчиків може також ставитися окремо для вентилятора та ЕБУ.

Для точності показань електроніки у системі має бути нормальний рівень хладогену. При нестачі охолоджувача можливі збої у роботі ДТОЖ. Тому потрібно вчасно доливати рідину, що охолоджує, в систему.

Як виявити несправність датчика температури охолоджуючої рідини

Сучасні автомобілі будують свої алгоритми дії виходячи з показань різних датчиків. Більшість цих пристроїв аналізує будь-який параметр і передає інформацію в електронний блок управління (ЕБУ).

Якщо, наприклад, з’являються ознаки несправності датчика температури охолоджуючої рідини (ДТОЖ) чи іншого тестера, такі прилади варто замінити. Неправильна інформація з них загрожує збоями в роботі двигуна та інших важливих систем автомобіля. Розберемо ситуацію на прикладі з охолодженням блоку циліндрів.

приора и датчик температуры

Способи перевірки на працездатність

Контролювати вихідні параметри допоможуть два прилади:

 • цифровий осцилограф із функцією запам’ятовування;
 • вольтметр з електронною шкалою.

Орієнтуватися потрібно на значення в 3 В. При розігріванні мотора та підвищенні температурних показників напруга опускатиметься до 1,3-0,5 В. На осцилографі вихід на ці значення має відбутися через 4-5 хвилин.

Коли тестери показують напругу менше 5 В, то це свідчить про втрату опорної напруги або коротке замикання. Деякі датчики оснащені функцією максимум/мінімум. Під час тестування з’являться різкі стрибки напруги при підвищенні температури. На отриманих даних осцилограми скорочені моменти будуть у вигляді падіння до нуля, а розриви в ланцюзі позначаться підвищенням напруги до 5 В.

У тому випадку, коли вихідні параметри ДТЗ відповідають нормі, а температура в системі не виходить у робочий режим, причина несправності, швидше за все, у термостаті. Його ланцюг залишається в розімкнутому положенні, і хладоген не нагрівається до встановленої автовиробником температури.

Працездатність ДТОЖ

Під час роботи двигуна у автомобілі утворюється тепло від блоку циліндрів. Відведення надлишків цього тепла займається рідина, що охолоджує. Вона циркулює каналами блоку, а також у радіаторі. Розбираючи, на що впливає датчик температури рідини, що охолоджує, потрібно розуміти, як такий прилад працює. Адже його завдання входить відправка сигналів про стан двигуна, керуючись непрямими даними (температурою).

ЕБУ інформується, якщо мотор холодний, працює в штатних діапазонах температур, відбувається перегрів або ДВС тільки виходить у робочі параметри після старту. Такі дані аналізуються електронікою, і на їх основі формується загальна робота систем керування силовою установкою.

Впливаючи на працездатність цього датчика, можна підвищити керованість авто при їзді на нерозігрітому двигуні, стабілізувати обороти на холостому ходу, знизити рівень шкідливих вихлопів. Відповідно, несправність датчика температури охолоджуючої рідини або передача їм спотворених даних на блок управління створить помітні неприємності.

На які процеси впливає температурний датчик

Завдяки сигналам від цього електронного пристрою формуються автоматичні команди для таких систем:

 • Процес збагачення палива. Якщо на головний блок йде інформація про низьку температуру рідини для охолодження, то для форсунок перераховується час упорскування у бік збільшення. Така дія сприяє стабільності роботи на неодружених оборотах. Поступово температура зростає, і на основі таких показань форсунки збіднюють суміш. Якщо датчик не дасть правильної інформації, то відбудеться перезбагачення, додаткові непотрібні витрати на викид палива, збільшення забруднення викидів.
 • Підвищення обертів під час старту. Мотор може затихнути, якщо частота обертів під час запуску буде недостатньою. Позбутися цього допомагає команда з ЕБУ на прискорення обертання, щоб авто не затихло.
 • Рециркуляція вихлопів. Щоб підтримати керованість на стадії запуску, рециркуляційний клапан має бути закритим до виходу системи у робочий температурний режим. Якщо не зробити цього, то отримаємо нестабільні оберти або автомобіль, що затихнув.
 • Кут запалювання. Виставлення цього параметра має бути строго регламентованим, щоб знизити кількість шкідливих вихлопів до набору температури. Від випередження/запізнювання запалення залежить витрата та вихідні параметри силової установки.
 • Стан фільтра, який уловлює пару палива. Проводити продування вугільного фільтра треба лише тоді, коли відбудеться повний прогрів двигуна.
 • Муфта гідротрансформатора КПП не блокується до прогріву мотора. Це робиться для того, щоб зберігалася оптимальна керованість.
 • Увімкнення вентилятора охолодження. На основі даних від ДТЗ відбувається запуск або відключення вентилятора системи охолодження. Він допомагає швидше знижувати температуру хладогену. У деяких моделях автомобілів виключно для запуску такого вентилятора застосовується окремий датчик із єдиною функцією.
READ  Як поміняти батарейку в ключі Audi А6

Виявлення непрацездатності датчика та його можливих збоїв

Багато систем спирається на показання термодатчика, тому його несправна робота тягне за собою ланцюжок помилкових дій автоматики та некоректну роботу двигуна. Такі проблеми здатні швидко вивести з ладу окремі деталі та цілі вузли.

Перевірка датчика температури охолоджувальної рідини

Потрібно знати, що більшість проблем, як свідчить досвід, пов’язані не з поломкою ДТЗ або його внутрішніми проблемами, а з неприємностями з проводкою або заіржавілим або негерметичним з’єднанням у системі.

Одним із факторів впливу від роботи термодачі є термостат. Запуск хладогену постійно по великому колу навіть на непрогрітому двигуні не дасть довго вийти двигуну в робочий температурний режим. Це призведе до додаткової витрати палива, інтенсивного зношування деталей силової установки, підвищення викидів та інших проблем.

Під час огляду зони встановлення ДТЗ можна самостійно виявити можливі несправності.

Перейматися варто за таких ознак:

Признаки неисправности датчика температуры двигателя ваз. ДТОЖ

 • наявність пошкоджень корпусу термодатчика (тріщини, сколи тощо);
 • витік хладогену (видні патьоки, наявність крапель навколо з’єднання, присипані пилом висохлі патьоки);
 • окислення навколо різьбової сполуки (проблеми з викручуванням датчика навіть на неповний оборот).

Однак, навіть із такими дефектами електроприлад може бути у працездатному стані. Причина може полягати у невідповідності його електричних вихідних параметрів.

Перевірку можна проводити за допомогою мультиметра. Показання треба звіряти з еталонними значеннями кожної моделі авто. При виявленні короткого замикання, некоректних вихідних даних або несправності контактів прилад підлягає заміні.

Коли тест виявив працездатність датчика, правильну реакцію на коливання температур, але мотор при цьому продовжує функціонувати з розімкненим контуром, не звертаючи уваги на сигнали з ДТЗ, потрібно виявляти проблеми в електронному блоці управління.

Заміна датчика температури охолоджувальної рідини

Водії рідко приділяють увагу цьому елементу системи доти, доки не почнуться збої в роботі ДВЗ. Дії починаються лише посли його поломки. Однак, ДТОЖ рекомендується змінювати при кожному розбиранні двигуна, адже в процесі експлуатації термодатчик піддається інтенсивному зносу в агресивних умовах. Зношений прилад може видавати неправильні сигнали або з похибкою. Позбутися цього можна лише заміною приладу.

Крім ремонту мотора, рекомендується змінювати цей електронний індикатор разом з термостатом після значного перегріву двигуна, під час якого обидва елементи системи охолодження зазвичай виходять з ладу. При заміні потрібно злити хладоген до такого ступеня, щоб його рівень опустився нижче за отвор датчика.

Одночасно із заміною датчика часто проводять оновлення охолоджуючої рідини. Термін її роботи зазвичай близько 3-5 років. Забруднень, розчинені в ній, здатні спотворювати дані, що передаються, а також вони знижують ефективність роботи всієї системи. Різьблення перед загвинчуванням прийнято змащувати герметиком. Після встановлення заливаємо нову охолоджувальну рідину.

Пристрій та ознаки несправності ДТОЖ

ДТОЖ на ВАЗ-2114

В першу чергу потрібно сказати, що крім датчика температури охолоджувальної рідини існує датчик покажчика температури охолоджуючої рідини і це два різних за своїм призначенням приладу. Якщо перший надає інформацію електронному блоку управління двигуном, то другий, банально інформує водія про температуру робочої рідини в системі охолодження. Відповідно і поломка першого датчика – проблема серйозніша.

За своїм пристроєм, ДТЗ це терморезистор. Іншими словами, датчик сконструйований так, що при зміні температури навколишнього середовища змінюється його опір електричному струму. Ось ці зміни і фіксуються електронікою автомобіля і на їх підставі віддаються ті чи інші команди. Відповідно, неправильна інформація, отримана від ДТОЖ або взагалі її відсутність, порушують нормальні алгоритми роботи двигуна та всієї системи автомобіля.

Розглянемо основні ознаки несправності датчика температури охолоджувальної рідини:

 • падіння обертів або взагалі мимовільна зупинка двигуна на холостому ході;
 • тривале прогрівання автомобіля;
 • частий вихід двигуна за межі оптимального температурного режиму;
 • підвищена витрата палива;
 • зниження загальної керованості автомобіля;
 • темний дим із вихлопної труби;
 • порушення стабільної роботи двигуна;
READ  Де знаходиться датчик включення вентилятора DAEWOO Nexia

Як бачите, перелік проблем, які породжує відмову датчика температури охолоджуючої рідини, дуже солідний. А тому, нехтувати цією проблемою, категорично не рекомендується.

Ознаки несправності датчика температури охолоджувальної рідини

Контроль за температурою рідини, що охолоджує, є найважливішою умовою для нормальної роботи силового агрегату автомобіля. Такий контроль здійснюється датчиком температури охолоджуючої рідини (ДТОЖ). І якщо такий датчик виходить з ладу, виникають збої та неполадки у роботі двигуна. У цій статті ми розглянемо типові ознаки несправності датчика температури охолоджуючої рідини, а також розповімо про те, як його перевірити та замінити.

Як перевірити ДТОЖ

В першу чергу потрібно пам’ятати, що для того, щоб правильно вказувати температуру рідини, що охолоджує, датчик повинен бути занурений в цю саму рідину. А тому, регулярно перевіряйте наявність холодоагенту та його рівень у системі. Це, мабуть, найперше, що слід зробити при виникненні підозри на неадекватну роботу даного вимірювача.

Якщо ж з рівнем антифризу в системі охолодження, повний порядок, то можливо окислені контакти або є інші порушення підключення датчика температури охолоджуючої рідини. Перевірити його підключення можна самостійно. Як правило, але не завжди такий датчик встановлюється поряд з термостатом. У деяких двигунах, ТОЖЕ не один. Тому, уточніть кількість датчиків та їх розташування, правильні саме для вашого автомобіля. Коли ж ви знайшли датчик температури рідини, що охолоджує, і встановили, що з його підключенням все в порядку, потрібно перевірити сам пристрій. Для цього ДТОЖ необхідно демонтувати, оскільки перевіряти його потрібно за допомогою занурення в склянку з окропом.

І так берете свій датчик, опускаєте його в склянку з окропом і заміряєте опір на виході. Загалом якихось єдиних показників зміни опору не існує. Датчики для різних машин від різних виробників показуватимуть різні перепади опору. Правильні величини за тих чи інших температур, конкретно для вашого датчика, потрібно знайти в інтернеті.

Відповідно, якщо показники опору датчика і еталонні величини збігаються або мають мінімальну похибку, значить датчик температури рідини, що охолоджує, цілком справний. Ну а якщо показники опору різняться – датчик потрібно замінити. Власне сама його конструкція, як і принцип роботи, не передбачає будь-якого ремонту. Тому інших альтернатив просто немає.

Принцип дії та функції приладу

Конструкція та принцип роботи вимірювача температури мало змінилися з його першого застосування на авто. За рахунок сучасних матеріалів, що використовуються при виготовленні датчика, він зменшився у розмірах, а точність свідчень зросла. Прилад є термічний змінний резистор, укладений всередину металевого корпусу з різьбовим наконечником. При нагріванні термоелемент знижує опір електричного ланцюга, що дозволяє електронному блоку управління (інакше – контролеру, ЕБУ) визначати температуру рідини, що охолоджує.

Від роботи температурного датчика залежать такі функції:

 • Традиційно від сигналів вимірювача функціонує покажчик температури рідини, що охолоджує.
 • Своєчасне включення вентиляторів примусового охолодження двигуна під час досягнення антифризом встановленого порога температури (близько 100 °С).
 • Збагачення паливоповітряної суміші та підвищення оборотів холостого ходу на непрогрітому моторі.
 • Під час їзди контролер збирає показання всіх датчиків і на цій основі формує співвідношення палива та повітря у суміші. Вимірник температури також бере участь у цьому процесі.

Симптомы и признаки неисправности датчика температуры ОЖ. Назначение и проверка ДТОЖ

Конструкцією сучасного автомобіля може передбачатися встановлення кількох вимірювачів нагріву, відповідальних певні функції. Їхнє розташування буває різним:

 • на верхньому патрубку, що веде від блоку циліндрів до радіатора;
 • у корпусі термостата;
 • у голівці циліндрів;
 • безпосередньо у радіаторі.

Відрізнити термоелементи з інших типів датчиків нескладно. Всі прилади, вбудовані в систему охолодження двигуна та з’єднані проводами з контролером, призначені для вимірювання температури. Єдиний момент: коли ви шукатимете місцезнаходження температурного вимірювача з метою перевірки, не переплутайте прилад з датчиком детонації, вбудованим прямо в блок циліндрів. Коли машині стоїть кілька термічних елементів, їх функції зазвичай розподіляються так:

 • вимірювач, вбудований у патрубок, бере участь у приготуванні паливної суміші для двигуна;
 • прилад, що стоїть у радіаторі, забезпечує включення вентилятора охолоджуючого (або двох);
 • датчик у головці циліндрів відповідає за покажчик температури охолоджувальної рідини.

На більшості автомобілів нижчої та середньої цінової категорії застосовується один температурний датчик, який виконує всі функції одночасно. Зазвичай він стоїть на корпусі термостата або верхньому патрубку радіатора.

Які симптоми вказують на проблеми із датчиком?

У процесі тривалої експлуатації автомобіля можуть спостерігатися явні та опосередковані ознаки, що свідчать про проблеми з температурним датчиком або його електричним ланцюгом. Перші прямо вказують на необхідність перевірки працездатності приладу:

 • перестав працювати покажчик нагрівання мотора на панелі приладів;
 • охолодний вентилятор перестав включатися, хоча водяна сорочка двигуна вже прогрілася до 100 ° С;
 • протікання антифризу з-під корпусу деталі;
 • вентилятор запускається невпопад, у тому числі і при холодному двигуні.
READ  Starline А93 не заводиться з автозапуску

Якщо на вашому авто виявилися перелічені ознаки несправності датчика температури охолоджуючої рідини, то сміливо приступайте до його діагностики та усунення проблеми, про що буде сказано далі. Непрямі симптоми можуть вказувати як на поломку вимірювача, і інших елементів системи охолодження чи силового агрегату. Ось найпоширеніші з них:

 • Утруднений холодний пуск двигуна. Машина заводиться, але одразу глухне, потрібно робити кілька повторних спроб. Причиною може бути термоелемент, датчик положення дросельної заслінки, недостатня компресія або проблеми із запаленням.
 • Нестабільна робота на неодруженому ходу. Крім температурного вимірювача на неї впливає справність свічок запалювання, ДМРВ, форсунок та багато інших факторів.
 • Температурний режим знаходиться в межах норми, але рідина, що охолоджує, починає кипіти. Якщо вийшов з ладу термостат або знизився рівень антифризу в сорочці, то показання приладу можуть відрізнятися від реального стану справ.

Справність електронного вимірювача температури можна перевірити у домашніх умовах. Якщо спостерігаються непрямі симптоми несправності, то випробування допоможе їх виявити чи виключити із низки деталей, що є «під підозрою». У разі успішної перевірки неполадки доведеться шукати в іншому місці або звертатися до найближчої автомайстерні.

Ознаки несправності датчика температури охолоджувальної рідини

Електронні прилади для вимірювання температури антифризу, що циркулює водяною сорочкою двигуна, застосовуються на автомобілях ще з часів СРСР. Поломка цього елемента завжди вважалася серйозною проблемою, оскільки без контролю температури в системі охолодження можна легко перегріти двигун і вивести з ладу поршневу групу. Тому автомобілісту-початківцю важливо знати, як вчасно виявити симптоми несправності температурного датчика, а поміняти його не складе значних труднощів.

Випробування на працездатність

Найефективніший спосіб перевірки – це діагностика за допомогою діагностичного обладнання, у народі – «автосканер». Це найбільш точний спосіб виявлення будь-яких несправностей автомобіля, і тут є 2 варіанти – їхати на сервіс або придбати сканер для особистих потреб. На даний момент другий варіант буде найкращим, т.к. за короткий проміжок часу заощадить багато грошей. На ринку дуже велика кількість діагностичних приладів на будь-який смак та колір.

Якщо ваш бюджет обмежений або ви просто не хочете витрачати великі суми на придбання пристрою, то можемо порекомендувати вам адаптер Корейського виробника Scan Tool Pro Black Edition.

Адаптер сумісний з 99% авто, починаючи з 1993 року випуску, підключається Bluetooth або Wi-Fi до будь-якого пристрою на Android і iOS і Windows. Примітним є той момент, що, незважаючи на свою невисоку вартість у районі 2. 2,5 тис. руб. пристрій бачить не тільки двигун, як більшість бюджетних адаптерів, але й інші вузли та агрегати автомобіля. Також показує роботу всіх наявних датчиків у вашому авто в режимі реального часу.

Якщо подібних пристроїв у вас немає, а найближчий сервіс дуже далеко, тобто інший спосіб перевірки, в домашніх умовах.

Щоб перевірити термічний датчик, його доведеться зняти з автомобіля. Для цього виконайте такі дії:

 • Дайте двигуну охолонути до 40-50 ° С, щоб при роботі не обпалити руки. Частково або повністю злийте антифриз із системи охолодження.
 • Відключіть акумулятор від бортової електромережі, знявши «мінусовий» провід.
 • Від’єднайте від термоелемента колодку з проводами.
 • Викрутіть деталь, користуючись ключем відповідного розміру.

Якщо прилад встановлений у верхній точці системи, то спорожняти її необов’язково, достатньо спустити в ємність третину рідини. Зливати весь антифриз потрібно в тому випадку, коли термоелемент стоїть у нижній частині радіатора.

Для проведення випробувань вам знадобиться:

 • мультиметр або інший прилад, здатний міряти опір ланцюга;
 • невелика ємність для води (можна звичайна склянка);
 • термометр із шкалою до 100 °С.

Термометр необхідний, якщо ви хочете провести точні виміри опору, звіряючись із еталонною таблицею для вашого автомобіля. Коли таблиці немає, то справність деталі перевіряється без термометра за її принципом роботи: чим гарячіша вода в склянці, тим меншим має бути опір на контактах.

Перед тим як перевірити датчик температури охолоджуючої рідини під нагріванням, продзвоніть контакти омметром. Можливо, що пристрій перегорів або в ньому з’явилося коротке замикання. Тоді подальші маніпуляції втрачають сенс і елемент треба змінювати, оскільки він не підлягає ремонту.

Якщо мультиметр показав певний опір, зануріть термоелемент у склянку з холодною водою і зафіксуйте показання. Потім доливайте гарячу воду і слідкуйте за зміною опору, він повинен зменшуватися. За відсутності будь-яких змін купуйте та встановлюйте новий температурний датчик.

Якщо випробування пройшли успішно і прилад змінює опір при нагріванні води, то варто перевірити з’єднувальні дроти та почистити контакти. Подібні дрібниці часто бувають причиною великих несправностей.